Jaki rollerblade dla początkującej?

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

hazel
Posty: 3
Rejestracja: śr kwietnia 22, 2009 1:56

Jaki rollerblade dla początkującej?

Post autor: hazel » śr kwietnia 22, 2009 2:49

Witam,

trafiłam tutaj dzięki postom Zico na pewnym babskim forum (o rolkach oczywiscie). Przeczytalam mnostwo tematow z tego dzialu ale nadal mam watpliwosci.
Poszukuje rolek w zakresie cenowym 300-400zl, nigdy nie jezdzilam (w dziecinstwie na lyzwach), planuje jezdzic pare razy w tygodniu na trasach typu Blonia (czyli asfalt lub ew. chodnik), moja waga max 55kg/164cm wzrostu, skakac po poreczach itp nie zamierzam bo wole zachowac kosci na swoim miejscu :mrgreen: W zwiazku z tym znalazlam modele takie jak: Rollerblade Zetrablade III (zeszloroczny jest w intersporcie), Rollerblade Spark W, Rollerblade Aero II TFS W i Rollerblade Bladerunner Formula 80W. Bladerunner byl tu ostro krytykowany wiec odrzucam, Zetrablade tak samo wiec zostaje Aero i spark. Ktore rolki bardziej sie nadaja na moje potrzeby?
Wydaje mi sie ze ten Spark jest duzo popularniejszy (pewnie lepszy?) wiec do tego modelu mam pytania.
W jednym z watkow ktos napisal ze to jest miekki but wiec nie chroni przed uderzeniami. Jakimi uderzeniami??
W tym modelu o ile dobrze przeczytalam nie mozna zmienic kolek na wieksze niz 80mm. Czy jest to duze ograniczenie dla "zwyklego" uzytkownika (nie jakiegos tam sprintera) ktory chce sobie po prostu pojezdzic.
Zauwazylam ze Zico BARDZO "promuje" Spark Pro w odroznieniu od zwyklych Sparkow, chcialabym wiedziec czy znowuz jest to tak ogromna roznica w moim przypadku, gdy jestem dosc lekka i nie bede jezdzic agresywnie. (na wersje pro nie mam funduszy)
No i pytanie na jak dlugo (przecietnie) starczaja te koleczka - w tym wypadku 80mm/82A gdy beda uzywane np 3 razy w tyg po 1.5godz na asfalcie.
Co do ochraniaczy to czy sa jakies ochraniacze na pupe (a dokladnie kosc ogonowa). Prosze sie nie smiac ale jak bylam mala to mialam duzo bolesnych upadkow na ta czesc ciala i nie chcialabym wyladowac w szpitalu jak pewna forumowiczka z tego forum. No chyba ze trzeba cwiczyc upadki na rece?
Chyba tyle moich pytan na razie. Bede bardzo wdzieczna za odpowiedzi i komentarze (jutro planuje zakup)
Dziekuje i pozdrawiam. :D

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki rollerblade dla początkującej?

Post autor: zico » śr kwietnia 22, 2009 6:57

hazel pisze:No i pytanie na jak dlugo (przecietnie) starczaja te koleczka - w tym wypadku 80mm/82A gdy beda uzywane np 3 razy w tyg po 1.5godz na asfalcie.
Stąd polecam wersję Spark PRO - kółka starczą na dłużej.
hazel pisze:Co do ochraniaczy to czy sa jakies ochraniacze na pupe (a dokladnie kosc ogonowa). Prosze sie nie smiac ale jak bylam mala to mialam duzo bolesnych upadkow na ta czesc ciala i nie chcialabym wyladowac w szpitalu jak pewna forumowiczka z tego forum. No chyba ze trzeba cwiczyc upadki na rece?
Są takie ochraniacze, ale lepiej uczyć się prawidłowej pozycji i upadku ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

hazel
Posty: 3
Rejestracja: śr kwietnia 22, 2009 1:56

Re: Jaki rollerblade dla początkującej?

Post autor: hazel » śr kwietnia 22, 2009 9:39

Ale co to znaczy na "dluzej"? Miesiac dluzej, sezon dluzej czy ile? wlasnie tej informacji potrzebuje.
A czy moge prosic o reszte odpowiedzi?
Dziekuje :)

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaki rollerblade dla początkującej?

Post autor: Agent_L » śr kwietnia 22, 2009 1:24

Praktycznie nie ma żadnych uderzeń w stopę/but. Do rekreacyjnej jazdy miękki jest odpowiedni.

Są ochraniacze na kość ogonową, zwykle w formie siatkowych spodenek z naszytą pianką na udach, biodrach i trójkątnym plastikiem chroniącym właśnie kość ogonową. Zwykle nie widzi się ludzi w takich na ulicy, to sprzęt hokejowy ubierany gdy planujesz dużo upadków. W Krakowie Darek (Dorysowywany) ma takie (przydają się do jazdy maratonu tyłem). Nie wiem czy kobieta poważy się wystąpić w czymś takim, gdyż ma się w nim bardzo, hmm, _pełne_ kształty : ) W Decathlonie są teraz podobne spodenki Powerslide za 70zł ale nie podobają mi się osobiście, bo mają cienką piankę i mięciutki plastik. Te Darka są o wiele lepsze (i droższe).
Jadąc wywracasz się do przodu (ochraniacze na nadgarstki). Do tyłu leci się stojąc, więc po prostu pochyl się do przodu i dbaj o dostateczną prędkość a będzie ok. W ogóle uważam że na rolkach najbardziej niebezpieczne jest właśnie stanie :)

Jazda agresywna (poręcze i rampy) nie ma nic do zużycia kółek - to zależy jak się odpychasz, po czym jeździsz, ile skręcasz, ile hamujesz.
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

hazel
Posty: 3
Rejestracja: śr kwietnia 22, 2009 1:56

Re: Jaki rollerblade dla początkującej?

Post autor: hazel » śr kwietnia 22, 2009 5:40

Dzieki za komentarz o ochraniaczach. Poki co zdecydowalam sie na typowa ochrone (nadgarstki, lokcie, kolana) i postaram sie jezdzic w miare bezpiecznie. Dzis po raz pierwszy ruszylam na rolkach i bylo calkiem przyjemnie :). Acha, zapomnialabym - kupilam wersje Spark.
Pozdrawiam wszystkich rolkarzy. :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”