łożyska

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: łożyska

Post autor: Marek » sob kwietnia 05, 2008 11:24

PeterCave pisze:
zico pisze: Jeśli chcesz łożyska na bardzo długo i szybkie ze swej strony polecam po prostu micro.
Ale łożyska micro produkuje wiele firm. 688 to tylko oznaczenie rozmiaru.
Wątpie, żeby np. te łożyska były szybkie i wystarczyły na bardzo długo:
<nie podajemy linków>/item338345478_lozysko ... enie_.html
Bardzo dobre łozyska tylko zapomnieli wytłoczyc napis np,boss swis abec7 czy co tam chcecie :twisted: :twisted: :twisted:
na swiecie jest tylko kilka( około7) fabryk łożysk i nikt nie bedzie sie bawił w produkcje łożysk do rolek
:twisted: :twisted: :twisted:

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: łożyska

Post autor: Janusz » wt kwietnia 15, 2008 8:04

zico pisze: Jeśli masz sg9, to po prostu ściągnij jedną z osłon na stałe, wyczyść w benzynie ekstrakcyjnej, 2 krople jakiegoś olejku i będziesz zasuwać :)
A jak się do niego dobrać? Nie ma 'klasycznej' zawleczki. na razie kręci się raczej nieciekawie z tym rzekomym smarem silikonowym. Na pracowym kompie nie mam wpływu na wielki format zdjęcia, wybaczcie.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: łożyska

Post autor: zico » wt kwietnia 15, 2008 8:13

Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: łożyska

Post autor: Janusz » wt kwietnia 15, 2008 8:23

dzięki!

joanmadou
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 120
Rejestracja: wt lutego 12, 2008 9:56
Moje rolki: Schänkel Blade 3x110&1x100
Jeżdżę od: 01 mar 2008

Re: łożyska

Post autor: joanmadou » sob kwietnia 19, 2008 3:24

Witam,

wlasnie sprawilam sobie nowe kolka i lozyska. Zmontowalam juz wszystko i zauwazylam cos dziwnego. Niektore kolka kreca sie tak dlugo, ze do 25 zdaze doliczyc, a niektore zatrzymuja sie po kilku obrotach. Czy to moze znaczyc, ze cos zle zrobilam albo ze lozysko jest do niczego?? Czy moze lozyska musza sie jakos "wyrobic" podczas jazdy?

z gory dzieki za odpowiedz,

ola

Awatar użytkownika
k3rmit
Posty: 28
Rejestracja: wt marca 25, 2008 4:01
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: łożyska

Post autor: k3rmit » sob kwietnia 19, 2008 5:35

Nie da sie okreslicz czy lozysko jest dobre czy zle krecac je w rece (nawet z kolkiem). Wlasciwisci toczne zmieniaja sie pod obciazeniem.

Mozesz sprobowac poluzowac troche sroby, bycmoze kola sa za bardzo scisniete. U mnie to bylo przyczyna szybkiego hamowania kol. Oczywiscie wystarczy troche poluzowac, tak zeby nie bylo luzow.
Powerslide Cell II 07
koncerty.net.pl

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: łożyska

Post autor: Janusz » sob kwietnia 19, 2008 7:13

Ja mam mikre doświadczenie, ale z tego mikrego wynika dla mnie tyle, że najszybciej jadę z łożyskami, które po wyjałowieniu, a przed zadaniem mikro ilości oliwki (corrosion-x) kręcą się same z siebie czyli bez smaru jak szalone. Tak wyszło z łożyskami no-name ABEC5, Powerslide i teraz SG9. Czyszczę je i oliwię co jeden dwa treningi. Ktoś ma lepszy pomysł?
PS. Ale syfiasty weekend pogodowo....

joanmadou
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 120
Rejestracja: wt lutego 12, 2008 9:56
Moje rolki: Schänkel Blade 3x110&1x100
Jeżdżę od: 01 mar 2008

Re: łożyska

Post autor: joanmadou » sob kwietnia 19, 2008 8:28

No tak, tylko pytanie, dlaczego niektore lozyska kreca sie jak szalone i nie chca przestac, a reszta po kilku obrotach staje w miejscu....? Poluzowalam troche i nic :(

Tutaj pogoda w miare, dzisiaj nie padalo, tylko troche wieje. Postanowilam wyprobowac nowy nabytek. Fakt, roznica drobna jest - mialam wczesniej ABEC 5, ktore totalnie zapiaszczylam (jako laik nie bardzo potrafilam je na poczatku wyczyscic) i kolka ledwo sie krecily. Teraz mam nowe ABEC 7 i wieksze kolka i jest lepiej niz w tych z piachem :alien: , ale mam wrazenie, ze wcale nie sa szybsze od tych poprzednich, jak byly jeszcze w dobrym stanie. A wiec kolka wieksze o 2 i twardsze (movemax speed), lozyska niby lepsze, komfort jazdy ok, ale - do cholery - na nowych 78mm / 80A / ABEC 5 bylo tak samo, a moze nawet szybciej. Moze ja cos zle zmontowalam????

Awatar użytkownika
roxan
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 155
Rejestracja: czw czerwca 21, 2007 9:08
Moje rolki: Powerslide Vision
Jeżdżę od: 17 maja 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: łożyska

Post autor: roxan » ndz kwietnia 20, 2008 10:26

Witam,

wlasnie sprawilam sobie nowe kolka i lozyska. Zmontowalam juz wszystko i zauwazylam cos dziwnego. Niektore kolka kreca sie tak dlugo, ze do 25 zdaze doliczyc, a niektore zatrzymuja sie po kilku obrotach. Czy to moze znaczyc, ze cos zle zrobilam albo ze lozysko jest do niczego?? Czy moze lozyska musza sie jakos "wyrobic" podczas jazdy?

z gory dzieki za odpowiedz,

ola
Spróbuj może wyjąć z kółeczek te łożyska co wg. Ciebie się gorzej kręcą i włóż jeszcze raz wciskając je do samego końca dokładnie w koło. Czasem bowiem objawem dużo gorszego kręcenia jest niedokładne jego wciśnięcie w kółeczko. Dlatego poluzowanie śruby o czym wspomniał k3rmit zdaje czasem egzamin w takich przypadku tylko, że grozi odkręceniem kółka w czasie jazdy, więc nie polecam tego półśrodka.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: łożyska

Post autor: zico » ndz kwietnia 20, 2008 11:41

Dokładnie jak roxan napisał! Łożyska muszą bardzo dobrze siedzieć w hubach kółek.

Dodam też, że może być po prostu niecentryczny hub w kółkach i to może być powodem.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
miko
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 125
Rejestracja: śr stycznia 30, 2008 5:19

Re: łożyska

Post autor: miko » ndz kwietnia 20, 2008 11:55

joanmadou pisze:Witam,

wlasnie sprawilam sobie nowe kolka i lozyska. Zmontowalam juz wszystko i zauwazylam cos dziwnego. Niektore kolka kreca sie tak dlugo, ze do 25 zdaze doliczyc, a niektore zatrzymuja sie po kilku obrotach.
hej, generalnie nie specjalizuje się w łożyskach i szybkiej jeździe przy której ich stan jest bardzo istotny, ale:

1. testuj łożyska zamontowane w płozie
2. za mniejszą ilość obrotów niekoniecznie musimy winić łożyska - zwłaszcza, że są nowe (chyba, że są lichej jakości, to pewnie mogą występować różnice pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami). Słyszałem, że jakość wykonania koła, a szczególnie centralność huba ma wpływ na "free spin". Jeśli koła są kiepsko wykonane (niedokładnie) i huby są jajowate, to może to być przyczyna zwalniania koła podczas "free spin".
3. Widziałem już (zwłaszcza w rolkach hokejowych) takie sytuacje, gdy za mocne dokręcenie kół utrudnia ich obrót. W ekstremalnych przypadkach najnormalniej w świecie płoza ściskała koło z powodu zbyt mocnego dokręcenia. Ale to chyba schorzenie płóz z marnymi poprzeczkami.
4. Bywa również, że skrajne pozycje kół w elastycznych płozach dokręcamy za mocno w stosunku do środkowych.

Oprócz ponownego wyciągnięcia i wepchnięcia łożysk, proponuję jeszcze inne rozwiązanie - a raczej test.
a) Przełoż kiepsko obracające się koło w miejsce tego co robi 25 sek. (nie wymieniając łożysk)
b) Wyjmij łożyska z kiepsko obracającego się koła i włoż do tego obracającego się 25 sek. Jeśli po zamontowaniu koła nadal będziesz mogła liczyć do 25, to raczej koło jest winne...

joanmadou
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 120
Rejestracja: wt lutego 12, 2008 9:56
Moje rolki: Schänkel Blade 3x110&1x100
Jeżdżę od: 01 mar 2008

Re: łożyska

Post autor: joanmadou » ndz kwietnia 20, 2008 12:51

Dzieki za rady. Jakos bardzo ciezko wyjmuje sie te lozyska, wiec poczekam az kumpel przyjdzie i mi pomoze. Jak wyciagnelam kolka, to zauwazylam, ze faktycznie jedno lozysko jest niedokladnie docisniete. Wiec moze to faktycznie dlatego... Mam nadzieje, ze kolka nie sa lipne.

pozdrawiam, ola

joanmadou
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 120
Rejestracja: wt lutego 12, 2008 9:56
Moje rolki: Schänkel Blade 3x110&1x100
Jeżdżę od: 01 mar 2008

Re: łożyska

Post autor: joanmadou » czw kwietnia 24, 2008 1:09

ok, mam odpowiedz :D , albo raczej rozwiazanie..
okazalo sie, ze syn sasiada jest mechanikiem. poki co, nie wiem co on zrobil tym lozyskom, ale kreca sie jak szalone :alien:

dzisiaj ide wyprobowac, bo pogoda super tutaj :-)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: łożyska

Post autor: zico » czw kwietnia 24, 2008 1:17

joanmadou pisze:ok, mam odpowiedz :D , albo raczej rozwiazanie..
okazalo sie, ze syn sasiada jest mechanikiem. poki co, nie wiem co on zrobil tym lozyskom, ale kreca sie jak szalone :alien:

dzisiaj ide wyprobowac, bo pogoda super tutaj :-)

pozdrawiam
Ten, kto oddawał ostatnio samochód do mechanika, niech sprawdzi wszystkie łożyska o rozmiarze 608 ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

joanmadou
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 120
Rejestracja: wt lutego 12, 2008 9:56
Moje rolki: Schänkel Blade 3x110&1x100
Jeżdżę od: 01 mar 2008

Re: łożyska

Post autor: joanmadou » czw kwietnia 24, 2008 7:49

smigaja jak wariaty :alien: nie moglam przestac i trzasnelam rekordowa - jak narazie - kilometrowke - 20 rundek wkolo parku sporego, min. 30 km, nie wiem dokladnie. normalnie bosko bylo :D

mechanikow polecam :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”