smarowanie łożysk szybkich

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

kamilspider
Czterokółkowiec
Posty: 97
Rejestracja: pt maja 02, 2014 10:34
Moje rolki: FR1, High.

Re: smarowanie łożysk szybkich

Post autor: kamilspider » śr sierpnia 06, 2014 10:48

Tak po prostu producent zaleca, żeby zapewnić dobre toczenie i dłuższą żywotność. Bonesy są zakropione tylko oliwką, a takie łożyska częściej się smaruje niż ze smarem stałym.
Miałem te łożyska i niedługo, a na pewno na następny sezon znów je kupię bo są bdb i cena = jakości. Wydaje mi się, że dzięki plastikowym koszyczkom te łożyska są tak wytrzymałe i długowieczne bo np przy skokach itp ten plastik amortyzuje w jakiś sposób siły działające na kulki i tocznię? w łożysku.

crom28
Czterokółkowiec
Posty: 61
Rejestracja: pn sierpnia 26, 2013 10:11
Moje rolki: RB Tempest 110
Jeżdżę od: 02 kwie 2008
Lokalizacja: Piła

Re: smarowanie łożysk szybkich

Post autor: crom28 » śr sierpnia 06, 2014 10:52

zico pisze:Każde łożysko wymaga częstego OLIWIENIA. 1-2 kropelki starczają na 10h/200km i tego się nie zmieni. Za to toczenie łożysk - jedno z najlepszych.
ok, rozumiem.
A uważacie że jest sens zmieniać łożyska fabryczne z przebiegiem poniżej 500km i wstawiać Bones? Nie myślę o wyścigach ani rekordach prędkości, ale jakby tak dzięki takiej zamianie przy jeździe rekreacyjnej bezboleśnie wzrosła prędkość lub zasięg o 10-15% to już byłoby coś fajnego, no chyba że zysk z tego to bliżej 1% niż dwucyfrowej liczby. Powierzchnia po której najczęściej jeżdżę to gładki lub średni asfalt i betonowa powierzchnia lotniska, nie jest to perfekcyjnie równy tor rolkarski.
Ostatnio zmieniony śr sierpnia 06, 2014 10:55 przez crom28, łącznie zmieniany 1 raz.
RB Crossfire 90 --> SKIKE v07/120 --> RB Tempest 110

kamilspider
Czterokółkowiec
Posty: 97
Rejestracja: pt maja 02, 2014 10:34
Moje rolki: FR1, High.

Re: smarowanie łożysk szybkich

Post autor: kamilspider » śr sierpnia 06, 2014 10:53

Jeżeli masz nadmiar kasy to zmieniaj, ale lepiej wyciśnij jeszcze ostatnie soki ze swoich łożysk, a nowe kup na przyszły sezon. Może poza sezonem rzucą jakąś promocję na nie :D

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: smarowanie łożysk szybkich

Post autor: zico » śr sierpnia 06, 2014 11:01

10 - 15% zyskasz na lepszych kółkach, nie na na łożyskach.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

crom28
Czterokółkowiec
Posty: 61
Rejestracja: pn sierpnia 26, 2013 10:11
Moje rolki: RB Tempest 110
Jeżdżę od: 02 kwie 2008
Lokalizacja: Piła

Re: smarowanie łożysk szybkich

Post autor: crom28 » śr sierpnia 06, 2014 11:25

zico pisze:10 - 15% zyskasz na lepszych kółkach, nie na na łożyskach.
ok, kółka to już konkretny wydatek. Proszę o wskazanie konkretnych "lepszych" marek i modeli kół, od tych najtańszych sensownych (które umożliwiłyby takie podniesienie osiągów) poczynając. Aktualnie mam fabryczne RB Hyper Spiral 84a, miękkie i tłumiące drgania (jak wspomniałem nie jeżdżę po super-idealnym torze ale po asfalcie).
RB Crossfire 90 --> SKIKE v07/120 --> RB Tempest 110

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: smarowanie łożysk szybkich

Post autor: Pinnhead » czw sierpnia 07, 2014 2:08

Jeśli chodzi ci o duże koła to polecam Am-Wingi. Twardość w zależności ile ważysz. Naprawdę fajnie tłumią drgania - jest duża różnica w stosunku do różnych kół na jakich jeździłem, mają świetne i równe toczenie (ma się wrażenie, jak by były dobrze wyważone), mają niezłą cenę do jakości. Chociaż zauważyłem że się trochę szybko ścierają jeśli się intensywnie jeździ na nich oraz kiepsko trzymają na mokrym.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

jarko64
Posty: 5
Rejestracja: czw maja 06, 2010 12:34
Jeżdżę od: 02 sty 2009

Re: smarowanie łożysk szybkich

Post autor: jarko64 » sob czerwca 02, 2018 1:23

Czy do oliwienie łożysk co 10h należy je rozebrać? A co z łożyskami ze smarem fabrycznym jak sg9 etc?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”