nauka jazdy, dłuższy krok

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
emtick
Posty: 32
Rejestracja: ndz marca 28, 2010 11:00
Moje rolki: moje, owszem
Jeżdżę od: 01 maja 2009

nauka jazdy, dłuższy krok

Post autor: emtick » pn grudnia 30, 2013 1:33

Pytanie do osób dzielących się pasją.
W jaki sposób nauczyć początkujących dłuższej jazdy na każdej z rolek/łyżew?
Mam w swoim otoczeniu osoby, które jeżdżą stawiając stopy blisko siebie, szybko przechodząc z jednej na drugą, przy jednoczesnym usztywnieniu całej postawy. Przypomina to nieco chód pingwina. Czy znacie ćwiczenia pozwalające na zwiększenie swobody jazdy, zaangażowanie całego ciała w odepchnięcie? Bardzo proszę o ich opisanie.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nauka jazdy, dłuższy krok

Post autor: zico » pn grudnia 30, 2013 6:22

Przede wszystkim mocniej ugięte nogi w kolanach, bez tego nie będzie żadnej możliwości długiego kroku.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
emtick
Posty: 32
Rejestracja: ndz marca 28, 2010 11:00
Moje rolki: moje, owszem
Jeżdżę od: 01 maja 2009

Re: nauka jazdy, dłuższy krok

Post autor: emtick » pt stycznia 03, 2014 4:00

Regularnie podpowiadam by obniżyć ciało, ciężko jednak o konsekwencję w postawie moich towarzyszy.

Mam możliwość porównania sposobu jazdy osób, o których piszę i podobnych im posturą, niekoniecznie o większym doświadczeniu. Często bywa tak, że mimo podobnych ruchów da się zaobserwować brak płynności i wrażenie braku pewności siebie. Niektórzy mają lepiej rozwiniętą motorykę i świadomość własnego ciała, daje im to przewagę w uczeniu się nowych rzeczy. Innym brakuje swoistego 'flow'. Co ciekawe, osoby którym staram się pomóc są bliską rodziną (2 pokolenia) i pomimo różnego stażu mają podobne problemy. Próbowałem kiedyś uczyć jedną z nich jazdy tylko na jednej rolce, jazdy na jednej rolce z odepchnięciem drugą, szerokiego slalomu, jeździliśmy również obok siebie na szerokiej drodze starając się wykonywać podobne ruchy (dyktowałem tempo), lecz ćwiczenia nie poprawiły komfortu. Czy to kwestia złego doboru układów, czy może niedostatecznej ilości powtórzeń?

Być może pomogą rady od instruktorów którzy szkolili 'ciężkie przypadki', zapraszam do dzielenia się swoimi metodami.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: nauka jazdy, dłuższy krok

Post autor: Pinnhead » sob stycznia 04, 2014 5:56

A jak długo (od kiedy) i jak często te twoje trudne przypadki jeżdżą? Moim zdaniem podstawy i "flow" przyjdą same, trzeba tylko jeździć, jeździć i jeździć. Nie od razu Kraków zruinowano. Ćwiczenia poprawią napewno i pomogą. Przyspieszą to co przyszło by naturalnie.
Jeśli chodzi o wyczucie rolek u początkujących to fajnym ćwiczeniem i zabawą jest zabawa w ganianego jeśli macie jakiś pseudoskatepark do dyspozycji. Albo kopanie plastikowej butelki między sobą. Wbrew pozorom dzięki takim zabawom można się nauczyć sprintów, hamowania, zwrotności i równowagi a to wszystko przekłada się na wyczucie rolek a w przyszłości na wydłużenie kroku, płynność ruchu itp.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

krzyzakov
Posty: 4
Rejestracja: sob grudnia 28, 2013 10:10
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Odp: nauka jazdy, dłuższy krok

Post autor: krzyzakov » wt stycznia 07, 2014 9:40

Nie jestem instruktorem, ale może pomoże to co pomogło kiedyś mi na łyżwach, a teraz pomogło też moim synom.
Popełnialiśmy ten sam błąd nie przenosząc ciężaru ciała na łyżwę czy rolkę, która wykonywała ślizg.
W ten sposób środek ciężkości był zawsze pomiędzy nogami i stąd wymuszone wahadło.
Bardziej doświadczony kolega poradził mi, że zawsze mam odpychać się wewnętrzną krawędzią płozy, a stawiać nogę na zewnętrzną. I zadziałało.
Ogólnie chodzi o to, że noga slizgajaca się ma być pod środkiem ciężkości.

Awatar użytkownika
szwed
Czterokółkowiec
Posty: 62
Rejestracja: pn kwietnia 26, 2010 9:36
Moje rolki: Powerslide C4
Jeżdżę od: 01 maja 2010

Re: nauka jazdy, dłuższy krok

Post autor: szwed » śr marca 05, 2014 1:09

cześć, zacznij od stójki na trawniku, w miejscu, ćwiczenie od 0.48 z tego filmu http://www.youtube.com/watch?v=uewkOZR4L-s, potem to samo w jeździe może na początek z Twoją pomocą, potem możesz ustawić niskie przeszkody powiedzmy co 1,5 metra i każ im podnosić nogę nad nimi jadąc na drugiej, później już w jeździe po odepchnięciu, przed postawieniem nogi z powrotem do jazdy każ im stuknąć w podłoże pierwszym kołem i wprowadzić rolkę od tyłu, tyle tak na szybko ode mnie, pozdrawiam i powodzenia życzę

Awatar użytkownika
emtick
Posty: 32
Rejestracja: ndz marca 28, 2010 11:00
Moje rolki: moje, owszem
Jeżdżę od: 01 maja 2009

Re: nauka jazdy, dłuższy krok

Post autor: emtick » śr marca 05, 2014 3:00

Dzięki za wszystkie wskazówki!
Zdam relację ze skuteczności przytoczonych ćwiczeń.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”