Banan czy flat

Freestyle slalom - wszystko o sprzęcie (rolki itp.) / Inline freestyle slalom equipment

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

rafal_walczak
Posty: 7
Rejestracja: ndz marca 28, 2010 7:20
Moje rolki: Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Banan czy flat

Post autor: rafal_walczak » ndz kwietnia 11, 2010 12:34

Witam
A ja mam pytanie do jeżdżących na bananie. Jak sie ma ścieranie kółek? Styczność z podłożem jest na kółkach większych. Założyłem sobie banana w konfiguracji 78-80-80-78 i chciałbym się dowiedzieć czy czasem za 2 miesiące nie będę miał 4x78.
Pozdro

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Banan czy flat

Post autor: Pedro » ndz kwietnia 11, 2010 1:35

paradoksalnie, w bananie ścierają się bardziej kółka skrajne - więcej tricków wykonujesz na tych kółkach, za 2-4 miesiące (zależy jeszcze na jakich kółkach) będziesz miał większego banana ... na tej samej zasadzie, z jazdy slalomu w układzie flat (np. na firmowych kółkach) za jakiś czas samoczynnie robi się lekki banan

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Banan czy flat

Post autor: jar-as » pn kwietnia 12, 2010 9:24

Zalezy jak jezdzisz i ile jezdzisz .Zgodnie z tym co pisał Pedro im wiecej sie obracasz i "cudujesz" lub probujesz cudować za dwa miesiace masz szanse miec 70/78/78/70 :lol: .Takie sa realia i nie ma sie co przejmowac takimi pierdołami .Natomiast takim wzorcowym bananem jest 76/80/80/76 lub 72/76/76/72 w zależności co kto lubi i jaka ma długą szynę ,a nie jak sobie założyłes 78/80 itd , ale tym sie tez nie przejmuj .

rafal_walczak
Posty: 7
Rejestracja: ndz marca 28, 2010 7:20
Moje rolki: Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Banan czy flat

Post autor: rafal_walczak » pn kwietnia 12, 2010 10:27

Założyłem tak dla próby bo miałem kółka 78 w moich starych rollerblade'ach. Raczej bardziej jeżdżę szybko ale zwrotnie coś ala freeride niż freestyle więc na początek chyba nie będę szalał i niech będzie 78 80 80 78.
Pozdrawiam i dzieki za info

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Banan czy flat

Post autor: jar-as » pn kwietnia 12, 2010 12:44

Jeśli freeride to pozostałbym przy flacie i nie robil zadnego banana .Banan obniża stabilnosc ,a wiadomo skoki tego wymagaja .

bodzio3333

Re: Banan czy flat

Post autor: bodzio3333 » pn kwietnia 12, 2010 3:21

jar-as pisze:Jeśli freeride to pozostałbym przy flacie i nie robil zadnego banana .Banan obniża stabilnosc ,a wiadomo skoki tego wymagaja .
Jarek ma całkowitą rację - jak skoki to na flat lub HiLo, w szczególności jak ląduje się tyłem jest to ważne - przynajmniej mi, bo być może nie mam na tyle wprawy.
Wczoraj byłem na rolkach i testowałem trochę banana, nawet zacząłem trochę skakać (ale bez obrotów) i powoli przestaje widzieć tą przepaść między tymi dwoma układami, ale wiem, że jeżeli zacznę szaleć za bardzo to jest znacznie większe prawdopodobieństwo, że właśnie na bananie mogę się zabić szybciej ;)
Jest też duża różnica podczas szybkiej jazdy, po porządnym rozpędzeniu wyczuwalne jest zmniejszenie stabilności.

Być może wszystko wyolbrzymiam ale jako nowy dla mnie układ, łatwo mi wyłapać różnice :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Banan czy flat

Post autor: zico » pn kwietnia 12, 2010 7:29

Na bananie fajnie się jeździ po wystających płytach chodnikowych :twisted: Jest łatwiej ;)

Ale do skoków - najbezpieczniej dla zdrowia jak i sprzętu: FLAT.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

speed
Posty: 31
Rejestracja: czw marca 24, 2011 10:56
Moje rolki: RB Fusion 84

Re: Banan czy flat

Post autor: speed » pt kwietnia 29, 2011 10:03

Co prawda to slalom ale dużo tu mówią o bananach więc spytam tutaj. Na Fusion 84 robi mi się banan w taki sposób że dwa zewnętrzne kółka mają gdzieś 1mm mniej niż wewnętrzne. Te kółka już tak starłem że zostało 77-78mm w najlepszym wypadku. Zwrotność lepsza nawet za dobra jak dla mnie.

Gdzieś widziałem że polecali zamieniać 1 z 3 z obrotem o 180 i 2 z 4 też z obrotem. Wydaje się to logiczne bo te zewnętrzne i tak się zrównają z wewnętrznymi po paru jazdach.
Inny sposób to ustawić je w rządku z przodu od najmniejszego do największego. Ta druga opcja trochę dziwna bo z tego najmniejszego z przodu zrobi się jeszcze mniejsze.

Kupić nowe hyper concrete najlepszy sposób, już zamówiłem ale zanim przyjdą można by jeszcze na tych poeksperymentować.
W jaki sposób najlepiej je pozamieniać żeby wyeliminować banana na dłużej?
rolki: RB Fusion 84, łyżwy: Bauer Supreme one.8

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Banan czy flat

Post autor: zico » pt kwietnia 29, 2011 11:25

speed pisze:W jaki sposób najlepiej je pozamieniać żeby wyeliminować banana na dłużej?
Często zmieniać. Najbardziej starte ustawić jako drugie kółko. Sposób 1 z 3 oraz 2 z 4 jest wtedy najlepszym na eliminacje banana.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Stablo
Posty: 15
Rejestracja: wt sierpnia 31, 2010 10:19
Moje rolki: Seba KSJ II, Seba High Deluxe
Jeżdżę od: 12 gru 2009
Lokalizacja: Sopot/Gdańsk

Re: Banan czy flat

Post autor: Stablo » pn maja 02, 2011 11:14

Dodam coś od siebie :P Jeżdżę od Grudnia 2009 roku, po 2 tygodniach jazdy na flacie, zmieniłem kółka na banana, a więc praktycznie moje doświadczenia z flatem są bardzo małe (Jeszcze rok temu maraton na flacie w Paryżu, ale to inna sprawa -> na bananie bym nie wyrobił). Bez problemu skaczę na bananie, czy zjadę z odpowiednich schodów. Nie mam problemów z utrzymaniem się. Według mnie jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia, stylu jazdy. Faktycznie jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do flata, to ma wrażenie, że jego rolki chcą rozjechać się we wszystkie strony świata i nie może złapać równowagi, ale to nie trwa wiecznie. Przyzwyczaisz się i już nie ma problemu. :) Dla mnie ustawienie kółek w pozycji flat, to wielka masakra , choć nie przeczę, że pewnie jest lepsze na miasto.



PS: Ostatnio na flacie jeździłem 3 dni w nowych rolkach... Wrażenie nie do opisania, jakbym uczył się jeździć. Po tych 3 dniach zmieniłem na banana i co ? Musiałem przyzwyczajać się do banana... Zmienianie ustawień kółek jest moim zdaniem trochę bez sensu, bo za każdym razem trzeba się przyzwyczaić do nowego - starego stylu jazdy.

Awatar użytkownika
chimera
Czterokółkowiec
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwietnia 17, 2011 8:23
Moje rolki: Fila NRK Black
Jeżdżę od: 02 lip 2008
Lokalizacja: Puławy

Re: Banan czy flat

Post autor: chimera » pt czerwca 15, 2012 7:54

Ja dzisiaj po raz pierwszy w życiu założyłem banana. Slalom - coś cudownego, wszystko chodzi leciutko i bez wysiłku, zero oporu, duża różnica. Jazda przez miasto - jak się bardziej rozpędzam, to wyraźnie czuję kolebanie... Na razie trochę niepewnie i nie osiągam poprzednich prędkości.

Widzę, że są dwie opinie - albo zmiana kółek w zależności od jazdy, albo przyzwyczajanie się do jednego układu. W każdym razie do flata podczas prób slalomu na pewno już nie wrócę.
... back with speediest sail Zophiel, of Cherubim the swiftest wing, Came flying,

http://chimeranarolkach.blogspot.com/

http://bookwormatthemovies.blogspot.com/

LadyCrammer
Posty: 14
Rejestracja: pt maja 18, 2012 8:37
Moje rolki: Rollerblade Twister 80 Man
Jeżdżę od: 0- 0-2001

Re: Banan czy flat

Post autor: LadyCrammer » ndz września 02, 2012 8:49

Czy kółka Gyro GFR slalom (76mm) będą się nadawały do twisterów? Środkowe kółka- oryginalne twistery 80, a te zewnętrzne 76mm. Fajny banan? Macie jakieś propozycje kółek 76mm? Ważne jest, żeby cena 4 kółek nie przekraczała 100zł... :D

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Banan czy flat

Post autor: Pedro » wt września 04, 2012 1:14

banan, jak banan ... recepty na fajnego banana nie ma :-) każdy miesza kółka jak chce. Jedni zakładają tylko jeden rodzaj kółek na rolkę - tej samej marki, profilu i twardości, inni (np. ja) mieszają kółka - a to Hypery z Matterami, a to różne Mattery (np. Juice i Zafiro) ze sobą itp. Mieszałem też i Gyrosy (nie GFR), ale dobrych wspomnień o nich nie mam, przy czym na pewno będą lepsze od stockowych twisterowych, które znikły mi (starły się) błyskawicznie.

LadyCrammer
Posty: 14
Rejestracja: pt maja 18, 2012 8:37
Moje rolki: Rollerblade Twister 80 Man
Jeżdżę od: 0- 0-2001

Re: Banan czy flat

Post autor: LadyCrammer » wt września 04, 2012 8:14

Mam do wydania 100zł na cztery kółka 76mm. Czyli mogę spokojnie kupic te gyro ? Bo chyba nie macie ciekawszych propozycji za 25zł :P

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Banan czy flat

Post autor: Pedro » śr września 05, 2012 11:43

w tej chwili raczej nic innego w tej cenie nie kupisz, a promocji i wyprzedaży za prędko nie wróżę

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - sprzęt / Inline freestyle slalom equipment”