Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Makarena
Posty: 3
Rejestracja: sob marca 29, 2014 9:50
Jeżdżę od: 0- 5-2006

Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Post autor: Makarena » ndz marca 30, 2014 3:25

Witam ;)
Niektórym zaraz serce może się zatrzymać ze zgrozy, ale jestem posiadaczką ,,hipermarketówek". Są to moje trzecie rolki, zakupione około 2-3 lata temu, ponieważ z poprzednich wyrosłam, a że środków mało, a ochota na jazdę na rolkach była duża, to nie przykładałam najmniejszej wagi do ich jakości.
W tym roku zaczęłam na nich jeździć trochę częściej (2-3 razy w tygodniu po ok. godzinie) i zauważyłam, że przednie kółka starły się po wewnętrznej stronie. Pomyślałam, że może warto byłoby kupić nowe, a dzisiaj korzystając z wolnej chwili zaczęłam przeszukiwać internet i poczułam prawdziwe przrażenie. Kiedy w wieku 9 lat koleżanka uczyła mnie jeździć, nikt mi nie powiedział, że o rolki trzeba jakkolwiek dbać. Nie dość więc, że moje rolki są wątpliwej jakości, to jeszcze od 2-3 lat w żaden sposób nie konserwowane.
Z dzisiejszych oględzin wynika, że łożyska 608zz ABEC 5 są bezwględnie do wymiany. Stąd moje pierwsze pytanie - jakie możecie mi polecić? Cena możliwie jak najniższa, a wiadomo, że przy tak czystej rekreacji, jaką uprawiam, nie musi to być towar z najwyższej półki, chodzi po prostu o to, żeby nie zepsuły się po paru wyjściach.
Druga kwestia to kółka. Obecnie 70mm 82A. Dzisiaj je przełożyłam po raz pierwszy - 1 kółko lewej nogi za 3 ķółko prawej nogi, itp. Kółka straciły tylko po kilka mm, jedynie po tych pierwszych widać mocniejsze ślady zużycia. Jest więc sens dokupywania nowych, czy pociągnąć na tych z hipermarketu jeszcze dłużej? A jeśli jest sens, to czy mogłabym pozwolić sobie na kupno trochę większych, np 72mm, jeśli teraz odstęp między kółkami wynosi około 1,5 cm.
?

Wyprzedzając możliwe sugestie - w dalszym ciągu z pieniędzmi u mnie krucho, więc na zakup porządnych rolek mnie nie stać. W miarę dobrze mi się na nich jeździ, więc nie widzę takiej potrzeby.

Trochę się rozpisałam, ale mam nadzieję, że ktoś dopomoże biednej ,, zielonej" ;)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Post autor: zico » ndz marca 30, 2014 3:39

Zbieraj na lepsze rolki, podaj adres na priv, wyślę Tobie łożyska oraz może jakieś używane kółka, jeśli znajdę. Łożyska otrzymasz na pewno.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Makarena
Posty: 3
Rejestracja: sob marca 29, 2014 9:50
Jeżdżę od: 0- 5-2006

Re: Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Post autor: Makarena » ndz marca 30, 2014 4:07

Na innym forum napisali mi, że może wystarczyć tylko porządnie umyć te łożyska. Czy umycie pomogłoby czy może nie ma co się bawić ze smarami?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Post autor: zico » ndz marca 30, 2014 4:29

Makarena pisze:Na innym forum napisali mi, że może wystarczyć tylko porządnie umyć te łożyska. Czy umycie pomogłoby czy może nie ma co się bawić ze smarami?
Jak masz niskiej jakości łożyska, to nawet wyczyszczenie i nasmarowanie nie pomoże...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Post autor: _blues_ » ndz marca 30, 2014 6:27

zico pisze:
Makarena pisze:Na innym forum napisali mi, że może wystarczyć tylko porządnie umyć te łożyska. Czy umycie pomogłoby czy może nie ma co się bawić ze smarami?
Jak masz niskiej jakości łożyska, to nawet wyczyszczenie i nasmarowanie nie pomoże...
....ale przy brakach finansowych zawsze warto spróbować... tyle, że to dużo roboty, a efekt nie jest gwarantowany, tak jak Zico napisał. Przy dobrej jakości też zdarza się, że to już nic nie daje (zużycie).
Aha, nie baw się w żadne pseudo-ekologiczne specjalne płyny do czyszczenia. Najtańsza jest zwykła ropa samochodowa i bardzo skuteczna.

Makarena
Posty: 3
Rejestracja: sob marca 29, 2014 9:50
Jeżdżę od: 0- 5-2006

Re: Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Post autor: Makarena » ndz marca 30, 2014 8:14

Z tego co wyczytałam na forum to benzyna ekstrakcyjna - wymoczyć, wytrząsnąć, zostawić do wysuszenia, a potem smar ŁT 43 ( nie jestem pewna czy na pewno dobrze zapamiętałam, ale na karteczce mam zapisane dokładnie )
Jeszcze się zastanawiam czy czyścić, czy jednak postawić na nowe. Mógłby mi ktoś podać orientacyjną cenę, od której można już mówić o znośnych łożyskach a nie wytworze łożyskopodobnym? Bo widziałam na allegro komplet 8 łożysk już od 29zł i zastanawiam się czy spełniałyby one swoją funkcję.

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Post autor: doc_strus » ndz marca 30, 2014 9:32

Wyczyszczenie i smarowanie będzie kosztowało z 5zł, benzyna + jakieś smarowidło a jeśli masz krucho z kasą to spróbuj wyczyścić, może będą chodzić jak należy. Ten smar o którym mówisz to pewnie ŁT4S, jeśli tak to według mnie jest on zbyt gęsty, lepsze są bardziej miękkie smary.

Sprawdziłem ten smar i faktycznie jest ŁT 43, wygląda na gęsty jednak nie miałem z nim styczności.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Post autor: Pinnhead » ndz marca 30, 2014 9:59

Najtańsze łożyska "od odkurzacza" też dadzą radę jeśli jeździsz rekreacyjnie tylko. Tylko, że one nie są nasmarowane. Dlatego trzeba zrobić to samemu. A żeby otworzyć takie łożysko trzeba usunąć na stałe jedną przykrywkę, nasmarować i łożysko stroną bez przykrywki wstawić do wewnątrz kółka.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

szafa76
Posty: 48
Rejestracja: pn marca 24, 2014 4:39
Moje rolki: RollerbladeCrossfire90
Jeżdżę od: 01 mar 2014
Lokalizacja: Tarnów/Dąbrowa Tarnowska

Re: Pomoc przy doborze łożysk i kółek

Post autor: szafa76 » wt kwietnia 01, 2014 9:20

Smar litowy czyli ŁT43(zwykły towot ale jak brzmi :D ) jest dedykowany do wszelkiej maści łożysk i to jest fakt,co do jego gęstości i oporów przy obracaniu kółek,przypuszczam że większość smarujących :) kręci kółkami ręcznie zaraz po nasmarowaniu i wyczuwa opór,a spróbujcie następnie przejechać się kilkaset metrów i ponownie zakręcić kółkami myślę że będziecie zaskoczeni różnicą :).Łożyska choćby były cudami współczesnej mechaniki powodują tarcie które wytwarza temperaturę takie prawo fizyki,smar zmienia wtedy swoją konsystencję i przestaje stawiać opór,natomiast po pewnym czasie od zakończenia jazdy stygnie i opór się zwiększa,myślę że w normalnej codziennej eksploatacji rolek jest to drobny szczegół który nie rzutuje na przyjemność jazdy.Natomiast jeżeli rolkarstwo zostanie kiedyś dyscypliną olimpijską i o wyniku decydować będą tysięczne sekundy,to wtedy od smarowania będziecie mieli sztab chemików i nikt nie będzie Wam zawracał tym głowy ;) Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”