nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Odpowiedzi na częste pytania - na co należy zwrócić uwagę kupując rolki (wrotki) i jak je serwisować
Frequently Asked Questions - what you should know about buying an inline skates, how to maintain them

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: FFWD » pt listopada 05, 2010 12:40

zico pisze:
Żeby wyjaśnić dlaczego wrotkarstwo:

- jest to sport, który ma w sobie:

a) wrotkarstwo tradycyjne tj. wrotki klasyczne
b) wrotkarstwo nowoczesne tj. wrotki liniowe, potocznie zwane rolkami
c) jazdę na deskorolce
@zico, wydaje mi się, że biorąc pod uwagę tak szeroki kontekst obejmujący słowo "wrotkarstwo" (wrotki, rolki, deskorolka) należy zastanowić się nad zmianą nazwy działu, w którym dyskutujemy ("Wrotkarstwo, czyli jazda na rolkach"). Każdy początkujący forumowicz dostaje "na dzień dobry" taką krótką definicję w tytule i tak koduje. Osobiście do wczoraj nie wiedziałem (wstyd!), że termin ten dotyczy tak dużej ilości sportów.

Ups... i nazwa całego forum: "www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach"

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » pt listopada 05, 2010 12:55

Możemy się zastanowić nad zmianą hasła, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii:

- forum będzie się rozwijać i może kiedyś szersze grono bardziej się wyedukuje i pojawią się również osoby, które jeżdżą na deskorolkach czy wrotkach i będą chcieć swój dział
lub
- można od razu rozszerzyć działy o wrotki oraz deskorolkę <- to chyba najlepsze rozwiązanie, ponieważ na samym starcie będzie tutaj wszystko, co dotyczy całego wrotkarstwa. Jednak musiałbym mieć pomoc właśnie w tematach takich jak deskorolka czy wrotki oraz ogarniania tych działów <- pomoc moderatorów, tutaj też muszę zrobić porządek.

Nie chcę się skupiać tylko i wyłącznie na "wrotkarstwie nowoczesnym", skoro pojęcie tego sportu jest szersze. I nie stoi też na przeszkodzie, żeby jazdę agresywną na rolkach czy jazdę na deskorolce nie opisywać stricte "sport", ponieważ jeżdżący agresywnie mogą się obrazić. Z drugiej strony lada moment powstanie liga jazdy agresywnej (czy już powstała jak np. SARS) i stanie się "sportem" rankingowym.

Jak najbardziej temat do dyskusji.

Polecam jeszcze obejrzenie głównego filmu na tej stronie: http://www3.rollersports.tv
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

dorotaK
Posty: 2
Rejestracja: pt listopada 05, 2010 6:12

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: dorotaK » pt listopada 05, 2010 6:28

A ja weszłam sobie na stronę PZSW ( http://pzsw.org/page/freestyle ), a tam czarno na białym napisano: "Czym jest freestyle na rolkach? Freestyle, to jedna z najmłodszych dyscyplin rolkarskich."
Czy wg Ciebie Zico PZSW to też podwórko? Dlaczego chcesz być bardziej papieski niż sam papież?
I ciekawa jeszcze jestem dlaczego nie szanujesz ludzi z "podwórka"? Na podwórku zaczynają się sportowe pasje, a nie za biurkami działaczy sportowych.
Nie mam więcej pytań.
PS
Nigdy nie mówiłam i w przyszlości mówić nie zamierzam, że wychodzę na "wrotki". Nie będzie też tak mówił - jestem o tym w 100% przekonana - nikt z moich znajomych.
Więcej, tzw "społeczeństwo", które tak usilnie chcecie nie wiadomo po co "edukować", też tak mówić nigdy nie będzie.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » pt listopada 05, 2010 6:48

dorotaK pisze:A ja weszłam sobie na stronę PZSW ( http://pzsw.org/page/freestyle ), a tam czarno na białym napisano: "Czym jest freestyle na rolkach? Freestyle, to jedna z najmłodszych dyscyplin rolkarskich."
Być może pisał to ktoś spoza związku, nie znający dokładnie tematu. Tekst został skopiowany i wstawiony - PZSW swego czasu aktualizował stronę i potrzebował opisów danych dyscyplin wrotkarskich, ctrl +c, ctrl +v, ale nikt pewno nie miał czasu zweryfikować. Domniemam - znając sytuację kiedyś i teraz w PZSW.
dorotaK pisze:Dlaczego chcesz być bardziej papieski niż sam papież?


Dlaczego uważasz, że to mój wymysł? Czytałaś w ogóle cały wątek? Widzisz opinie innych osób. Edukacja jak widać jest tutaj problemem.
dorotaK pisze:I ciekawa jeszcze jestem dlaczego nie szanujesz ludzi z "podwórka"? Na podwórku zaczynają się sportowe pasje, a nie za biurkami działaczy sportowych. Nie mam więcej pytań.
Szanuję tych, co pogłębiają wiedzę, a nie narzucają coś i piszą o czymś nie mając o tym pojęcia.
dorotaK pisze:Nigdy nie mówiłam i w przyszlości mówić nie zamierzam, że wychodzę na "wrotki". Nie będzie też tak mówił - jestem o tym w 100% przekonana - nikt z moich znajomych.
Więcej, tzw "społeczeństwo", które tak usilnie chcecie nie wiadomo po co "edukować", też tak mówić nigdy nie będzie.
Piszesz społeczeństwo - właśnie tutaj się mylisz. Część tego społeczeństwa będzie używać oficjalnych nazw. Siłowe wpieranie nazw wyssanych z palca jest moim zdaniem gorsze, niż edukacja, której siłowo nie wciskamy. Wystarczy poczytać. A jak się nie chcę - no cóż każdy będzie mieć wybór. Jedni będą mówić tak, drudzy siak. Tj. pisałem (nie tylko ja) będę używać oficjalnych nazw - jak komuś nie pasuje, nie mój problem. Nie życzę sobie tylko odwracania kota ogonem. To Wy próbujecie na siłę coś zmienić (polityka) i teraz jeszcze obraca się to personalnie na mnie i na kościół...

I żeby była jasność - cały czas piszemy o sporcie jakim jest wrotkarstwo (ile razy można to pisać), który skupia w sobie trzy odłamy "kółek pod nogami".
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

dorotaK
Posty: 2
Rejestracja: pt listopada 05, 2010 6:12

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: dorotaK » pt listopada 05, 2010 7:06

Moim zdaniem, tylko Ty próbujesz coś narzucać. Inni wyrażają się w sposob bardziej stonowany.
Twoje wypowiedzi odbieram jako: "fora ze dwora" dla wszystkich, którzy myślą inaczej niż ja. Są wyjątkowo agresywne.
W każdym razie mnie skutecznie zniechęciłeś do kontynuowania dyskusji.
W sprawie nazewnictwa trzymać się będę tego, co widnieje na stronie PZSW.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » pt listopada 05, 2010 7:14

Zarejestrowałaś się przed chwilą, jest niemożliwością żebyś w ogóle poczytała coś więcej na temat tego sportu na forum i dyskusji związanych z popularyzacją i edukacją. Sama też sobie przeczysz, przykładzik:
dorotaK pisze:Nigdy nie mówiłam i w przyszlości mówić nie zamierzam, że wychodzę na "wrotki"...
dorotaK pisze:W sprawie nazewnictwa trzymać się będę tego, co widnieje na stronie PZSW.
Czyli albo masz swoje zdanie, albo go nie masz - bo już nie rozumiem.
dorotaK pisze:Moim zdaniem, tylko Ty próbujesz coś narzucać. Inni wyrażają się w sposob bardziej stonowany.
Twoje wypowiedzi odbieram jako: "fora ze dwora" dla wszystkich, którzy myślą inaczej niż ja.
Jeszcze raz powtarzam - ta nazwa tego sportu to nie jest mój wymysł. Trzymam się historii, kolebki tego sportu, a co za tym idzie prawidłowego nazewnictwa. Jak ktoś próbuje właśnie na siłę @karolski @dorotaK udowadniać bez argumentów, że sport nazywa się inaczej - to sorry, niech sobie po prostu założy własny słownik, własną instytucję i tam prowadzi dyskusję na temat nowego słownictwa. My skupiamy się tutaj na promowaniu tej dyscypliny i jak widać jeszcze daleka droga przed nami, bo ludzie nie mają pojęcia o fundamentach tego sportu, a to są kluczowe sprawy, żeby działać coś więcej.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: WFH » pt listopada 05, 2010 7:41

dorotaK pisze:Moim zdaniem, tylko Ty próbujesz coś narzucać. Inni wyrażają się w sposob bardziej stonowany.
Twoje wypowiedzi odbieram jako: "fora ze dwora" dla wszystkich, którzy myślą inaczej niż ja. Są wyjątkowo agresywne.
W każdym razie mnie skutecznie zniechęciłeś do kontynuowania dyskusji.
W sprawie nazewnictwa trzymać się będę tego, co widnieje na stronie PZSW.
Nie zauważyłem, żeby Zico był specjalnie agresywny.
Co do strony PZSW to na temat freestylu pisała osoba z tego środowiska i faktycznie jest to trochę nieprecyzyjne określenie - dzięki za zwrócenie uwagi, myślę, że zostanie to poprawione :D

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: jar-as » sob listopada 06, 2010 7:56

WFH pisze: Nie zauważyłem, żeby Zico był specjalnie agresywny.
Co do strony PZSW to na temat freestylu pisała osoba z tego środowiska i faktycznie jest to trochę nieprecyzyjne określenie - dzięki za zwrócenie uwagi, myślę, że zostanie to poprawione :D
Akurat w tym poście nie ,ale faktycznie z lekka czuć "pieniącego" się Admina :wink: ale to w poprzednich postach .Dla mnie cały ten spór to najzwyklejsze bicie piany .Przypomnę ze FFWD znakomicie to podsumował .Kto wychodzi na wrotki no kto ? !!! ,kto trzyma piwo... no dobra mleko w chlodziarko-zamrażarce a nie w lodówce .Ludzie opamietajmy sie .W oficjalnych pismach do róznych instytucji często trzeba uzywać języka urzedowo oficjalnego i niech se zostana te wrotki na papierze ,ale na Boga nie każcie mi wychodzić na wrotki :lol: . Zreszta wspomniany prowadzi profesjonalny sklep z czym ? z rolkami a nie wrotkami a walczymy o wrotki czy może o domenę .pl by nie trzeba bylo zmieniać ... to taka moja mała złośliwość, juz tak poważnie z jednej strony nie rozumiem problemu bo nie zależy mi na tym jak bede pisał pisma , a juz niedługo trzeba będzie pisać takowe czyli ,że moge pisać o wrotkach i nie bedzie to godzić w moje uczucia religijne , a z drugiej nie rozumiem uporu z jakim wlasnie Ty Zico walczysz o te wrotki.
FFWD pisze:
zico pisze:
Żeby wyjaśnić dlaczego wrotkarstwo:

- jest to sport, który ma w sobie:

a) wrotkarstwo tradycyjne tj. wrotki klasyczne ---czyli quady
b) wrotkarstwo nowoczesne tj. wrotki liniowe, potocznie zwane rolkami -- dlaczego nie może być po prostu rolkami a, moze byc jak pod spodem deskorolka a nie wrotkodeska co wynikało by z tej dyskusji

c) jazdę na deskorolce


@zico, wydaje mi się, że biorąc pod uwagę tak szeroki kontekst obejmujący słowo "wrotkarstwo" (wrotki, rolki, deskorolka) należy zastanowić się nad zmianą nazwy działu, w którym dyskutujemy ("Wrotkarstwo, czyli jazda na rolkach"). Każdy początkujący forumowicz dostaje "na dzień dobry" taką krótką definicję w tytule i tak koduje. Osobiście do wczoraj nie wiedziałem (wstyd!), że termin ten dotyczy tak dużej ilości sportów.

Ups... i nazwa całego forum: "www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach"

I I znowu cytuję FFWD ale po prostu facet wg mnie trafia w sedno .
Niech sobie będą Sporty Wrotkarskie ,ale skoro jest deskorolka to jestem za rolkami w sportach wrotkarskich .... i niech mi ktoś coś zrobi :lol:

Jeszcze jedno zdziwiłbys sie Zico jak bardzo dorota jest w temacie

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: zico » sob listopada 06, 2010 8:20

jar-as pisze:ale na Boga nie każcie mi wychodzić na wrotki
Kto każe?
jar-as pisze:Jeszcze jedno zdziwiłbys sie Zico jak bardzo dorota jest w temacie
Wg tego, co napisała na forum nie wydaję mi się.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: jar-as » sob listopada 06, 2010 9:53

zico pisze:
jar-as pisze:ale na Boga nie każcie mi wychodzić na wrotki
Kto każe? po to sa przeciez "buźki by nie trzeba było tłumaczyć żartobliwych zwrotów ale wyrwałeś zdanie z kontekstu bez buźki i wychodzi ze ktoś mi każe ..oj Zico wyluzuj
jar-as pisze:Jeszcze jedno zdziwiłbys sie Zico jak bardzo dorota jest w temacie
Wg tego, co napisała na forum nie wydaję mi się.

No właśnie wydaje Ci sie a ma tylko odmienne zdanie od Ciebie ,z pewnymi sytuacjami sie nie zgadza a inne postrzega inaczej i tyle i co ważniejsze ma do tego prawo .Coż znamy sie z Dorotą od kilku lat ,pomaga naszemu stowarzyszeniu w sprawach urzedowych ,jest w nim i czynnie działa .A ilośc postów i data rejestracji o niczym nie swiadcza ,może jedynie o tym ze nie udzielała sie tutaj .

Zająłeś sie przytykami tymczasem ponowię pytanie dlaczego nie może być po prostu :
Sporty Wrotkarskie na które składają się
A) wrotki
B) rolki ... po prostu bez zadnego potocznie zwane itd itd
C) deskorolka ... dlaczego tutaj nikomu nie przeszkadza słowo rolka i nikt nie walczy o wrotkę .idąc tropem tłumaczeń powinna być wrotka co oczywiście bedzie absurdem ( aczkolwiek konstrukcja bardziej pasuje do wrotki niz rolki wiec mamy totalne pomieszanie ) ,ale i kurczowe trzymanie sie pewnych sformułowań nie idących z czasem postępu i rozwoju sportów wrotkarskich nie jest logiczne .

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Janusz » sob listopada 06, 2010 10:41

Miałem z 10 lat temu ciekawą rozmowę z p. Hołownią (przepraszam, jeśli błędnie piszę nazwisko :oops: ), tłumaczem języka włoskiego, swojego czasu jednym z głównych animatorów ruchu wrotkarskiego w naszym kochanym kraju. Nie przytoczę dokładnie jego argumentów, bo moja mała głowa tego zabyła, ale do naszego języka słowo wrotkarstwo trafiło ponoć właśnie z włoskiego i takie tłumaczenie włoskiego słowa pattini miało swoje podstawy w kulturze języka, zwyczaju i zdrowym rozsądku, nawet, jeśli niezbyt długie tradycje jego użycia za tym przemawiały. Skoro już wtedy wrotki, a nie rolki, stały się słowem oficjalnie stosowanym w nazewnictwie związku sportowego zarejestrowanego w polskim systemie prawnym i nikt się szczególnie temu nie sprzeciwiał, to warto było wówczas dążyć do jego konsekwentnego używania we wszystkich formach przekazu firmowanych przez PZSW. No, ale nie udało się to z jakiś względów zawsze i wszędzie, co nasi niektórzy uroczy dyskutanci skrzętnie wyszukali. Trudno i nie wiadomo po co kogos za to dziś winić. Z jednej strony na pewno warto, o ile znajdzie się na to wreszcie kiedyś czas, ujednolicić nazewnictwo wszędzie na stronie PZSW w dotychczasowych zapisach oraz w przyszłości. Jeśli udałoby się namówić p. Hołownię do wykonania stosownego opisu źródłosłowia nazwy wrotkarstwo i umieścić gdzieś w zakładce na stronie Związku, to z pewnością nasi uroczy dyskutanci mogliby z pasyjną radością przedstawić racjonalnie argumenty za lub przeciw, mające solidne naukowo podstawy językoznawcze. Wywiązałaby się z tego na pewno porywająca dyskusja, którą chętnie cytowalibyśmy w pociągach na końcu maratonów jak Polska (i Europa) długa i szeroka.

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: jar-as » sob listopada 06, 2010 11:11

Tak ... porywająca dyskusja he dobre , nie sądze by kogoś tak naprawde interesowała entymologia słowa rolka czy tez wrotka bo osobiscie patrzac na ta dyskusje bardziej widze iz pochodzenie słow jest szukaniem argumentów "zeby było na moim" .Jeśli chodzi o pisownie, gdyby z tym były kłopoty to ok, argumenty są ważne ale jeśli pół swiata jezdzi na rolkach ??? dlaczego my mamy na wrotkach ?.Dobra ja kończę bo to i tak bez wiekszego znaczenia tym bardziej ze wychodze właśnie na rolki :wink: .

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: FFWD » sob listopada 06, 2010 11:17

Panowie, dajmy już spokój, bo zrobi nam się wspomniane podwórko :)

Podsumowując dotychczasową dyskusję, wysuwają mi się następujące propozycje:

1. Nazwa „wrotkarstwo” musi zostać w oficjalnym nazewnictwie, starajmy się jej używać w odniesieniu do ogólnie rozumianej grupy sportów/rozrywek związanych z poruszaniem się na kółkach o małych średnicach :) i próbujmy wyjaśniać ludziom dlaczego taka nazwa (uprzedniość wrotek klasycznych i późniejsze dopiero pojawienie się wrotek jednośladowych zwanych obecnie rolkami).

2. Z powodu silnie zakorzenionego terminu „rolki”, używajmy go dalej do sprzętu, na którym jeździmy. Janusz, myślę, że rzeczywiście nawet najbardziej przejrzyste przedstawienie źródłosłowu :) nie jest w stanie zmienić świadomości milionów Polaków, którzy i tak mówią o rolkach i znakomita większość z nich nie zajrzy nawet do niniejszego forum. Zatem zostawmy już te rolki.

3. Dajmy sobie spokój z „rolkarstwem”, ale jak się komuś wyrwie to nie wybijajmy mu zębów. Starajmy się używać poprawnych terminów „wrotkarstwo szybkie, wrotkarstwo agresywne itp. lub (równoprawnie) jazda szybka na rolkach, jazda agresywna na rolkach itp.

4. Ponieważ jesień zaczyna dogorywać, dla ochłodzenia temperamentu wybierzmy się zaraz na rolki/wrotki jednośladowe póki czas. Co i ja czynię.

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

Awatar użytkownika
Stablo
Posty: 15
Rejestracja: wt sierpnia 31, 2010 10:19
Moje rolki: Seba KSJ II, Seba High Deluxe
Jeżdżę od: 12 gru 2009
Lokalizacja: Sopot/Gdańsk

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Stablo » sob listopada 06, 2010 12:37

Panowie i Panie ! Szanowny adminie i ludzie wspierając nazwę wrotkarstwo. O co ta kłótnia. Dam tu teraz taki pewien przykład.
Forma "jest napisane" zawsze była od wieków wieków poprawna, nigdy wcześniej nie używano formy "pisze".
Ostatnimi czasy forma (np. Coś) "pisze" (np. na tablicy) została uznana za oficjalną. Dlaczego?
Mnóstwo ludzi używało błędnej formy "pisze" aż w końcu uznali ją za poprawną i także oficjalną.
Mimo, że w pismach urzędowych nadal używa się formy "jest napisane" to żaden profesor, czy znawca języka polskiego nie urwał by głowy za użycie formy "pisze" w
oficjalnym urzędowym czy jakimkolwiek innym dokumencie, ponieważ jest poprawna. Dlaczego tak samo nie zrobić z rolkarstwem? Wrotkarstwo - rolkarstwo?
Zdaje mi się, żę więcej ludzi używa terminu rolki i rolkarstwo niż wrotki i wrotkarstwo (Chodzi mi o całą społeczność polską, a nie o zagłębionych w tym temacie).
Zaraz ktoś zacznie mówić, że to zacznie szkodzić "wrotkarstwu", bo w końcu rozdrabniamy sport na 2 nazwy, będzie chaos i ogólnie wielki nieporządek.
Przecież nic nie będzie trzeba zmieniać. Nazwy związków pozostaną takie same, różnicą będzie, że słowo "wrotkarstwo" i "rolkarstwo" można będzie używać oficjalnie, a jeśli komuś nie
pasuje to niech nie używa nowego terminu tylko starego, w końcu i tak każdy zainteresowany będzie wiedział o co chodzi, a termin "rolkarstwo" bardziej będzie się ludziom
niezainteresowanym kojarzył z "butem z szyną, na której kółka są ułożone w jednej lini", a wrotki i wrotkarstwo (Tak samo mam ja, mimo, że wiem, że termin "wrotki" odnosi się do wszystkich zarówno quad jak i inline skates(O 2 angielskie nazwy na różne rodzaje wrotek. Przypadek?)) kojarzą się z "butem, który ma w każdym rogu po 1 kółku". Takie jest moje zdanie i myślcie sobie co chcecie ale tego nic nie zmieni.
Ostatnio zmieniony sob listopada 06, 2010 3:17 przez Stablo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: nazwa wrotkarstwo, dlaczego?

Post autor: Janusz » sob listopada 06, 2010 2:46

@ Stablo & inni,
Czy masz zamiar podjąć jakieś konkretne działania zmiany nazwy istniejącej choćby w PL Wiki? Jakie źródła statystyk potocznego użycia słowa wrotkarstwo i rolkarstwo chciał(a)byś przedstawić PZSW, żeby doprowadzić do zmiany tak argumentowanej? Na razie propozycje, które tu padają są podpierane własnym (dosłownie, bez urazy) tylko punktem widzenia kilku dyskutantów. Co innego własne widzimisię stosowane do swego otoczenia i przyzwyczajeń, co innego mała rewolucja w nazewnictwie, która ma być dokonana przez PZSW :?: Zico :?: itd. Zwrócił na to uwagę bardzo słusznie FFWD.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wrotkarstwo

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wrotkarstwo czyli jazda na rolkach - podstawowe informacje dla wszystkich”