Dog Skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
tomek_wap
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: wt marca 30, 2010 10:12
Moje rolki: RB X5, XSJADO
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Dog Skating

Post autor: tomek_wap » śr marca 27, 2013 10:13

oo, albo takie :D

Obrazek
Rollerblade X5 LE / XSJADO 1

Awatar użytkownika
Blissful
Posty: 39
Rejestracja: czw marca 14, 2013 11:58
Moje rolki: Rollerblade Activia 90
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Dog Skating

Post autor: Blissful » czw marca 28, 2013 9:32

Taaak, zdecydowanie... "ta Pani" fajne ma psy :D

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Dog Skating

Post autor: Herb » pt marca 29, 2013 12:13

Zawsze mnie w tym sporcie, bez obrazy dla uprawiających go, zastanawiało, czy woźnicę (?) można jeszcze nazwać sportowcem - bo do definicji sportowca w tym wypadku bardziej pasuje rola wypełniana przez psa :D
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
Blissful
Posty: 39
Rejestracja: czw marca 14, 2013 11:58
Moje rolki: Rollerblade Activia 90
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Dog Skating

Post autor: Blissful » pt marca 29, 2013 9:49

Herb, również bez urazy, ale to to dowodzi tylko temu, jak mało wiesz o tym sporcie :D Zresztą nie ty jeden, większość zielonych, mówi, że to niesport, że sport uprawiają głównie psy, albo, że w ogóle katujemy te nasze zwierzęta.
Nawet miałam taką jedną sytuację, że Pan oburzony w lesie chciał mnie zatrzymać i na policje dzwonić. A psy na prawdę świetnie się w tym bawią i to uwielbiają (oczywiście nie pisze tutaj o skrajnych przypadkach gdzie ktoś zatraca równowagę między dobrem psa a dobrymi wynikami, to skrajnie rzadkie przypadki, a środowisko musherskie kieruje się przede wszystkim dobrem psów ;) w końcu to nie sam człowiek tylko team )

Musher (tak nazywa się "woźnica: :D) spędza na prawdę wiele czasu na przegotowywaniu/trenowaniu nie tylko psów ale i siebie. I na trasie nie stoi tylko na wózeczku czy saniach czekając na dotarcie do mety :) Zdjęcie które wrzucił Tomek, jest cyknięte zaraz za startem, psy są wtedy w takim amoku i mają taką chęć biegu, że najlepiej mocno trzymać kierownicę bo mogła bym pogubić nogi :)
Musher na trasie pomaga psom, w każdej napotkanej trudności, są podbiegi pod górkę, grząskie piaszczyste ścieżki, błoto i różne inne atrakcje. Także trzeba być w naprawdę dobrej kondycji, bo większość trasy przebiega się razem z psami (Ja akurat startowałam w sprintach, bo w mojej klasie były tylko sprinty) Ale prywatnie trenowaliśmy długie trasy to o wiele fajniejsze niż taka pogoń na czas (w moim mniemaniu).

Są też różne typy treningu, w zależności od tego czy to początek sezonu środek koniec... w każdym razie.
Trening siłowy, faktycznie wtedy psy pracują z większym obciążeniem i mniej psom się pomaga, nie liczymy wtedy na prędkość tylko na ich wytrzymałość, jest trening szybkościowy, wtedy dajesz z siebie wszystko tak jak i psy zależ Ci na prędkości i czasie, jest też trening wytrzymałościowy wtedy robi się długie trasy z psami ;)
Poza tym wyróżniamy w tym sporcie dystansy MID i LONG, jak sama nazwa wskazuje, są zaprzęgi które trenują i startują w sprincie, na krótszych trasach, a są teamy które pokonują na peawde piękne długie trasy ;)

Ja bardzo lubię trenować też z psami indywidualnie ;) Czyli rower albo po prostu bieganie ;)
Zresztą tam na poprzedniej stronie przybliżyłam nieco dyscypliny :)

W każdym razie, nie można skupiać się tylko na tym, żeby psy dobrze biegły, trzeba też trenować samego siebie :) Na prawdę rożne niespodzianki i niebezpieczeństwa mogą spotkać człowieka na trasie ;) Zaczynając od wywrotki na ostrym zakręcie na dzikiej zwierzynie kończąc, wtedy trzeba mieć na prawdę dobre panowanie nad zaprzęgiem. Niejednokrotnie zatrzymywałam się na drzewie bo nam sarnina czy dziki wyskoczyły... takie uroki :)

Awatar użytkownika
tomek_wap
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: wt marca 30, 2010 10:12
Moje rolki: RB X5, XSJADO
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Dog Skating

Post autor: tomek_wap » pt marca 29, 2013 10:05

Warto też zaznaczyc, ze wyscigi psich zaprzęgów są jednak bardziej popularne, i mamy dobrych zawodników, chociaż by Łukasza Paczyńskiego, wielokrotnego mistrza i wicemistrza Polski, wielu lokalnych imprez i tez tych na skalę europejską :)
Rollerblade X5 LE / XSJADO 1

Awatar użytkownika
Blissful
Posty: 39
Rejestracja: czw marca 14, 2013 11:58
Moje rolki: Rollerblade Activia 90
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Dog Skating

Post autor: Blissful » pt marca 29, 2013 10:14

Podała bym jeszcze inne nazwiska z młodzików m.in Nikolas Imiołczyk, Joanna i Alicja Kubiczek.
Grzegorz Burzyński (mistrz europy w wyścigach na średnim dystansie) Igor Tracz, Jola Kałat... na prawdę mogła bym wymieniać :) Mamy świetną kadrę która nie startuje tylko na lokalnych zawodach a na takich rangi europejskiej i światowej ;)
I zaznaczam, że nie tylko w klasie psich zaprzęgów ale w klasie cannicross i bikejoring ;)

http://www.youtube.com/watch?v=IwJNYAO5VBo

Tutaj troszkę ciekawostek i wspomniany Łukasz Paczyński :)

Tutaj jeszcze inny materiał...
http://www.youtube.com/watch?feature=en ... kB7kA&NR=1

Tutaj też łądnie opisane, z czym to się je :)
http://www.youtube.com/watch?v=Za_Z4Xe8Fio

Zresztą co tu dużo mówić, to tak wchodzi w krew, że człowiek potem tym żyje, a te osoby które nas reprezentują poza granicami naszego kraju, nie dość, że pracują zawodowo to potem jeszcze ciężko trenują z psami ;) Nic samo nie przychodzi :D
Ostatnio zmieniony pt marca 29, 2013 10:27 przez Blissful, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tomek_wap
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: wt marca 30, 2010 10:12
Moje rolki: RB X5, XSJADO
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Dog Skating

Post autor: tomek_wap » pt marca 29, 2013 10:24

Mam i dziwne wrażenie, ze zawody są bardziej popularne w Polsce niz te wrotkarskie ...
Rollerblade X5 LE / XSJADO 1

Awatar użytkownika
Blissful
Posty: 39
Rejestracja: czw marca 14, 2013 11:58
Moje rolki: Rollerblade Activia 90
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Dog Skating

Post autor: Blissful » pt marca 29, 2013 10:33

Tomek być może masz rację, bo lasów i świetnych miejsc na trenowanie i bieganie z psami jest o wiele więcej niż na wrotkowanie, żeby jeździć na rolkach potrzebny jest asfalt i tym podobne rzeczy, które zależą od władz. Do trenowania z psami są potrzebne łąki pola lasy :P
Ale to wszystko tworzą ludzie, PZSPZ jest młodziutki i działa zaledwie od 2005 roku. Więc popularyzacja tego sportu jest tylko i wyłącznie zasługą działania związku i zawodników :)
Na rolki mam nadzieje, jeszcze przyjdzie czas bo to na prawdę świetny sport w każdym wydaniu :)

passa
Posty: 24
Rejestracja: pn kwietnia 15, 2013 2:42
Jeżdżę od: 14 lut 2013

Re: Dog Skating

Post autor: passa » pn kwietnia 22, 2013 1:50

Blissful pisze:Gdyby ktoś nabrał ochoty na taką przygodę chętnie pomogę przy wyborze szelek i reszty potrzebnych rzeczy.
Służę też radą jak nauczyć psa podstawowych komend typu: naprzód, stój, prawo, lewo wymiń z prawej wymiń z lewej ;)
Jeśli pies ma biec z przodu i nas ciągnąć uważam to za niezbędne minimum dla bezpieczeństwa naszego i psa ;)
Ja jeżdżę z psami rowerem,ostatnio ze specjalnie zakupioną smyczą rowerową i co prawda z zaprzęgami to nie ma wiele wspólnego,to jednak bardzo przydałyby mi się komendy prawo/lewo,biegnij przodem/z tyłu roweru (to akurat gdy pies biegnie luzem),pewnie jeszcze jakieś mi się przypomną. Dotąd używałam tylko obroży,bo jednak psy na szelkach zdecydowanie bardziej ciągną,co nie zmienia faktu,że szelki wydają mi się bardziej naturalne dla tego zajęcia.

No i ostatnio przegalopowałam psa przez wiele kilometrów,ale to jest pies bardzo wysokokondycyjny....będę musiała pomyśleć o kłusie na przyszłość :oops: Bardziej,niż o stawy, bałabym się o serce.

O rolkach z psem myślę,ale to melodia przyszłości,bo sama jeżdżę od dwóch miesięcy.Chyba że pies bez smyczy.

Awatar użytkownika
Blissful
Posty: 39
Rejestracja: czw marca 14, 2013 11:58
Moje rolki: Rollerblade Activia 90
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Dog Skating

Post autor: Blissful » pn kwietnia 22, 2013 3:57

W obroży ciągnącemu psu możesz tylko zaszkodzić i to poważnie również na serce.
Jeśli nie zaprzęgowe:
Obrazek
To w zupełności wystarczą Wam guardy (szelki typu guard)
Obrazek

Psu jest wygodniej i jest to dla niego o wiele bezpieczniejsze.
Jeśli chodzi o naukę komend to tego najpierw powinno uczyć się na sucho, czyli po prostu na spacerach, konsekwentnie a potem równie konsekwentnie przekładać na bieganie przy rowerze :)

Jaki wynalazek zakupiłaś do roweru? ja mogę polecić dwa, pałąk albo wysięgnik, z tym, że wtedy pies powinien biec przed rowerem i jednak pracować ;)

passa
Posty: 24
Rejestracja: pn kwietnia 15, 2013 2:42
Jeżdżę od: 14 lut 2013

Re: Dog Skating

Post autor: passa » wt kwietnia 23, 2013 1:53

Blissful pisze:Jaki wynalazek zakupiłaś do roweru? ja mogę polecić dwa, pałąk albo wysięgnik, z tym, że wtedy pies powinien biec przed rowerem i jednak pracować ;)
Trixie Biker,w Zooplusie: http://www.zooplus.pl/shop/psy/smycz_ob ... eru/140209
Pies biegnie obok roweru,więc ciągnięcie czy też przesadne wytężanie umysłu z definicji nie jest jego zadaniem - ale trzeba brać pod uwagę nieprzewidziane przypadki pociągnięcia w bok w stronę innego psa celem obszczekania go z góry na dół :wink:
Dlatego tak ważna jest amortyzacja,ale póki co u mnie działa niezawodnie.

Awatar użytkownika
Blissful
Posty: 39
Rejestracja: czw marca 14, 2013 11:58
Moje rolki: Rollerblade Activia 90
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Dog Skating

Post autor: Blissful » śr kwietnia 24, 2013 1:45

Pamiętaj jednak, że obroża to bardzo złe rozwiązanie do biegania z psem na rowerze a nawet do zwykłego joggingu :) Warto zainwestować w szelki typu Guard. Polecam z firmy Manmat. Mam komplet uprzęży i na jednych śmigam już z psem od 5 lat bez najmniejszego szwanku :)

passa
Posty: 24
Rejestracja: pn kwietnia 15, 2013 2:42
Jeżdżę od: 14 lut 2013

Re: Dog Skating

Post autor: passa » śr kwietnia 24, 2013 2:11

Tak sądziłam,dlatego będę próbować szelek i zobaczymy jak pójdzie.

Co do jazdy na rolkach z psem,to zaczęły się już w Opolu tegoroczne Night Skatingi,których pierwszy etap przewiduje w miarę wolną jazdę po parkowych trasach,między innymi z psami jak ktoś sobie życzy.
Kusi mnie to i na pewno prędzej czy później spróbuję zabrać się z psem,ale najpierw muszę zacząć w dzień i w mniejszym gronie. Parę osób pisało tu o prowadzeniu psa na flexi,co też mi jakoś nie pasuje. Niby logiczne,pies ma więcej przestrzeni do dyspozycji,ale mnie się bardziej odpowiednia wydaje zwykła parcianka. Wydaje mi się,że pozwala na większość "sterowność" w razie czego.
No nie wiem,pewnie trzeba będzie wypróbować jednego i drugiego.
W każdym razie jeśli ktoś ma porównanie,to prosiłabym o refleksje :D

Awatar użytkownika
Blissful
Posty: 39
Rejestracja: czw marca 14, 2013 11:58
Moje rolki: Rollerblade Activia 90
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Dog Skating

Post autor: Blissful » śr kwietnia 24, 2013 10:03

Flexi jest dobra jak są mniejsze pieski, parcianka też jako taki, ale dla człowieka zdrowia rąk i psiego kręgosłupa najlepsza jest amortyzowana :)
Wiem truje... ale to już zboczenie zawodowe ^^

Dywaniarz
Posty: 29
Rejestracja: ndz czerwca 17, 2012 7:02
Moje rolki: Twister
Jeżdżę od: 10 cze 2011

Re: Dog Skating

Post autor: Dywaniarz » pt maja 17, 2013 7:24

hmm szczerze nie wiem jak w waszych miastach ale w takim 3mieście jest wystarczająco mało miejsca dla zwykłych rolkarzy a co dopiero dla takich z psami
btw kiedys widziałem rowerzystę z psem (husky) na normalnej drodze rowerowej i tak licznej dezaprobaty (delikatnie mówiąc) ze strony innych uczestników ruchu nie widziałem dawno

chociaż zawsze pozostają parkingi marketów i jazda wokoło :/
Czego będziesz bardziej żałował na łożu śmierci tego że za mało pracowałeś, czy tego że za mało balowałeś?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wszystko o jeździe na rolkach z psami / All about dog skating”