Strona 1 z 1

Przygotuj się do półmaratonu w Poznaniu - 7.04.2013

: czw listopada 08, 2012 1:13
autor: zico
Wątek ma na celu pomoc dla wszystkich tych, którzy chcą spróbować swoich sił w półmaratonie w Poznaniu - śmiało pytajcie, odpowiemy co i jak! :)

Najczęstsze pytania:

P. 21km to długi dystans, czy dam radę przejechać?

O. 21km to nie jest długi dystans pod rolki. Zaledwie rekreacyjny wyjazd. W Poznaniu wiele osób brało udział w przejazdach ulicami, pokonywali bez problemów dystans około 13km-17km, to już prawie dystans półmaratonu. Przejedzie go każdy, jeśli będzie jechać swoim tempem. Problem może pojawić się, kiedy będziemy chcieć się ścigać - wtedy możemy opaść z sił, ale wystarczy, że zwolnimy, pojedziemy wolniej - wtedy organizm "odbuduje" się i będziemy mogli znowu pojechać szybciej.
Dystans robi wrażenie z liczby km, tak naprawdę to tylko taka większa przejażdżka.

P. Co jeść przed maratonem, przecież to duży wysiłek?!

O. Tak naprawdę nie jest to duży wysiłek. Są dostępne różne batony energetyczny i inne dodatki, jednak przed tymi rzeczami przestrzegamy! Zjedz na co najmniej 1,5 przed startem normalne śniadanie i to w zupełności wystarczy. Na trasę można wziąć ze sobą wodę lub napój izotoniczny (nie energetyczny!!!). Najlepiej też wcześniej spróbować jeździć z butelką i sprawdzić, czy nasz organizm dobrze przyjmuje napój izotoniczny. O ile z nim raczej nie ma problemów, o tyle z różnymi batonami energetycznymi może być problem. Nie ryzykujmy. Szybciej możemy zejść z trasy spowodowanymi dolegliwościami żołądkowymi, niż myśleniem, że niby nie mamy formy.

P. Jak się ubrać?

O. O tej porze może być różnie z pogodą. Ubrać się adekwatnie do aury, najlepiej w jakąś lekką odzież techniczną. Pamiętajmy oczywiście o kasku - jest obowiązkowy. Jeśli jest zimno, można pod kask założyć cienką czapkę lub dedykowane polarki pod kask. Warto też założyć jakieś rękawiczki - uczucie chłodu idzie pierwsze z rąk. Pamiętajmy o rozgrzewce - jest bardzo ważna, 20 - 30 minut lekkiego joggingu (lepsze, szybciej się rozgrzejemy) lub jeżdżenia na rolkach wystarczy.