Wrotki a waga zawodnika?

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Keri
Posty: 4
Rejestracja: ndz marca 18, 2007 3:36

Wrotki a waga zawodnika?

Post autor: Keri » ndz marca 18, 2007 3:54

Witam wszystkich bardzo sedecznie.
Mam małe pytanie a właściwie, nalezałoby powiedzieć - problem.

Otóż dnia wczorajszego zakupiłamw decathlonie rolki. Po raz pierwszy w życiu, bo nigdy wcześniej nie jeździłam na rolkach (jedyne doświadczenie jakie posadam to łyżwy). Przymierzyłam najpierw damskie ale te były jakby za duże - i nie chodzi mi nawet o buty, ale raczej o rozmiar szyn. Dodam przy okazji, ze rozmiar stopy mam malutki - 35. Dlatego z ciekawości przymierzyłam rolki ustawione w kategorii junior. Na moje nieprofesjonalne oko wyglądały prawie jak rolki dla dorosłych (z możliwością regulacji rozmiaru) i wcale nie przypominały innych juniorskich rolek, które były znacznie lżejsze i delikatniejsze.

Przymierzyłam i pasowały idealnie, były wygodne i cudownie się na nich jeździło. Rozmiar szyn pasował mi bardzo dobrze, czułam się jak na łyżwach. Byłam ja, buty i rolki, a nie jak w przypadku rolek dla dorosłych - ja przyczepiona do ogromnych butów z rolkami. Jednym słowem było superwygodnie.

Spytałam panią w sklepie czy w przypadku takich juniorskich rolek są jakieś ograniczenia wagowe. Wstyd się przyznać , ale ważę aż 67 kg przy stosunkowo niewielkim wzroście 1,63 ;)
Pani zapewniła mnie, ze nie ma - zresztą młodzież też bywa różna.
Tymczasem w domu przeczytaam dokładnie informację i zobaczyłam, ze drobnym druczkiem napisane jest, ze klasa A to 20- 100 kg, a klasa B juniorska to 20 - 60 kg. Oblukałam całe rolki od zewnątrz i od wewnątrz - nigdzie nie było napisane, co to za cudo. Dopiero w instrukcji jeden punkt dotyczący możliwości regulacji rozmiarów w przypadku rolek juniorskich dał mi niejaką pewność, ze to jednak te juniorskie rolki,

I teraz mam pytanie: jak bardzo niebezpiecznie jest użytkowanie takich rolek? Czy mogą się pode mną ugiąć? Odpaść w czasie jazdy? Szybciej zniszczyć? Czy to tylko taka pisanina, a tak naprawdę waga 67 to nie aż tak dużo (ha,ha)? Jak to wpływa na użytkowanie rolek? Dodam, ze to Salomony smilin' Przypuszczam, ze mogę po prostu oddać je do sklepu, ale naprawdę mi szkoda, bo czuje się w nich rewelacyjnie i pewnie.
Co byscie doradzili w takiej sytuacji?

pozdrawiam

Keri

Awatar użytkownika
koziar2
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 567
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 12:20
Moje rolki: Rollerblade Twister III
Jeżdżę od: 01 maja 2006
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: koziar2 » ndz marca 18, 2007 4:59

http://skate-shop.pl/produkty/kolekcja_ ... 19_junior/

takie??

Skoro producent deklaruje jakies ograniczenia wagowe to na pewno nie mozna ich lekcewazyc. Ja pamietam jak kilkanascie lat temu pod moimi nogami rozkraczyla mi sie ploza - dokladnie pekla i zeby jezdzic ojciec dorabial mi taka aluminiowa konstrukcje zeby to wzmocnic wszystko :) Tylko wtedy sie szalalo dosyc solidnie (tak to jest jak nie ma za duzo doswiadczen i troche mniej wyobrazni :P)

Z drugiej strony jesli dobrze sie w tych rolkach czujesz, sa wygodne i fajnie Ci sie w nich jezdzi to uwazam ze jak na 1-wsze rolki moga zostac :) To jest tak jak z butami ze za jakis czas trzeba kupic kolejne itd.

Keri
Posty: 4
Rejestracja: ndz marca 18, 2007 3:36

Post autor: Keri » ndz marca 18, 2007 5:24

A i owszem niestety to takie. Myślę, ze jakby co to da się zwrócić, nie były w ogóle używane. W łyżwach nie było kategorii wagowych. Kupowałam co pasowało i też było dobrze ;)

Wiem, ze szaleć to ja nie będę, choć nie wiadomo co będzie jak się już rozbrykam. Na razie jeździłam tylko po sklepie, hamowałam na zasadzie "przestań się odpychać wystarczająco wcześnie" i jakoś to szło ;) I w tych rolkach mam niejaki problem z przełożeniem nogi jedną przed drugą tak by hamować zgodnie z instrukcją. A boję się, ze jak założę te dorosłe to prędzej się wywrócę i mimo ze skutek w postaci zaprzestania jazdy będzie podobny, to konsekwencje mogą być bolesne ;)

Awatar użytkownika
koziar2
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 567
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 12:20
Moje rolki: Rollerblade Twister III
Jeżdżę od: 01 maja 2006
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: koziar2 » ndz marca 18, 2007 7:46

Jak to mowia: "Jak sie nie wywrocisz to sie nie nauczysz" :) Oby upadki byly malo bolesne i wszystko bedzie ok.

Jesli chodzi o przekladanie nog, hamowanie itd - do wszystkiego dojdziesz z czasem - polecam dzial "zacznij jezdzic" - tam sa fajne filmiki i opisy np. hamowania "T" - chyba najbardziej skuteczna metoda hamowania i wymagajaca stosunkowo niewiele umiejetnosci (niektorzy twierdza ze mozna hamowac hamulcem wiszacym z tylu rolki rownie skutecznie - ja sie do tych osob nie zaliczam i polecam opanowywanie alternatywnych metod)

Na poczatku postu piszesz "niestety to te". Czemu niestety?
Przy krotszej plozie zdecydowanie szybciej opanujesz poczatki i moze sie okazac ze bedzie Ci sie calkiem wygodnie na nich jezdzic.
Poza tym jak zaczniesz regularnie jezdzic to pare kg ubedzie :)

Keri
Posty: 4
Rejestracja: ndz marca 18, 2007 3:36

Post autor: Keri » pn marca 19, 2007 7:32

Piszę właśnie niestety z powodu wagi...
Nie żebym była duża, ot taka tam mała nadwaga, która nota bene non stop spada ;)

No zobaczymy. Chwilkę jeszcze pomyślę, ostatecznie zaopatrzona w kask i insze gadżety nie powinnam aż tak się obawiać, ze się rolki pode mną ugną ;)

Idę sobie pooglądać filmiki... :)

junior144
Posty: 7
Rejestracja: wt marca 20, 2007 9:50
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: istebna

Post autor: junior144 » wt marca 20, 2007 10:28

chciałbym cos potrenowac rolki szybkie niewiem jak to sie nazyw dokładnie ,ale chodzi mi o maratony.narazie to trenowałem głównie biegi narciarskie i rower troche .rolki tez coś.jakie mam dobrać kólka chodzi mi o twardość moja waga to 68kg chciałbym cos naprawde szybkiego i łorzyska jakie?jaka firma i rodzaj?i tak w miare uniwersalne jezeli chodzi o asfalt .i cena dobra do jakosci zeby była?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » śr marca 21, 2007 9:25

junior144 pisze:chciałbym cos potrenowac rolki szybkie niewiem jak to sie nazyw dokładnie ,ale chodzi mi o maratony.narazie to trenowałem głównie biegi narciarskie i rower troche .rolki tez coś.jakie mam dobrać kólka chodzi mi o twardość moja waga to 68kg chciałbym cos naprawde szybkiego i łorzyska jakie?jaka firma i rodzaj?i tak w miare uniwersalne jezeli chodzi o asfalt .i cena dobra do jakosci zeby była?
Obowiązkowa lektura: http://www.zico-skating.com/rolki.htm
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”