Waga rolkarza a nacisk na kółka

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 30
Rejestracja: sob sierpnia 06, 2011 1:44
Moje rolki: RB-Luigino/USD Grycon
Jeżdżę od: 0- 0-2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: Lucas » pn maja 06, 2013 9:25

Wtrącę się jeszcze w kwestii łożysk:). Czy nie jest tak, że łożyska ILQ powinny sobie teoretycznie lepiej radzić z ciężkimi rolkarzami, ze względu na większe kulki? Ja akurat ważę stosunkowo mało, więc nie poczułem różnicy pod tym względem (chociaż generalnie ILQ wydały mi się lepsze niż ABEC).

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: zico » pn maja 06, 2013 9:33

Witaj,

nie. Mam kilka praktycznych przykładów, że łożyska szybko padły ze względu na mniejszą ilość kulek przy cięższych osobach.
Sprawa jest prosta jak drut. Nie zapominajmy, że zmienia się nacisk poprzez mniejszą ilość kulek, a pierścień wewnętrzny oraz zewnętrzny jest też przez to bardziej obciążany. Większa ilość kulek powoduje bardzo dobre rozmieszczenie i zrównoważenie ciężaru jeźdźca, przez to łożyska 7 kulkowe są trwalsze.
Oczywiście dużo też zależy nie tylko od wagi użytkownika, ale również od jakości materiału łożysk.

Łożyska 6 kulkowe są dobre dla lekkich osób i raczej tylko do nabijania km.

PS spróbuj łożysk, które często nie mają nomenklatury ABEC, SG czy ILQ. Takich, które są wykonane z najczystszej stali chromowanej oraz są dodatkowo polerowane. Do takich łożysk m.in. należą:

Bones Reds, Bones Super Reds, Bones Swiss, Bones Super Swiss, SKF Speed Skater, dMb Super Swiss, Bionic Swiss.
Różnica jest wyczuwalna pod każdym względem.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Lucas
Posty: 30
Rejestracja: sob sierpnia 06, 2011 1:44
Moje rolki: RB-Luigino/USD Grycon
Jeżdżę od: 0- 0-2000
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: Lucas » pn maja 06, 2013 10:42

zico pisze: Łożyska 6 kulkowe są dobre dla lekkich osób i raczej tylko do nabijania km.
No to już wiem dlaczego tak dobrze się u mnie sprawują:)

Zadyszka
Posty: 10
Rejestracja: sob maja 04, 2013 9:01
Moje rolki: Power
Jeżdżę od: 07 kwie 2013

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: Zadyszka » wt maja 07, 2013 7:16

Witajcie,

zdecydowałem się na zakup Sirio XR 84, czuję się w nich wygodnie, kółka się kręcą, dla mnie początkującego są w pełni wystarczające. Teraz tylko pozostało uczyć się dalej jeździć. Jak ustawiać stopę w bucie - bardziej opierać na zewnątrz?jak korygować to że kolana schodzą się razem???

Pozdrawiam Rafał

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: Toudi » wt maja 07, 2013 7:43

Kolana czy kostki schodzą do wewnątrz?
Pozdrawiam
Piotr

Zadyszka
Posty: 10
Rejestracja: sob maja 04, 2013 9:01
Moje rolki: Power
Jeżdżę od: 07 kwie 2013

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: Zadyszka » wt maja 07, 2013 7:57

Kolana, jak założę rolki to kilkanaście metrów jadę tak spięty że kolana mam praktycznie jak związane ze sobą. Trochę później staram się świadomie stawiać stopę na zewnętrzne krawędzie kółek co trochę pomaga. Ale co jakiś czas i tak kolana schodzą się do środka i jadę /\, jak walczyć z tym nawykiem?
Rafał

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: zico » wt maja 07, 2013 8:20

Pisałem powyżej, że lepszych wyborem będzie Crossfire 84, bo ma SZTYWNIEJSZĄ cholewkę... Ech...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Zadyszka
Posty: 10
Rejestracja: sob maja 04, 2013 9:01
Moje rolki: Power
Jeżdżę od: 07 kwie 2013

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: Zadyszka » wt maja 07, 2013 10:01

Zico, ja rozumiem że sztywniejszą cholewkę ma Crossfire, ale w Cross'ach nie szło mi sztywno zapiąć śródstopia, w Sirio jest grubszy sznurek którym mogę zasznurować akurat jak mi pasuje. Ja wciąż się uczę jeździć, nie mogę sobie teraz pozwolić na rolki za 750 PLN. Jak w tym roku nauczę się normalnie jeździć to gwarantuję Cie że za rok zobaczysz mnie u siebie w Poznaniu jak przyjadę kupić Twistery. A narazie powolutku tracę kg na rolkach :)
Pozdrawiam serdecznie
Rafał

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: Herb » wt maja 07, 2013 11:22

Zadyszka pisze:Witajcie,

zdecydowałem się na zakup Sirio XR 84, czuję się w nich wygodnie, kółka się kręcą, dla mnie początkującego są w pełni wystarczające. Teraz tylko pozostało uczyć się dalej jeździć. Jak ustawiać stopę w bucie - bardziej opierać na zewnątrz?jak korygować to że kolana schodzą się razem???

Pozdrawiam Rafał
Pytałeś - odpowiedź dostałeś.

Zrobiłeś jak chciałeś.

Cała zabawa rozbija się o to, że wygoda i swobodne obracanie się kół to NIE wszystko i te rolki nie są dla Ciebie wystarczające. Nawet w połowie wystarczające, a co tu mówić o jakiejś pełni?

Jeżeli masz w ogóle możliwość ustawienia stopy w bucie, to jakaś paranoja jest. But ma obejmować stopę i powinien leżeć ściśle przylegając, uniemożliwiając jakiekolwiek ruchy. Ciężar powinien być rozłożony równomiernie, tak jakbyś stał na ziemi boso, proste. Problem jest w tym że miękka cholewka nie daje wsparcia stawu w kostce. Jak będziesz to korygował przenoszeniem ciężaru na zewnętrzne krawędzie stóp - możesz się prosić o problemy ortopedycznej natury. Jak będziesz korygował kolanami - będziesz jeździł jakbyś miał nogi na beczce prostowane.

Ponadto:

1) Do Crossfire można założyć grubsze sznurowadła
2) Są też rolki Igniter - ta sama konstrukcja szkieletu co Crossifre, nieco inne trzymanie stopy ze względu na inną budowę miękkiej części

W takiej sytuacji możesz:

1) Zmienić rolki
2) Trenować kostki tak by miękka cholewka przestała być problemem

Sprawdź czy szyna w twoich rolkach ma podłużne otwory przy mocowaniu do buta - jeżeli tak, możesz ją przesunąć do wewnątrz. To może dać poprawę jeżeli chodzi o krzywienie nóg, natomiast przy zbyt miękkim bucie nie poprawi tego, że przy odpychaniu będzie się giął, a Ty męczył, bo tracił sporo energii która zamiast w odepchnięcie pójdzie w giętką konstrukcję buta.

Było też napisać dokładnie jaki budżet, poszukać okazji na rolki używane, popytać czy takie czy inne byłyby dobre. Nie wiem ile za te rolki dałeś - w sklepach internetowych kosztują nieco mniej niż 600zł. Za te pieniądze dałoby radę kupić coś sztywniejszej konstrukcji.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: Toudi » wt maja 07, 2013 11:37

A może masz krzywe nogi? Masz?
Jeśli tak, to nogi, szukając dobrego podparcia centralnie na płozie, składają kolana do środka. Wiem, bo tak mam i dlatego kupuję rolki z regulacją płozy. Ale jak nie mas krzywych nóg, to może po prostu masz nadwagę albo słabe kostki.
Jeśli masz krzywe nogi, to podpowiem, ze 4 lata jeździłem w ten sposób, zanim dowiedziałem się, że są rolki z regulowaną płozą. Zatem da się z tym żyć i jeździć, tylko trzeba to robić na ugiętych nogach.
Jeśli masz nadwagę albo słabe kostki, to po prostu próbuj i się nie zniechęcaj, poprawa nadejdzie szybko. Musisz tylko przypilnowac, żeby mieć rolki dobrze zawiązane i dopięte (po uprzednim rozgrzaniu stopy).
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: zico » śr maja 08, 2013 7:05

Toudi - przecież napisał, że waży 110kg. Sirio są za słabe, co pisałem już dużo wcześniej.
Czytajcie, to co piszą użytkownicy, a nie wymyślanie teorii z palucha.

Zadyszka - to, że nie mogłeś zapiąć Crossfire nic nie znaczy. Tam jest system szybkiego sznurowania, który po prostu usuwa się i zakłada normalne sznurówki.
Następnie but wewnętrzny w tych rolkach ubije się, siądzie, wkładka pod stopą również - więc i tak więcej miejsca pojawi się w przestrzeni śródstopia.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Zadyszka
Posty: 10
Rejestracja: sob maja 04, 2013 9:01
Moje rolki: Power
Jeżdżę od: 07 kwie 2013

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: Zadyszka » śr maja 08, 2013 1:02

Witam,
za rolki w Czechach dałem równo 450PLN, ja nie mówię że się źle trzymają, chodzi mi bardziej o nacisk na krawędź kółek.
Zresztą "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi(...)"
zapraszam do kina - https://vimeo.com/65719418

Co robię źle?
pozdrawiam
Rafał

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: GiS » śr maja 08, 2013 2:51

Podsumowując, bo nic nowego nie powiem:)
Załóż rolki, zapnij, ale nie za mocno, pojeździj z 10-15min(stopy Ci się rozgrzeją i odrobinę spuchną), i wtedy rozsznuruj i zasznuruj jeszcze raz tylko już tak na fest(ale nie tak, żeby utrudnić krążenie - mocno, ale z umiarem)
W tym momencie jeśli rolka dobrze trzyma to powinieneś stać jak bosymi stopami na ziemi tj. pisał Herb. Bez żadnego kombinowania i myślenia o krawędziach powinieneś mieć proste nogi. Jeśli nie czujesz się bardzo pewnie to przytrzymaj się czegoś dla rónowagi i wtedy rozluźnij nogi.
W dobrze dopasowanej i wspierającej Cię rolce powinieneś stać naturalnie i bez wymuszenia. Ja waże aktualnie 106kg i w twisterach jest tak jak piszę.
Jeśli kolana nadal Ci się schodzą to taj jak wyżej nakreślił Toudi, jeśli rolka ma taką możliwość to przesuń szyny do środka, aby lepiej podparły stopy i szukaj takiego punktu, w którym wszystko naturalnie jest prosto.
I powtarza. Jeśli wszystko jest ok, to powinieneś poprostu stać z prostymi nogami bez żadnego myślenia, czy świadomego korygowania postawy.
Jeśli rolka nie ma mozliwości regulacji lub to nic nie daje tzn, że jest jak pisał Zico i but jest dla Ciebie za miękki.
W tym wypadku pozostaje Ci albo wymienić rolki na sztywniejsze lub jeśli nie chcesz inwestować dalszej kasy to pomęczyć się na tym co maszi zejść trochę z masy. Ale co do tego rozwiązania to nie wiem ja, będzie, bo jak zwalisz parę kilo to możesz nabrać też siły, która spowoduje, że rolka i tak nie da rady CIę utrzymać w ryzach:)

Jeśli nic z powyższych to ja więcej pomysłów nie mam:(
Co by nie było to powodzenia!:)
pozdro!
GiS

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Waga rolkarza a nacisk na kółka

Post autor: zico » śr maja 08, 2013 3:41

Zadyszka pisze: ja nie mówię że się źle trzymają, chodzi mi bardziej o nacisk na krawędź kółek.
Muszę wyjaśnić pewną kwestię, bo dalej się nie rozumiemy.
Trzymanie, a sztywność cholewki to dwie, odmienne rzeczy.
Oprę się o najbardziej radykalny przykład:

- jeśli sobie owiniesz nogę dookoła papierem toaletowym, to będziesz mieć trzymanie czy sztywność? Papier będzie przylegać i trzymać się nogi idealnie, jednak sztywności nie będzie żadnej
- jeśli nogę założyć w gips, to będzie właśnie i trzymana idealnie, jak i będzie wysoka sztywność

Teraz masz jasno i klarownie (mam nadzieję), wytłumaczoną różnicę pomiędzy Sparkiem, a Crossfire, nie wspominając o wielu innych modelach, które są po prostu "papierem toaletowym".

Jedynymi "rozwiązaniami", bo nie wiem czy pomogą są:

- próba jeżdżenia i trzymania nóg prosto
- założenie klinów pomiędzy szynę, a but

Niestety na 99% problem będzie pojawiać się dalej, o czym pisałem niejednokrotnie wcześniej.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”