Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
kondraxk
Posty: 48
Rejestracja: czw marca 15, 2012 8:30
Moje rolki: Fusy 84
Jeżdżę od: 0- 0-2003

Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Post autor: kondraxk » śr kwietnia 04, 2012 10:32

Raz miałem łożyska rozbieralne, posiadały pierścień który można było łatwo zdjąć coby łożyska wypucować i nasmarować. W moich sg9 takiego pierścienia nie widzę, jest jakiś sposób na ich otwarcie czy po prostu się ich nie otwiera?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Post autor: Doody » śr kwietnia 04, 2012 11:15

Łożyska nierozbieralne wbrew nazwie można rozebrać tylko nie można ich już do końca złożyć. Wystarczy że "siłowo" zdejmiesz jedną z osłonek, wyczyścisz i nasmarujesz, a następnie zakładasz łożyska otwartą stroną do środka koła i tyle.

Otwieranie najlepiej przeprowadzić, tak jak to już gdzieś na forum było napisane (nie mogę znaleźć tego tematu): wkręcasz blachowkręt w osłonkę, wyciągasz ją i wędruje ona do kosza.

PS Proponuję aby zmienić nazewnictwo takich łożysk z nierozbieralnych na nieskładalne ;)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
kondraxk
Posty: 48
Rejestracja: czw marca 15, 2012 8:30
Moje rolki: Fusy 84
Jeżdżę od: 0- 0-2003

Re: Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Post autor: kondraxk » śr kwietnia 04, 2012 12:40

W takim wypadku rzeczywiście nazwa nieskładalne bardziej pasuje :lol: . Ale czy przypadkiem nie za łatwo bez tej osłonki brud będzie się dostawał mimo ustawienia nieosłoniętą stroną do wewnątrz?

I od razu drugi problem:
Wyjąłem łożyska, wyczyściłem, włożyłem i po założeniu kół, przy max zakręceniu śrub tylko 2 kółka kręcą się jak powinny, reszta ledwo. Musiałem odkręcić z pół obrotu żeby pozostałe 6 poprawnie się kręciło. Co zrobiłem źle i jak to poprawić?

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Post autor: Toudi » śr kwietnia 04, 2012 1:28

Nie, brud nie dostaje się od środka.

Jeśli nie zmieniałeś żadnego elementu zestawu a tylko czyściłeś, to wystąpił jeden z problemów:
- łożysko nie jest dokładnie wciśnięte w koło - można postukać drugim kołem albo delikatnie młotkiem
- W kole, w miejscu osadzenia łożyska masz brud albo ziarenka piasku.
Pozdrawiam
Piotr

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Post autor: Herb » śr kwietnia 04, 2012 1:32

Mogłeś dać za dużo smaru. Ale spoko, to się rozjeździ.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Post autor: Toudi » śr kwietnia 04, 2012 2:19

Herb pisze:Mogłeś dać za dużo smaru. Ale spoko, to się rozjeździ.
Jeśli to byłby smar, to odkręcenie śruby nic by nie zmieniło - są źle spasowane.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Post autor: Doody » śr kwietnia 04, 2012 3:05

Toudi pisze:
Herb pisze:Mogłeś dać za dużo smaru. Ale spoko, to się rozjeździ.
Jeśli to byłby smar, to odkręcenie śruby nic by nie zmieniło - są źle spasowane.
Dokładnie - spróbuj docisnąć łożyska, a jeśli to nie pomoże zamień miejscami tulejki w tych kołach które gorzej się kręcą z innymi. Czasami dziętne mm decydują o jakości spasowania.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
kondraxk
Posty: 48
Rejestracja: czw marca 15, 2012 8:30
Moje rolki: Fusy 84
Jeżdżę od: 0- 0-2003

Re: Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Post autor: kondraxk » czw kwietnia 05, 2012 11:12

Doodie musze przyznać że miałem przez chwilę opory przed demontowaniem osłonek łożysk, acz ostatecznie to zrobiłem. Jedno wnikliwe spojrzenie na Twój avatar utwierdziło mnie w przekonaniu, że w czym jak w czym ale w urban skatingu można Ci wierzyć w ciemno :D.

Z łożyskami podziałało, jeszcze raz wyjąłem, WD 40 na wnękę dla łożysk, poprawiłem młotkiem - to narzędzie jak zwykle potrafi czynić cuda, teraz hula jak cza.
Dzięki wielkie. 8)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Fusy 84 - oryginalne łożyska - rozbieralne?

Post autor: Doody » czw kwietnia 05, 2012 5:50

kondraxk pisze:Z łożyskami podziałało, jeszcze raz wyjąłem, WD 40 na wnękę dla łożysk, poprawiłem młotkiem - to narzędzie jak zwykle potrafi czynić cuda, teraz hula jak cza.
Dzięki wielkie.
Jak to było ...hmmm ... : "bez młota nie robota" ;)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”