Co jest ze mna nie tak ?

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
tadelka
Posty: 22
Rejestracja: ndz maja 09, 2010 12:38
Moje rolki: Rollerblade Spark 80
Jeżdżę od: 30 kwie 2010
Lokalizacja: Częstochowa

Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: tadelka » ndz maja 09, 2010 1:03

Witam ! Zeby bylo szybko.... ;)
Mam 28 lat i namowilam meza na zakup rolek ( oboje wybralismy Rollerblade Spark 80 ).
Ale zeby bylo od poczatku to musze pare slow o sobie napisac. Jestem typem leniwca, jedynym sportem jaki uprawiam dosc regularnie to dlugie spacery z psem po lesie i to na tyle. W zwiazku z tym, ze niedlugo trzydziestka :wink: postanowilam sie za siebie wziac. Niestety same kremiki antycellulitowe nie daja cudownych efektow, a na raczkach i nozkach pojawily sie papatki ;))) Ruszac sie nie lubie, niestety...Przed kupnem rolek rozpoczelam gimnastyke wstepna, coby uniknac pozniejszych zakwasow. Bardzo polecam cwiczenia na rece i nogi 8 minut na youtube. Miesiac regularnych cwiczen i juz jakies tam efekty sa :wink: Mam 165 cm wzrostu i waze 63 kg, nie licze, ze schudne, bo po prostu taka mam budowe ( szerokie biodra i masywne uda :evil: ) i chociazbym jadla same jablka to ponizej 60 kg nie zejde nigdy... glownie zalezy mi na ujedrnianiu :) Rolki zawitaly pod nasz dach i zaczelo sie dosc intensywne jezdzenie ( tzn nauka :P ) 3 - 4 razy w tygodniu po 1,5 godziny. ( zaliczylismy 5 takich wypadow ) Ale...ale... zeby nie bylo za kolorowo, to zaczelam strzelac... :shock: :shock: Wszystkie stawy mi strzelaja przy najmniejszym nawet ruchu. O ile rekami, barkami i nadgarstkami sie nie przejmuje to jednak kolana doslownie mi pykaja, strzelaja przy najmniejszym poruszeniu. Szczegolnie prawa noga... Jak poloze dlon na kolanie i zegne noge to mam wrazenie, ze kosc mi sie rozsypuje. Sam odglos sciska za gardlo... Cwiczac 8 minutowki tez bylo slychac strzelanie, ale zwalilam to na odglos paneli. Nie sadzilam, ze to moje stawy. Czy to jest normalne ? Mam wrazenie, ze jeszcze pare razy wyjde na rolki i mi sie te kolana rozsypia... Co robic ? Moze mieliscie takie doswiadczenia ? Czy to przejdzie ? Udac sie do ortopedy ? Rzucic rolki w kat ? Dodam, ze nigdy nie mialam nic zlamanego, ani skreconego... ( W dziecinstwie jedynie mialam problemy ze wzrostowymi bolami stawow, ale to bylo dawno i juz o tym zapomnialam ).Nie mam pojecia skad te nieprzyjemne trzaski.... napiszcie cos madrego...

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: zico » ndz maja 09, 2010 1:08

Zapytaj dobrego lekarza - no chyba, że tutaj jakiś jest.

Może być tak, że kolano masz za słabe na ruch odepchnięcia rolki i musi się po prostu wzmocnić. Oczywiście to nie jest wyznacznik, lepiej zapytać lekarza - może to być coś błahego (mam nadzieję), albo coś innego.

Dla pewności zapytaj porady fachowca z dziedziny ortopedii.

PS Sprzęt jest ok - miękkie kółka, kompozytowa szyna - wszystko gra. Więc zaczepka lekarza, że jeździsz na rolkach nie powinna mieć miejsca :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
tadelka
Posty: 22
Rejestracja: ndz maja 09, 2010 12:38
Moje rolki: Rollerblade Spark 80
Jeżdżę od: 30 kwie 2010
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: tadelka » ndz maja 09, 2010 5:49

Dzieki Zico. Moze ktos jeszcze sie wypowie na ten temat. Kurcze, moze mam jakies zwyrodnienie stawow o ktorym wczesniej nie wiedzialam i nadal nie wiem...
Chyba trzeba bedzie sie jednak wybrac do ortopedy. :?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: zico » ndz maja 09, 2010 6:18

tadelka pisze:Dzieki Zico. Moze ktos jeszcze sie wypowie na ten temat. Kurcze, moze mam jakies zwyrodnienie stawow o ktorym wczesniej nie wiedzialam i nadal nie wiem...
Chyba trzeba bedzie sie jednak wybrac do ortopedy. :?
No ale nie trzeba robić kwaśnej miny ;) Może to tylko błahy powód - kwestia wzmocnienia kolan :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
bujak
Prześcigant 4x100mm
Posty: 328
Rejestracja: śr kwietnia 07, 2010 8:54
Moje rolki: Fusion x3
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Pobiedziska / Poznań

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: bujak » ndz maja 09, 2010 6:37

Kisiel i galaretka czasem pomagają na stawy;) Generalnie wspomagają tę maź tam w środku...
rock'n'rollki

Awatar użytkownika
tadelka
Posty: 22
Rejestracja: ndz maja 09, 2010 12:38
Moje rolki: Rollerblade Spark 80
Jeżdżę od: 30 kwie 2010
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: tadelka » ndz maja 09, 2010 7:39

Wlasnie stoi przede mna galaretka malinowa :) Ogolnie przekopuje internet w zwiazku z tym problemem i naprawde wiele osob tak ma. Chyba po prostu za intensywnie zaczelam. Ale zawsze lepiej skonsultowac sie z lekarzem. Wstajac z krzesla strzela mi nawet miednica. I to z dwoch stron....Masakra !

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: Toudi » ndz maja 09, 2010 8:20

bujak pisze:Kisiel i galaretka czasem pomagają na stawy;) Generalnie wspomagają tę maź tam w środku...
Dlaczego kisiel i galaretka?
Bo takie ciągnące?
To jeszcze guma do żucia i rozgotowany makaron też powinny pomagać.
Może chodzi o skład?
Za galaretkowatość galaretki odpowiada żelatyna ale za kisielowatość kisielu, skrobia ziemniaczana.
Więcej ziemniaków jedz!
I chyba lepiej w formie kopytek niż frytek - frytki kruche i łamliwe a kopytka elastyczne, więc bardziej psuje do kolan, poza tym, nawet nazwa sugeruje obszar oddziaływania.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: zico » ndz maja 09, 2010 8:24

Bo zawierają kolagen!
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
tadelka
Posty: 22
Rejestracja: ndz maja 09, 2010 12:38
Moje rolki: Rollerblade Spark 80
Jeżdżę od: 30 kwie 2010
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: tadelka » ndz maja 09, 2010 10:11

Eeee, to ja ide na latwizne i jutro zamowie sobie w aptece Kolagen w tabletkach i glukozamine w tabletkach z olimpu. No i pewnie wyskocze do lekarza po skierowanie do ortopedy.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: Toudi » pn maja 10, 2010 9:14

Chodziło mi głównie o połączenie żelatyny z kisielem w jednym zdaniu i wnioski bazujące na ich konsystencji
To żelatyna zawiera kolagen.
Kisiel zawiera głównie skrobię i proste cukry. Nawet, jeśli jest tam odrobina żelatyny, to chyba przyswojony kolagen nie pozwoli udźwignąć masy, która przyrośnie dzięki skrobi i cukrowi. :lol:
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: jar-as » pn maja 10, 2010 2:37

Mam podobnie moze nie az tak ale jednak .Efekt strzelania zaniknął mi po jakimś czasie ,zaczęłaś ostro po sportowym niebycie wiec organizm sie denerwuje :wink: .Rozmowa z mądrymi w temacie czyli małżonka farmaceuta i inni ,i wiadomo ze dla niektórych glukozamina to placebo inni twierdza ze owszem ale dawka jednorazowo powyzej 1000 mg (chyba jakos tak) bo poniżej organizm nie odczuje i efektu nie bedzie .Sesje miesieczne z miesieczna przerwą powtarzane 3 razy.
Mi pomogło i to zdecydowanie .Glukozamina ma wspomóc produkcje tego czegoś co w stawach siedzi ,jednak nie wolno przedawkowac ,gdyz organizm sie przyzwyczai i jednoczesnie przestanie sam produkowac to co nalezy .

Awatar użytkownika
tadelka
Posty: 22
Rejestracja: ndz maja 09, 2010 12:38
Moje rolki: Rollerblade Spark 80
Jeżdżę od: 30 kwie 2010
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: tadelka » pn maja 10, 2010 4:22

Jar-as dzieki wielkie. Wiec teraz po miesiecznej katordze mam sobie zrobic miesiac przerwy ? Potem miesiac katorgi, potem znowu miesiac przerwy ? I tak trzy razy ? Kurcze, kolano prawe troche mnie pobolewa. :? Ale to moze tez zwiazane jest z pogoda ( od malego moge przepowiadac deszcz na podstawie bolu nog :wink: )
Z glukozamina to nie wiem jak to jest do konca, ale moj pies je ja od szczeniaka. Arthrofos ( glukozamina z chondroityna ) podawana raz dziennie - profilaktycznie, o ironio tez zalecona przez weta na strzelanie w łapach. Czy pomaga ? Nie wiem, mam wrazenie, ze wiekszy pozytek psiur ma z galaretki z kurzych lapek, no ale ...ja tego swinstwa jesc nie bede :D Pies na glukozaminie jedzie juz ponad 2 lata i ma sie calkiem dobrze ( no ale on nie ma zadnych ubytkow w stawach, czysta profilaktyka, najprawdopodobniej dozywotnia ).

W poniedzialek mam wizyte u ortopedy. Zobaczymy co powie...

Jar-as zakladajac, ze kupie 120 tab glukozaminy to jak dlugo powinnam ja brac, zeby nie przesadzic ? Kolagen juz wsuwam, ale dawka jest zabojcza - 8 tabletek dziennie o wielkosci antybiotyku i do tego do ssania o niefajnym smaku. To jest dopiero katorga !

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: Toudi » pn maja 10, 2010 8:31

Podobnie miałem, jak w zeszłym roku zimą zacząłem trochę biegać - za mocno chciałem i przedobrzyłem a potem przeczytałem, że przez pierwsze ileś tygodni powinienem zacząć od spacerów poprzez szybkie spacery do bardzo szybkich spacerów. A potem można zacząć truchtać.
To był amerykański autor, więc pomyślałem, że to zalecenia dla 120 kilowców a nie dla mnie, więc na 4 czy 5 treningu biegałem po 10 km. I tak przez tydzień a potem musiałem sobie zrobić 2 tygodnie przerwy bo przedobrzyłem. I zacząłem łykać glukozaminę :D

Po prostu troszeczkę wyluzuj i pozwól stawom przywyknąć.
Wychodź na 1 ha zamiast 1,5 przez 2 tygodnie i sama zobaczysz, czy coś się poprawia.

I gdzieś czytałem, żeby na początku nie trenować codziennie tylko dawać organizmowi czas na regenerację.

A tych tabletek, to może nie jedz wszystkich od razu :D

Kolagen tak smakuje, bo to pewnie rybi - znacznie lepiej się przyswaja, niż wieprzowy.

No i na koniec - Jar-as, pisząc o katowaniu się, to pisał raczej o glukozaminie niż o rolkach ale pewnie sam potwierdzi.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: jar-as » pn maja 10, 2010 10:15

Toudi dzieki ,juz zacząłem sie zastanawiać i wątpić jak ja to napisałem .Oczywiście chodzi o kurację glukozaminą ,miesieczna kuracja i miesiąc przerwy a treningi to co innego .Przede wszystkim to co zalecają to nie przeforsować a tym bardziej jak zaczynasz. Trenerzy zalecają 3 dni treningu dzień przerwy organizm wzmacnia sie jak odpoczywa to samo tyczy sie mięśni i stawów a raczej scięgien wokól stawów .Zresztą było tu tego dosyć sporo.
Co do preparatu jest coś takiego jak odnovit .

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Co jest ze mna nie tak ?

Post autor: bj43 » wt maja 11, 2010 7:49

Nic nie zastąpi wizyty u dobrego lekarza, najlepiej w prywatnej przychodni. Leczenie się na własną rękę może tylko pogorszyć stan zdrowia i zamaskować objawy poważnej choroby, np. boreliozy.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”