Nauka 40-to latka...

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

pixel70
Posty: 5
Rejestracja: pn lipca 13, 2009 9:24

Nauka 40-to latka...

Post autor: pixel70 » pn lipca 13, 2009 9:49

Witam,

Chciałbym się nauczyć jeździć (rekreacyjnie) na rolkach. Sądzę, że wiek (mam prawie 40lat) nie jest specjalną przeszkodą, bardziej to że od dawna (z kilkanaście lat) nie jeździłem na łyżwach...
Od czego zacząć? Co do sprzętu, to jak się zorientowałem dla początkujących wszyscy polecają Sparka, ew. w wersji PRO. Czym się między sobą różnią?
Jakiej wielkości kółka? Prawdopodobnie będę jeździł na ścieżkach rowerowych na kostce. Dam radę, czy lepiej zaczynać gdzieś na asfalcie?
Czy jakoś poćwiczyć w domu? Chodzenie, łapanie równowagi?
Oczywiście na dwór trzeba obowiąkowo nałożyć ochraniacze + kask?
Może gdzieś w necie są filmiki pokazujące początki?

Ew. czy w Lublinie znajdę jakiegoś instruktora? Z tego co oglądałęm fora, to chyba kiepsko tu z wrotkarstwem...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nauka 40-to latka...

Post autor: Toudi » pn lipca 13, 2009 11:13

Ćwiczenia w domu, to lepiej sobie daruj. Dom to niesprzyjające środowisko dla wrotkarza (i od razu zaznaczam,że nie chodzi tutaj tylko o żonę).

Pełno różnych kantów, szkła i innych niebezpiecznych rzeczy, chyba, jeśli nie mieszkasz jak Carringtonowie.

Równowaga pojawia się przy prędkości - na rowerze, przecież też nikt (albo prawie nikt) nie uczy się utrzymywać równowagi, zanim nie zacznie jeździć.

No i lepiej znaleźć asfalt, choćby i na parkingu supermarketu.

Na kostce da się jeździć (bardziej lub mniej przyjemnie) ale jazda po kostce, to jak próba zrozumienia kwantowej teorii światła, podczas gdy jazda po asfalcie bardziej oddaje jego falowe właściwości.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Nauka 40-to latka...

Post autor: Pedro » pn lipca 13, 2009 2:41

pixel70 pisze:Ew. czy w Lublinie znajdę jakiegoś instruktora? Z tego co oglądałęm fora, to chyba kiepsko tu z wrotkarstwem...
no ciasno od rolkarzy na pewno nie jest :lol: a nauczysz się sam bez instruktora - jak większość - poszukaj po sieci, jest dużo instruktażowych filmików, ale podstawa to nauka odpychania, upadków i hamowania, reszta przyjdzie sama, zobaczysz !
Z tego co widzę, to w Lublinie nawet parę osób (oprócz mnie :mrgreen: ) jeździ - czasami mijam nawet po kilka osób dziennie na ścieżce rowerowej do Zalewu - zwłaszcza w weekendy - i to w różnych kategoriach wiekowych. Czasami i ja podjadę sobie nad tamę pobawić się tam z kubeczkami - od mostku kostka jest ułożona "na lewo", czyli niefrezowaną stroną, więc nawet da rady pojeździć, ale mimo wszytko najlepsze są (opustoszałe) parkingi pod marketami
a popatrz np. tutaj
viewtopic.php?f=44&t=590
2 wpisy w tym roku, po 3 latach ciszy ...

pixel70
Posty: 5
Rejestracja: pn lipca 13, 2009 9:24

Re: Nauka 40-to latka...

Post autor: pixel70 » pn lipca 13, 2009 2:54

Dzięki za odpowiedź.

No właśnie parę tygodni temu widziałem starszego gościa (na oko około 60-tki) pomykającego ścieżką rowerową niedaleko mnie - na odcinku między Spółdzielczości Pracy a Walecznych, a w ten weekend byłem u moich Rodziców w Warszawie i na takim placu zabaw niedaleko jest tor do jazdy na wrotkach i deskorolkach i jeździł tam taki facet na oko w moim wieku.

Pomyślałem sobie - może też by spróbować?

Jeździłeś całą trasą rowerową w L? Na których odcinkach jeździ się na rolkach OK, a których lepiej unikać?

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Nauka 40-to latka...

Post autor: Pedro » pn lipca 13, 2009 3:01

nie jeździłem całą trasą, ale od mostku przy stadninie do Zalewu - tu jest ok, na całej długości J.P. II też jest w porządku, fatalnie jest natomiast w Wąwozie na LSM-ie i na moich Czubach - całe (poza ulicami) wyłożone kostką i to tą złą stroną do góry :twisted:
pixel70 pisze:Dzięki za odpowiedź.
w ten weekend byłem u moich Rodziców w Warszawie i na takim placu zabaw niedaleko jest tor do jazdy na wrotkach i deskorolkach i jeździł tam taki facet na oko w moim wieku.
a może to był Park Szczęśliwicki ? :lol: bo ja też byłem wczoraj w W-wie i sporo tam się działo :
http://www.janarolki.pl/bw2009/index_pl.asp
aha - w Twoim wieku była tam maasa ludzi ...

pixel70
Posty: 5
Rejestracja: pn lipca 13, 2009 9:24

Re: Nauka 40-to latka...

Post autor: pixel70 » pn lipca 13, 2009 3:04

Pedro pisze:fatalnie jest natomiast w Wąwozie na LSM-ie i na moich Czubach - całe (poza ulicami) wyłożone kostką i to tą złą stroną do góry
Muszę sobie zobaczyć tę "złą stronę" i porównać ze ścieżką obok mnie. Chodnik przy Bursztynowej (będę tam za jakieś 2 godziny) jest położony "złą" stroną?
Pedro pisze:a może to był Park Szczęśliwicki ? :lol: bo ja też byłem wczoraj w W-wie i sporo tam się działo
Nie, znacznie mniejszy. W Ursusie na os. Niedźwiadek...

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Nauka 40-to latka...

Post autor: Pedro » pn lipca 13, 2009 4:47

pixel70 pisze:Chodnik przy Bursztynowej (będę tam za jakieś 2 godziny) jest położony "złą" stroną?
o, to może się nawet zobaczymy, zaraz wychodzę z młodymi na powietrze - tu właśnie ... a chodnik położony jest tą "złą" stroną, chociaż ostatecznie przejechać można i po takiej kostce (czasami nie ma wyjścia, jak gdzieś się trzeba na kółkach dostać, np. do J.P. II dojechać) - ale dopiero sam na rolkach zobaczysz różnicę, ja jej wcześniej (np. na rowerze) nie dostrzegałem - kwestia szczelin między kostkami - im większe, tym rolkarzem bardziej trzęsie :lol:
aha - dziś wieczorem będę na rolkach na parkingu w nowym Olimpie, jakby co to ....

pixel70
Posty: 5
Rejestracja: pn lipca 13, 2009 9:24

Re: Nauka 40-to latka...

Post autor: pixel70 » pn lipca 13, 2009 4:51

Pedro pisze:aha - dziś wieczorem będę na rolkach na parkingu w nowym Olimpie
O, to koło mnie :D
Na tym piętrowym, czy odkrytym?

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Nauka 40-to latka...

Post autor: Pedro » wt lipca 14, 2009 9:44

no witam, a byliśmy wczoraj wieczorem - 3 pary rolek - pojeździliśmy w godz. 19-21 na najniższym poziomie - daleko w rogu, gdzie samochody prawie się nie zapuszczają, a i zbyt ciepłe powietrze nie dochodzi - fajna miejscówka, może jutro wieczorem też tam zajrzymy chyba, że fajny wieczór będzie to pewnie parking pod Obi przyatakujemy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”