Wąski zjazd, materiały do nauki

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

tomekes
Posty: 9
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 12:12
Jeżdżę od: 08 cze 2012

Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: tomekes » śr czerwca 13, 2012 8:03

Cześć!
Kiedyś jeździłem na rolkach jakieś 10 lat temu. Ostatnio zakupiłem sobie rolki na 2 dzień już oswoiłem się i nie mam większych problemów z jazdą, jednak jest problem z opanowaniem prędkości. Na rolkach przemieszczam się pomiędzy 2 punktami, na trasie jest dość wąski zjazd, nie jest on zbyt stromy, ale jednak bez odpychania nabieram prędkości. Jest nierówna płyta chodnikowa na tym odcinku, jak narazie jezdzę używając hamulca, jednak chciałbym poznać i nauczyć się metody bez używania hamulca, co doradzicie w tej sytuacji?
Czy zostały w Polsce wydane jakieś książki na temat wrotkarstwa? Jakoś tam jeździć da radę każdy, są filmiki w internecie. Ale na żadnym filmiku nie widziałem opisanej fazy odepchnięcia się, tzn kiedy trzeba przyłożyć największą siłę jaki kąt ustawienia rolek jest optymalny itp.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: Toudi » śr czerwca 13, 2012 10:26

tomekes pisze: kiedy trzeba przyłożyć największą siłę jaki kąt ustawienia rolek jest optymalny itp.
pozdrawiam
My tu wszyscy szukamy punktu G :D
Pozdrawiam
Piotr

tomekes
Posty: 9
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 12:12
Jeżdżę od: 08 cze 2012

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: tomekes » śr czerwca 13, 2012 10:37

Rozumiem ;) Trenuję wioślarstwo, na tego przykładzie wiem, że płynąć sobie można. Ale są różne techniki lepsze i gorsze, ale każda jest lepsza od bezmyślnego pluskania w wodzie. Liczyłem, że uda mi się znaleźć i poczytać o jakieś technice jazdy ;P

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: wasyl » śr czerwca 13, 2012 11:09

Oj komentarz o pkt. G spowodował, że mało nie zalałem monitora ;)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: Doody » czw czerwca 14, 2012 9:04

Możesz zjeżdżać np. krótkimi skrętami (jak w narciarstwie) - do tego potrzeba około 80cm szerokości.
Możesz nauczyć się T-stopu ale w tym przypadku koła dostaną mocno w kość.
Hamulec w takich przypadkach dobrze się sprawdza :D i jeśli traktujesz rolki jako środek transportu, to właśnie hamulec będzie dla Ciebie punktem G :mrgreen:
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

tomekes
Posty: 9
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 12:12
Jeżdżę od: 08 cze 2012

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: tomekes » czw czerwca 14, 2012 12:04

Właśnie próbuję tak zjezdzać, ale chodnik ma max 1 m, z czego po bokach jest sporo piachu i nawet przy podjeździe ciężko jechać bo czasem noga ucieknie na piachu.
Ale trening czyni mistrza :D, liczę że jeszcze się nauczę ;P.
Jako taki T-stop potrafię, ale przy niewielkich prędkościach.

Inne pytanie, jak często przekładać kółka? Jezdzę od tygodnia około 20km dziennie (nie wiem czy to intensywnie) i pierwsze kółko widać bardziej się zużyło od innych.

Jaką twardość kółek polecacie to luźnej jazdy po mieście?
Ostatnio zmieniony czw czerwca 14, 2012 12:39 przez tomekes, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: Doody » czw czerwca 14, 2012 12:10

Zależy ile ważysz, ale najbardziej uniwersalne to 84A. Z tym że z kółkami jest tak, że bardziej liczy się producent i model niż oznaczenie twardości. Niestety często producenci nie rzetelnie podchodzą do podawania twardości w skali Shore'a A dla materiałów miękkich.

A jak często zamieniać miejscami: czym częściej tym dłużej koła zachowają swój profil. Ja zamieniam jak tylko zobaczę że koła zaczynają się robić niesymetryczne.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

tomekes
Posty: 9
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 12:12
Jeżdżę od: 08 cze 2012

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: tomekes » czw czerwca 14, 2012 12:41

To są rolki bladerunner formula 82, Kółka są oznaczone 78A
Ważę koło 95 kg

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: Pedro » czw czerwca 14, 2012 1:09

tomekes pisze:Kółka są oznaczone 78A
Ważę koło 95 kg
no to długiej przyszłości razem Wam nie wróżę :shock:

tomekes
Posty: 9
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 12:12
Jeżdżę od: 08 cze 2012

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: tomekes » czw czerwca 14, 2012 1:37

Te kółka były razem z rolkami, spodziewam się, że będę musiał je wymienić. I proszę o poradę a nie o wróżbę ;)

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: Pedro » pt czerwca 15, 2012 8:04

rady dostałeś już wcześniej, ale jeszcze garstka
jeżeli chodzi o częstotliwość przekładania kółek - nikt Ci tu dokładnie nie poda, czy co 10 czy 25 dni - musisz uważać, żeby nie doprowadzić kółek do profilu zbytnio trapezowego - najlepiej oglądaj po każdej jeździe, aha i pamiętaj o zamianie kółek nie tylko stronami ale też miejscami (w zależności od tego, jaki układ kółek chcesz zachować / osiągnąć),
a szykując się na wymianę kółek, chyba większość userów tutaj doradzać Ci będzie - przy Twoich parametrach - kółka Hyper Concrete (ja też je polecam)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: Doody » pt czerwca 15, 2012 8:45

Ja nawet bym polecał Hyper Create, bo jeszcze twardsze :)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: zico » pt czerwca 15, 2012 8:46

Doody pisze:Ja nawet bym polecał Hyper Create, bo jeszcze twardsze :)
Tylko mniej stabilniejsze ze względu na profil.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: Doody » pt czerwca 15, 2012 8:57

zico pisze:
Doody pisze:Ja nawet bym polecał Hyper Create, bo jeszcze twardsze :)
Tylko mniej stabilniejsze ze względu na profil.
A to racja, ale w sumie do sprzętu fitnesowago - kółka o profilu stożkowym i tak z całego zestawu koła będą najlepsze :)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

tomekes
Posty: 9
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 12:12
Jeżdżę od: 08 cze 2012

Re: Wąski zjazd, materiały do nauki

Post autor: tomekes » pt czerwca 15, 2012 1:36

A wg co myślicie o rolkach bladerunner formula 82 ? Do jazdy zwykłej na co dzień są spoko?
To są moje pierwsze hmmmm "lepsze" rolki, kiedyś za gówniarza miałem ale były to takie no name. Więc nie mam doświadczenia. To tak jak bym nie znając wody pływał w kiślu i też było by fajnie bo pływam ;P
Ostatnio zacząłem sporo na nich jeździć, ostatni raz z domu w butach wyszedłem w poniedziałek ;P(nie licząc pojedynczych krótkich wyjść do sklepu czy do śmietnika).
Ogólnie, połknąłem bakcyla i spodobało mi się to. Może pod koniec sezonu sprawię sobie kolejną parę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”