Komputery treningowe - opinie,testy itp

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

romekjagoda
Posty: 44
Rejestracja: śr sierpnia 10, 2016 12:48
Moje rolki: PS R2 (4x100mm) / Salomon 4x78
Jeżdżę od: 02 sty 2002

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: romekjagoda » wt lipca 25, 2017 11:53

Poczytałem ostatnio znowu o tych komputerach treningowych i mam zagwozdkę. Priorytetem dla mnie są chyba 2 funkcje:
1) hrm
2) prędkość chwilowa.

Ad 1) - nie ma problemu
Ad 2) problemem jest dokładność pomiary w oparciu o gps. czytałem wczoraj ciekawy artykuł o dokładnoścci różnych zegarków i chipów, ale nadal brak konkluzji. Pytanie: czy garmin, polar i inne dokładnie pokazują Wam chwilową prędkość?
Chciałbym wiedzieć po prostu, jednym rzutem oka, ile w danej chwili jadę.

Sainti
Posty: 22
Rejestracja: pn marca 19, 2012 10:13
Moje rolki: Hardcore Evo + Vision
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: Sainti » wt lipca 25, 2017 2:37

Super dokładne to pewnie nie jest, ale podawana prędkość chwilowa z GPS daje jakieś pojęcie ile się jedzie. Może nie będzie to w punkt co do dziesiątej części km/h, ale różnica między 20 a 25 km/h już jest. Mi do amatorskich zastosowań coś takiego w zupełności wystarcza.

romekjagoda
Posty: 44
Rejestracja: śr sierpnia 10, 2016 12:48
Moje rolki: PS R2 (4x100mm) / Salomon 4x78
Jeżdżę od: 02 sty 2002

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: romekjagoda » śr lipca 26, 2017 3:40

Hej, a ja grzebiąc w necie wyszukałem jeszcze coś takiego https://www.insportline.eu/2837/speedme ... line-speed
Normalny licznik na rolki - specjalne kółko i licznik/komputerek na rękę. Nie wiem jak to się sprawdza. Oczywiście dupa, że nie ma zintegrowanej funkcji pomiaru pulsu, ale jest to rozwiązanie w miarę tanie i na pewno tańsze niż zaawansowane zegarki gps.
Nie wiem, czy się nie skuszę i nie sprawdzę tego ustrojstwa. Bo tak naprawdę jest to dla mnie ważniejsze niż HRM - i tak nie kieruję się pulsem przy treningu/przejażdżkach, bardziej interesuje mnie utrzymanie tempa odcinka, etc.
Próbował ktoś?

Swoją drogą z tego co poczytałem, to tzw. footpods stosowane do poimairu kadencji i prędkości w bieganiu na rolkach się nie sprawdzą.

Sainti
Posty: 22
Rejestracja: pn marca 19, 2012 10:13
Moje rolki: Hardcore Evo + Vision
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: Sainti » czw lipca 27, 2017 5:09

Maksymalny rozmiar: 100mm, więc za małe do większości rolek speedowych. ;)
Według mnie dokładność wskazań tego wynalazku może być trochę lepsza niż GPSa, ale też nie będzie super dokładnie. Koła się ścierają i zmieniają średnicę, więc pomiary oparte na częstotliwości obrotu będą z czasem zmieniać swoje wartości.

Jak dla mnie nie ma sensu za bardzo kombinować, bo dokładne wskazania to tylko w laboratorium można uzyskać. Reszta będzie mniej lub bardziej przybliżona. Dla mnie wskazania Garmina są wystarczające i myślę, że do takiego zerkania w czasie jazdy na prędkość lub tempo odcinka jest OK. Sam też zazwyczaj na to patrzę. ;)

romekjagoda
Posty: 44
Rejestracja: śr sierpnia 10, 2016 12:48
Moje rolki: PS R2 (4x100mm) / Salomon 4x78
Jeżdżę od: 02 sty 2002

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: romekjagoda » pn lipca 31, 2017 3:57

Sainti, wiesz, ja szara myszka jestem i uprawiam w zasadzie fitness na 4 x 100mm, a nie speed, więc od biedy mi by wystarczyło. Ale poczytałem i jest jednak problem z dokładnością pomiaru bo przy tak małych kółkach i odległościach interferencje magnesu są duże, co nie daje dokładnego pomiaru.
W międzyczasie udało mi sie załatwić do testów stary używany Garmin Forerunner 305 od kolegi, który ma nowszy model i stary zalega mu w szufladzie. Byłem 2 razy na rolkach z nim i jestem w szoku, że tak stary sprzęt (wypuszczony chyba w 2006 r.; ja mam model z 2011) robi taką robotę. Można dowolnie konfigurować sobie ekran, jest dość duży --> dzieki czemu czytelny. Na razie mam go na kilka tygodni do testowania, z możliwością kupienia poniżej najniższych cen na ebayu (czyli za ok. 40 euro) jeśli mi się spodoba. Jeśli nie, mogę rozejrzeć sie za czymś nowszym (np. Forerunner 310), ale nie wiem, czy jest sens przepłacać.
Ten komputerek jest typowo do sportu - nie ma wyglądu nowoczsnego smartwatcha i dlatego nie nadaje się do noszenia na codzień. Jest to pewna niedogodność, ale nic co byłoby dla mnie priorytetem.
Zastanawiałem się też bardzo nad polecanym tutaj polarem rcx 3 lub 5 - Toudi go chyba ma, a niebawem będę miał okazję wymienić z nim doświadczenia i porównać oba sprzęty.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”