Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Post autor: Hell'O'Kitty » śr lipca 03, 2013 4:59

Witam.

Jestem posiadaczem rolek RB Spark TR 80.
Jest to marketowa (Decathlon) wersja Sparka 80 z połówkowym linerem (botkiem).
Tak przynajmniej doczytałem na tym forum.

Ponieważ zjechałem oryginalne kółka RB LITE 80mm/82A prawie do plastiku (po drodze 2 przekładki) chciałem wymienić kółka na większe.
Rolki mają szynę ALU z napisem "max size 84 mm" a mi wpadły w oko kółka RB 84mm/84A.
http://www.rollerblade.com/polska/produ ... d-bearings

Jednak na oko jak dla mnie na te 84 mm jest mało miejsca, szczególnie na 2-gie kółko.
Dlatego udałem się do serwisu Intersportu żeby rozwiać swoje wątpliwości.
Przymierzyłem z panem z serwisu w/w lekko używane kółko (mieli na stanie) na drugiej pozycji i pojawił się problem.
Przełożyliśmy łożyska (prawie nowe ILQ 7) i tulejki z moich rolek do kółka RB 84mm/84A i po zamontowaniu okazało się, że kółko wprawdzie się obraca ale pokręcone zatrzymuje się dużo szybciej (~o połowę) i lekko przy tym "szumi" jakby coś lekko ocierało.
Nie dociekaliśmy dalej co się dzieje, bo i on i ja mieliśmy mało czasu ale wyszło nam, że jakby to kółko jednak się nie mieściło na luzie.
I to w rolce nieobciążonej.

I pytania:
1. Czy ktoś wkładał może kółka 84mm do tego właśnie modelu?
2. Może ja coś schrzaniłem z tym testem, o czymś nie pomyślałem, coś przeoczyłem?
3. A może to kwestia profilu kółka i profilu wycięcia w szynie? Kółka na oko miały półokrągły profil, podczas gdy wycięcie w szynie ma kształt bardzo elipsoidalny (mocno zwężający się końcami).

Będę niezmiernie wdzięczny za wszelka pomoc / pomysły.

Z pozdrowieniami,
H'O'K

p.s. Myślę o innych rolkach (z kółkami 90mm), ale to już raczej nie w tym sezonie.

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Post autor: Malix7 » śr lipca 03, 2013 6:01

Ja wkładałem kółka 84mm do takich rolek też z decathlonu i nic mi nie obcierało, nie wiem gdzie ci obciera ale napewno nie kółko o buta ani nic takiego, chyba że naprawde jakiś dziwny profil tego kółka ale nie wydaję mi się.

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Post autor: bj43 » śr lipca 03, 2013 6:11

Zastosuj duże podkładki kwadratowe albo okrągłe o grubości 1 mm z otworem w środku pomiędzy szynę a buta w miejscach mocowania szyny. Wtedy drugie kółko będzie mieć więcej miejsca, bo prawdopodobnie ociera o but.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Post autor: Hell'O'Kitty » śr lipca 03, 2013 6:16

Witam.

Dzięki za info, teraz przynajmniej mam pewność że ten model nie był felerny i te 84 mm na szynie to nie pic na wodę.

Nie wiem dokładnie co szurało, nie zbadałem tego dość wnikliwie, za mało było czasu.
Po włożeniu tam z powrotem kółka 80 mm (teraz to pewnie z 76 ;) znowu się kręciło tak jak trzeba.
Tak myślałem, może coś z szerokością kółka, ale to chyba standard?
Bo reszta była dalej założona 80 mm, ale i te te 84 mm weszło bez problemu do szyny.

Mam pomysł na następny raz, obsmarować obwód kółka kredą, wtedy jakby o coś zaczepiało to powinno się zetrzeć w tym miejscu.

Jeszcze raz dziękuję :)

Jakby ktoś miał jakieś pomysły - będę wielce zobowiązany.

Z pozdrowieniami,
H'O'K

Edit: Właśnie pojawił się post bj43.
Myślisz że to jednak kółko o but... heh... a już myślałem że wiem co mi jest :)

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Post autor: Malix7 » śr lipca 03, 2013 7:16

Dla pewności możesz zrobić tak jak napisał bj43 ale 84mm na bank wchodzą, pare rundek zrobiłem na takich kółkach zanim pogoniłem sparki

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Post autor: zico » śr lipca 03, 2013 9:56

Jestem w 100% pewien, że łożyska nie zostały osadzone prawidłowo wraz z tulejkami i stąd szybciej kółka zwalniają.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Post autor: GiS » śr lipca 03, 2013 10:19

Hej!
Może trochę zapytam z rzyci strony, ale zależy Ci na tych kółkach 84mm ze względu na ich walory jezdne(szybciej), czy po to, abyś na nich pojeździł dłużej?
Jeśli to pierwsze to zgadzam się z Zico, że pewnie źle osadziliście łożyska i tulejki (może miał na stanie jakieś felerne kółeczko, w którym nie spasowało się to jak powinno).
Jeśli zaś powodem jest długość eksploatacji to włóż sobie zestaw Hyper Concrete +G 80mm i masz z głowy co najmniej sezon intensywnej jazdy. Ja przy swoich szacownych ~100kg zużyłem komplet (w sensie, że da się na nich jeździć, bo nadal mają profil od regularnego przekładania, ale zostało ich może z 70mm) od maja do listopada jeżdżąc ~10h tygodniowo freeride/slalom.
Pozdro!
G.

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Post autor: Hell'O'Kitty » śr lipca 03, 2013 11:48

Witam.

@zico, @GiS
Dziękuję za sugestie.

Jest prawdopodobne, że coś na szybko schrzaniliśmy albo że kółka z demobilu (nie były to nówki, aczkolwiek tylko lekko wyślizgane były) nie trzymały symetrii.
Pan je wyjął z jakiegoś magicznego pudła, gdzie raczej były rzeczy po demontażu klientowskiego sprzętu.

Z chęcią bym podjechał na Głogowską, na przymiarkę do fachowca :), bo widzę że masz je w swojej ofercie:
http://www.zicoracing.com/pl/p/Kolka-Ro ... sztuk/1048
aczkolwiek z dopiskiem "mała ilość, ale jeszcze są". Oby nie okazało się, że jest ich 7 :)
Problemem jest ta okrągła dziura, co ją wykopali pośrodku drogi ode mnie na Głogowską ;)
Może się wyrobię w piątek po pracy.
Jak nie, będę miał dylemat, jeździć jeszcze weekend "na obręczach" czy upolować coś ciemno w mojej dzielnicy.

@GiS
Zależy mi na większym kółku, no i trochę twardszym niż te moje obecne 82A.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i sugestie :)

Z pozdrowieniami,
H'O'K

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Kółka 84mm w rolkach RB Spark TR 80 (?)

Post autor: Hell'O'Kitty » sob lipca 06, 2013 8:01

Witam.

Czas na epilog.

Kółka 84 mm wchodzą bez problemu, nic nie szura, jeździ się super.
Coś musieliśmy skopać przy przymiarce, albo kółka miały jakiś feler.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc @Malix7, @bj43, @zico, @GiS

Z pozdrowieniami,
H'O'K

p.s. Nie wiem czy to większe kółka czy "trenerka" z Krakowa co ma kopa sprinterskiego, ale mimo oblepiającego płuca upału od razu poprawiłem test Coopera :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”