Trwałość poliuretanu

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Trwałość poliuretanu

Post autor: bj43 » pn stycznia 19, 2009 1:19

Czy ktoś wie ile lat można magazynować kółka wykonane z poliuretanu i w jakich warunkach powinno się je przechowywać? Czy jest sens kupowania kółek "na zapas" bo jest okazja?
Według mojej wiedzy tworzywa sztuczne są na ogół mało stabilne i po kilku latach tracą swoje właściwości fizykochemiczne. Kiedyś miałem buty narciarskie "Kasprowy" (Polsport Krosno) z wewnętrznym butem wykonanym na bazie gąbki poliuretanowej. Po kilku latach przechowywania w warunkach domowych gąbka stwardniała i jak się ją ścisnęło, to się rozsypywała tworząc okruchy przypominające piasek. But uderzony o podłogę pękł pośrodku podeszwy.
Kółka, które kupujemy, nie mają nigdzie wypisanej daty produkcji i może się okazać, że kupujemy towar o cechach znacznie odbiegających od normy. Jak to sprawdzać?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trwałość poliuretanu

Post autor: zico » pn stycznia 19, 2009 1:43

Wszystko zależy od jakości, a przede wszystkim warunków przechowywania. Widziałem koła, które były dosyć dobrze magazynowane, 70mm/80a, 72mm/82a przez okres ponad 10 lat - nic się z nimi nie działo. Ten sam okres inne koła, nie wiem jak były przechowywane widać było, że ząb czasu lub złego przechowywania na nie zadziałał, nie wyglądały na produkt 100% jakości, a może takim nie były od produkcji - trudno stwierdzić.

Sądzę, że nie ma problemu jeśli chodzi o koła sprzed kilku lat, ponieważ rok w rok, no góra 2 lata i zmienia się ich grafika - więc będąc na bieżąco z modelami można łatwo określić czy kółka są już od dawna (stary model) lub są świeże i mają góra dwa lata (nowy model).
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Trwałość poliuretanu

Post autor: Marek » śr stycznia 21, 2009 12:07

bj43 pisze:Czy ktoś wie ile lat można magazynować kółka wykonane z poliuretanu i w jakich warunkach powinno się je przechowywać? Czy jest sens kupowania kółek "na zapas" bo jest okazja?
Według mojej wiedzy tworzywa sztuczne są na ogół mało stabilne i po kilku latach tracą swoje właściwości fizykochemiczne. Kiedyś miałem buty narciarskie "Kasprowy" (Polsport Krosno) z wewnętrznym butem wykonanym na bazie gąbki poliuretanowej. Po kilku latach przechowywania w warunkach domowych gąbka stwardniała i jak się ją ścisnęło, to się rozsypywała tworząc okruchy przypominające piasek. But uderzony o podłogę pękł pośrodku podeszwy.
Kółka, które kupujemy, nie mają nigdzie wypisanej daty produkcji i może się okazać, że kupujemy towar o cechach znacznie odbiegających od normy. Jak to sprawdzać?
Ja co start zakładam nowe koła

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Trwałość poliuretanu

Post autor: Toudi » śr stycznia 21, 2009 12:44

No wiadomo, każdy przecież tak robi - nie jestem zwolennikiem rozrzutności ale są przecież rzeczy na których nie można oszczędzać. 8)

Ale jednak nowe mogą być zupełnie nowe albo niezupełnie nowe czy wręcz wcale nienowe, jeśli poleżały gdzieś w magazynie albo za kaloryferem...

Nowe nowe, to bez gadania nowe kółka ale czy takie trochę zleżałe nowe to też nowe? :scratch:
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Trwałość poliuretanu

Post autor: mrv » śr stycznia 21, 2009 2:15

Toudi pisze:No wiadomo, każdy przecież tak robi - nie jestem zwolennikiem rozrzutności ale są przecież rzeczy na których nie można oszczędzać. 8)

Ale jednak nowe mogą być zupełnie nowe albo niezupełnie nowe czy wręcz wcale nienowe, jeśli poleżały gdzieś w magazynie albo za kaloryferem...

Nowe nowe, to bez gadania nowe kółka ale czy takie trochę zleżałe nowe to też nowe? :scratch:
Jesli chodzi o herbate to takze tylko nowe niezapiaszczone mattery juice yellow.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Trwałość poliuretanu

Post autor: Krzysztof » czw stycznia 22, 2009 10:56

Marek pisze:Ja co start zakładam nowe koła
a na trening kółka pamiętające czasy Abrahama ...... ( Lincolna, oczywiście :) )
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”