Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

8850
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 02, 2013 4:03
Moje rolki: Roces
Jeżdżę od: 02 sty 2006
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: 8850 » pt czerwca 07, 2013 6:32

Witam. Nowe specjalistyczne rolki do slalomu - obcierają mi stopy z boku poniżej kostki. Założyłem pierwszy raz. Prawy i lewy po ok. 20 minut jazdy potem piecze nie da się jechać, ból, trzeba ściagać rolki. Lewa noga ma już zdarty naskórek. Skorupy plastikowe specjalnie nie podam nazwy firmy, nie skórzane więc się nie tego rozciągnąć. Myślę że jest szansa aby zwrócić rolki (muszę wtedy wysłać spowrotem jutro). Czy stopa może się dostosować czy nie ma szans? Co zrobić?

W załączniku foto stóp, miejsce na czerwono zaznaczone to obcieranie stóp.
Obrazek
Obrazek

h3ymdall
Czterokółkowiec
Posty: 60
Rejestracja: pt kwietnia 05, 2013 7:48
Moje rolki: RB: Twister, Fusion, Kitalpha
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: h3ymdall » pt czerwca 07, 2013 8:31

W twisterach miałem coś podobnego:w tym samym miejscu, ale tylko na jednej obciążanej stopie. Stąd rodzi się pewne podejrzenie. Jak dobrałeś rolki? Pod markę czy pod stopę? Nie obraź się proszę za to pytanie..
Ja myślałem o termoformowaniu. Najpierw jednak wygoiłem ranę. Poradzono mi włożenie dodatkowej wkładki. Potem wymieniłem stare wkładki z RB twister na stare wkładki z RB kitalpha. Pomogło.
Nie smaruj paskudztwami-rana jałowa goi się lepiej. Masz jednak niewiele czasu, by przekonać się czy to pomoże. Zdrówka.

fasol
Posty: 18
Rejestracja: pn maja 06, 2013 6:24
Moje rolki: Rollerblade Fusion X3 Custom
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: fasol » pt czerwca 07, 2013 9:09

Powodów może być kilka:
- Może za lekko zapiąłeś rolkę i stopa przesuwała się i obcierała o wnętrze linera.
- Może źle dobrałeś rozmiar
- Może miałeś słabe skarpetki
- Skoro to nowe rolki może muszę się "doformować" do stopy

Ja jakiś czas temu miałem podobny problem ale głównym powodem była zła skarpeta. Tego dnia gdy doznałem takiego obtarcia miałem dość grubą skarpetę, która namokła od potu i tak podobnie mnie obtarła. Gdy używam wygodnych cienkich skarpet problemu nie ma.

Współczuje bo żeby dobrze zagoić takie obtarcie to trzeba odczekać kilka dni - polecam użyć maści alantan plus

8850
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 02, 2013 4:03
Moje rolki: Roces
Jeżdżę od: 02 sty 2006
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: 8850 » pt czerwca 07, 2013 10:17

JUż odpowiadam: niestety jutro muszę zdecydować co zrobić z rolkami: zostawić czy odesłać do sklepu. Rolki dobierałem wg. parametrów które mnie interesowały. Potem sprawdzałem nogę i cenę. . Dokładnie jest ten rozmiar który potrzebuję, anie nie za duże ani nie za małe, rozmiar OK, tylko ten problem z obtartym bokiem. Jeżdzę w lekkiej skarpecie, nic grubego, w sklepie oczywiście nic nie wskazywało na to że będzie obcierało, w domu także na sucho pomiędzy pomieszczeniami. Dopiero jak zacząłem się odpychać na zewnątrz to wyszły te rany. Rolki probowałem dociskać i rozpinać paskami, bo chciałem wiedzieć jakie ustawienie jest najbardziej optymalne. Niestety nic to nie daje.

Rolki to Powerslide FXR czyli podróbki Twisterów wg. mnie warte swojej ceny pod warunkiem że nie będzie boleć w tym miejscu które widać na zdjęciach.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: Doody » sob czerwca 08, 2013 12:14

Chyba Powerblade FXR , a nie Powerslide! Niby różnica tylko 2 literek, a w jakości ogromna. Masz racje te rolki są warte swojej ceny - pewnie dlatego obcierają :twisted:

Jeśli ich nie oddałeś pozostaje Ci kombinować: za termoformowanie w dobrym serwisie narciarskim zapłacisz połowę ich ceny, ale to pomoże tylko jeśli problem tkwi w shellu, równie dobrze może to być kiepskie szycie linera. Grubsza wkładka pod stopę może pomóc.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

h3ymdall
Czterokółkowiec
Posty: 60
Rejestracja: pt kwietnia 05, 2013 7:48
Moje rolki: RB: Twister, Fusion, Kitalpha
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: h3ymdall » sob czerwca 08, 2013 9:15

Rolki to Powerslide FXR czyli
podróbki Twisterów


Jak już zauważył przytomnie Doody, albo masz Powerslide (metropolis, hardcore evo, s4 - podkreślałeś, że masz model dedykowany do slalomu).. albo masz Powerblade FXR - dodatek FXR sugerowałby to drugie.. Jeżeli jest to Powerblade, to faktycznie komfort dostosowany jest do ceny i jakości... ten model FXR to wydatek około 300 zł. Sprzęt do slalomu normalnie idzie pod 1000 i więcej.. i nie bez powodu.. Ja tanie rolki wymieniłem dwa razy w ciągu pół roku.. czyli utopiłem prawie cztery stówy..
Moja rada (choć jestem w rolkarstwie żółtodziobem i dopiero od niecałego roku bawię się w ten fantastyczny sport) z punktu widzenia ekonomii:
*jeżeli są to Powerslide to wygoj rany, spróbuj z wkładkami..jak się nie da, to slalomowe świeżyny Powerslide są tak łakomym kąskiem, że spokojnie sprzedasz z niewielką stratą i będziesz miał na inny model
* jeżeli są to Powerblade, to czym prędzej oddaj.. na rynku będą miały wartość tylko dla desperatów (jak niegdyś w moim przypadku) - odzyskasz około 300 zł, które po poszperaniu w forum zainwestujesz na pewno lepiej..

Wiem o czym piszę - mi dopisało szczęście - na allegro wygrałem dwusezonowe, niezbyt zajechane twistery 80 W (mam naprawdę drobną stopę, stąd W) za jedyne 270 zł..wymieniłem tylko koła i kilka osi..że o sznurówkach nie wspomnę.. i jeździ mi się od kilku miesięcy fantastycznie.. więc poluj, gdybyś oddał rolki..

Pytanie (10 czerwca): jak teraz ?

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: Pedro » pn czerwca 10, 2013 3:06

@ 8850 - sam sobie na to zasłużyłeś
viewtopic.php?f=14&t=7096&p=74919#p74919

h3ymdall
Czterokółkowiec
Posty: 60
Rejestracja: pt kwietnia 05, 2013 7:48
Moje rolki: RB: Twister, Fusion, Kitalpha
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: h3ymdall » wt czerwca 11, 2013 1:08

To teraz wszystko jasne: Powerblade FXR
Odpowiedź, czy są dobre, przyszła sama...

8850
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 02, 2013 4:03
Moje rolki: Roces
Jeżdżę od: 02 sty 2006
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: 8850 » wt czerwca 11, 2013 9:29

Tak dokładnie to tanie podróbki powerblade fxr, myślęe że skoro mają skorupę identyczną do twisterów to również twistery będą mnie gniotły czytałem o tym na forum ale pomyślałem że może mnie to nie będzie dotyczyło. Podobnie gniotły mnie moje stare rolki Roces ale te były szersze i po 2-3 jazdach przeszło. W innym miejscu już u góry w na kostkach gniotły mnie łyżwy firmowe Bauer ale były ze skóry i potem się wykrzywiły.

passa
Posty: 24
Rejestracja: pn kwietnia 15, 2013 2:42
Jeżdżę od: 14 lut 2013

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: passa » wt czerwca 11, 2013 5:47

Wracając do meritum wątku - czyli pytania o szanse na normalną jazdę bez otarć - mogę po własnych doświadczeniach powiedzieć,że jak najbardziej takowe istnieją,choć im bardziej intensywnie jeździsz,tym później się to unormuje,bo nie dajesz czasu stopom na wygojenie.
Abstrahując od jakości rolek - miałam otarcia w podobnym miejscu,aczkolwiek tylko na jednej stopie. Wypadałoby poczekać na zagojenie się otarć,o ile nie jesteś masochistą,a poza tym prewencyjnie i łagodząco działają grube skarpety (po dwie pary nawet zakładałam),oraz opaska uciskowa na kostkę - na skarpety.Daje dodatkową ochronę. Pod to wszystko plaster i tak jeździłam z dużo większym komfortem. Poza tym to chyba też kwestia ustawienia stopy w bucie,która po jakimś czasie nawet bez twojej świadomości może zacząć się ustawiać nieco inaczej.
Ale w podwójnych skarpetach jeżdżę do dziś i to jest raczej warunek normalnej jazdy. Opóźnił się jedynie czas powstawania pęcherzy w tym miejscu (to jeszcze jeden plus - zamiast otwartej rany i otarć poprzestajesz na pęcherzach,które nieruszane goją się same,no i nie bolą). Przy godzinnych - dwugodzinnych jazdach nic mi nie jest.Najdłuższa sesja rolkowa u mnie trwała jakieś 3-3.5 godziny ciągłej jazdy i zakończyła się wspaniałym,gigantycznym,podręcznikowym pęcherzem ;)
Otarcia mogą być też wynikiem złego ustawiania stóp podczas jazdy,choć patrząc na twój staż nie podejrzewam,żeby to było główną przyczyną.

h3ymdall
Czterokółkowiec
Posty: 60
Rejestracja: pt kwietnia 05, 2013 7:48
Moje rolki: RB: Twister, Fusion, Kitalpha
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: h3ymdall » śr czerwca 12, 2013 9:23

A udało się oddać podróbki?
Rolka rolce nierówna, stąd z góry trudno cokolwiek zakładać. Ja po przymierzeniu jednej pary RB i przejażdżce w nich przez miesiąc czułem bóle śródstopia. A miały być na rozmiar. Oddałem.
Jak coś pod Twoje wymagania, to nówki Roces Metropolis lub Powerslide Metro czy Powerslide Ha... sorka: Imperial. Ceny oscylują wokół sześciu stów. Jeżeli oddałeś podróbki właśnie zyskałeś 300 zł. Mieć 300 zł a nie mieć ich to 600 zł zysku. Jak masz cierpliwość, poluj na używane. Dobre marki sprzedasz może nie z zyskiem, ale po latach część ceny zakupu się zwróci. W przypadku podróbki nie masz takiej pewności.

Awatar użytkownika
gatomalo
Czterokółkowiec
Posty: 70
Rejestracja: śr stycznia 09, 2013 12:04
Moje rolki: pierwsze - za 50 zł
Jeżdżę od: 10 cze 2011
Lokalizacja: Płock

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: gatomalo » śr czerwca 12, 2013 11:57

8850, jeśli dobrze widzę Twoją lewą stopę, to masz tam jeszcze dwa małe zaczerwienienia na tej samej wysokości co to główne w kółeczku, tak?

Podejrzewam, że powodem są sztywne krawędzie wkładek.
Powód może być więc banalny - pod naciskiem/wilgotnością stopy wkładka zaczyna "kombinować".

Pomijam klasę rolek, choć to naiwny i niewybaczalny błąd kupować taki sprzęt jako docelowy!
Jednak póki co, buty w tym przypadku mogą okazać się niewinne.

8850
Posty: 11
Rejestracja: czw maja 02, 2013 4:03
Moje rolki: Roces
Jeżdżę od: 02 sty 2006
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: 8850 » czw czerwca 13, 2013 1:44

Tam gdzie gniecie zaznaczyłem w kółeczku czerwonym. Wkładki są niżej, to nie jest otarcie kostki od konstrukcji wkładki. Zacząłem pytać dalej w innej bardziej skomercjalizowanej branży sportowej z wyższej półki i tam czasami niektórych ludzi gniotą buty bardzo drogie i w takich miejscach jak u mnie . Więc niektórzy tutaj głupoty popisali odnośnie marki i ceny bo nie zależy to od tego i jak widać pojęcia zupełnie nie mają a wypowiadają się.

Ponadto koledzy online stwierdzili że gdybym miał Twistery oryginalne to miałbym to samo i tak samo będę miał najprawd. w każdych wąskich rolkach slalomowych. Winę za to ponosi płaskostopie a nie rolki. Podczas płaskostopia kości są mocniej rozsunięte na zewnątrz, wielu ludzi ma to i nie zdaje sobie sprawy bo to generalnie w niczym nie przeszkadza do póki nie trafią w wąskie rolki czy buty narciarskie, a chodząc w normalnych butach tekstylnych czy skórzanych temat rozbicia szybko się kończy.

No ale skąd mogą wiedzieć rolkarze którzy jeżdżą na sprzęcie za 1.200 PLN że narciarze jeżdżąc na sprzęcie za 3.000 PLN nie pozwolą sobie na skurcze nóg w butach z bajerami, odciski ani wyrzucanie kasy w błoto i że istnieją zabiegi odbarczania skorup butów i każde ugniatające skorupy można rozbić i wkładać nogi na luzaka. Skoro gniotą ich najwyższej modele Fisherów, Salomonów itd. to wymyślono na to radę. Cena rozwiązania definitywnie problemu to 50 PLN za buta (jeśli np. uwiera jeden) i godzina czasu, a przyrząd do tego jest bardzo mocno specjalistyczny, traktuje skorupę suchym wrzątkiem, ciśnieniem rozciągająm, mocą i wygląda tak oraz jest dostępny jako jeden w każdym dużym mieście w serwisie/specjalistycznym sklepie narciarskim:

Obrazek

Poza tym zauważyłem że istnieją wkładki ortopedyczne które inaczej ustawiają nacisk stóp, wygląda to pod linkiem tak: http://tnij.net/QO0J

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: zico » czw czerwca 13, 2013 7:49

Sam kolego nie masz pojęcia o czym piszesz. Dlaczego? Bo nie miałeś na stopach porządnych rolek, po prostu. Te rolki Powerblade FXR to jawna kpina, a ludzie na nie się łapią jak pelikany i potem część z nich na siłę jeszcze próbują wcisnąć, że na każdych rolkach będą takie problemy. Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury.
To, że komuś nie pasuje Twister czy inna rolkach, to wynika to po prostu z tego, że każdy ma inną budowę stopy. Jednak, zawsze z dobrego sprzętu można coś dopasować - jeśli nie pasuje Twister, to idealnie pasuje np. Seba FR2 czy FR1 albo całkowicie odwrotnie.
A Ty tutaj piszesz o rolkach, które zostały zrobione jak z origami, które są miękkie i jedynymi miejscami, które trzymają to jest dokładna szerokość klamry, bo tam ściska, a reszta jest miękka jak papier. I to nie jest tylko moja opinia, ale wielu osób, które te rolki miała na nogach (jest duży temat na facebooku). Różnica jest taka, że oni mieli odwagę przyznać się, że popełnili błąd kupując te rolki i dodatkowo właśnie mieli porównanie do innych rolek.

Cytat osoby na temat Powerblade FXR, która jest recenzentem i praktykiem - miała wiele rolek przejeżdżonych na nogach:
"Wczoraj jeździłem na tym sprzęcie. Rolki wyglądają solidnie, gorzej jak już się je weźmie w rękę i zacznie zakładać. Pasek od klamry 45* nie jest w żaden sposób przymocowany i wypada. Koła miały straszne luzy, latały na boki (nie wiem czy w każdych tak jest czy to tylko właściciel nie dokręcił). Materiały z których są zrobione rolki są niezwykle miękkie, gną się. Gdy zawadzę Twisterami o krawężnik to się od niego odbijam, w tych zrobiła się rysa na 3mm, rozcięły się jak cieplutkie masełko. Klamry trzymają nogę punktowo, tylko tam gdzie jest pasek od klamry a nie jak w twisterach że cała skorupa i cuff zaciskają się po zapięciu. Dodam że paski od klamer to jakaś guma a nie plastik, która wygina się we wszystkie strony. Właściciel raz się wywalił na bok i już ma problem z zamkiem górnej klamry."
Do mnie dzwonił właściciel tych rolek, gdzie po zakupie tych rolek (3 dni) prosił o: ośki, łożyska, klamrę - jak mu policzyłem, najtaniej jak mogłem, to podjął najlepszą decyzję - że te rolki zwróci i kupi porządny sprzęt.

Oparłeś się też o narciarstwo, to teraz dopowiem swoje 3 grosze - byłem bezpośrednio związany z tym sportem, a dokładniej m.in. z marką Tecnica, Sidas przez okres około 10 lat, żeby nakreślić, że jakąś tam wiedzę mam. W butach narciarskich masz taką wartość, co się nazywa "flex index" - dla niewtajemniczonych: sztywność skorupy butów. Buty rekreacyjne, dla początkujących mają wartości około 40, a zawodnicze, bardzo sztywne od 110 wzwyż. To jest tak sztywne, że po zjeździe chce się od razu je zdejmować.
W rolkach tej twardości, tego flex indexu podanego nie ma. Gdyby tak było, to na rynku pozostały by tylko porządne marki. Dlaczego? Ponieważ rolki np. te opisywane w temacie, mają flex index maksymalnie 10. Dalej nie muszę tłumaczyć, z czym to się je i dlaczego te rolki są aż takim chłamem. Stopy robią, co mogą, żeby się ustabilizować w skorupie i potem wychodzą takie kwiatki. Formowanie tak miękkiej skorupy nie ma sensu.

Formowanie skorup jest dopiero, kiedy ktoś ma haluksy lub inne narośle i wystające grudki na stopie (kostne) - wtedy jest to wręcz wymagane, właśnie w twardych skorupach butów, o wysokim flex indeksie, ponieważ tak twardy materiał się nie podda, żeby idealnie ułożyć "wady" stopy, żeby pojawił się idealny komfort.

No ale skąd o tym możesz wiedzieć, skoro miałeś jedną parę rolek na nogach, podłej jakości?
Specjalnie tak napisałem, bo zarzucasz nam:
8850 pisze:No ale skąd mogą wiedzieć rolkarze którzy jeżdżą na sprzęcie za 1.200 PLN
Właśnie dlatego wiemy, bo mamy bardzo duże doświadczenie w rolkach, a dodatkowo część również ma dużo wspólnego z narciarstwem. Szczęście w nieszczęściu, że akurat trafiłeś na mnie, a tutaj o formowaniu butów mogę akurat bardzo dużo powiedzieć, bo miałem do czynienia z całym asortymentem marki Sidas i termoformowanie butów narciarskich czy do rolek, wkładek nie jest mi obce. To terfmoformowanie ma sens, ale punktowo w skorupach (haluksy itp.) albo same wkładki, jak ktoś ma właśnie płaskostopie.





Skoro masz problem ze stopami, to chwytam się za głowę i nie ma zielonego pojęcia, jak mogłeś kupić tak badziewny produkt i jeszcze do tego negować porządne rolki? :roll:

W pierwszej kolejności z takimi problemami ze stopami, szuka się jak najlepiej leżącego modelu, kieruje się rozsądkiem (zdrowie), a nie oczami...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

h3ymdall
Czterokółkowiec
Posty: 60
Rejestracja: pt kwietnia 05, 2013 7:48
Moje rolki: RB: Twister, Fusion, Kitalpha
Jeżdżę od: 01 lip 2012

Re: Rolki obcierają mocno stopy ! Help

Post autor: h3ymdall » czw czerwca 13, 2013 9:04

Jak pisałem, miałem bardzo podobny problem. Chciałem nawet termoformować rolki.
viewtopic.php?f=70&t=7055
Też mam nieszablonowe warunki: Żona cały czas podejrzewa mnie o płaskostopie, potajemne popalanie fajek i znikanie serka homogenizowanego o smaku waniliowym w nietypowych porach wieczornych. Co do stygmatów na stopach: przełożenie wkładek po zagojeniu rany z RB Kitalpha pomogło.
Różnica jest taka, że ja swoje Twistery kupione (uwaga!) za 270 nie 1200 zł mógłbym zawsze sprzedać za około 200 zł ceny startowej na allegro, gdyby zawiodły wszelkie próby. I mam dziwną pewność, że cena skoczy przynajmniej do 300. Co Ty zrobisz z używanymi Powerblade FRX? Sam przekonałem się o tym wywalając w błoto kilka stów na produkty o marce nieustalonej (pierwszy zakup: lipiec, drugi zakup: sierpień), że zakup rolek to nie tylko zachcianka motywowana wygodą lub szpanem. To INWESTYCJA. W cenie, którą płacisz za dobrą markę jest jakość, pewność materiałów, koszty amortyzacji. I ta inwestycja ma służyć tak długo i być na tyle trwała, żeby w razie czego można byłoby ją sprzedać.A Ty już na starcie masz problemy.. Nie piszę tego po to, by przekonać Cię, ze masz gorszy sprzęt, ale zadaję tylko pytanie o sens ekonomiczny zakupu (pozwolę sobie zacytować Ciebie) specjalistycznych rolek do slalomu za około 299 zł, gdy same tylko specjalistyczne kółka do slalomu firmy Matter kosztują 298 za komplet 8 sztuk. Różnica 1 złotówki!!
Nie daje Ci to niczego do myślenia ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”