Jak się na tym jeździ?

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

de_stroyer
Posty: 6
Rejestracja: ndz marca 25, 2012 12:15
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 25 mar 2012

Jak się na tym jeździ?

Post autor: de_stroyer » ndz marca 25, 2012 12:22

Cześć,
Kupiłem właśnie rolki ale nie za bardzo ogarniam jak się na nich jeździ, zaliczyłem już pierwszą glebę. Posiadam rolki Rollerblade Twister 80, rozmiar 44, chociaż mój rozmiar stopy to 43. Rolki są dla mnie naprawdę ciasne, ale podobno mają takie być. W opakowaniu z rolkami znalazłem instrukcję obsługi. W akapicie "Podstawy jazdy" znalazłem takie coś:
"Ugnij lekko kolana i lekko odepchnij się tylną nogą". Sorry ale, która to jest tylna? Naprawdę nie ogarniam tych rolek.

Czy mógłby mi ktoś napisać jak krowie na rowie jak się zabrać za jeżdżenie na rolkach? Co mam dokładnie robić na początku, czego unikać, jak powinna wyglądać nauka i ile czasu na to potrzebuję?

konnaczynka
Czterokółkowiec
Posty: 52
Rejestracja: pt marca 09, 2012 6:03
Moje rolki: Rollerblade Twister 80
Jeżdżę od: 08 mar 2012

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: konnaczynka » ndz marca 25, 2012 1:56

jestem ostatnią osobą, która może kogoś uczyć, ale powiem jedno: najważniejszą lekcję już odrobiłeś - upadanie :lol:
Powodzenie i wytrwałości

Awatar użytkownika
worrmss
Czterokółkowiec
Posty: 77
Rejestracja: sob kwietnia 02, 2011 1:35
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 10 kwie 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: worrmss » ndz marca 25, 2012 6:09

Musisz wybrać dla siebie równy, gładki teren- bo na takim najprościej nauczyć sie jeździć. Najlepiej gdyby bardziej doswiadczony rolkarz pokazal ci na czym polega jazda, jak wyglada podstawowa postawa, a jeśli to niemożliwe warto byś skorzystał z youtube. Jest tam kilka wartościowych filmów pokazujacych jak jeździć przodem, jak tyłem oraz jak hamować. Nie stresuj sie glebom, to Cie nie przekreśla jako wrotkarza, a z czasem dojdziesz do tego, że można jeździć i można jeździć i nie będziesz sie przewracal wcale albo będziesz ciągle :)

Awatar użytkownika
kondraxk
Posty: 48
Rejestracja: czw marca 15, 2012 8:30
Moje rolki: Fusy 84
Jeżdżę od: 0- 0-2003

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: kondraxk » ndz marca 25, 2012 10:24

Np taki filmik. Noga tylna, to ta którą się akurat odpychasz.
Tu też nieco teorii i chyba to będzie jeden z najlepszych filmików dla Ciebie.

Awatar użytkownika
bujak
Prześcigant 4x100mm
Posty: 328
Rejestracja: śr kwietnia 07, 2010 8:54
Moje rolki: Fusion x3
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Pobiedziska / Poznań

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: bujak » ndz marca 25, 2012 11:30

Ważne jest, żeby zawsze mieć ugięte nogi, pomaga to utrzymywać równowagę.
rock'n'rollki

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: zico » ndz marca 25, 2012 11:35

Oczywiście ugięte w nogi w kolanach, a nie czasem na boki ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

de_stroyer
Posty: 6
Rejestracja: ndz marca 25, 2012 12:15
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 25 mar 2012

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: de_stroyer » ndz marca 25, 2012 4:05

Byłem dziś w parku, założyłem rolki i stanąłem. Nie wiedziałem za bardzo co powinienem robić ale całe szczęście zawiał wiatr i zacząłem jechać. Po chwili straciłem równowagę, rolki jechały nadal do przodu, a ja fiknąłem sobie do tyłu. Po chwili drugi raz. Starsza pani siedząca na ławce zaczęła do mnie krzyczeć, żebym to zdjął, bo się połamię. Nie posłuchałem jej i jeździłem dalej, jeździłem dzisiaj ponad godzinę i zaliczyłem w sumie cztery upadki, trochę boli prawa ręka na której się podpierałem ale to nic poważnego. Czuję się już trochę pewniej, ale jazda nadal kuleje, innych elementów takich jak zatrzymywanie i skręcanie również nie mam opanowanych, wszystko przede mną.

Mam teraz wątpliwości czy Rollerblade Twister 80 były dobrym wyborem. Te rolki same jadą do przodu, osoba początkująca taka jak ja ma problem z zapanowaniem nad nimi. Inni rolkarze musieli włożyć jakiś minimalny wysiłek, odepchnąć się nogą żeby jechać, a rolkarz w Twisterach nie musi robić nic. Martwi mnie również fakt, że ciągle upadam do tyłu. Cały czas pamiętam o pochylaniu się do przodu oraz uginaniu kolan ale i tak rolki jadą cały czas do przodu, a ja fikam do tyłu.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: zico » ndz marca 25, 2012 4:18

Z jakiej miejscowości jesteś?

Ogólnie każdy, co wchodzi w nowy sport powinien nauczyć się raz, a dobrze: instruktor

Nogi ugięte w kolanach, sylwetka pochylona do przodu, ręce przed siebie. Jak jest problem, to trzymaj je na kolanach.

Film na youtube? Film nie powie Tobie, co robisz źle.

I pytanie dodatkowe: rozumiem, że masz pełen zestaw ochraniaczy: na kolana, łokcie oraz nadgarstki + kask?

Twister to jedne z najlepszych rolek do nauki jazdy z uwagami jak powyżej. To, że same jadą to normalne. Jak każde dobre rolki.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: julek1967 » ndz marca 25, 2012 6:57

zawsze możesz poprosic kogoś o pomoc ! kogoś kto akurat tamtędy przejezdza!

Awatar użytkownika
kondraxk
Posty: 48
Rejestracja: czw marca 15, 2012 8:30
Moje rolki: Fusy 84
Jeżdżę od: 0- 0-2003

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: kondraxk » ndz marca 25, 2012 7:13

Nie umiem dobrze jeździć na rolkach, ale a nuż widelec to pomoże:
Ja jak zaczynałem, zawsze rolki trzymałem jedna obok drugiej lub niemal obok. Problemy z glebami były dość częste, jakbym się nie pochylał. W końcu za którymś razem wpadłem na pomysł, coby nie trzymać rolek obok siebie, tylko jedną zawsze nieco wysuniętą do przodu/tyłu. Im bardziej wysunięta noga, tym większa stabilność przód-tył. Pomogło. Gleby oczywiście były dalej, ale już z nieco bardziej wyrafinowanych powodów.

de_stroyer
Posty: 6
Rejestracja: ndz marca 25, 2012 12:15
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 25 mar 2012

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: de_stroyer » ndz marca 25, 2012 8:46

Mieszkam w Warszawie. Pomysł z instruktorem może być strzałem w dziesiątkę, muszę się nad tym zastanowić. Dzięki za rady oraz za uspokojenie moich wątpliwości co do Twisterów. Patrząc na innych rolkarzy zacząłem się zastanawiać czy z moimi rolkami jest coś nie tak, ale jeżeli tak powinno być to ok. Co do ochraniaczy to oczywiście posiadam pełen komplet ochraniaczy oraz kask, inaczej nie wiem czy zdałbym Wam relację tu na forum :)

Moje upadki zdarzały się w momencie gdy starałem się zatrzymać metodą T, niestety jeszcze mi to nie wychodzi i zamiast się zatrzymać traciłem równowagę, a następnie z impetem upadałem do tyłu. Problemem w mojej jeździe może być to, że mam bardzo słabą formę. Ostatnie lata spędziłem przed monitorem komputera i teraz jakikolwiek bardziej intensywny ruch to dla mnie problem. Ale mam nadzieję, że z pomocą Waszych rad zacznę jeździć, a forma fizyczna przyjdzie sama z czasem.

Luzak19:57
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: pn czerwca 29, 2009 7:57
Moje rolki: ...fajne ;)
Jeżdżę od: 30 sty 2007

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: Luzak19:57 » pn marca 26, 2012 10:23

de_stroyer pisze:Mieszkam w Warszawie. Pomysł z instruktorem może być strzałem w dziesiątkę....
Służę radą :), dopóki nie nie znajdziesz instruktora . Pola Mokotowskie (od świtu ) lub Tor Stegny (jeżeli już rozmrożony, od 8.00). Wybierz dzień :D, a ja spróbuję się dostosować . Pozdro
"Zdjąłem kimono,aby łatwiej wędrować, przerzuciłem przez ramię."

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: Pedro » pn marca 26, 2012 1:32

de_stroyer pisze:Moje upadki zdarzały się w momencie gdy starałem się zatrzymać metodą T, niestety jeszcze mi to nie wychodzi i zamiast się zatrzymać traciłem równowagę, a następnie z impetem upadałem do tyłu.
Przy nauce hamowania T-stopem, bardzo ważne żeby na początku nie kłaść zbyt wielkiego nacisku na nogę hamującą, bo Cię będzie wykręcać dookoła. Próbuj jechać na jednej lekko ugiętej noce, a drugą swobodnie za sobą ciągnąć i powoli opuszczać na ziemię - na początku lekko tylko szurać za sobą. Jak już to ogarniesz, zacznij mocniej ją dociskać do podłoża, stopniowo dociążając nacisk - ale pamiętaj, żeby nie przenosić na nią całego ciężaru ciała (ten zawsze utrzymuj na nodze prowadzącej)

Auguro
Posty: 24
Rejestracja: pn marca 19, 2012 11:14
Moje rolki: FILA Wave Alu Man 84mm
Jeżdżę od: 19 mar 2012

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: Auguro » wt marca 27, 2012 12:55

Stegny już rozmrożone, nawet dzisiaj się wybieram - czynne do zmroku. Myślę ze Stegny do nauki są świetne - równe no i zakręty mozna się szybko nauczyć :) Czekając na stegny śmigałem w okolicach Wału zawadowskiego - niestety dużo kamyków.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak się na tym jeździ?

Post autor: Krzysztof » wt marca 27, 2012 2:41

Odpowiadając na zadane pytanie w temacie : REWELACYJNIE !!!!!!!

Jeśli chodzi o szczegóły - to kontakt z osobą, która początki ma dawno za sobą i umie ocenić Twoje poczynania jest BEZCENNE.

Moim zdaniem daruj sobie na tym etapie hamowanie T-stopem. Utrzymanie równowagi, przyjmowanie pozycji i koordynacja ruchów to powinny być Twoje priorytety.
Nauka przez internet (forum i youtube) to trochę tak jak nauka grania na fortepianie przy pomocy tychże narzędzi. Można popatrzeć, aby się przekonać, że jest to możliwe do wykonania, ale ćwiczenie i wytrwałość to klucz do nauki. Jak widzisz na forum są pozytywnie nastawieni rolkarze gotowi Ci pomóc w stawianiu pierwszych kroków.

I po tym wszystkim sam będziesz mógł odpowiedzieć na pytanie "Jak się na tym jeździ?" - REWELACYJNIE i wystartować w Biegu Niepodległości na rolkach :D
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”