Odchudzanie

Odżywianie, regeneracja, jak zapobiegać kontuzjom - cieszmy się zdrowiem jak najdłużej!
Nutrition, regeneration, injuries. Your health is the most important thing

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Szania
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 130
Rejestracja: śr lipca 16, 2008 8:33
Jeżdżę od: 0- 0-2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odchudzanie

Post autor: Szania » pn sierpnia 04, 2008 2:38

Ja też mam pytanie :D

Śmigam na roleczkach codziennie rano około 2h i bardzo zależy mi na redukcji wagi. Zastanawiam się, czy powinnam trenować na czczo, czy jednak po śniadaniu. Słyszałam, że jeśli wysiłek następuje po posiłku, to powinno się odczekać 2h zanim się zacznie ćwiczyć, bo dopiero wtedy organizm zyskuje energię z pożywienia i może spalać tłuszcz. Nie jestem jednak w stanie zjeść rano śniadania i dopiero po 2h lecieć na rolki, bo musiałabym wstawać chyba o 5 :wink: Czy jeżdząc na czczo spalę maksymalnie dużo tłuszczyku? :D Czy 2h treningu na czczo to nie za dużo? Dodam, że uzależniłam się od rolek i mniej niż 2h jazdy sobie nie wyobrażam :D

Zaopatrzyłam się też w termogenic, Olimp Thermo Speed i idąc za moim tokiem myślenia powinnam go chyba przyjmować przez wysiłkiem, czyli na czczo. Czy to nie będzie niezdrowe? Jeśli tak nie wolno, to jak powinno się przyjmować te świństewka, żeby osiągnąć najlepsze efekty? :D

Z góry dzięki za rady!
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odchudzanie

Post autor: zico » pn sierpnia 04, 2008 3:07

Generalnie ze śniadaniem czy bez jak kto lubi. Szczególnie jeśli chodzi o trening na spalanie tłuszczów. Tutaj nie potrzeba nie wiadomo jakich rezerw na wysiłek.
Na Twoim miejscu bardziej bym się zaopatrzył w pulsometr niż jakieś turbo spalacze tłuszczów. Jeździć na niskim tętnie i żeby ten słaby wysiłek trwał dłużej niż 30 minut. Im dłużej tym lepiej. Oczywiście małe rezerwy węglowodanów by się przydały, można wciągnąć banana i jazda. A na trasę jakiś napój izotoniczny i sączyć go raz po raz (Isostar, Powerade, Gatorade lub jakiś inny izotonik). Pulsometr pozwoli Tobie na utrzymanie strefy aerobowej - będziesz jeździć w tlenie i maksymalnie z możliwych będziesz spalać tłuszcz. Jeśli nie ma pulsometru, jeździj na tyle szybko, żeby spokojnie móc rozmawiać i żeby w żadnym momencie nie nastąpiła zadyszka - tzw. dług tlenowy. Po prostu czysty fun, ale też nie za wolny.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Szania
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 130
Rejestracja: śr lipca 16, 2008 8:33
Jeżdżę od: 0- 0-2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odchudzanie

Post autor: Szania » pn sierpnia 04, 2008 3:31

Zico, dzięki za odpowiedź.

Pulsometr mam Sigmy :D Są jednak różne teorie na temat tego ile % HRmax to dobry przedział do spalania tłuszczu. Najczęściej czyta się, że najlepszy jest trening w tzw "health zone", czyli od 50% do 70% HRmax. Jednak są i inne teorie...

Powiedzmy, że dwie osoby trenują przez 1h, jedna osoba w health zone, druga w fitness zone (czyli od 70% do 80% HRmax). Pierwsza spali dajmy na to 300kcal, z czego powiedzmy, że średnio 50% będzie z tłuszczu (tu procen zależy od długości trwania treningu, ale tak uśredniając). Czyli pierwsza osoba spali 150kcal z tłuszczu. Druga spali powiedzmy 500kcal (co wynika z wyższego tętna), z czego powiedzmy 40% będzie z tłuszczu, czyli spali z tłuszczu 200kcal. Podsumowując, bardziej się opłaca ćwiczyć z wyższym tętnem. Oczywiście nie należy doprowadzać do zadyszki (czyli nie wchodzić w "power zone" = powyżej 80% HRmax). Zadyszka oznacza bowiem, że serce nie nadąża z podażą tlenu, a żeby spalać tłuszczyk potrzebny jest tlen!

Takie teorie wyczytałam :D Wiele zależy też oczywiście od czynników indywidualnych.

Co do napojów sportowych, to mam Aqua+, hipotonik, ale to ma już jakieś kalorie :wink:

Chciałabym jednak spróbować tego termogenika. Nie wiem jednak do końca jak to brać. Duuuży sprzedawca w sklepie z odżywkami :wink: powiedział mi, że na około 0,5h przed wysiłkiem. Na opakowaniu jednak jest napisane, że należy go przyjmować na 0,5h przed posiłkiem. Jestem w kropce :? Poza tym nie wiem, czy takie specyfiki można w ogóle brać na pusty żołądek... :?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odchudzanie

Post autor: zico » pn sierpnia 04, 2008 3:48

Przedział tlenowy możesz sprawdzić laktacją krwi, czyli po prostu jej zakwaszeniem. Poniżej 4mmol masz przewagę procesów tlenowych nad beztlenowymi.
Ale te urządzenia trochę kosztują... Poza tym faktycznie to zależy indywidualnie jak komu się spala tłuszcz (jakie tętna), jest uwarunkowane m.in. wiekiem, bradykardią czy tachykardią w zależności od wytrenowania czy problemów z sercem, ile i co kto je. Jednak jak dokładnie określi się tętno maksymalne mierzone, będzie łatwiej określić strefę spalania tłuszczu. Będzie się go spalać i tyle. A najdokładniej/najprościej to zrobić poprzez pomiar laktacji krwi.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Szania
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 130
Rejestracja: śr lipca 16, 2008 8:33
Jeżdżę od: 0- 0-2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odchudzanie

Post autor: Szania » pn sierpnia 04, 2008 3:58

Słyszałam o takim sposobie pomiaru, ale niestety nie mam dostępu do takiego urządzonka, a własnego w najbliższym czasie na pewno nie zakupię (trochę mnie podrujnowały te Twistery :wink: ). Jestem raczej osobą wytrzymałą na wysiłek. Muszę się kontrolować pulsometrem, żeby za bardzo nie szaleć :D

A co z termogenikiem? Masz jakieś doświadczenia z takimi specyfikami?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odchudzanie

Post autor: zico » pn sierpnia 04, 2008 4:19

Szania pisze:A co z termogenikiem? Masz jakieś doświadczenia z takimi specyfikami?
Szczerze - nigdy się nie bawiłem w takie specyfiki. Najmocniejszą rzeczą jaką wciągnąłem podczas treningu czy zawodów to żel PowerBara. Więc w tym temacie leżę i szczerymi chęciami nawet w najmniejszym stopniu nie pomogę.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Re: Odchudzanie

Post autor: Andrzej » pn sierpnia 04, 2008 5:09

Jeśli chodzi o odchudzanie jestem bardzo doświadczonym specjalistą.
Próbowałem z 10 razy i ciagle dupa wielka (w sensie dosłownym)
Ale jest też na to jedna rada. Trzeba jeździć jak się to lubi. Ja lubię rolki i czasem na nich jeźdżę. Czasem udaje mi się nawet wziąść udział w jakichś zawodach.
A i jeszcze ze sposobów odchudzania jeden jest warty polecenia :arrow: Zamiast trzech dwa ..... kebaby u Turka w Berlinie

Awatar użytkownika
Szania
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 130
Rejestracja: śr lipca 16, 2008 8:33
Jeżdżę od: 0- 0-2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odchudzanie

Post autor: Szania » pn sierpnia 04, 2008 5:27

Kebabów to chyba jednak jeść nie będę :wink: Zgadzam się, najlepszym sportem na odchudzanie jest sport który się lubi. Najgorzej jest, kiedy człowiek się zmusza do ćwiczeń dla wyższego celu. Jeździłabym chyba cały dzień, gdyby nie upał, tłum dzieciaczków, który się zbiera w okolicach południa, no i ograniczenia wytrzymałościowe. Zauważyłam, że moje pierwsze 30min jazdy jest kiepskie, potem idzie mi coraz lepiej, aż dochodzę do punktu krytycznego około 2 godziny, kiedy muszę zdjąć rolki bo mogłabym zaliczyć kontakt z podłożem niekoniecznie tą częścią ciała, którą bym chciała :wink:

moonlight
Posty: 2
Rejestracja: sob maja 02, 2009 9:52
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Środa Śląska

Re: Odchudzanie

Post autor: moonlight » ndz maja 03, 2009 6:56

A ja mam pytanie odnośnie pulsometrów. Nigdy takowego nie posiadałam i nie wiem co nabyć, żeby niepotrzebnie nie przepłacać, ale i nie kupić badziewia... Jakie funkcje powinien posiadać i w jakim przedziale cenowym (czytaj jakie najtaniej) można nabyć konkretny pulsometr :?:

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: Odchudzanie

Post autor: Piotr B » czw maja 07, 2009 8:57

Głos w dyskusji ww temacie - Polityka ,, Ani dieta, ani cud"
http://www.polityka.pl/ani-dieta-ani-cu ... 289093,18/

Marcin_Low
Posty: 10
Rejestracja: czw kwietnia 23, 2009 2:15
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Odchudzanie

Post autor: Marcin_Low » czw maja 07, 2009 9:50

No to i ja się podłączę pod dyskusję :)

dokładnie 1,5 roku temu ważyłem około 97 kg, a obecne ważę około 83 :) no i planuję 80 więc może będę mógł pomóc.

Nigdy w sumie nie potrafiłem zastosować od A-Z diety cud, ani też diety takiej ani diety śmakiej z różnych gazetek, wymagało to zbyt dużej ilości gotowania które trwało po 1 godzinie, albo wymagało wpierniczania jakichś potraw z proszku które kosztowały dużo a smakowały jak kupa (przepraszam jak kogoś uraziłem). Niejednokrotnie również sięgałem po różne środki wspomagające odchudzanie i szczerze odradzam tego sposobów, gdyż to póki nie zmienimy naszych nawyków żywieniowych na stałe to dadzą one efekt krótkotrwały a gdy odstawimy środki waga wróci. No a na dietach cud, dietach z proszku czy pigułkach nie da się wytrzymać przez cale życie. Nie mają sensu również krótkotrwałe, czy długotrwałe głodówki, gdyż potem szybko zaczynamy nadrabiać zaległości.

Co pomaga - sport który sprawia nam radość i który motywuje nas do tego by jeść zdrowo no i lekko :) no bo pewnie nawet na rolkach jeździ się przyjemniej, szybciej i mniej urazowo jak się ma te kilka kilogramów mniej. Ja w moim procesie odchudzania nie korzystałem z żadnych pulsometrów a o laktacji krwi nigdy nie słyszałem ;).

Wyznaję właściwie 4 zasady

1. Nie jem po 18, a jak muszę to warzywa
2. Obiad ma być lekko strawny i szybki do zrobienia. (zauważyłem, że im dłużej gotuje tym bardziej najedzony siadam do obiadu ;) ) No i staram się żeby 1/2 obiadu to były warzywa
3. Staram się codziennie coś zrobić z ćwiczeń (trenując nie tylko aeroby ale i mięśnie)
4. No i zasada generalna, żadnego wynagradzania sobie efektów, na zasadzie schudłem 2 kilo to mogę iść do mcDonalda na zestaw ;)

Ważne jest moim zdaniem (przynajmniej u mnie to tak działa) żeby nie skupiać się tylko na ćwiczeniach aerobowych a ćwiczyć również mięśnie pod kątem siły. Ćwiczenia z obciążeniem, pompki, przysiady, brzuszki, czasem wyskoczyć na siłownię.

Druga ważna rzecz to, żeby posiłki zaspokajały organizm w miarę w pełni w podstawowe składniki jak węglowodany, witaminy, wapń, białko i podobne. Często odchudzając się można doprowadzić do sytuacji, gdzie jakiegoś pierwiastka w organizmie nam brakuje, wtedy nawet jak jesteśmy najedzeni możemy odczuwać łaknienie.

aa no i ograniczyłem piwo ;)

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Odchudzanie

Post autor: MirekCz » czw maja 07, 2009 10:14

Tanie pulsometry zazwyczaj działają przyzwoicie. Ich minusy to:
-szybkie psucie się (ale przy tej cenie można sobie co rok kupić nowy)
-okazjonalne gubienie sygnału (np. jak jest w pobliżu linia wysokiego napięcia) - może to powodować bezużyteczność wskazania pulsu maksymalnego jak pulsometr w takich momentach pokaże 220... ;)
-brak kodowania sygnału (co powoduje, że jak w pobliżu są dwa takie pulsometry to się nawzajem zakłócają, więc w większej grupie będą problemy z jego działaniem)

Z opcji jakie bezwzględnie warto mieć:
-puls maksymalny
-puls średni ćwiczenia
-czas ćwiczenia
-zakresy w których się ćwiczy z możliwością ustawienia (czyli np. ustawiasz puls 130-140 i jak wyjdziesz poza ten zakres to włącza się alarm)

Dodatkowo przydaje się możliwość pomiaru wielu okrążeń z oddzielnym pulsem średnim i czasem okrążenia, ale da się bez tego żyć.

Jak pulsometr ma tobie trochę pomóc w treningu (powstrzymywać przed zajechaniem się, pilnować trzymania tempa i pomagać w sprawdzeniu postepów) to te tanie modele przeważnie dadzą radę.
Do częstego używania i jeździe w większej grupie (zawody) niestety się nie nadają, bo nie możemy na nich polegać w 100%, a w czasie intensywnego treningu czy zawodów mamy co innego do roboty niż kombinowanie co zrobić żeby pulsometr działał.
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Odchudzanie

Post autor: Praga » czw maja 07, 2009 10:41

W moim przypadku odchudzanie z wykorzystaniem rolek polega na odciągnięciu mnie od lodóweczki na wieczór.
Jest to banalnie proste - wybieram się na rolki około 18:00, wracam do domu po 20:00 - jestem zmęczony i odwodniony. Przez resztę wieczoru spokojnie siedzę przy TV/książce/komputerze sącząc wodę (inne napoje), a do lodówki zwyczajnie nie mam siły podejść :)

Kuracja jak najbardziej skuteczna - waga może nie osiąga prędkości światła ale sukcesywnie leci w dół. Wadą jest, że w wieczór bezrolkowy czuję znowu silny "zew", któremu ciężko się oprzeć ;) (skuteczne jest wtedy zapychanie się czymś lekkostrawnym)

Awatar użytkownika
Szania
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 130
Rejestracja: śr lipca 16, 2008 8:33
Jeżdżę od: 0- 0-2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odchudzanie

Post autor: Szania » czw maja 07, 2009 1:58

Ja mam pulsometr Sigmy, symbolu nie pamiętam, kosztował chyba coś ponad 200zł. Któregoś dnia pokazał, że maksymalny puls jaki osiągnęłam podczas treningu to 297 :shock: Przy takim pulsie to chyba nie miałabym prawa przeżyć! Od tamtej pory pulsometr leży w szafie :wink: Moim zdaniem to są gadżety (przynajmniej w tym przedziale cenowym). Poza tym większość sprzętu cardio w siłowniach mierzy puls, więc po co nam własny pulsometr? A jeśli ćwiczę na powietrzu, jeżdząc na rolkach czy na rowerze, to nie mam ochoty skupiać się na pulsie, wolę podziwiać widoczki... albo kubeczki :wink: Zresztą podobno trening przy zmiennym pulsie jest dużo wydajniejszy niż typowe aeroby.

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Odchudzanie

Post autor: MirekCz » czw maja 07, 2009 2:46

Szania pisze:Ja mam pulsometr Sigmy, symbolu nie pamiętam, kosztował chyba coś ponad 200zł. Któregoś dnia pokazał, że maksymalny puls jaki osiągnęłam podczas treningu to 297 :shock: Przy takim pulsie to chyba nie miałabym prawa przeżyć! Od tamtej pory pulsometr leży w szafie :wink: Moim zdaniem to są gadżety (przynajmniej w tym przedziale cenowym). Poza tym większość sprzętu cardio w siłowniach mierzy puls, więc po co nam własny pulsometr? A jeśli ćwiczę na powietrzu, jeżdząc na rolkach czy na rowerze, to nie mam ochoty skupiać się na pulsie, wolę podziwiać widoczki... albo kubeczki :wink: Zresztą podobno trening przy zmiennym pulsie jest dużo wydajniejszy niż typowe aeroby.
To wszystko zależy co ćwiczysz i w jakiej jesteś formie.
Jak ktoś nie ma formy to trening przy zmiennym pulsie go bardzo szybko wykończy.
A pulsometry po to mają opcję ustawiania zakresu żebyś nie musiała na niego ciągle patrzeć. Ustawiasz zakres i jedziesz ile bozia da, a tylko jak wychodzisz poza zakres pulsometr się przypomina, że nie tak miał wyglądać ten trening.

Co do ceny to obecnie za 200zł można dostać Polara i tam nie ma żadnych problemów (chociaż jeżeli chodzi o funkcjonalność to jest uboga).
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie / Health”