Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
amd
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sierpnia 12, 2012 12:08
Moje rolki: rollerblade
Jeżdżę od: 02 cze 2012
Lokalizacja: Szczecin

Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: amd » pn września 17, 2012 9:57

Mam prośbę o pomoc. Moja córka jeździ na rolkach od 4 miesięcy. Poniewaz ja sama specjalistą nie jestem, a nie ma u nas żadnej szkółki dla dzieci, żeby oddać ją w dobre ręce, więc nie mam pojęcia jak jej pomóc, żeby wyzbyła się dziwnego nawyku. A mianowicie, jedzie na lekko ugiętych kolankach, w lekkim rozkroku, bardzo sztywna, prawą nogą się odpycha a lewą nogę prawie nie unosi. Nie wiem jak to opisac, ale wygląda to tak, jakby podczas jazdy uzywala tylko jednej nogi, a druga po prostu jest prawie nieuzywana.
Oczywiscie pomijam nerwy i zlosc jaka wychodzi gdy probuje corce pokazac jak pracowac nogami. Czy mozna w formie zabawy i cwiczen skorygowac zla prace nog?
Jest sprytna jak na dziecko ktore nie ma jeszcze skonczonych pięciu lat. Umie już pływać, jeździ na dwoch kółkach na rowerze, jest zwinna, a na rolkach jak jedzie to wygląda jakby kołek połknęła. Moze to glupio tak pisac o swoim dziecku, ale chcialabym jej jakos pomoc.
Pozdrawiam
Ania

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: Toudi » pn września 17, 2012 11:11

A ma ochraniacze i kask?
No i w takich sprawach warto napisać, o jakie miasto chodzi :D
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
amd
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sierpnia 12, 2012 12:08
Moje rolki: rollerblade
Jeżdżę od: 02 cze 2012
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: amd » pn września 17, 2012 11:18

Toudi pisze:A ma ochraniacze i kask?
No i w takich sprawach warto napisać, o jakie miasto chodzi :D
Szczecin :D
Reszta jak widać na zdjęciu :
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... 762&type=3
Pozdrawiam
Ania

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: Pedro » wt września 18, 2012 7:57

parę lat temu ja miałem podobny problem z jazdą juniora na rowerze - napędzał się (naciskał na pedał) tylko jedną nogą, po czym cofka i znowu ta sama noga (rower bez nożnego hamulca, pedały swobodnie kręcą się do tyłu) ... nie wiem jak, ale przeszło i jeździ już normalnie
w Twoim przypadku strzelę - może córa boi się / nie umie przenieść ciężaru ciała na drugą nogę (tą, którą się odpycha) i odpychać przeciwną ?! może niech postoi, poskacze na każdej nodze (bez rolek) i poobserwuj czy tu nie ma problemu, a w trakcie jazdy niech spróbuje trochę pojechać na 1 nodze z lekko uniesioną drugą i odwrotnie ... nie wiem czy coś pomoże, ale spróbować chyba nie zaszkodzi !

Awatar użytkownika
cobham
Posty: 19
Rejestracja: sob maja 19, 2012 7:27
Moje rolki: Fusion X3
Jeżdżę od: 0- 0-1996

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: cobham » wt września 18, 2012 10:53

Może najprostszy slalom między szeroko rozstawionymi kubeczkami. Zmusi ją to do przenoszenia ciężaru z jednej nogi na drugą przy zmianach kierunku jazdy.

Awatar użytkownika
amd
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sierpnia 12, 2012 12:08
Moje rolki: rollerblade
Jeżdżę od: 02 cze 2012
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: amd » wt września 18, 2012 1:03

Pedro pisze:w Twoim przypadku strzelę - może córa boi się / nie umie przenieść ciężaru ciała na drugą nogę (tą, którą się odpycha) i odpychać przeciwną ?! może niech postoi, poskacze na każdej nodze (bez rolek) i poobserwuj czy tu nie ma problemu, a w trakcie jazdy niech spróbuje trochę pojechać na 1 nodze z lekko uniesioną drugą i odwrotnie ... nie wiem czy coś pomoże, ale spróbować chyba nie zaszkodzi !
Dzięki, jak wroci z przedszkola to sprobuje z nia najpierw to bez rolek cwiczenie, a jak pojdziemy na rolki, to tą drugą wersje.


Cobham- tą opcję probowalam, nawet jest na zdjeciu, ale mala tak kombinuje, ze i tak daje rade z jedna noga :? a jak zaczynam tlumaczyc to konczy sie nerwami, dlatego wole jej poszukac innych rozwiązan.
Pozdrawiam
Ania

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: Toudi » wt września 18, 2012 2:52

Ja uczyłem swoje dzieciaki po prostu chodzić z rękami na kolanach (to żeby nogi ugiąć) i samo poszło.
Moim zdaniem, to nic złego, że na początku nie przenosi ciężaru ciała (niektórzy tak jeżdżą przez rok albo dłużej).
Ale potem rzeczywiście ćwiczyliśmy to co Pedro mówi, po to, żeby nauczyły się jechać na jednej nodze choć przez chwilę.
A o ochraniacze pytałem, bo często to strach przed upadkiem blokuje i usztywnia.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
amd
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sierpnia 12, 2012 12:08
Moje rolki: rollerblade
Jeżdżę od: 02 cze 2012
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: amd » wt września 18, 2012 3:38

Toudi pisze: A o ochraniacze pytałem, bo często to strach przed upadkiem blokuje i usztywnia.
Ochraniacze ma, bo powiedziałam, ze bez tego nie ma mowy o nauce jazdy na rolkach. Dopiero jak zobaczyla na you tube, ze zawodowcy jezdza w ochraniaczach, to dala sie przekonac. Jednak i to niezbyt chetnie. Pewnego razu, upadla do tylu na pupe, a nastepnie glowa uderzyla o ziemie. Kask ja ochronil, wstala, otrzepala raczki i powiedziala: Dobrze, ze mam ten kask. Od tej pory bez gadania naklada go na glowe.
Co do upadania, to fakt, boi sie panicznie, bo jak sie zachwieje, to od razu sie zlosci, ze znow by upadla. Brakuje jej tego, co widzialam na necie, ze w szkolkach uczy sie upadania. Ostatnio jednak, ma zabawe i po naszej jezdzie zaczyna zbierac kubki na boisku, bedac caly czas na rolkach. Robi to jadac i przykucajac, lub czasami upada, ale z niskiej wysokosci i przy malej predksci na kolana, potem chwiejnie sama wstaje. Widze, ze to oswoilo ja troche z gleba 8)
Nauczenie czegokolwiek wlasnego dziecka to niezla misja :roll:
Pozdrawiam
Ania

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: Pedro » wt września 18, 2012 3:42

a gdyby brakło jej motywacji czy zapału ... :)


Awatar użytkownika
amd
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sierpnia 12, 2012 12:08
Moje rolki: rollerblade
Jeżdżę od: 02 cze 2012
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: amd » wt września 18, 2012 3:53

Pedro pisze:a gdyby brakło jej motywacji czy zapalu :D
Ale super :D dzieki, tego nie znalazlam wczesniej. Szkoda, ze u nas nic takiego nie ma, czuje sie jakbym na wsi mieszkala :oops:
Pozdrawiam
Ania

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: Pedro » śr września 19, 2012 1:14

u mnie (Lublin) też nie, zresztą mało gdzie takie coś jest - a to całkiem świeży filmik z Rzeszowa

Awatar użytkownika
amd
Czterokółkowiec
Posty: 55
Rejestracja: ndz sierpnia 12, 2012 12:08
Moje rolki: rollerblade
Jeżdżę od: 02 cze 2012
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: amd » ndz września 30, 2012 9:46

Ok :wink: corka opanowala podnoszenie drugiej nogi :lol:
Dalej jeździ na sztywnych kolanach, ale już coraz lepiej idzie.
Mamy jeszcze jeden problem, jazda na szeroko rozstawionych nogach. :?
Jak jej pokazuje jak nogami pracowac to slysze "bede jezdzila jak chce" :twisted:
Macie jakis pomysl na to zeby znow podstepem cos jej podsunąć?

Co do filmiku, to moje dwie corki oglądały z rozdziawionymi buziami :mrgreen:
Pozdrawiam
Ania

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: waluś » ndz września 30, 2012 9:52

Najlepiej zabierz ją w miejsce gdzie jeżdżą jakieś wymiatacze. Popatrzy i się nakręci. Wtedy któregoś z nich poproś żeby wytłumaczył dzieciakowi dokładnie to, co przed chwilą Ty próbowałaś wytłumaczyć. Dzieci mają tendencje do słuchania idoli a nie rodziców. :D

slonik
Posty: 5
Rejestracja: pn stycznia 21, 2013 1:36

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: slonik » pn stycznia 21, 2013 11:50

Czy ktoś wie, od jakiego wieku można dziecko uczyć jazdy na rolkach? A właściwie samo może się uczyć, razem z uczącymi się rodzicami, w sytuacji braku szkółki w bliższej i dalszej okolicy? Żona twierdzi, że 2,5 roku to jeszcze za mało. Z kolei ja uważam, że skoro dzieciak potrafi biegać, to i jazdy na rolkach może spróbować, oczywiście w komplecie ochraniaczy i kasku (sam bez tego nawet nie stanę na asfalcie).

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Uczenie swojego dziecka jazdy na rolkach

Post autor: zico » wt stycznia 22, 2013 8:29

Nawet dwuletnie mogą dać radę, ale to trzeba spróbować pod okiem instruktora.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”