odpowiednie rolki na parę sezonów

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Colora
Posty: 5
Rejestracja: wt kwietnia 07, 2009 4:58
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: Colora » wt kwietnia 07, 2009 5:55

Witam wszystkich! jestem nowa na forum;)
mam 23 lata, parę razy miałam rolki na nogach, wypożyczałam sprzęt na malcie w poznaniu i tam tez jeździłam. teraz chcę kupić rolki. Rozglądam się za sprzętem od tygodnia ale niestety mam mętlik w głowie. Wiem już że jazda na rolkach mi się bardzo podoba i że chce się zaangażować w ten sport, dlatego trudno mi zdecydować czy na początek kupić rolki powiedzmy rollerblade spark 4.0 dla kobiet czy może zainwestować w rolki do bardziej zaawansowanej jazdy. Chcę jeździć intensywnie kilka razy w tygodniu i na dłuższych dystansach (zalezy mi na złapaniu dobrej kondycji a w przyszłości chcę coraz bardziej się w tym sporcie rozwijać). i teraz moje pytanie;) jakie najlepiej wybrać rolki aby mi wystarczyły na dłużej, żebym mogła na nich jeździć intensywnie. Bardziej rekreacyjne czy jednak fitness??? o jakich parametrach??
wiem że piszę chaotycznie i zapewne bzdury ale tak jak napisałam jestem nowicjuszką tak naprawdę i mam mętlik w głowie. Może ktoś mi pomoże??:))

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: Praga » wt kwietnia 07, 2009 7:15

Wariant oszczednosciwy (około 360 zł): Rollerblade Spark Woman - kompozytowa szyna - mniej sztywna i wytrzymała jeśli nie będziesz katować rolek mocno starczy na długo. Są ludzie, którzy na kompozytowych szynach śmigają po mieście, skacząc z dość wysoka. Wygodny but choć miękki i nie chroni przed uderzeniami. Zastanawiałem się nad tą rolką dla żony ale Ona chciała z szyną z alu.

Wariant optymalny do intensywnej jazdy: Sprak Pro Woman (500 zł). Lepsze koła i łożyska. Wytrzymała szyna z aluminium. Teoretycznie dłuższa eksploatacja. Żona posiada te rolki i zapitala jak szalona. Nie narzeka na komfort jazdy. But ten sam co w zwykłych Sparkach.

Najlepsza rolka dla początkującego: (730 zł). Rollerblade Twister III. Krótka, aluminiowa szyna - super zwrotność i wytrzymałość. Doskonałe trzymanie stopy i ochrona przed uderzeniami dzięki twardej skorupie buta. Startowe dość miękkie koła (80A) - wysoki komfort jazdy i dobra przyczepność. W pudełku znajduje się hamulec, który można dokręcić. Jeżdżę w tej rolce od 2 tygodni. Wcześniej jeździłem na łyżwach i dopiero wbijam się w rolkowanie. Rolki są bardzo wygodne. Jak się je dobrze zapnie dosłownie przyklejają się do stopy. Sprawiają wrażenie bardzo solidnych. Zaliczyłem na nich już sporo GLEB i wszystkie dzielnie przeżyły mimo, że już w jednym ochraniaczu na kolanie przetarła się taśma (dość intenswnie ćwiczę nowe manewry). Generalnie złego słowa o rolce powiedzieć nie mogę i uważam, że jeśli nie żal komuś kasy to bardzo dobrze wydane złotówki.

Colora
Posty: 5
Rejestracja: wt kwietnia 07, 2009 4:58
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: Colora » wt kwietnia 07, 2009 10:28

Chciałam własnie przeznaczyć 400-500zł na rolki i kupię jednak chyba Rollerblade Spark Pro:) dziękuje bardzo za radę! mam nadzieję już jutro zacząć śmigać:))
Pozdrawiam!

mr_ryba
Posty: 2
Rejestracja: wt kwietnia 07, 2009 12:39

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: mr_ryba » wt kwietnia 07, 2009 10:42

Witam,

Również jestem nowicjuszem z Poznania i również mam ten sam "problem" - które Sparki wybrać - starsze, ale tańsze, czy odświeżony model z 2009?
Wersja PRO z alu ... niestety przez cenę muszę podziękować :roll:

Pytanie czy warto wydać dodatkowo ok. 100 PLN za zmianę z kółek Hyper 78mm/82A(Sparki 4.0) na Active 80mm/82A (wersja 2009) ? 8) Szczerze mówiąć (pisząc) wolałbym tą stówkę zainwestować w ochronę przeciwglebową :wink:

Awatar użytkownika
Uszaty
Posty: 27
Rejestracja: pt sierpnia 01, 2008 10:45
Moje rolki: RB Fusion X7
Jeżdżę od: 20 cze 1995

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: Uszaty » śr kwietnia 08, 2009 1:15

mr_ryba pisze:Szczerze mówiąć (pisząc) wolałbym tą stówkę zainwestować w ochronę przeciwglebową :wink:
I bardzo dobrze kombinujesz, bo te dwa milimetry to zadna roznica, a jak masz sie czym zamachnac to i na zwyklych Sparkach 4.0 niezle pocisniesz.

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: jarekt » śr kwietnia 08, 2009 7:56

Wazne jest ile wazysz. Jesli jestes filigranowa kobietka o wadze 50 kg odpusc sobie szyne aluminiowa. Kompozyt wytrzyma nawet skoki w Twoim wydaniu a dodatkowo oferuje niewielka amortyzacje - przy rolkach fitnesowych, ktore zbyt responsywne nigdy nie sa kompozyt IMHO sprawdza sie lepiej niz alu.
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

Awatar użytkownika
Mad
Posty: 32
Rejestracja: pn września 01, 2008 1:30
Moje rolki: RB Crossfire
Jeżdżę od: 01 wrz 2008
Lokalizacja: Gdańsk

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: Mad » śr kwietnia 08, 2009 10:26

Nowe sparki 2009 nie różnią się tylko kółkami, pojawiło się więcej zmian m.in. nowy but.
Drugi sezon na rolkach, Cell 4 x 80mm -> Crossfire 4x 90mm, kilka plusów i kilka minusów ;p

Colora
Posty: 5
Rejestracja: wt kwietnia 07, 2009 4:58
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: Colora » śr kwietnia 08, 2009 3:04

jarekt pisze:Wazne jest ile wazysz. Jesli jestes filigranowa kobietka o wadze 50 kg odpusc sobie szyne aluminiowa. Kompozyt wytrzyma nawet skoki w Twoim wydaniu a dodatkowo oferuje niewielka amortyzacje - przy rolkach fitnesowych, ktore zbyt responsywne nigdy nie sa kompozyt IMHO sprawdza sie lepiej niz alu.

Ważę 55 kg:] ech... jadę za chwilę do sklepu. poprzymierzam, zobaczę;) tak szczerze mówiąc to cena też sprawia że się waham. Tak jak napisał mr_ryba te 100zł można by przeznaczyć na ochraniacze. Czy jest wyczuwalna różnica między łożyskami typu 5 a 7??

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: Toudi » śr kwietnia 08, 2009 3:43

A ja zmieniłem dzieciakom rolki na aluminiową płozę właśnie dlatego, że to samo kółko z tym samym łożyskiem w aluminiowej płozie toczy się dłużej.

Moim zdaniem, to kwestia precyzji wykonania, która chyba w kompozytowej płozie nie jest tak wysoka a poza tym odkształcenia kompozytu w czasie jazdy. Oczywiście to są niezauważalne odkształcenia ale wystarczające, żeby ujemnie wpłynąć na toczenie. To oczywiście nie są jakieś kolosalne różnice ale jednak na aluminiowej płozie można na odepchnięciu zajechać dalej.

Fakt, że lepiej amortyzuje ale przy normalnej jeździe, nawet ze skokami przez krawężniki czy nawet większymi, to nie robi większej różnicy.

ożyska ABEC 5 czy 7 to bez znaczenia.
Pozdrawiam
Piotr

Colora
Posty: 5
Rejestracja: wt kwietnia 07, 2009 4:58
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: Colora » śr kwietnia 08, 2009 8:27

Kupiłam jednak Spark Pro :mrgreen:

Wrażenia z pierwszej przejażdżki - super!:)
Na początku w jednej rolce delikatnie hałasowały łożyska, ale potem przestały; więc licze że tak po prostu może być na samym poczatku;) (???)
Ogólnie jak przymierzałam zwykłe sparki i pro to but tych ostatnich lepiej mi trzymał stopę, co mnie zdziwiło ( bo przecież but ten sam rzekomo).

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc!:)
ale sie ciesze że mam rolki.... jak dziecko normalnie :D

mr_ryba
Posty: 2
Rejestracja: wt kwietnia 07, 2009 12:39

Re: odpowiednie rolki na parę sezonów

Post autor: mr_ryba » czw kwietnia 16, 2009 11:28

i jak się jeździ ? polecasz ten model ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”