Czyszczenie łożysk

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

soku
Posty: 6
Rejestracja: śr października 05, 2011 7:55
Moje rolki: K2
Jeżdżę od: 26 sie 2011

Czyszczenie łożysk

Post autor: soku » śr października 05, 2011 9:23

A ja mam głupie pytanie, jak często się czyści łożyska?
Zależy to od stylu jazdy? Po przejechaniu kawałka po piasku szybciej je zabrudzimy?
Jaki smar do tego?
Czuć różnice jak się ma zabrudzone łożyska?

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

Re: Czyszczenie łożysk

Post autor: sstolper » śr października 05, 2011 10:49

Np. jak zaczynają hałasować,
gdy słabo sie krecą.

Z dotychczasowego krotkiego doswiadczenia moge powiedziec, ze smaru nawet opisywanego gdzies ŁT7 czy 11 (juz nie pamiętam dokladnie symbolu) lepiej nie stosowac bo spowalnia. oliwka to jest to ale wymaga czestych smarowan. Ja mam zawsze zapasowe łozyska w słoiku z rozpuszczalnikiem co czyni operacje wymiany lozysk wykonalna w pol godziny.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Czyszczenie łożysk

Post autor: Doody » czw października 06, 2011 8:21

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak często czyścić łożyska. Zależy to od nawierzchni, rodzaju jazdy, warunków atmosferycznych.
Np jeśli jeździsz speed i smarujesz łożyska oliwką to najlepiej je smarować co około 100km. Jeśli nie ścigasz się tyko jeździsz rekreacyjnie, lub urban, to najlepiej czyścić je tak jak sstolper napisał: jak się nie kręcą lub hałasują, lub jak czujesz opory obracając je w palcach (najczęściej są to ziarenka piasku które dostały się do środka) Do smarowania możesz użyć np tawotu oczywiście nie do speed'a. Mimo że po nasmarowaniu tawotem będzie Ci się wydawało że opory toczenia samego łożyska są duże, to po założeniu kółek, pod obciążeniem, w czasie normalnej jazdy tego nie odczujesz, a z racji na gęstość smaru będziesz mógł serwisować łożyska dużo rzadziej.
sstolper pisze: Ja mam zawsze zapasowe łozyska w słoiku z rozpuszczalnikiem co czyni operacje wymiany lozysk wykonalna w pol godziny.

Tego sposobu raczej nie polecam bo po wyjęciu z rozpuszczalnika łożyska w ciągu nawet minuty mogą się utlenić (złapać korozję), dużo lepiej jest przechowywać łożyska już zasmarowane i np pokryte w całości również warstwą smaru.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”