"Denerwujący szum/szelest" Prosze o pomoc!

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

kamil19091991
Posty: 4
Rejestracja: pt lutego 06, 2009 5:36

"Denerwujący szum/szelest" Prosze o pomoc!

Post autor: kamil19091991 » pn grudnia 28, 2009 4:29

Witam wszystkich

Mam problem z moimi rolkami. Kiedy podczas jazdy przeniosę ciężar ciała na przód lub tył rolek słychać denerwujący szelest. Myślałem że to wina łożysk, ale po wymienieniu problem nie znikł. Miał ktoś z was taki problem i jak sobie z nim poradził? Prosze o pomoc.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Denerwujący szum/szelest" Prosze o pomoc!

Post autor: zico » pn grudnia 28, 2009 4:39

Witam!

Trudno powiedzieć, co to jest. Na początek wyjaśnij proszę ten "szelest" - czy to jest delikatny szelest czy rzężenie tak jakby metaliczne ocieranie?
Z reguły taki szelest jest spowodowany kończącymi się już kółkami, które są dosyć starte w momencie kiedy się właśnie obciąża przód lub tył.
Powyższy przykład to praktyka z rolek Twister kiedy właśnie oryginalne kółka już są zużyte i jest ich bliski koniec. Jazda na 1 kółku powoduje właśnie taki mocny "szelest".
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

kamil19091991
Posty: 4
Rejestracja: pt lutego 06, 2009 5:36

Re: "Denerwujący szum/szelest" Prosze o pomoc!

Post autor: kamil19091991 » pn grudnia 28, 2009 11:32

Jest to szelest nierównomierny. Raz mocniej go śłychać, raz mniej. Nie jest taki: szszszszszszszsz. Bardziej szuszuszuszuszu. Tak jak helikopter :D Myśle że nie jest on metaliczny. Wydaje mi sie że ten szelest jest wywołany tarciem. Ale nie mam pojęcią co tam może trzeć o siebie. Wiadomo że to tarcie jest spowodowane ciężarem mojego ciała. Bo przy jeździe bez nacisku na przód lub tył nic nie szeleści. . Mógłby mi Pan wytłumaczyć jakim sposobem starcie kółek może powodować ten szelest, bo nie bardzo rozumiem. Pamiętam ze jak miałem w rocesach kółka z hyper to długo na nic nie narzekałem, gdy zaczęły szeleścić( i były zużyte) to wymieniłem je na kółka rollerblade. I nie pamiętam teraz czy od razu po wymianie szeleściły czy nie, ale wydaje mi się że tak. W takim razie nie mogłoby to być spowodowane poziomem starcia kółek ponieważ nowe kółka w ogóle nie były starte. Mi sie wydaje że to jest coś z szyną. Albo kółka z Rollerblade nie całkiem pasują do rolek Roces S203. Jest to możliwe??
Ostatnio zmieniony pn grudnia 28, 2009 11:48 przez kamil19091991, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Denerwujący szum/szelest" Prosze o pomoc!

Post autor: zico » pn grudnia 28, 2009 11:41

Hej,

na początek nie pisz Pan, tylko po prostu Zico, Kuba jak tam wolisz :)

Jeśli możesz wstawić lub przesłać mi na e-mail zdjęcie, to może będę wiedzieć więcej o tym, co się tam dzieje.

Szum, może lepiej: trzeszczenie kółek podczas obciążania w pojedynkę wynika z ich zużycia. Opona zużywa się podczas jazdy, wyciera, panuje tam wyższa temperatura od tarcia, czasami potrafi się odkleić od huba (piasty, części wewnętrznej kółka) i właśnie wtedy, kiedy na niej skupisz ciężar potrafi ona trzeszczeć.
Czyli opona zewnętrzna ociera się o hub. Tak to czasami jest. Gdybym miał dobre zdjęcie tych kółek, sądzę, że mógłbym odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

kamil19091991
Posty: 4
Rejestracja: pt lutego 06, 2009 5:36

Re: "Denerwujący szum/szelest" Prosze o pomoc!

Post autor: kamil19091991 » pn grudnia 28, 2009 11:53

Jeszcze jedno pytanie:D Może w nowych kółkach wystąpić taki szum, a jak tak to czy napewno jest to wina kółek. Mi się wyadje że kółka z rollerblade są węższe i trzeba je bardziej dokręcać niż te co były oryginalnie w rocesach (hyper). Może ten szelest jest spowodowany szerokością kółka :D Ale nie pamietam własnie czy w rolkach z hyperami szeleściło też i czy kółka z Rollerblade szumiały od razu czy dopiero jak się starły. Ale wydaje mi się że od razu, czyli nie było to spowodowane starciem opon:). W takim razie albo kółka Rollerblade są do kitu, albo szyna "zużyta", albo kółka z Rollerblade nie pasują do Rocesów.
Jak śnieg stopnieje to sie przejade na tych rolkach, sprawdze czy dalej "szumią" jak tak to zrobie fotki i prześle. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”