Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rookie

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Piotree
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 24, 2013 1:07
Moje rolki: Rossignole Descender
Jeżdżę od: 23 kwie 2013

Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rookie

Post autor: Piotree » czw kwietnia 25, 2013 9:49

Hey,

Przeglądałem już forum, tematy dla początkujących. Cześć info znalazłem, cześci nie.
Niektórzy pisali o wieku 30+, ja też jestem w chrystusowym, ale nie sądzę by miało to wpływ na rekreacyjną naukę jazdy.
Co ma to na pewno sprzęt. A ja mam downhillowy. Kupiłem moje descendery rossignola jakieś 12 lat temu i na ogół czekały na lepsze czasy. Może właśnie nadeszły.
Jaki wpływ ma taki sprzęt na naukę, co wymusza, co utrudnia, pewnie niewiele ułatwia?

Kolejna rzecz to technika. Chodząc stopy stawiam prosto, nie na zewnątrz w związku z czym taka V sprawia mi jakieś trudności. Czy to duża przeszkoda?
Nogi mnie trochę bolą, ale to pewnie dlatego, że strasznie pracuję stopą, trudno mi się jeszcze rozluźnić.
Kolana do środka, a rokli na wysokości bioder? Czy kolana mają się dotykać?
Hamowanie - sprawia mi lekkie trudności nawet hamulcem, pewnie kwestia obycia i jazdy.
Skęcanie - łagodne w miarę ok, ale zawracanie problematycznie nieco.
jazda na pochyłościach, zbyt szybko nabieram prędkości, warto próbować pługiem? Inne opcje to hamulec. Jazda zygzakiem jeszcze nie wchodzi w grę.

Poza tym każda rada mile widziana. Jakieś odnośniki do filmów czy tekstów instruktażowych mile widziane. W sieci jest tego dużo, wcale nie tak łatwo znaleźć wartościowe.

Z góry dzięki za pomoc,
Piotr

edit: Poprosiłem już o przeniesienie posta do działu pytań. To tak wyprzedzająco.
Ostatnio zmieniony czw kwietnia 25, 2013 10:37 przez Piotree, łącznie zmieniany 1 raz.

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: waluś » czw kwietnia 25, 2013 10:13


Piotree
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 24, 2013 1:07
Moje rolki: Rossignole Descender
Jeżdżę od: 23 kwie 2013

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Piotree » czw kwietnia 25, 2013 3:37

Dzięki Waluś. Kto wymyślił tę żółtą czcionkę?
A tak w ogóle, to choć mam rolki zjazdowe, to 10-15 km i pewne trzymanie się, hamowanie, skręcanie, to póki co mój cel. Setkę zostawię zostawię sobie...w perspektywie:)

pozdr
PS

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Doody » czw kwietnia 25, 2013 3:58

Na twoim miejscu kupiłbym jak najszybciej dużo krótsze szyny - jakieś 4x84 lub 4x80 wtedy zobaczysz, że nauka może być dużo łatwiejsza. Jak rozumiem masz Rosignoleowe szyny 5x80mm, a to nie jest sprzęt do nauki - dużo trudniejsze prowadzenie.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Piotree
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 24, 2013 1:07
Moje rolki: Rossignole Descender
Jeżdżę od: 23 kwie 2013

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Piotree » pn kwietnia 29, 2013 3:18

Hej,

Koła mają średnicę 80mm. Nie jestem pewien do czego się odnosi piątka w 5x80mm. Jeśli ilości kół, to mam cztery.

Pozdr,
PS

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Doody » pn kwietnia 29, 2013 3:31

Aaaa jeśli masz 4 kółka to OK. Wydawało mi się że ten model był na szynie z pięcioma.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Piotree
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 24, 2013 1:07
Moje rolki: Rossignole Descender
Jeżdżę od: 23 kwie 2013

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Piotree » wt kwietnia 30, 2013 12:03

kurcze..a już zacząłem wierzyć w siebie, już liczyłem, że jestem lepszy niż jazda na to wskazuje..miałem coś zamienić i eksplozja talentu...czyli jednak moja technika jest do ...luftu:)

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Krzysztof » pn maja 06, 2013 1:42

Piotree pisze:Dzięki Waluś. Kto wymyślił tę żółtą czcionkę?
A tak w ogóle, to choć mam rolki zjazdowe, to 10-15 km i pewne trzymanie się, hamowanie, skręcanie, to póki co mój cel. Setkę zostawię zostawię sobie...w perspektywie:)

pozdr
PS
Zwróć uwagę na postawę prezentowaną na filmie, jazdę bez odrywania kółek od podłoża i później na jak najdłuższą jazdę na jednej nodze. Setki to w końcu większe 80-ki :lol:
Oczywiście wiara w siebie jest ważna, ale ćwiczeń nie zastąpi :wink:
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

Piotree
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 24, 2013 1:07
Moje rolki: Rossignole Descender
Jeżdżę od: 23 kwie 2013

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Piotree » pn maja 06, 2013 12:43

Dzięki, ale wiesz jak trudno samemu ocenić własną postawę. Poza tym ostatnio trochę uwierzyłem w siebie i spróbowałem "downchillu", tj takiej serpentynki razem może z 50m pod kątem..nie wiem 20%:) starałem się jechać lewo prawo, na końcu prawie w lampę wjechałem. Genialnie uniknąłem tego wywalając się i zdzierając skórę na nodze. Zico, pewnie wie o który odcinek mi chodzi: Cytadela, zjazd na polane pod dzwon. Swoją drogą może skorzystam z jego oferty(tej ze strony).

I jeszcze jedno. Ze specyfikacja wynika, że moje rolki ważą ponad 2kg. Czy to wada?

Pozdrawiam
PS

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Toudi » pn maja 06, 2013 2:24

Ja jeżdżę od amfiteatru pod pomnik, potem w lewo, na dół i na polankę a nie ścieżką o której mówisz. Ona jest dość stroma i na dodatek na zakręcie jest piach. Zjazd ta ścieżką niezbyt wiele wnosi do techniki jazdy (chyba, że chcesz ćwiczyć hamowanie, szczególnie awaryjne) a tylko sprawia kłopot i niebezpieczeństwo zderzenia np. ze mną, bo ja też tam nie hamuję, tylko liczę, że nikt z boku mi nie wyjedzie na rolkach :D . Dzisiaj będę na Cytadeli od ok. 18.30 do 19.30. więc podejdź, jak będziesz chciał, żeby coś ci podpowiedzieć. Niski czarny but, żółte koła.
Pozdrawiam
Piotr

Piotree
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 24, 2013 1:07
Moje rolki: Rossignole Descender
Jeżdżę od: 23 kwie 2013

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Piotree » pn maja 06, 2013 3:12

Dzięki Piotrze. Dziś jednak odpada, zostaję sam z dzieciakami, a nawet gdybym te zabrał, to wymagają zbyt dużej atencji. Ja na ogół jeżdżę z psem, bardzo charakterystycznym owczarkiem australijskim. Jak wpadniesz na dziwnego psa, to możesz być pewien że jestem w pobliżu:)
A co do zjazdu i techniki. Miałem dwa wyjścia: próbować zjechać albo zejść trawnikiem:) sam rozumiesz.. Z techniką z kolei to jest tak, że zapewne powinienem zacząć od korekty złych nawyków i "budowaniu" dobrych, w tym prawidłowej postawy. A jak wspominałem trudno z boku na siebie spojrzeć.
Doskonalenie techniki, to w moim wypadku, stanowczo nieadekwatny termin.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Toudi » pn maja 06, 2013 4:25

Na Cytadeli jeszcze mnie żaden pies nie ugryzł, więc nie kojarzę, jaki to :D
Ja jestem na Cytadeli tylko raz w tygodniu, właśnie w tych godzinach w poniedziałki, więc jak kiedyś będziesz, to i tak podejdź, choćby po to, żebyśmy się nie spotkali na tym przecięciu naszych ścieżek.
Co do nawyków, masz całkowitą rację - czasami człowiekowi wydaje się, że jest Hendrixem rolek, aż do czasu, kiedy zobaczy się siebie na zdjęciach a tam okazuje się, że jest raptem jak Dieter Bohlen. Warto temu poświęcić parę chwil, kiedy się nadarza sposobność.
Pozdrawiam
Piotr

Piotree
Posty: 7
Rejestracja: śr kwietnia 24, 2013 1:07
Moje rolki: Rossignole Descender
Jeżdżę od: 23 kwie 2013

Re: Chrakterystyka rolek i wpływ na jazdę / kilka pytań rook

Post autor: Piotree » śr maja 08, 2013 1:50

Zgrabna przenośnia. Jeśli chodzi o zęby i rolki, wystarczy mi że uniknę upadku na nie.

W takim razie liczę, że w przyszły poniedziałek uda mi się zahaczyć o Cytadele. W razie czego wyślę PM'a.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”