Ground attack phase

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Ground attack phase

Post autor: mrv » pn grudnia 10, 2007 1:07

Obserwowalem swoją stopę w momencie dotykania asfaltu. Zauważyłem że od razu kieruje sie na zewnątrz. Rezultat jest taki ze od razu zaczynam kreślić łuk. Starałem się jechać tak by dokładając stopę jechać na wprost ale nie wychodzilo to za dobrze - pozatym czułem się mniej stabilnie.
Tak sobie myślę że skoro faza odepchnięcia drugą nogą zaczyna się chwilę po dostawieniu pierwszej nogi to powinienem starać się jechać tą chwilę na wprost (aby nie wytracac prędkości). Czy jestem w błędzie?

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

Post autor: powerhouski » pn grudnia 10, 2007 5:36

skoro faza odepchnięcia drugą nogą zaczyna się chwilę po dostawieniu pierwszej nogi
Tu jesteś w błędzie, faza odepchnięcia np. nogą prawą zaczyna się dużo wcześniej zanim lewa noga wyląduje na podłożu.
Obserwowalem swoją stopę w momencie dotykania asfaltu. Zauważyłem że od razu kieruje sie na zewnątrz. Rezultat jest taki ze od razu zaczynam kreślić łuk.
Kierowanie stopy toczącej się na zewnątrz jest podstawowym błędem początkujących. Zapomnij o kreśleniu łuków. Naucz sie najpierw podstawowego odbicia, utrzymania równowagi na jednej wrotce i przede wszystkim odpowiedniej postawy z punktami kluczowymi.

Także tutaj nie jesteś w błędzie :)

Jeśli możesz nakręcić video i chcesz je zanalizować w Dartfish to skontaktuj sie na priva.
Obrazek
Kto mi dał skrzydła niech mi z łap odmota sidła...

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Post autor: mrv » pn grudnia 10, 2007 6:17

powerhouski pisze: Tu jesteś w błędzie, faza odepchnięcia np. nogą prawą zaczyna się dużo wcześniej zanim lewa noga wyląduje na podłożu.
Ok jasne
powerhouski pisze: Kierowanie stopy toczącej się na zewnątrz jest podstawowym błędem początkujących. Także tutaj nie jesteś w błędzie :)
Czy zatem odjazd na zewnątrz (co obserwuje na filmach bez wzgledu na typ odbicia double push czy classic stride) powinien być skutkiem odepchnięcia a nie kontrolowanej zmiany kierunku ruchu ?

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

Post autor: powerhouski » wt grudnia 11, 2007 9:49

Rozumiem że jesteś początkującym wrotkarzem.

Moja rada - nie oglądaj filmów a zwłaszcza filmów z DP. Powiem więcej, nie próbuj się uczyć DP zwłaszcza metodą całościową i zwłaszcza z video. Prędzej czy później zabrniesz w ślepy zaułek... :cry:

Opanowanie prawidłowego ustawienia ciała (punktów kluczowych, techniki odpchnięcia bocznego, jazdy i utrzumania równowagi na jednej wrotce, prawidłowego ustawiania wrotki na podłożu, prawidłowej fazy przenoszenia po odbiciu itd., pozwoli ci na dojście do DP niejako "samoistnie".

Dokładna analiza ruchu, technicznie zaawansowanego wrotkarza, pokaże ci że ruch na boki jest minimalny i w gruncie rzeczy boczne przesunięcia środka ciężkości ciała zachodzą w obrębie nieco szerszym niż szerokość barków czy nawet u niektórych bioder. Cado motus, ruch upadania, przeniesienie boczne środka ciężkości jest rzeczą najważniejszą. Przy spokojnej jeździe całość ruchu praktycznie odbywa się w płaszczyźnie czołowej po to aby wywołać jazdę w płaszczyźnie strzałkowej.

Skierowanie wrotki na zewnątrz w drugiej fazie odepchnięcia wewnętrznego (underpush) jest spowodowane zepchnięciem pięty i jazda na bok trwa tylko tyle ile potrzeba na przejście z zewnetrznej krawędzi poprzez pionowe ustawienie na krawędź wewnętrzną i zapoczątkowanie odbicia bocznego (classic push). Ale to już wyższa szkoła jazdy, a na wrotkach trzeba raczkować zanim się wstanie na nogi.

Moje 3 grosze

Mam nadzieję że odpowiedziałem na twoje pytania :)
Kto mi dał skrzydła niech mi z łap odmota sidła...

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Post autor: mrv » wt grudnia 11, 2007 10:47

powerhouski pisze:Rozumiem że jesteś początkującym wrotkarzem.
Moja rada - nie oglądaj filmów a zwłaszcza filmów z DP. Powiem więcej, nie próbuj się uczyć DP zwłaszcza metodą całościową i zwłaszcza z video. Prędzej czy później zabrniesz w ślepy zaułek... :cry:
Dzięĸi za pomocne rady. Postaram sie ujarzmić te moje kulasy ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”