Kiedy wymiana kolek

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
dylu
Posty: 10
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 9:06
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tychy

Kiedy wymiana kolek

Post autor: dylu » pn lipca 28, 2008 9:15

witam

Jestem dopiero poczatkujacym jeżdżaczem na rolkach mam je od ok 3 tygodni
i mam wrażenie ze kolka już są do wymiany a zauważyłem ze taki komplet kolek to nie mały wydatek
dlatego mam pytanie skąd wiadomo ze kolka już trzeba wymienić ? są jakieś zasady ze np ja sie zetrze ileś tam mm lub aż do plastyku

A moje kolka to byly 80 mm 82A


Pozdrawiam
dylu
pozdrawiam
dylu

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kiedy wymiana kolek

Post autor: Toudi » pn lipca 28, 2008 10:41

Napisz coś więcej o swoich rolkach, kółkach. Jeśli to był niedrogi zestaw, to koła też były niedrogie. Nic w tym złego ale niestety trwałość, jak inne parametry kółek, jest dość mocno zależna od ceny.
Jeżeli widziałeś gdzieś drogie kółka, to można przypuszczać, że posłużą dłużej niż te 3-tygodniowe.
Oczywiście zużycie kółek zależy mocno również od tego, jak jeździsz i ile ważysz.

Napisz po prostu, na czym teraz jeździsz, to Zico coś Ci dobierze.

Jeśli dopiero zaczynasz, to pewnie nawet niespecjalnie odczuwasz dyskomfort spowodowany nieznacznym zużyciem kółek. Zamień je miejscami i jeździj dalej. Jak zacznie wystawać plastik albo będą mocno popękane lub będzie widać, że się wykruszają, wtedy zmień.

Z rozmiaru 80 mm, to zwykle można zetrzeć bez większej szkody dla bezpieczeństwa do 75-76 mm.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedy wymiana kolek

Post autor: MirekCz » pn lipca 28, 2008 1:48

Kółka powinny wytrzymać ok. roku dosyć intensywnej jazdy.
Obracasz kółka tak jak jest to opisane w instrukcji?

Z 80mm powinieneś dojechać gdzieś do 70mm - tak długo jak kółka będą zachowywały odpowiedni profil i nie będziesz plastikiem jechał po asfalcie tak długo możesz je bez problemu używać.
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Casc
Prześcigant 4x100mm
Posty: 311
Rejestracja: sob lipca 12, 2008 3:20
Moje rolki: Fusion X5
Jeżdżę od: 15 maja 1996
Lokalizacja: Szczecin/Poznań

Re: Kiedy wymiana kolek

Post autor: Casc » wt lipca 29, 2008 10:47

Na początek ostrzegam wszystkich przed kupowaniem takich kółek:
http://www.max24.pl/produkt,48150,signa ... -1&pF=&pT=

Otóż do tej pory używałem wielu różnych zestawów kółek, ale takiego szmelcu pierwszy raz. I ostatni. Z reguły jest tak, że tanie kółka (takie jak te) po prostu sie szybciej zużywają (jak ktoś napisał już powyżej). Z tymi jest inaczej - założyłem komplet do moich starych Bauerów FX3 (Model z przed 10 lat, ale bardzo wytrzymały) i pojeździłem jakieś półtora godzina - do tego czemu dwa kółka już się nie nadawały do niczego, a w zasadzie nawet na nich nie skakałem... Podczas zwykłej jazdy na poznańskiej cytadeli kółka się rozsypały, po prostu odpadał z nich kawałek po kawałku... Ja nie bardzo rozumiem jak można produkować coś takiego, a potem jeszcze to sprzedawać, skoro to się od niczego nie nadaje.

Jak dostanę zdjęcia to pokażę jak kółka wyglądają po jednym dniu jeżdżenia, żeby nie było że po prostu nie lubię jakiejś firmy.

A teraz bardziej do tematu: kółka 78mm nadają się od jazdy, jeśli są odpowiednio często przestawiany, aż do momentu gdy mają około 65mm - w zasadzie potem się jeszcze da na nich jeździć, ale jest to niewygodne, no i do plastiku już bardzo blisko. Na kółkach 80mm z reguły nie było problemu do 70mm, a potem jeszcze do około 67mm też dało się jeździć. Wszystko pod warunkiem, że co jakiś czas je sie przekłada w odpowiedni sposób.

Co do tego że kółka powinny wytrzymać około rok intensywnej jazdy, to mam nadzieję że kiedyś znajdę takie kółka, ale jak do tej pory jeszcze ich nie widziałem. Co do tanich rolek, to wydaje się, że kółka akurat dorzucają w miarę solidne (w tej chwili np. jeżdżę na kółkach dołączonych do rolek, które mi się parę dni temu rozpadły, ale kółka są ciągle dobre do jazdy - rolki miały jakieś 10 miesięcy).
Mad Blades

Bauer FX1 (1996-1998)
Bauer FX3 (1999-2008)
Fusion X5 (2009 - ?)
Tak kiedyś wyglądały moje rolki:
Obrazek

Awatar użytkownika
dylu
Posty: 10
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 9:06
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tychy

Re: Kiedy wymiana kolek

Post autor: dylu » wt lipca 29, 2008 11:22

Dzieki za odpowiedzi

A moje roleczki to Rollerblade Astro 6
No i te moje 3 tygodnie to było prawie codziennie od 2 do 5 godzin jazdy po asfalcie i puzlach


pozdrawiam
dylu
pozdrawiam
dylu

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kiedy wymiana kolek

Post autor: zico » wt lipca 29, 2008 11:31

Astro 6 i Wing 6 mają mało "opony" w kółkach. Trochę szybciej się zużyją.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”