Jak smarować ???

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

irongrzes
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 18, 2012 6:35
Moje rolki: Rollerblade Pro ALU 07
Jeżdżę od: 16 maja 2012

Jak smarować ???

Post autor: irongrzes » śr maja 23, 2012 7:27

Jeżeli ktoś by mnie oświecił jak często i w jaki sposób smarować łożyska byłbym wdzięczny. Chyba że ktoś poda linka do jakiegoś artykułu na ten temat .
Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak smarować ???

Post autor: zico » śr maja 23, 2012 9:31

Rozebrać łożyska (ściągnąć osłonkę lub osłonki), wyczyścić np. w benzynie ekstrakcyjnej, smarować smarem np. ŁT43.
Co ile? Jak będziesz słyszeć metaliczny dźwięk = jw. i smarować, po deszczu = jw. i smarować itp. itd.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
trev79
Czterokółkowiec
Posty: 70
Rejestracja: wt maja 08, 2012 9:35
Moje rolki: Spark XRC
Jeżdżę od: 15 maja 2012
Lokalizacja: ZMC

Re: Jak smarować ???

Post autor: trev79 » śr maja 23, 2012 9:43

Ten smar też się nadaje do łożysk SG (5), tam gdzie oryginalnie jest smar żelowy?
Cztery przyłożenia w jednym meczu

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak smarować ???

Post autor: zico » śr maja 23, 2012 9:45

trev79 pisze:Ten smar też się nadaje do łożysk SG (5), tam gdzie oryginalnie jest smar żelowy?
Po wyczyszczeniu w benzynie każdy smar do łożysk się nadaje.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jak smarować ???

Post autor: Doody » śr maja 23, 2012 9:49

Nadaj się.

Ja smarowałem łożyska: tawotem, smarem grafitowym, wazeliną maszynową i co tam jeszcze miałem pod ręką - różnicy nie odczuwam.
Może zawodnikom ścigającym się o czołówkę robi to jakąś różnicę - mnie jak mówiłem nie i założę się że 99,9% innych wrotkarzy różnicy również nie wyczuje.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

irongrzes
Posty: 6
Rejestracja: pt maja 18, 2012 6:35
Moje rolki: Rollerblade Pro ALU 07
Jeżdżę od: 16 maja 2012

Re: Jak smarować ???

Post autor: irongrzes » pt maja 25, 2012 6:56

Wielkie Dzięki :) :)

Awatar użytkownika
trev79
Czterokółkowiec
Posty: 70
Rejestracja: wt maja 08, 2012 9:35
Moje rolki: Spark XRC
Jeżdżę od: 15 maja 2012
Lokalizacja: ZMC

Re: Jak smarować ???

Post autor: trev79 » pt maja 25, 2012 8:47

Smar grafitowy się nie nadaje do łożysk bo ma właciwości scierne.
Cztery przyłożenia w jednym meczu

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Jak smarować ???

Post autor: julek1967 » sob maja 26, 2012 9:32

trev79 pisze:Smar grafitowy się nie nadaje do łożysk bo ma właciwości scierne.
zgadzam sie
rozwine troche temat smarowania i wogóle łożysk.:jeśli chodzi o to czym smarujemy to najogólniej mówiąc można użyc "mazidła" gęstego np. smaru bądz rzadkiego np.oliwy . Oba typy mają swoje za i przeciw ale w przypadku prędkości osiąganych we wrotkarstwie żadne z podanych mazideł nie ma dużej przewagi nad drugim. Każdy może obliczyc prędkośc kątową z jakim poruszają się łożyska .Ja przeliczyłem te prędkości dla założeń: prędkośc rolkarza 40km/h,wielkośc kół 110mm do 80mm. wyniki prędkośc kątowa wynosi ok 2000obr/min dla 110 do 2600 obr/min dla 80mm.Natomiast nominalne prędkości łożysk dla różnych klas wykonania 608-mek wynoszą 28000-38000 obr/min. widac z tego ,że nasze łożyska nawet w 10% nie dotrzymują nominałom na jakie zostały wykonane,więc wpływ oporów ruchu wynikających z użycia smarów czyli mazideł gęstych jest znikomy!
Jeśli chodzi teraz o jakośc wykonania to oczywiście ma wpływ na opory toczenia i żywotnośc ale ma to duże znaczenie dla wartości prędkości nominalnych .w sprzedaży mamy całą game łożysk poczynając od tanich bo po 1 zł/szt do znacznie droższych po 100 zł/szt ,które może dla zawodowców mogą miec znaczenie związane bardziej z prestiżem i spokojem ducha niż z wymiernymi korzyściami czasowymi w zawodach .Amator natomiast nie wyczuje różnicy czy pojedzie na chińskich tanich czy szwajcarskich cackach.Bo tak naprawde walka toczy się w jakosc kół ,szyn i butów,a łożyska to tylko mała kropka nad "i"....

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak smarować ???

Post autor: Toudi » sob maja 26, 2012 11:16

julek1967 pisze:Prędkośc kątowa wynosi ok 2000obr/min dla 110 do 2600 obr/min dla 80mm.Natomiast nominalne prędkości łożysk dla różnych klas wykonania 608-mek wynoszą 28000-38000 obr/min. widac z tego ,że nasze łożyska nawet w 10% nie dotrzymują nominałom na jakie zostały wykonane,więc wpływ oporów ruchu wynikających z użycia smarów czyli mazideł gęstych jest znikomy!
Zdaje mi się, że obroty nie mają z oporami wiele wspólnego a może nawet zależność jest przeciwna od przedstawionej przez Ciebie (strzelam, bo nie wiem). Przyszło mi do głowy, że przy 30 tys obrotów łożysko i smar się pewnie rozgrzewa, więc smar się zbliża właściwościami do oliwki (nie topi się ale na pewno jest rzadszy, niż zimny smar), więc opory maleją. A to, że obroty nie mają wpływu na opory wnioskuję stąd, że przecież czy raz, czy 30 tys razy, to jednak siła potrzebna do przekręcenia łożyska chyba będzie taka sama.
Pozdrawiam
Piotr

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Jak smarować ???

Post autor: julek1967 » ndz maja 27, 2012 8:41

te obroty to SIŁA ODŚRODKOWA działająca na części pozostające w ruchu czyli kulki ,bieżnia i smar-dlatego łożyska kulkowe wykorzystuje się do mniejszych prędkości /bo nacisk kulek na bieżnie wzrasta/! dla większych stosujemy łożyska ślizgowe hydrostatyczne bądz hydrodynamiczne /ale to na marginesie/.co do nagrzewania to masz racje ! łożyska u nas w rolkach pracują, powiedzmy to, na zewnątrz i wpływ temp. otoczenia jest mniejszy niż np w silkniku samochodu.Oczywiście-smar podnosi swoją temperature bo jednocześnie oprócz funkcji smarnej ma też chłodzic łożysko,w którym temp. wzrasta poprzez tarcie.W łożyskach jak i w innych elementach ,króre obracają się względem siebie obserwujemy Zasade Klina Smarnego-tzn kulka tocząc się po bieżni porywa niejako smar ,który wchodzi między nią a bieżnie.Reszta albo jak kto woli nadmiar smaru zostaje w spoczynku.Jeśli jest go jednak za dużo to zostaje on wyciśnięty z łożyska-nie bójmy się zatem smarowac w nadmiarze bo po przejechaniu kilku km wyjdzie on .Nie należy też przesadzac bo z kolei zostanie on wewnątrz huba i troche wzrośnie nam waga całego koła. Dużo smaru możemy dac np.gdy zawody są organizowane w deszczu.wtedy łożysko jest lepiej chronione przed wodą.Troche chyba wyjaśniłem i cdn... a i jeszcze jedno Toudi -siła będzie taka sama ale jak to zrobisz w czasie to już będzie praca czy jak kto woli moc ,a to już zmienia postac rzeczy ! prawda ?

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak smarować ???

Post autor: Toudi » ndz maja 27, 2012 11:04

Jeszcze nigdy nadmiar smaru nie wycisnął mi się z łożyska a oliwka owszem. Rzeczywiście, po otwarciu zaślepki widać, że wyciska się z bieżni i osiada na zawleczkach czy koszyczku ale jednak jest na tyle gęsty, że na zewnątrz mi się nigdy nie przecisnął.
Co zaś dotyczy siły, niezbędnej mocy czy wykonanej pracy to nie bardzo rozumiem, co to zmienia w kwestii oporu, jaki stawia smar czy oliwka ale pomijając już teoretyczne dywagacje, wystarczy pokręcić łożyskiem smarowanym i oliwionym, żeby wyciągnąć wnioski.
wciąż zatem uważam, że na oliwce koła kręcą się lżej i moje koła wiedzą o tych preferencjach, bo te naoliwione kręcą się lżej niż nasmarowane smarem.
Jednak smar ma praktyczną przewagę, bo starcza na dłużej. I dlatego łożyska w rolkach fitnesowych i kółka treningowe smaruję smarem.
Pozdrawiam
Piotr

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Jak smarować ???

Post autor: julek1967 » pn maja 28, 2012 5:15

no i teraz mamy dylemat i to już kilka razy poruszany-co innego bez a co innego z obciążeniem-dla prędkości nominalnych różnica pewnie będzie ale dla nas i 0,10 prędkości nominalnej wielkiej róznicy nie stanowi.ale kazdy smaruje sobie czym chce,czym woli i jest przekonany ,że tak lepiej-i tego się trzymajmy-dużo krzywdy nie wyrządzimy a za to jaki spokój ducha ! a o tym wyciskaniu smaru to też trzeba przyjąc -przy prędkościach nominalnych.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jak smarować ???

Post autor: Doody » pn maja 28, 2012 8:43

trev79 pisze:Smar grafitowy się nie nadaje do łożysk bo ma właciwości scierne.
No ..., a ja się dziwiłem dlaczego kuleczki mi się takie małe zrobiły! :mrgreen: - W łożyskach: aby nie było niedomówień ;)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jak smarować ???

Post autor: Toudi » pn maja 28, 2012 10:26

trev79 pisze:Smar grafitowy się nie nadaje do łożysk bo ma właciwości scierne.
Czy mając właściwości ścierne, coś może się nazywać smarem?
Kiedyś grafitowy zalecali do łańcuchów rowerowych i innych obciążonych części ale nie łożysk. Może dlatego, że jest bardzo gęsty?
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jak smarować ???

Post autor: Doody » wt maja 29, 2012 8:24

Miałem chwilkę czasu i znalazłem smar np. RENOLIT FG 150 produkcji FUCHSoil (smar grafitowy) zalecany do łożysk tocznych, więc chyba jednak nie do końca jest tak że smarowi grafitowemu do łożysk mówimy zdecydowane NIE.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”