Którą stroną jezdni?

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

zawodnik AR

Którą stroną jezdni?

Post autor: zawodnik AR » pt marca 25, 2005 4:48

Mam takie pyatnie. Którą strona jezdni należy sie poruszać jeżdżąc na rolkach? Byłem przekonany, że nalezy trakotwać się podobnie jak rower i poruszać się prawostronnie. Ostatnio jednak mojego kolegę dorwała policja i kazała mu się poruszać jak przechodniowi - stroną lewą.

Co możecie o tym powiedzieć?

ALAN 54

KTÓRĄ STRONĄ JEZDNI

Post autor: ALAN 54 » pt marca 25, 2005 7:31

Prawdopodobnie Twój kolega miał szczęście, że go policja nie przegoniła z drogi. Czasem też wybieram jazdę po szosie - staram się jeździć na mniej uczęszczanych trasach - i mam ten sam dylemat: jadąc lewą stroną tak jak pieszy widzisz jadące z naprzeciwka pojazdy, masz więc możliwość w ostateczności ratować się skokiem do rowu. Jadą prawą stroną musisz mieć wyczulony słuch i w momencie kiedy słyszysz pojazd zbyt blisko zamierasz w bezruchu modląc się aby zostawił ci nieco więcej miejsca na przeżycie. Większość kierowców reaguje na rolkarza tek świętym oburzeniem i zdziwieniem jakby zobaczyli Marsjanina.
Zadałem policjantowi pytanie: czy można jechać na rolkach po drodze? Nie bardzo wiedział co odpowiedzieć - niby kodeks drogowy nie zabrania wprost, ale też rolkarz nie jest w wykazie pojazdów, które mogą się po drodze poruszać. Prywatnie powiedział, że gdyby mnie spotkał to by mnie zepchnął do rowu.
Reasumując: wybór strony jezdni zależy od warunków terenowych, natężenia ruchu, umiejętności jazdy no i od intuicji. Początkującym zalecałbym jazdę lewą stroną, zaawansowani prawą. No i zakładać oczojebne żółte lub czerwone kamizelki. POZDRO ALAN54

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: MirekCz » pt marca 25, 2005 10:24

Poczatkujacym to ja bym wogole doradzal trzymac sie DALEKO od ulicy...

A osobiscie NIGDY w zyciu nie pojechalbym lewa strona.. to jakis absolutnie poroniony pomysl. Powody sa mniejwiecej takie same jak te, dlaczego rowerzysci jezdza z prawej strony a nie z lewej. Piesi stanowia wyjatek, bo ich predkosc jest na tyle mala, ze praktycznie mozna ich uwazac za obiekt stojacy.

Wczesniej juz byl podobny temat i wnioski byly takie, ze policja w pile bodajze "wymaga" naklejenia sobie odblaskow a tak to zostawia delikwenta w spokoju i pozwala mu jezdzic prawa strona tak jak rowerzysta.
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

zawodnik AR

Post autor: zawodnik AR » sob marca 26, 2005 11:35

Racja. Taki temat już był. Wcześniej go jakos nie znalazłem. Ale teraz się przyłozyłem.

Dla wszystkich którzy tu trafią link.

zawodnik AR

Post autor: zawodnik AR » sob marca 26, 2005 11:36

Dziękuję za pomoc!

Zwierz

Post autor: Zwierz » pt kwietnia 22, 2005 10:39

Osobiście polecam jazdę pod prąd - czyli lewą stroną jezdni. Często jeżdże po mieście w ruchu miejskim i mam pewne doświadczenie. Według mnie przyczyna jest prosta - widzę potencjalne zagrożenia. Każdy pojazd z motorkiem jest szybszy od najszybszego rolkarza, więc trzeba by mieć oczy z tyłu głowy, żeby odpowiednio reagować. Do tego trzeba uważać (i to bardzo) na potencjalne pułapki i zagrożenia (zico opisał to dobrze w temacie o hamowaniu). Jeździłem bez zabezpieczeń - tylko rękawice - ale po niedzielnej przygodzie, gdzie musiałem uciekać na nie równy chodnik (kostka z piachem), bo pan kierwca nie chciał mi dać 30 cm wolnego (minąłem głową metalowy słupek o 1 cm i przywaliłem barkiem) - w ten weekend jadę po kask ! I innym też serdecznie polecam.

Awatar użytkownika
PeterCave
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 1486
Rejestracja: wt kwietnia 05, 2005 4:29
Jeżdżę od: 09 kwie 2005
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: PeterCave » pt kwietnia 22, 2005 7:11

KASK JEST KONIECZNY! Tak samo jak jest konieczny we wspinaczce i speleologii (teraz już mam 3 kaski - każdy do czego innego;)). W innych sportach kask przydawał mi się zawsze w najmniej spodziewanych momentach (asekuruje brata, on przez przypadek trąci jakiś luźny kamień, a ten leci prosto na mnie, ale to już taki offtopic).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”