kask + okulary

Bezpieczeństwo w jeździe na wrotkach (rolkach / rolki)
Inline skating safety

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Dima
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 06, 2011 11:32
Moje rolki: Fusion 84
Jeżdżę od: 0- 8-2011
Lokalizacja: Warszawa

kask + okulary

Post autor: Dima » wt maja 22, 2012 8:53

czołem!

forum czytuję sobie od czasu do czasu, znajdując dla siebie sporo przydatnych informacji, za co jestem niezwykle wdzięczny :) . w związku z tym, że coraz częściej zaczynam wypadać na miasto, a ostatnie dni upływają pod znakiem nauki jazdy tyłem, zaczynam zdawać sobie sprawę z konieczności posiadania kasku. niestety szperając na forum nie udało mi się znaleźć dyskusji na temat noszenia kasków przez osoby w okularach. wierzę, że to nie dlatego, że okularnicy na rolkach nie jeżdżą :P

chciałbym więc zapytać, jak to wygląda? czy kask zachodzi nisko na uszy, co uciskałoby na oprawki powodując dyskomfort? a jeśli tak się dzieje, to czy są jakieś modele bardziej dostosowane do "wymagających" klientów?
skierowanie raczej na freeride, chociaż do dobrego poziomu jeszcze lata treningów, to wywrotki na mieście będą jednak nieco inne niż przy fitnessowym śmiganiu po parku. prawdopodobnie najlepszy do tego był by "orzeszek"? być może moglibyście podać jakieś konkretne modele? ważne, aby mieć się od czego odepchnąć, potem to już się pojeździ i poprzymierza :)

będę wdzięczny za odpowiedź!
pozdrawiam
Dima

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: kask + okulary

Post autor: zico » wt maja 22, 2012 8:57

Osobiście noszę okulary i jeżdżę w kasku. Dyskomfortu żadnego nie zauważam, używam dwóch rodzajów kasków: orzeszek (Pro-Tec) i typowy rowerowy z otworami wentylacyjnymi (Met oraz Lazer Genesis).
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Dima
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 06, 2011 11:32
Moje rolki: Fusion 84
Jeżdżę od: 0- 8-2011
Lokalizacja: Warszawa

Re: kask + okulary

Post autor: Dima » wt maja 22, 2012 9:05

no to zostaje mi tylko połazić po sklepach w poszukiwaniu odpowiedniego orzecha. dziękuję pięknie za odpowiedź! :)

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: kask + okulary

Post autor: GiS » śr maja 23, 2012 12:02

Jeśli jeszcze Ci to potrzebne to ja wczoraj kupiłem Pro-Tec Classic, a też nosze okulary, więc mogę polecać. Nic o siebie nie zaczepia i jest komfortowo. Wczoraj testowane na polu walki(kubeczki):D

Dima
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 06, 2011 11:32
Moje rolki: Fusion 84
Jeżdżę od: 0- 8-2011
Lokalizacja: Warszawa

Re: kask + okulary

Post autor: Dima » śr maja 23, 2012 12:40

no ja właśnie myślałem o pro-tecu classic w wersji kolorowej, żeby potem lekko wyfrezować farbę i "wykastomować" wrzucając jakiś wzór... tylko nie ogarniam jeszcze jaki kolor by tu dobrać. myślałem o tym, żeby pod kółka w przyszłości (bo stockowe RB to pewnie padną za jakiś czas), ale pod 84 mm to tylko czerwone hypery/dmb u Zico, lub białe (i drogie) Seby. rozglądając się po innych sklepach też nic sensownego nie widzę. chlip. ale się pojeździ, przymierzy, może coś z tego wyjdzie :)
oczywiście jestem świadom tego, że można użyć kół 80mm, ale jednak po jeździe w 84kach wolałbym przy nich pozostać.

niemniej offtop się zrobił, pewnie za 2-3 tygodnie uderzę z tym tematem w zupełnie innym miejscu. tymczasem dzięki GiS, za polecenie :)

pozdrawiam!

//
edytka:

czy gdzieś w Warszawie można obejrzeć modele Pro-Tec'a? albo inne rozsądne firmy?

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: kask + okulary

Post autor: GiS » śr maja 23, 2012 2:59

jak chcesz to ja będę miał swój garnek jutro na nightskating w wawie wieczorkiem to się możemy złapać.
Tak ogólnie to pierwszy raz się wybieram na tę imprezę, ale biorąc pod uwagę ostatnią frekwencję to pewnie będziesz miał tam przegląd sprzętu jak nigdzie:) może właśnie tam ludzi popytaj:)

Dima
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 06, 2011 11:32
Moje rolki: Fusion 84
Jeżdżę od: 0- 8-2011
Lokalizacja: Warszawa

Re: kask + okulary

Post autor: Dima » śr maja 23, 2012 10:39

frekwencja ilościowa nie będzie równa jakościowej - mało kto śmiga w kasku. a co do reszty, to piszę na priv ;)

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: kask + okulary

Post autor: Toudi » czw maja 24, 2012 1:11

Dima pisze:frekwencja ilościowa nie będzie równa jakościowej - mało kto śmiga w kasku
Co prawda to prawda. Byłbym jednak dobrej myśli - mam nadzieję, że tych, których można będzie zapytać o opinię o kasku jakoś da się wypatrzyć w tłumie. :D
Pozdrawiam
Piotr

Gosiu
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: wt sierpnia 02, 2011 5:58
Jeżdżę od: 20 lip 2005
Lokalizacja: Szczecin

Re: kask + okulary

Post autor: Gosiu » pn czerwca 04, 2012 7:16

Jeśli mogę wtrącić.
Generalnie jest bardzo małe prawdopodobieństwo uszkodzenia sobie głowy na rolkach. Dlatego mało osób jeżdzi w kasku.
Jeśli chodzi o komfort jazdy, dobrze dopasowany model nigdy nie będzie przeszkadzał.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: kask + okulary

Post autor: zico » pn czerwca 04, 2012 7:31

Gosiu pisze:Generalnie jest bardzo małe prawdopodobieństwo uszkodzenia sobie głowy na rolkach. Dlatego mało osób jeżdzi w kasku.
Zależy kto, jak i gdzie jeździ. Zapraszam na Maltę w Poznaniu w godzinach 10:00 - 16:00 w weekend. Można nakręcić niezły film z dużą dawką wstawek kaskaderskich.

Poniżej rysunek przedstawiający urazowość osób, które nie miały pojęcia jak prawidłowo upadać oraz inne statystyki:

Obrazek

http://www.iisa.org/resources/safety.htm

Z reguły lecą nadgarstki, a powinno się najpierw upadać na kolana (jeśli upadek do przodu), oczywiście mając ochraniacze.

Zawody w Poznaniu, skoki wzwyż, jedyny uraz: pęknięta kość łokciowa.
Swobodne jeżdżenie na Malcie: wypadek śmiertelny, zderzenie z rowerzystą.
Jw.: Upadek znikąd - uderzenie głową, omdlenie i krew.
Jeżdżenie na gładkim asfalcie przód - tył: pęknięty kask orzeszek w części tylnej.
Jazda szybka maraton - ulica: uderzenie kaskiem bokiem po locie i turlaniu się po asfalcie, finał: uszkodzony bark, głowa cała
Jazda szybka - tor: uderzenie kaskiem bokiem, finał: nie wie co się dzieję, ale głowa cała

To tylko nieliczne przykłady, które miałem okazję widzieć na własne oczy, czy mieć sprawdzoną w 100% informację.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

konnaczynka
Czterokółkowiec
Posty: 52
Rejestracja: pt marca 09, 2012 6:03
Moje rolki: Rollerblade Twister 80
Jeżdżę od: 08 mar 2012

Re: kask + okulary

Post autor: konnaczynka » wt czerwca 05, 2012 10:15

Gosiu pisze:Jeśli mogę wtrącić.
Generalnie jest bardzo małe prawdopodobieństwo uszkodzenia sobie głowy na rolkach. Dlatego mało osób jeżdzi w kasku.
Jeśli chodzi o komfort jazdy, dobrze dopasowany model nigdy nie będzie przeszkadzał.
Pozdrawiam
Moża na rolkach nie upada się często na głowę, ale za to jak już się walniesz w czachę to mogą być poważne konsekwecje. Nadgarstek się zrośnie, a mózgu raczej w gips nie wsadzisz.

Holian
Posty: 22
Rejestracja: sob maja 26, 2012 2:44
Moje rolki: RB Twister 80
Jeżdżę od: 31 maja 2012
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: kask + okulary

Post autor: Holian » wt czerwca 05, 2012 12:46

zico pisze: Swobodne jeżdżenie na Malcie: wypadek śmiertelny, zderzenie z rowerzystą.
Zaczynam się martwić o swoje życie ... a jakoś nie sądzę żeby kask mu uratował życie przy zderzeniu z rowerem

Gosiu
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: wt sierpnia 02, 2011 5:58
Jeżdżę od: 20 lip 2005
Lokalizacja: Szczecin

Re: kask + okulary

Post autor: Gosiu » wt czerwca 05, 2012 12:50

Jasne. W pełni się zgadzam.
Mówię tylko, że mało osób jeździ w kasku, bo mało jest takich wypadków.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: kask + okulary

Post autor: Doody » wt czerwca 05, 2012 1:42

Holian pisze:
zico pisze: Swobodne jeżdżenie na Malcie: wypadek śmiertelny, zderzenie z rowerzystą.
Zaczynam się martwić o swoje życie ... a jakoś nie sądzę żeby kask mu uratował życie przy zderzeniu z rowerem
Tego czy by mu uratował życie nie wiemy i się nie dowiemy, ale na pewno zwiększył by jego szansę.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo i wrotki (rolki) / Safety”