Prędkość na rolkach fitness

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: waluś » pt lipca 27, 2012 4:59

Krzysztof pisze:Ale te 2,8km na minutę to jakiś chochlik komputerowo-klawiszowy
Robi 2,8km w minute a nie na minute. 2,8 x 42km = 117 co daje 1:57. Sstopler dobrze policzył

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: sstolper » pt lipca 27, 2012 7:28

waluś pisze:
Krzysztof pisze:Ale te 2,8km na minutę to jakiś chochlik komputerowo-klawiszowy
Robi 2,8km w minute a nie na minute. 2,8 x 42km = 117 co daje 1:57. Sstopler dobrze policzył
Sprawdziłem jeszcze raz i obawiam sie, że napisałem źle choć liczyłem dobrze, zwyczajny chochlik.
Powinno być 1km w 2,8min. Czyli 42km * 2,8 min = 117,6 min.
Dla porówniania najlepsi pływacy robią 100 m w troszke ponad 40s czyli 1km w 6,66 min :shock:

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: julek1967 » pt sierpnia 03, 2012 6:58

jeśli dobrze przeliczyłeś sekundy na setki to robisz 1km w 2min 48sek.co do techniki to już sam się zgodziłeś ,że jest potrzebna i inni koledzy tez się z tym zgadzają.Tak-technika w rolkach jest tak samo ważna jak w pływaniu .! jeśli chodzi o tego kolarza ,co ma torpede w nogach.Ano zgadza się rower i rolki stymulują te same grupy mięśni i jesli gośc umie jeżdzic na rolach to przyspieszenie ma.tylko... tak jak ktoś napisał -na jak długo.!? Podobnie jak hokeiści na hokejówach-przyspieszenie mają ,bo oto chodzi,ale niech zmierzą się na stegnach z panczenistami ? kogo obstawiasz? i tak jest z rolkami jedne do fitnesu i wygibasów inne do jazdy szybkiej.Oprócz techniki wchodzi tu jeszcze do dyskusji zwykła fizyka ,mechanika,układy sił ,masy w ruchach obrotowych i złożonych,koła w których zauważamy zasadę żyroskopu ./łatwa obserwacja: weż rolke do ręki i wpraw w ruch kółka a potem spróbuj zmieniac położenie osi obrotu kółek wzgl. ziemi czyli zmieniaj położenie buta raz równolegle a raz prostopadle do ziemi-zaobserwujesz opory przy wytrąceniu z danej pozycji-tak działa żyroskop.Opory wytrącenia stają się tym większe im większe są koła i gdy ich prędkośc rośnie/.Dodanie tych wszystkich aspektów daje prawo do wyciągnięcia wniosków ,że rolka o kołach większych tzn 100 czy 110mm i dłuższej szynie powoduje osiąganie większych prędkości liniowych niż w rolkach fitness przez odpowienie wykorzystanie tych zasad-w innym przypadku człowiekowi tylko takie rolki będą przeszkadzały.Należy przy tym zastanowic się jak dalece możemy posunąc się w powiększaniu kół i płozy aby przyczyniło się to to zwiększania szybkości ?Czy może są przeprowadzane testy na kołach 120mm ? Ja osobiście jeżdże na 110 i odkąd przeszedłem ze 105tek zauważyłem miejscowe powiększenie ścięgien w niektórych miejscach w okolicach kostek /tzw górki czy gózki/.Jest to spowodowane powiększeniem dzwigni między układem podłoże -stopa-noga.Poprostu odległośc kostki od ziemi wzrosła więc siły działające na staw też poszły do góry i stąd większe obciążenie .

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: sstolper » pn sierpnia 20, 2012 9:47

Witam,

Ciekawe kwestie, szczególnie o kółkach i żyroskopach, to jeszcze kolejny element ktory trzeb przemyslec.
Ostatecznie zapisalem sie na polmaraton sierpniowy. Jak mi dobrze pójdzie za rok będzie maraton.
Pozdrawiam i do zobaczenia :-)

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » pt października 11, 2013 12:05

Witam - odgrzeje kotleta i wrócę do tego wątku - kolega sstolper zrobił duże postępy i jak wczesniej zapowiadał ukończył Maraton Sierpniowy ba ukończył też maraton Roller Cup w Wilanowie - ale do czego chciałbym nawiązać - przed maratonem w Warszawie miałem okazje potrenować z kolegą na asfaltowej drodze bez ruchu dystans maratonu przejechał w około 2 godz - kolega dysponuje dużą wytrzymałoscią ale zbyt wysoko jeździł oboje skupilismy się na obniżeniu pozycji - zakładalismy że jak złamiemy 1:50 to będzie duży sukces - na niespełna dwa tyg przed tym maratonem oboje pracowalismy nad obniżeniem pozycji i technice - ku naszemu zdziwieniu ukończylismy ten maraton 1:44:33 i 1:45:05 dokładnie nie pamiętam - tak jak ktos wyżej wspomniał nawet najgorsze zawody są lepsze od najlepszego treningu - nadmienię że jechalismy w grupie zmienialismy się co jakis dystans na prowadzeniu to bardzo pomogło - technika i praca w grupie to metoda na sukces od siebie mogę dodać że zróżnicowanie treningów jest bardzo pomocne - chodzi o to żeby nie tylko jeździć na rolkach ale wplatać w trening inne elementy takie jak rozciąganie miesni i ćwiczenia ogólnorozwojowe, rower, pływanie. Tak wiec praca nad techniką to najlepsza rada dla początkujących rolkarzy szybkich takich jak my sstolper :) , im wczesniej zacznie jeździć prawidłowo tym szybciej przyjdą wyniki - my musimy pozbywać się nieprawidłowych nawyków i to jest najbardziej męczące- pozdrawiam i do zobaczenia w 2014 na pierwszych zawodach :)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Doody » pt października 11, 2013 11:54

W tym roku jest jeszcze półmaraton Jastarnia- Władysławowo - może się skusicie :)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: _blues_ » sob października 12, 2013 12:32

Bardziej bliższe to jest pospolitemu ruszeniu niż zorganizowanemu półmaratonowi, ale fakt jest faktem - przed końcem sezonu można pojeździć i wygląda na to, że całkiem sporo ludzi się zapowiada :)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Doody » sob października 12, 2013 10:32

Też jestem Ciekawy jak to będzie wyglądało. Dlatego jadę - przekonamy się :)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: sstolper » sob października 12, 2013 10:04

Dzięki Grzesiek za ciepłe słowa. Rzeczywiście Roller Cup Wilanów to dla mnie największe osiągnięcie - mimo tego że zakręty nie były w "moją stronę" i na każdym z nich byłem wyprzedzany przez osoby, które na prostej ponownie musiałem gonić i wyprzedzać. Natomiast Grzesiek czekał na mnie po każdym z zakrętów - gdyby nie to miałby kilka minut do przodu.
Na sprzęcie na którym jeżdżę (RB Tempest 100) z pewnością można jeszcze szybciej, samo utrzymanie niskiej pozycji, co wymaga długotrwałego treningu, mogłoby podnieść średnią z 24 na myślę 26-27 km/h.

Mam pytanie jaka jest granica i czy warto po przejechaniu 1,5 sezonu zainwestować w bardziej profesjonalny sprzęt np: http://www.zicoracing.com/pl/p/Schankel ... bkich/1268 ?

Czy może na razie wystarczy szlifować technikę, pozycję, odbicie, balans na posiadanym sprzęcie, a dopiero po osiągnięciu wyższych umiejętności (a jest wiele do zrobienia) szarpnąć się na takie rolki?

Pytanko nt. najbliższego półmaratonu, jedyne co znalazłem na forum to:
- 2013.10.19 Półmaraton papieski Jastarnia-Władysławowo 21,097 km

... gdzie można uzyskać dodatkowe informacje, czy trzeba się zapisywać, czy jest jakaś opłata, godzina startu itp.?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Doody » sob października 12, 2013 10:21

Trzeba się zapisać - można tego dokonać dzwoniąc pod 607373969 lub pisząc maila na adres: kaszub1@vp.pl podając swoje Imie, nazwisko, rok urodzenia, miejscowość zamieszkania i wpisując kat. rolki
Nie ma opłat startowych.

Więcej info było TU ale strona chwilowo nie działa.

Co do modelu niskich butów to nie nastawiaj się na żaden konkretny, po prostu przymierz wszystkie jakie będziesz mógł i wybierz te które będą dobrze leżały. Jest to zupełnie inny rodzaj wyboru niż w przypadku rolek fitness, czy FR. Ja na przykład przymierzyłem wszystkie jakie obecnie są dostępne w moim rozmiarze i niestety nic dostatecznie dobrze nie leżało więc chyba ostatecznie skończy się na odlewie. To ze względu na wysoko położoną w moim przypadku kostkę. Obecnie jeżdżę na PS R4 bo są dużo bardziej miękke niż wszystkie niskie buty i dzięki temu dopasowują się do anatomii mojej kostki. Co prawda nie zapewniają takiego trzymania jak bym chciał i nie są tak sztywne jak być powinny ale lepsze to niż stopy zjechane do krwi przez niedopasowany but.
Ostatnio zmieniony sob października 12, 2013 10:43 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: _blues_ » sob października 12, 2013 10:40

sstolper pisze:Na sprzęcie na którym jeżdżę (RB Tempest 100) z pewnością można jeszcze szybciej, samo utrzymanie niskiej pozycji, co wymaga długotrwałego treningu, mogłoby podnieść średnią z 24 na myślę 26-27 km/h.
Mam pytanie jaka jest granica i czy warto po przejechaniu 1,5 sezonu zainwestować w bardziej profesjonalny sprzęt np: http://www.zicoracing.com/pl/p/Schankel ... bkich/1268 ?
Czy coś ci nie pasuje w tych tempestach? Jeżeli tak to może być warto zmienić.
A jeżeli to tylko dla podniesienia osiągów/poprzeczki to... przejedź się, poprzymierzaj i wtedy zdecydujesz :) Na tempestach i speedmachine (poprzednik tempestów) ludzie naprawdę solidne czasy wykręcają i te rolki mają opinię baaaardzo solidnych.
Niskie rolki nie każdemu leżą, choć generalnie powinny sprzyjać dobrym wynikom :)

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Toudi » sob października 12, 2013 10:46

Dokładnie.
Może masz talent i może przesiadka Ci nie zaszkodzi, choć 1,5 roku w wysokim bucie to niedużo (ale moze trenujesz 5 x na tydzień?). Tym bardziej, że można jeździć dużo dłużej w wysokim bucie i nie być gotowym na niski. Nikt nie udzieli Ci kompetentnej odpowiedzi bazując na danych, które przedstawiłeś. Na pewno kolejny sezon na tempestach nie zaszkodzi w kontekście techniki.
Jeśli pytasz o limity tego sprzetu, to w Gdańsku na rokach 4 x 84 koleś pojechal maraton w 1h16. Policz średnią. :shock:
Pozdrawiam
Piotr

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » ndz października 13, 2013 11:12

Z tego co mi mówiłeś Jarek to nie pasują Ci te rolki ze względu na źle dobrany rozmiar - ja też ma za duże swoje ignitery i to jest głównym powodem rozglądania się za czymś innym - co prawda trenuję tylko trzy miesiące a jeżdżę na rolkach od maja ale żądza prędkość jest tak silna i rozum podpowiada mi że na sztywnym niskim bucie mógłbym być o wiele szybszy. Teraz gdy rozwinę prędkość ponad 30km/h to czuję że but jest po porostu za miękki tracę panowanie nad rolką- pytanie do doody jakie czasy na maratonach uzyskujesz na tym bucie chodzi o Ps 4 ?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Doody » pn października 14, 2013 9:36

Na razie 1:27, plan na przyszły rok to złamać granicę 1:20, ale to już chyba w nowych bucikach, bo czuję że R4 są ewidentnie zbyt miękkie, poza tym wkładka wewnątrz mi się rozbiła i jakiś element kompozytu mnie przez nią gniecie. R4 to też tak naprawdę but fitness - wyglądający tylko bardziej "zawodowo". Miałem parę razy na nogach Tempesty i mogę stwierdzić że są podobnej twardości w stosunku do R4. Co do stwierdzenia że tracisz poczucie stabilności przy prędkości powyżej 30km/h. Hmmm w tym roku w półmaratonie w Krokowej w pewnym momencie za zjdach jechaliśmy powyżej 54km/h i R4 tylko lekko dawały odczuć brak precyzji prowadzenia. Tutaj myślę że wszystko to kwestia techniki.
Ostatnio zmieniony pn października 14, 2013 10:20 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: sstolper » pn października 14, 2013 10:05

dsu1 pisze:Z tego co mi mówiłeś Jarek to nie pasują Ci te rolki ze względu na źle dobrany rozmiar - ja też ma za duże swoje ignitery i to jest głównym powodem rozglądania się za czymś innym - co prawda trenuję tylko trzy miesiące a jeżdżę na rolkach od maja ale żądza prędkość jest tak silna i rozum podpowiada mi że na sztywnym niskim bucie mógłbym być o wiele szybszy. Teraz gdy rozwinę prędkość ponad 30km/h to czuję że but jest po porostu za miękki tracę panowanie nad rolką- pytanie do doody jakie czasy na maratonach uzyskujesz na tym bucie chodzi o Ps 4 ?
Może rzeczywiście są one ciut za duże, jednak po odpowiednim dowiązaniu/dociśnięciu nie ma luzów, jest względna stabilność.
Myślę, że przejechałem na nich ok 1500 km, z czego w tym sezonie ponad 1000, nie jest to dużo w sensie zamiany na inne. Dodam, że wreszcie stopy przyzwyczaiły mi się do tego buta, nie ma już dyskomfortu i bąbli, w dalszym ciągu kombinuję coś z ustawieniem szyn i czegoś nowego się dowiaduję.

Kiedyś pisałem, w innym wątku o stukaniu lewą rolką podczas jazdy i jakiś czas temu doszedłem do tego, że powodem tego jest za szybko odjeżdżająca na zewnątrz rolka prawa. Po korekcie ustawienia szyny (przesunięciu przedniej części do wewnątrz) już jest lepiej.

Z pewnością dobrze dobrany szybki but może poprawić prędkość, jednak przy założeniu, że cały organizm jest na to gotowy (konkretne grupy mięśni, ścięgna itp.). Jeden kolarz, kiedyś mi powiedział, że proces dostosowywania się organizmu poprzez trening jest długotrwały, zajmuje to lata. W tym czasie formują się konkretne mięśnie, wzmacniają ścięgna, rozbudowują się naczynia krwionośne, organizm adaptuje się do efektywniejszego przezwyciężania konkretnego rodzaju wysiłku, a to wszystko ma decydujący wpływ na ogólną koordynację nieodzowną przy utrzymaniu odpowiedniej sylwetki, precyzji i powtarzalności ruchu.

W związku z tym kwestia panowania nad rolka przy dużej prędkości (bo przecież 30km/h to już całkiem szybko) to może nie tylko but ale też stabilność kostki, nogi, odpowiedni balans ciałem itp. Idę Grzesiek o zakład, że np. ten chłopak bijący rekord jazdy tyłem w Warszawie po założeniu rolek takiej klasy jak nasze pojechałby ze średnią pod 30km/h, przecież my jadąc do przodu nie byliśmy w stanie dotrzymać mu kroku :-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”