Koła słabo kręcą po wymianie

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Koła słabo kręcą po wymianie

Post autor: Herb » sob sierpnia 13, 2011 10:16

zico pisze:
Herb pisze: kupić takiego samego kształtu, dedykowane do osi 6mm, np. BSB.
To nic nie zmieni, bo będzie jeszcze potrzebny dystans pomiędzy łożyska, a szyny.
Ale on te dystanse ma, te "grzybki" właśnie.

Ale istotnie jest problem:

Mówiłem, że warto te tuleje wymienić, ale może się okazać że BSB czy Powerslide będą miały za długą tę część wchodzącą w łożysko. Tomek, najlepiej zrobisz, jak pójdziesz do wiadomego sklepu który masz pod nosem w Katowicach i poprosisz o przymiarkę. Bo jeżeli tuleje wchodziłyby w wewnętrzny pierścień łożyska na całą jego szerokość, wtedy musiałbyś spiłować tę część "grzybków" która wchodzi w łożysko...
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
tomek_wap
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: wt marca 30, 2010 10:12
Moje rolki: RB X5, XSJADO
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Koła słabo kręcą po wymianie

Post autor: tomek_wap » sob sierpnia 13, 2011 10:23

chyba tak zrobie, bo widząc tulejki z PS czy BSB

Obrazek

to jak widać ta część węższa po obu stronach tulejki jest dłuższa niż w tych stockowych.

to już wolę spiłować tulejki ...

PS. jak by nie mogli ustandaryzować te rozmiary tuleji, śrub itd. Kombinacje jak nie wiem, a potem są same problemy ;-)
Ostatnio zmieniony sob sierpnia 13, 2011 10:25 przez tomek_wap, łącznie zmieniany 1 raz.
Rollerblade X5 LE / XSJADO 1

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Koła słabo kręcą po wymianie

Post autor: Herb » sob sierpnia 13, 2011 10:24

Też opcja :D
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Koła słabo kręcą po wymianie

Post autor: zico » sob sierpnia 13, 2011 10:25

Za dużo zaczynacie mieszać.

Herb - tulejki BSB nic nie pomogą w temacie osi i szyny z Fila NRK BX.
Tomek - z tego, co pamiętam takie tulejki jak w FIla NRK BX - dystansowe i zarazem pomniejszające średnicę z 8mm na 6mm były w Salomonach. Mam takie tuleje na stanie, ale nie mam już żadnego modelu BX, więc będzie mi bardzo trudno sprawdzić ich dopasowanie. Chodzi szczególnie o dystans pomiędzy łożyskami oraz o odległości części tulejki wchodzącej w łożyska od strony wewnętrznej, żeby nie rozpychały podkładek zewnętrznych. Jak chcesz mogę Tobie wysłać do dopasowania.
Twoja ingerencja tulejkami 8mm mogła poprawić toczenie - co właśnie tak się stało, ale jedynym niebezpieczeństwem jest wyłamanie ośki w części środkowej po niezamortyzowanym skoku. Miałem bardzo dawno temu taką sytuację na plastykowej tulejce z ośką 6mm. Trochę się napociłem żeby wyciągnąć pękniętą, wygiętą ośkę wraz z dosłownie wręcz rozerwaną plastykową tulejką.

I jeszcze na koniec dodam, że co kółko to może się zdarzyć inna szerokość tulejki, więc piłowanie tulejek BSB 6mm to dużo zabawy na każdy zestaw kół...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
tomek_wap
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: wt marca 30, 2010 10:12
Moje rolki: RB X5, XSJADO
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: Koła słabo kręcą po wymianie

Post autor: tomek_wap » sob sierpnia 13, 2011 10:56

Ta szersza część tulejki z BX'ów ma dokładnie 1cm długości (wzdłuż tulejki).
Taki sam jest dystans pomiędzy łożyskami w środku koła, tulejki idealnie osiadają tą szeroką częścią na pierścieniach łożyska.

Cała tulejka jest długa na 17mm, gdzie części węższe mają po 3.5mm.

Adres i wymiary Ci podam w mailu zaraz: jak by byl kłopot aby sprawdzić wymiary mega dokładnie to poproszę o wysyłkę, + masz też śruby 8mm do Rollerblade'ów na sztuki :) - kłopot też z wyciąganiem tych 6mm tulejek - na razie używam do tego impusa, ale idealnie by bylo użyć czegoś ogrągłego tak jak tulejka a nie kanciastego jak imbus i tym samym narazić tulejkę na ewentualne obrażenia czy tam deformację, bo pamiętajmy, że te stockowe tuleje są bardzo słabo wykonane, podobnie grzybki.

PS. co do piłowania tulejek i grzybków to sobie w takim razie odpuszczę, faktycznie więcej z tym zabawy, utrapienia...
Rollerblade X5 LE / XSJADO 1

nknd
Posty: 12
Rejestracja: wt sierpnia 31, 2010 1:42
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 0- 9-2010
Lokalizacja: wawa

Re: Koła słabo kręcą po wymianie

Post autor: nknd » ndz sierpnia 14, 2011 3:37

Nie no, rozumiem, o czym mowa. mam dwa komplety kół z łożyskami. jedne rodem z fittnesowych Fila na osie 6 mm, drugie oryginalne z NRK, więc z podobnymi tulejkami na 6mm już się bawiłem.
Głupio wyszło, bo oba komplety miałem złożone i przy przekładaniu zapomniałem, że dystanse są tylko w jednym.
A tak, przy okazji mam jeszcze pytanie. Czy wszystkie łożyska robione są z rdzewnej stali?
Bo cała akcja z wymianą kół wynikła z tego, że zatarłem łożyska na deszczu.
Za rozbieranie/smarowanie zabrałem się po dwóch dniach i okazało się, że trochę już nadrdzewiały...

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Koła słabo kręcą po wymianie

Post autor: zico » ndz sierpnia 14, 2011 9:53

nknd pisze:Bo cała akcja z wymianą kół wynikła z tego, że zatarłem łożyska na deszczu.
Za rozbieranie/smarowanie zabrałem się po dwóch dniach i okazało się, że trochę już nadrdzewiały...
Na upartego można je odratować. O ile trudno znaleźć łożyska, które nie będą rdzewieć, to o tyle łatwiej przygotować łożyska na deszcz. Jest preparat Corrosion X dzięki któremu duża część łożysk działa bez problemu nawet po intensywnym deszczu. Tym preparatem również ratowałem wiele łożysk do nie odratowania. Jest to oliwka z dodatkami jak z Archiwum X i najlepsze jest to, że działa w wielu przypadkach :) Masz dwa w jednym: smarowanie i ochronę. Minusem jest cena i smarowanie, co 10 godzin używania, bo to jest po prostu oliwka.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”