Przejście z jazdy tyłem do jazdy przodem

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

passa
Posty: 24
Rejestracja: pn kwietnia 15, 2013 2:42
Jeżdżę od: 14 lut 2013

Przejście z jazdy tyłem do jazdy przodem

Post autor: passa » wt maja 21, 2013 4:27

Jeśli jest gdzieś taki wątek,to poproszę o link.
W zasadzie nie znalazłam w sieci filmików instruktażowych analizujących ten manewr.
Efekt jest taki,że potrafię zmienić kierunek z jazdy przodem do jazdy tyłem,a odwrotnie nie wiem jak się do tego zabrać.
W praktyce,żeby zmienić kierunek jazdy,muszę najpierw się zatrzymać - najczęściej przez coś w rodzaju turn-stopu tyłem - a potem nabierać rozpędu od nowa.

Byłabym wdzięczna za wskazówki techniczne,tudzież link do jakiejś instrukcji / filmu.

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Przejście z jazdy tyłem do jazdy przodem

Post autor: waluś » wt maja 21, 2013 8:39


Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Przejście z jazdy tyłem do jazdy przodem

Post autor: Herb » śr maja 22, 2013 1:21

Najprościej jest zrobić po prostu niski skok z obrotem 180 stopni. Najpierw obracasz ramiona, potem za nimi idą nogi.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Przejście z jazdy tyłem do jazdy przodem

Post autor: GiS » śr maja 22, 2013 3:34

hej!
IMHO najprostszy sposób to włąśnie to co jest na filmie od @walusia. Osobiście dla mnie zmiany kierunku jazdy skokiem, choć latam sporo i na łyżwach i na rolkach nadal są mało komfortowe, ale może się okazać, że dla Ciebie będą ok.
Tu masz tutorial tricku, który pozwoli dopracować zmiany kierunku w obie strony.
Jest zdecydowanie najtrudniejszy(nie wiem na jakim poziomie jeździsz:) ), ale i najpłynniejszy i wg. mnie najładniej wygląda.
Pozatym wyćwiczony pozwala zmieniać kierunek ruchu bez utraty prędkośći:)
enjoy!
[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=P-swBB3 ... ata_player [/youtube]

Bartosz0509
Posty: 7
Rejestracja: czw maja 02, 2013 8:07
Moje rolki: RB Twister 80 2013
Jeżdżę od: 01 maja 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Przejście z jazdy tyłem do jazdy przodem

Post autor: Bartosz0509 » śr maja 22, 2013 3:40

Gis, przyznam, że filmik, który wrzuciłeś sprawił, że zapałałem rządzą nauczenia się tego przejścia. Mam nadzieję, że przed końcem świata zdąrzę:)

fasol
Posty: 18
Rejestracja: pn maja 06, 2013 6:24
Moje rolki: Rollerblade Fusion X3 Custom
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdynia

Re: Przejście z jazdy tyłem do jazdy przodem

Post autor: fasol » śr maja 22, 2013 4:31

Uuu świetny filmik.
Polecam od razu na starcie ćwiczyć i w jedną i drugą stronę. Ja niestety za długo stosowałem zmianę kierunku jazdy w jedną stronę i teraz ciężko mi wykonać ten sam manewr w odwrotną stronę :cry:

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Przejście z jazdy tyłem do jazdy przodem

Post autor: GiS » śr maja 22, 2013 6:30

Potwierdzam Przedmówcę.
Trik wbrew pozorom nie jest trudny i jak już załapie się sekwencję ruchów to robi się sam, ale trzeba ćwiczyć na obie strony.
Ja tak zrobiłem i teraz się nie zastanawiam tylko obracam się jak mi akurat potrzeba i nie zastanawiam się nad "mocniejszą stroną":)
Ogólna rada: nie za szybko na początku, ale też nie za wolno. Obórt, zwłaszcza ten z tyłu na przód, jest znacznie łatwiejszy jeśli mamy jakąś prędkość. Wtedy dużo załatwia za nas pęd, a nie siła mięśni:)

passa
Posty: 24
Rejestracja: pn kwietnia 15, 2013 2:42
Jeżdżę od: 14 lut 2013

Re: Przejście z jazdy tyłem do jazdy przodem

Post autor: passa » czw maja 23, 2013 1:09

Tak,zapomniałam o skokach. Faktycznie ćwiczyłam przejście skokiem z przodu w tył,ale przy małej prędkości. Poza tym w moim wykonaniu to nie jest pelne oderwanie sie od podloza,a raczej obrot na przednich kolach obu rolek na raz. No i nawet wychodzilo,choc nie probowalam tego stosowac przy wiekszych predkosciach,ani tez w druga strone.

Na pierwszym filmiku wydaje sie,ze nie ma nic prostszego od przelozenia najpierw jednej,potem drugiej nogi w przeciwnym kierunku 8) I tak pewnie powinno byc,ale ja odrywam od podloza noge tylko raz,nazwijmy ja noga inicjujaca,druga noga dolacza po podlozu na przednim kolku. Mowie o zmianie kierunku z przodu do tylu. Czyli taka moja swobodna interpretacja tego manewru. Pewnie wymagalaby ilustracji filmowej,zeby bylo wiadomo o czym mowie. I pewnie dlatego zastanawia mnie jak to zrobic analogicznie w druga strone. Nic,trzeba bedzie poprobowac,pewne rzeczy wychodza intuicyjnie,albo wrecz niechcacy :wink:

Co do drugiego filmu...daleko mi do tego etapu,choc wyglada na tyle efektownie,ze dziala na wyobraznie i motywacje. A w tle Royal Albert Hall...jak bede kiedys znow w Londynie,bede wiedziala gdzie sa wieksze tereny do cwiczen.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”