Speed vs freeride - co wybrać?

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Emilia95
Posty: 21
Rejestracja: czw kwietnia 10, 2014 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2011

Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: Emilia95 » śr września 10, 2014 12:51

Mam dylemat - czy wybrać rolki do jazdy szybkościowej (koło 90mm) np RB Crossfire czy do freeride Seba FRX. Nie chodzi mi teraz o modele rolek, tylko o typ jazdy. Wiem, że to tylko mój wybór, ale pewnie niektóre osoby próbowały tego i tego i mogą się wypowiedzieć o ich doświadczeniach, jakie wrażenia, co im daje więcej przyjemności i dlaczego, przy czym zostaliście. Wiem, że nie kupię rolek uniwersalnych więc muszę wybrać i cena jest podobna, więc muszę jedynie wybrać typ jazdy. Na razie próbowałam tylko jazdy rekreacyjnej na rolkach noname z kołem 70mm, rozpędzałam się na nich do 25km/h z górki i chciałam czegoś więcej, uwielbiam też nabijać kilometry, 20 km dziennie to minimum, i na pewno jeśli będzie szybsza jazda to uda mi sie wiecej :P stąd dylemat między szybkościowymi. A freeride bardzo mi się spodobał na filmikach, czuję się pewnie na rolkach, próbowałam robić jakieś spontaniczne tricki, skoki, obroty i też chciałabym czegoś więcej. Nie chodzi mi o jazde po mieście z przeszkodami tylko mam zamiar jezdzic na prostej, dlugiej trasie i tam czegos probowac na płasko. Proszę o wypowiedzi na ten temat :wink:

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: Pinnhead » śr września 10, 2014 2:05

Jazda po mieście z przeszkodami to właśnie freeride. Jeśli lubisz nabijać, na płaskich trasach, kilometry to jest fitness (nie mylić z rekreacyjnymi). Obroty, podskoki na płaskim i inne płaskie tricki (nieslalomowe) da się robić na fitnessach. Z tym że tu pojawia się problem, bo wcześniej pisałaś, że w sparkach szyna była zbyt długa przez co były mało zwrotne. Albo rybki albo akwarium. Fitness = dłuższa szyna = większe koła (nie zawsze ale zwykle).

- Jeżeli chcesz jeździć po płaskim i podchodzić do tego kondycyjnie - fitness
- Jeżeli chcesz jeździć po mieście - chodniki itp. - freeride
- slalomy + miasto - freestyle slalom

Ja mam 2 pary rolek (pod awatarem napisałem jakie) ale w powerblading/freeride już się nie bawię za bardzo, raczej nabijam kilometry i staram się poprawiać czasy na trasie, więc na lajtowe przejazdy po mieście zabieram swoje fitnessy.

Wysłałem ci PW z opisem rolki, która cię interesuje. Nie wklejam tutaj bo to z jakiegoś tam innego forum.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Emilia95
Posty: 21
Rejestracja: czw kwietnia 10, 2014 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2011

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: Emilia95 » śr września 10, 2014 2:47

Dzięki bardzo, zastanawiam się nadal. Łatwo jest sprzedać używane rolki? Zawsze mogłabym kupić najpierw do jednego stylu jazdy i gdy będę czuła, że to nie dla mnie, że chce czegoś innego to je sprzedam. Jeśli miałabym kupić rolki fitness to myślisz, że Sparki 84 czy Crossfire? Jest duża róźnica?

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: doc_strus » śr września 10, 2014 4:02

A może coś na kółkach 84mm i szynie 255 będzie i dość szybko i zwrotnie. Ja właśnie latam taki fitness-freeride po mieście i te parametry są idealne.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: zico » śr września 10, 2014 5:49

Emilia - zadam takie pytanie, bo z tego, co piszesz nie wiadomo, co tak naprawdę chcesz...

Czy brak zwrotności w Sparkach przeszkadzał Tobie bardzo czy już totalnie to wykluczyłaś i nie będzie Tobie robić to różnicy?
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Emilia95
Posty: 21
Rejestracja: czw kwietnia 10, 2014 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2011

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: Emilia95 » śr września 10, 2014 6:14

Zico, masz rację, nie wiem czego chce i ciągle się waham. Jednak zdecydowałam, że jak kupię rolki typu Spark 84, Crossfire 90 to nie będzie mi przeszkadzała mała zwrotność, bo jeśli się na takie rolki zdecyduję to poświęcę się tylko szybkiej jeździe typu fitness. Stąd mój, inny niż przedtem dylemat. Muszę po prostu wybrać między tymi dwoma stylami jazdy, i teraz skłaniam się bardziej ku fitnessowi, gdyż idę na studia i nie wiem czy będę miała czas na naukę freestyle'u, slalomu czy freeride'u. Sama jazda na rolkach, szczególnie szybka i długie dystanse, jest dla mnie przyjemna i jak będę miała na nią ochotę to założę rolki i pójdę pojeździć, tak jak zawsze. Wiem, że w Seba też tak mogę, jednak nie chcę się martwić o stabliność przy większych prędkościach, tylko po prostu czerpać z tego przyjemność. Na freeride musiałabym poświęcić więcej czasu. Na pewno nie odstawiam go na zawsze, jednak na tą chwilę chyba zostanę przy tym, a jak mi się to znudzi albo nagle poczuję, że chce tego spróbować to zainwestuję w rolki typu Seba FRX, a stare spróbuje sprzedać, bo słyszałam, że nie ma problemu z firmą Rollerblade, mimo, że są używane.
Nie jest to jeszcze moja ostateczna decyzja, ale ku temu teraz kieruje się moje myślenie. Jednak jak będę w Poznaniu chciałabym i tak wstąpić do Pańskiego sklepu i przymierzyć rolki Seba, zobaczyć jak się w nich czuję, jeśli to możliwe. Może to zmieni moje zdanie :wink:

Emilia95
Posty: 21
Rejestracja: czw kwietnia 10, 2014 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2011

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: Emilia95 » śr września 10, 2014 6:16

doc_strus pisze:A może coś na kółkach 84mm i szynie 255 będzie i dość szybko i zwrotnie. Ja właśnie latam taki fitness-freeride po mieście i te parametry są idealne.
Masz na myśli jakiś konkretny model z takimi paramterami czy chodzi Ci stworzenie samemu takiej rolki przez wymianę poszczególnych części?

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: doc_strus » śr września 10, 2014 6:25

No możesz wybierać w kilku modelach np twister albo coś od seby, pogadaj z Zico a pewnie będziesz mogła dobrać szynę jaką będziesz chciała, byle wybrać wygodny but. Ja mam FR2 84mm na szynie 255 i spokojnie można skakać, slidować, zrobić łatwiejsze triki ze slalomu jak i ostro cisnąć z dużą prędkością po asfaltowych ścieżkach rowerowych.

Emilia95
Posty: 21
Rejestracja: czw kwietnia 10, 2014 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2011

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: Emilia95 » śr września 10, 2014 6:42

Tylko, że już takie rolki są ponad mój budżet. Z tego typu to Seba FRX albo w ogole, takich dobrych i w tej cenie już nie znajdę...

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: GiS » śr września 10, 2014 9:23

Cześć,
to ja parę słów od siebie.
Spróbuj może pójść drogą pośrednią:
Kup teraz rolki do freeride np. frx i zobacz jak Ci z tym idzie. Można uczyć się skakać, slalomu, czy co tam jeszcze dusza zapragnie, a jak Ci przyjdzie ochota to i kilometry można na tym nabijać z dużą dozą przyjemności. Popróbujesz co Cię bawi i w czym najlepsza zajawka i jak się okaże, że jednak bardziej fitness/speed zawsze możesz dokupić samą szynę z kołami do tych rolek. But już będziesz mieć ułożony pod nogę, więc problem z głowy. Poza tym, na rynku wtórnym można dorwać szyny z kołami w bardzo dobrym stanie za grosze. A, że to już nie kupowanie całego buta i wkładanie nogi po kimś, więc można podejść do tego z większą dozą luzu:)
To tak moja rada dla niezdecydowanej.
Niestety w drugą stronę będzie trudniej, bo fitnesowy but ciężej przerobić na freeridową rolkę;p
Powodzenia!
GiS
ps. tak, nie jestem obiektywny, bo mnie (choć mam sporo szacunku do ludzi piłujących technikę) speed/fitness nudzi. Jak nie ma przez co skakać to nie zabawa :twisted:
ps2. Ale żeby być uczciwym to zaczynałem od slalomu;p

Emilia95
Posty: 21
Rejestracja: czw kwietnia 10, 2014 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2011

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: Emilia95 » czw września 11, 2014 12:15

W sumie dobry pomysł. Ale czy są dostępne dłuższe szyny i większe koła do rolki Seby FRX? Czy szyna każdej firmy pasuje do takiej rolki? I mógłbyś tak mniej więcej określić ile by wyszło dokupienie takiej dłuższej szyny i kół? Używanych, skoro to grosze :) Ale koła też używane? :shock: No i czy założenie samemu tego wszystkiego jest trudne?

kamilspider
Czterokółkowiec
Posty: 97
Rejestracja: pt maja 02, 2014 10:34
Moje rolki: FR1, High.

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: kamilspider » czw września 11, 2014 8:47

GiS dobrze gada :wink:
Do Seby FRX założysz jakąkolwiek szynę SSM 165mm i spokojnie dasz radę sama to zrobić o ile śruby będą współpracować bo czasem lubią się zapiekać i trzeba kombinować.
Sam mam już tak, że nie widzę się w innych rolkach niż takich ze skorupą i najlepiej mi w Sebach chociaż mam chudą stopę.
A co do ceny używek to samą szynę na koła 90 kupisz za 180-300zł w ładnym stanie. Najlepiej kupować poza sezonem bo jest taniej i wiele osób chce się pozbyć sprzętu ;)

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: Pinnhead » czw września 11, 2014 10:02

No to podliczmy
szyna - 180
koła - 200 (najtańsze markowe powerslide infinity II - niezbyt polecam, lepiej dołożyć 120zł do kisielków)
łożyska - 80 zł
tulejki - 24 zł
--------------------
+ 484 zł w najtańszej opcji
Z kisielkami było by to 600 zł. Nie wiem czy to taka fajna opcja by sobie składać samemu rolki o ile nie chcesz mieć konkretnego setupu. Oczywiście o ile nie wpadniesz na jakąś okazję, w której ktoś po taniości sprzedaje szynę wraz z kołami i łożyskami w dobrym stanie w standardzie SSM (który w fitnessach jest raczej mało popularny).

Sam pomysł zaczęcia od rolek freeride'owych nie jest zły. Można na nich pomykać w różny sposób. Tylko zamiast na nich później w razie czego, budować fitnessy, chyba lepiej jest je sprzedać, trochę dołożyć i zakupić sobie nówki fitness już w standardzie LSM za ok. 550zł
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: GiS » czw września 11, 2014 11:00

Pinnhead, demonizujesz sprawę:p
Ja tylko pokazuję inną możliwą ścieżkę rozwoju, bo jak Autorka tematu napisała, sama nie do końca wie czego chce.

Odnośnie Twojego podliczenia. Sprawdziłem sobie na szybko i znalazłem ofertę gdize szyna seba delux 273mm 4x90 poszła za 220pln, a koła 8x90mm do niej za stówkę. Rynek wtórny ma to do siebie, że jak ktoś ma trochę czasu, żeby za tym połazić to można fajne okazje wyniuchać:)
A, że łożyska i tulejki będzie w razie czego miała z poprzedniej szyny to nam daje 320, nie prawie pincet:)
No i po drugie pamiętaj o tym, że jak Koleżanka pójdzie już całkiem w speed/fitness to będzie mogła pogonić zbędną Jej już szynę 243mm wraz z kołami, a nie wierzę, że za 150-200PLN ktoś się na to nie pokusi.
Podsumowując więc, przy dużej dozie cierpliwości można temat oblecieć za jakieś 150PLN górką. No i nie muszę Cię chyba przekonywać, że frx na dobrej szynie 4x90 zniosą więcej (ten zestaw nadal nie wyklucza skakania. No i jak ciągle powtarza Zico, dostęp do części zamiennych czyni nam taki custom prawie wiecznotrwałym), niż roleczka fitnesowa o podobnych parametrach?:)

To tylko takie moje luźne spostrzeżenia w temacie i nikogo nie przekonuje, że to jedyna słuszna droga. Tak jak mówisz, zawsze można kupić całą rolkę freeride, sprzedać i kupić całą rolkę fitness. Wychodzi podobnie, zabawy mniej.
Tylko właśnie, gdzie tu przyjemność?:D
Pozdro!

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Speed vs freeride - co wybrać?

Post autor: Pinnhead » czw września 11, 2014 12:10

Może i masz rację z tym wyliczeniem. Brałem pod uwagę kółka nówki. Jakoś mam uraz do brania używanego ogumienia. Chyba że jeżdżone raz / dwa razy.

Co do rolek, pisałem że to nie jest zły pomysł zacząć od skorupiaków - można wtedy się zdecydować co bardziej się podoba bo na nich można dobrze pojeździć po mieście i również da się na trasy i kilometry.
Chodziło mi o to, że moim zdaniem nie ma większego sensu składać hybrydy bo dobre fitnesowki na LSM jednak będą lepsze na długie trasy niż skorupiaki. Sztywność całkowitej skorupy jest zaletą na mieście, w slalomach i nawet na downhillach ale jednak staje się minusem na trasach. Tzn, nie chodzi mi o sztywność konstrukcji - bo to bez dwóch zdań bardzo dobrze - chodzi mi o sztywność stawu skokowego. W fitnessach jednak łatwiej i głębiej zgina się kostkę do przodu i do tyłu a to ma bardzo duży wpływ na obniżenie sylwetki rolkarza i pomaga w zjazdach.

Ze skorupami mam doświadczenia z butów do jazdy agresywnej czyli konkretne czołgi, przerobione na powerblading. Więc jeśli w przypadku tych Seb się mylę, tzn fajnie się zginają do przodu i do tyłu, można w nich przykucnąć swobodnie to ok, wystarczy wyjąć shock absorbery, wymienić szynę i koła i można śmigać.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”