Termoformowanie Powerslide C8

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Kathy
Posty: 22
Rejestracja: ndz czerwca 10, 2012 8:22
Moje rolki: Seba GT90,Phuzion IV pure, C8
Jeżdżę od: 10 maja 2012

Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: Kathy » wt maja 07, 2013 8:35

Witam,

Jestem w trakcie kupowania buta Powerslide C8 i chcialbym kolegow zaytac czy i jak go termoformowac.
Z drugiej jednak strony mam watpliwosc, termoformowanie ma na celu przyspieszenie ulozenia sie buta do nogi czy bez termoformowania but nigdy wlasciwie sie nie ulozy. W tym momencie mam rolki Seba GT 90 i linera tez mozna bylo termoformowac ale ja tego nie zrobilem i po czasie ulozyl sie sam. W powerslide C8 tez tak moze byc?
Moje drugie pytanie to sila dokrecenia srub mocujacych szyne. Mam do dyspozycji klucz dynamometryczny y moge precyzyjnie dobrac moment skretny wiedzac jaka wartosc jest potrzebna.

Pozdrawiam i przepraszam za brak polskich znakow

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: zico » wt maja 07, 2013 8:58

witam,

polecam wziąć sobie do serca ten artykuł na temat butów do jazdy szybkiej:
http://www.wrotkarstwo.pl/newsy/2/1,,6, ... szybkiego/
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: Doody » wt maja 07, 2013 9:55

C8 nie mają linera i nie ułożą się nigdy same do stopy. Tu formuje się skorupę buta, która jest wykonana z włókna bazaltowego i szklanego związanego żywicą poliestrową i jest do tego potrzebna wyższa temperatura niż 36,6*C. Termoformowanie takiego buta nie jest też wcale łatwą sprawą i trzeba je umiejętnie przeprowadzać, żeby buta mówiąc najprościej: nie zepsuć. Najlepiej tak dobierać but aby już na początku leżał na nodze dobrze, a możliwość formowania pozostawić jeśli w trakcie późniejszej jazdy wyjdzie jakiś dyskomfort.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: Toudi » wt maja 07, 2013 11:47

A na dodatek C8 to wysoki but, więc dużo do formowania, zatem nie za bardzo da się to zrobić.
Zico dał link, więc poczytaj.
Generalnie jednak , nie jest to prosta sprawa, raczej bardzo trudna do ogarnięcia samemu, szczególnie przy braku doświadczenia.
Takie buty, jeśli nie leżą dobrze od razu, to -krótko mówiąc - niewiele jesteś w stanie poprawić.
Specjaliści od formowania są w paru miejscach w Polsce i jeszcze w Berlinie na maratonie we wrześniu mają swoje stoiska. Na kilku innych maratonach w Niemczech też (Koblencja na przykład).
Pozdrawiam
Piotr

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: waluś » śr maja 08, 2013 9:05

Ja moich butów nie termoformowałem wcale. Nie mam najmniejszych bóli czy ucisków bez względu na przejechany kilometraż. Dobrze dobrany but to podstawa.

Kathy
Posty: 22
Rejestracja: ndz czerwca 10, 2012 8:22
Moje rolki: Seba GT90,Phuzion IV pure, C8
Jeżdżę od: 10 maja 2012

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: Kathy » czw maja 09, 2013 10:08

Szanowni koledzy,

Dziekuje za wskazowki. Pytalem rowniez o sile dokrecenia sruby mocujacej szyne do buta. Jak zapewne Panstwo sie domyslili pytania o w/w procesy popieram dostepem do odpowiedniego sprzetu. Posiadam do dyspozycji zarowno klucze dynamometryczne jak i piec prozniowy o wysokiej precyzji ustawienia temperatury (+- 0,5ºC). Moglbym rowniez, w razie potrzeby, wykonac odlew mojej stopy. Domyslam sie, ze termoformowanie takiego buta, jak C8, jest skomplikowane ze wzgledu na ilosc miesc w ktorych nalezy przylozyc sile przy rownoczesnym przyroscie temperatury. Co do przymierzania buta to problem polegal na tym, ze trzeba go bylo kupic w niemczech tylko z katalogu - nie dalo sie przymierzyc i wyprobowac. Zakup Z Der-Rollenshop jeszcze jest w drodze, wiec narazie buta nie widzialem.

Z gory dziekuje za kolejne komentarze,

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: Toudi » czw maja 09, 2013 10:57

Dokładnie odpowiedziałaś sobie na wszystkie pytania.
przypomniał mi się taki dowcip:
Stoi 2 policjantów i podjeżdża do nich zagraniczne auto. Kierowca pyta o drogę do hotelu. Oni nie rozumieją. Facet próbuje po angielsku, francusku, rosyjsku. w sumie w 6 językach i nic, nie dogadali się. Facet pojechał a jeden z policjantów mówi - zobacz jak to warto się uczyć języków. Na to drugi: - facet znał 6 i dogadał się?
Zatem, co do siły dokręcenia to jesteś chyba ofiarą swoich możliwości. Nie widziałem, żeby ktoś dokręcał płozy kluczem dynamometrycznym ale może w końcu znajdzie się taki?
Jeśli nie, to zostaje szukanie na stronie producenta albo jakiejś innej.

Termoformowanie:
Masz wszystkie niezbędne udogodnienia techniczne ( +- 0,5 st C - znów kłopot, bo do wygrewania podany jest znacznie szerszy zakres temperatur), więc doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ważne są pozostałe czynniki, czyli umiejetności i doświadczenie. Poczytaj jeszcze na forum o termoformaowaniu.
Z grubsza można to robić na 2 sposoby: rozgrzać całego buta, wciągnąć na nogę, zawiązać i ewentualnie docisnąć. Pytanie gdzie i jak mocno. U Zica w sklepie widziałem buta, który był dobrze rozgrzany ale ostygł zanim udało się go dobrze wciągnąć na nogę.
Drugi sposób to dogrzewanie punktowe - wydaje się być bezpieczniejszy ale znów trzeba wiedzieć, gdzie i jak?
Zmierzam do tego, że kupujesz buty za ok 1000 zł i jeśli się zdecydujesz, to będziesz na nich ćwiczyć. Przypomnij sobie, ile rzeczy udało ci się w tym doskonale wyposażonym warsztacie zrobić idealnie za pierwszym razem.

Sam dogrzewałem swoje buty punktowo i mam wrażenie, że niewiele uzyskałem a dogrzewać mocniej się bałem ,kiedy farba zaczęła się przypalać.
Zmierzam do tego, że dobrze dobrany rozmiar to podstawa - być może coś można dogrzać na szerokości, ale na pewno nie na długości.
I jeśli masz normalną stopę, bez jakichś szczególnych odstępstw od normy (haluksy, deformacje, itp) to chyba nie ma co dogrzewać, bo producent produkuje buty na średnią stopę.
Moim zdaniem, jeśli buty będą za duże o więcej niż 5 mm, to mimo kosztów wysyłki, trzeba je zwrócić, bo będzie jeździć pięta w środku a to najgorsze ze wszystkiego, bo będzie obcierać.
Jeśli będą na wcisk, to może się okazać, że to lubisz, pod warunkiem, że nie uciskają, nie powodują podkurczania palców.
Ja na przykład tak mam - nie mam chyba nawet 3 mm luzu w bucie a jak się pojawił po roku używania, to włożyłem wkładkę.
Ale nie każdy to lubi.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: zico » pt maja 10, 2013 8:37

A ja się pytam: co na to sprzedawcy renomowanego sklepu? Nie dali informacji na ten temat? Oj!

Co do siły (mam niestety podaną w kg na długość ramienia):
http://wrotkarstwo.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=6199

Będzie coś pomiędzy 2 - 6 Nm.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: waluś » pt maja 10, 2013 11:10

Tam jest 4x110?

Kathy
Posty: 22
Rejestracja: ndz czerwca 10, 2012 8:22
Moje rolki: Seba GT90,Phuzion IV pure, C8
Jeżdżę od: 10 maja 2012

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: Kathy » pt maja 10, 2013 8:52

Witam ponownie,

Odpowiadajac na pytanie kolegi, jakis czas temu kupilem w doskonalej cenie szyne Powerslide XXX2 4x110 i ta wlasnie chce przykrecic.
To co troche zbija mnie z tropu to platikowe podkladki pomiedzy szyne i buta. W teori maja sluzyc do kontroli ustawienia nachylenia wzdluznego i poprzecznego.
Pytam o moment dokrecenia srub bo jak sie poluzuje z taka podkladka to po prostu zniszczy buta rozpychajac mocowanie.
Z drugiej strony widzialem taki klucz:

http://der-rollenshop.sportkanzler.de/e ... -torx.html

Dokrecajac sruby z odpowiednia sila wedlyg mnie mozna by zaoszczedzic wielu niemilych sytuacji i przedwczesnego zurzycia sprzetu.

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: zico » pt maja 10, 2013 11:43

Witam,

nie wiem czy dobrym pomysłem jest założenie u kobiety szyny 4x110mm.
Takiej konfiguracji nie ma nawet najszybsza Polka Aleksandra Goss, która ściga się z najlepszymi na świecie...

Okazja cenowa nie uwalnia od rozsądnego doboru sprzętu do umiejętności, predyspozycji osoby, która będzie z niego korzystać...
Chyba, że Kathy robisz czasy na maratonie poniżej 1:20, wtedy powiedzmy ok.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Kathy
Posty: 22
Rejestracja: ndz czerwca 10, 2012 8:22
Moje rolki: Seba GT90,Phuzion IV pure, C8
Jeżdżę od: 10 maja 2012

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: Kathy » sob maja 11, 2013 7:32

Witam,

Przykro mi ze wprowadzilem Panstwa w blad. Jestem mezem wlascicielki tego konta. Z drugiej strony moja zona rowniez w tym roku kupuje 4x110.
Zaczynalimy przygode z rolkami na 4x90 i wszyscy mowili ze sie nie da - i dalo sie. Na razie przyzwyczaimy sie do sprzetu a o zawodach moze kiedys pomyslimy.

Dziekuje za zainteresowanie i pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: Doody » sob maja 11, 2013 9:06

Da się wszystko. Pytanie brzmi czy warto?!
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: waluś » sob maja 11, 2013 9:53

To lepiej najpierw sobie pożycz podwozie 4x110 od kogoś i przetestuj zanim utopisz kase w kółka. Nie raz widziałem ludzi którzy wymiatali na 4x80, 4x90 na poziomie mocno zaawansowanym a nie potrafili ustać na 110 (nie mówiąc już o jeździe).

Kathy
Posty: 22
Rejestracja: ndz czerwca 10, 2012 8:22
Moje rolki: Seba GT90,Phuzion IV pure, C8
Jeżdżę od: 10 maja 2012

Re: Termoformowanie Powerslide C8

Post autor: Kathy » sob maja 11, 2013 10:02

Witam

Jestem Kathy.
Po przeczytaniu wszystkich postow zatrzymalo mnie na ostatnim komentarzu.
Dlaczego dla kobiety jest za duzo 4X110 i dlaczego "nie warto"?
Czy to, ze nie scigam sie w maratonach znaczy, ze nie jestem "warta" dobrego sprzetu?

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”