Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Szania
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 130
Rejestracja: śr lipca 16, 2008 8:33
Jeżdżę od: 0- 0-2008
Lokalizacja: Warszawa

Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Post autor: Szania » czw maja 07, 2009 10:16

Witajcie,

Mam pytanie odnośnie równowagi. Trochę już jeżdzę, staram się dużo ćwiczyć różne elementy, zaczynam pierwsze proste slalomowe tricki. Cały czas mam jednak problem z równowagą na boki przy jeździe na wprost. Nie potrafię pojechać dłużej na jednej nodze choć bardzo się staram :? Czy są jakieś ćwiczenia, które mogłabym wykonywać, nie koniecznie w rolkach (np w domu?), żeby sobie pomóc? Czy mam po prostu próbować jechać na jednej nodze do skutku aż w końcu się nauczę?

Pozdrawiam serdecznie,
szania

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Post autor: Toudi » czw maja 07, 2009 10:21

A ile sek. możesz ujechać na 1 nodze?

Od razu spadasz na drugą, czy chwilę jedziesz?


Sprawdź, jak układa Ci się stopa względem płozy podczas jazdy na jednej nodze - czy czasem nie wychyla się w kostce do wewnątrz.

Jeśli tak, to upewnij się, że rolki nie są luźne w kostce.

Jeśli nie są, to regulacja ustawienia płozy może pomóc (jeśli jest regulowana).
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Szania
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 130
Rejestracja: śr lipca 16, 2008 8:33
Jeżdżę od: 0- 0-2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Post autor: Szania » czw maja 07, 2009 11:00

Hmmm... Myślę, że tak między 2 a 4 sekundy. Nie spadam od razu. Nogę mam chyba ustawioną dobrze, nie jadę na wewnętrznej krawędzi, czasami się wychylam na zewnętrzną (w sposób kontrolowany :wink: ). Co do luzów w rolce to ja niestety mam z tym problem. Pisałam w innym poście, że moje Twistery są na mnie chyba zbyt obszerne, mam 2 wkładki, 2 skarpetki (więcej się nie da!) i wciąż mam pewien luz w pięcie. Do tego nie mogę ich mocno ścisnąć górną klamrą, bo ból łydki jest nie do wytrzymania. Tak więc jeżdzę na dopasowanej stopie (na ile się da, nie na 100% niestety) i luźnej górze (nie do tego stopnia że mi lata łydka, ale nie dopiętej do końca). Czy problem może wynikać z tego? Podobno slalomowcy jeżdzą w luźną górą.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Post autor: Toudi » czw maja 07, 2009 11:24

No jak chwilę jedziesz i dopiero potem spadasz, to dziwne, tym bardziej, że jedziesz na zewnętrznej krawędzi.
Czy slalomiści mają luźną górę? Chyba nie, bo nawet niedawno tkoś narzekał, że w fusion 5 cholewka jest zapinana na rzep a nie zamek. Ale nie wiem, może ktoś powie?

Może góra może być luźniejsza, jeśli kostka dobrze trzyma?

A sylwetka? Może niech ktoś zrobi kilka zdjęć z boku, przodu, tyłu i coś wypatrzysz?

Moje dzieciaki miały kłopoty z jazdą na jednej nodze (młodsza nadal miewa) z powodu strachu przed wyjściem na zewnętrzną krawędź.

Zauważyłem, że w tym pomaga ustawienie tej niejadącej nogi: mozna ją podkurczyć i trzynmać wzdłuż jadącej nogi a mozna ją wychylić wyprostowaną na zewnątrz - tak, jak mam w avatarze. :D

Ten drugi sposób ułatwia wyjście na zewnętrzna krawędź a przynajmniej tak mi sie wydaje.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Post autor: MirekCz » czw maja 07, 2009 11:54

Szania:
Generalnie góra powinna być odrobinę luźna, a nie zaciśnięta maksymalnie. Zresztą rolkarze szybcy w ogóle nie mają góry, a na jednej rolce zasuwają ;)
Twój problem z równowagą wynika ze zbyt dużego luzu w stopie i do tego te wszystkie wkładki, które dodatkowo "zniekształcają" twoje ruchy (są miękkie i tym samym się trochę uginają, nie zawsze tak samo).
Dla porównania spróbój utrzymać równowagę na jednej nodze stojąc na czymś twardym, a potem zrób to samo stojąc na miękkim łóżku. Różnica powinna być wyraźna.
Równowagę można poćwiczyć bez rolek w praktycznie każdej wolnej chwili. Pozwoli to tobie usprawnić cały aparat ruchowy nogi i poprawi koordynację.

Kilka linków: (na youtube szukaj pod balance stability workout itp.)
Można ćwiczyć bez niczego np. http://www.youtube.com/watch?v=8wPn5u0WgLg
Przyrząd bosu, fajna rzecz, ale koszt to 500-1000zł. http://www.youtube.com/watch?v=gPpa4nBZcK8
No i coś dla średnio-zaawansowanych ;) http://www.youtube.com/watch?v=MUN2yjjKvZI
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
miko
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 125
Rejestracja: śr stycznia 30, 2008 5:19

Re: Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Post autor: miko » czw maja 07, 2009 6:37

Toudi pisze:No jak chwilę jedziesz i dopiero potem spadasz, to dziwne, tym bardziej, że jedziesz na zewnętrznej krawędzi.
Czy slalomiści mają luźną górę? Chyba nie, bo nawet niedawno tkoś narzekał, że w fusion 5 cholewka jest zapinana na rzep a nie zamek. Ale nie wiem, może ktoś powie?
Ten problem też mnie frapuję.
Na kubeczkach rozluźniam nieco górę (ponad kostką), po mieście zdecydowanie wolę zapiać. (stąd pewnie te narzekania na fusion x5, bo fusion to bardziej freeride'owa rolka) . Niektóre rolki do slalomu mają miękkszą góre, szczątkowy spojler (np. Seba KSJ, o której pisza, że jest miękka), trochę upodabniając się do niskich butów w szybkiej. W Powerslide S3 można zdemontować spoiler również. W kultowej Sebie High cuff/spojler jest taką nadbudówką. Sam but obejmujący stopę wygląda jak w szybkiej. Okiem laika.
W slalomie Napewno ważne jest aby był support w bocznej płaszczyżnie (mnóstwo jest jazdy na zewnętrznych krawędziach) - dlatego właśnie nie wyobraźam sobie slalomu z bardzo luźną górą - nie byłoby spolegliwego połączania między stopą a łydką. Natomiast do przodu i tyłu to lubię mieć trochę luzu. Na mieście dociągam.
To tyle offtopa :)
ps/Hokejści tak jeźdza, z lużna górą i z tak finezyjnie wywiniętym jęzorem na zewnątrz.

Awatar użytkownika
Szania
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 130
Rejestracja: śr lipca 16, 2008 8:33
Jeżdżę od: 0- 0-2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Post autor: Szania » sob maja 09, 2009 8:30

Próbowałam robić ćwiczenia podobne do tych z pierwszego linku Mirka. Trochę je sobie utrudniłam podnosząc nogę nad ziemię i machając nią na wszystkie strony i w każdy możliwy sposób :wink: Raczej nie mam z tym problemu. Ćwiczenia na piłce to już kosmos :shock: Nie wiedziałabym nawet jak się na nią wdrapać :wink:

Próbowałam jechać tak jak radził Toudi, nie mam z tym problemu w sensie strachu przed wychyleniem, ale i tak się długo nie utrzymam.Myślę, że tak jak pisaliście, żeby utrzymać równowagę musi być sztywność w kostce, a ja mam luz i dopóki nie zmienię rolek z jazdy na jednej nodze będą nici :cry:

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Post autor: jar-as » sob maja 09, 2009 12:52

Szania pisze:Próbowałam robić ćwiczenia podobne do tych z pierwszego linku Mirka. Trochę je sobie utrudniłam podnosząc nogę nad ziemię i machając nią na wszystkie strony i w każdy możliwy sposób :wink: Raczej nie mam z tym problemu. Ćwiczenia na piłce to już kosmos :shock: Nie wiedziałabym nawet jak się na nią wdrapać :wink:

Próbowałam jechać tak jak radził Toudi, nie mam z tym problemu w sensie strachu przed wychyleniem, ale i tak się długo nie utrzymam.Myślę, że tak jak pisaliście, żeby utrzymać równowagę musi być sztywność w kostce, a ja mam luz i dopóki nie zmienię rolek z jazdy na jednej nodze będą nici :cry:
Jesli masz luz pod pieta to za duza rolka ,twister generalnie jest dobrze usztywniony ,powtorze sie za Miko ze luzy w przod i tyl sa wskazane przy slalomie na boki dobrze jest miec sztywnosc ale tez nie wyzej niz "lekko " nad kostke np cuff czyli spojler w Seba high jego koncowki maja wklejona inna warstwe "plasiku" mieksza zeby jeszcze sie uginaly .Generalnie te ugiecia i wygiecia to bardzo subiektywne sprawy dlatego tez pewnie powstaly takie rolki jak Seba ksj i Igor, ksj zapowiada sie na ewenement ale poczekamy zobaczymy ..( a dlugo juz czekamy :x ).
Co do treningu to osobna sprawa jak zaczynalem jedna noga szla dobrze a na drugiej bylo jak u ciebie ,wiec miedzy innymi wiecej cierpliwosci i treningu i bierz to na spokoj :wink:

Awatar użytkownika
Szania
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 130
Rejestracja: śr lipca 16, 2008 8:33
Jeżdżę od: 0- 0-2008
Lokalizacja: Warszawa

Re: Równowaga - czy są jakieś ćwiczenia?

Post autor: Szania » wt maja 12, 2009 12:29

Jest lepiej, na lewej nodze przejadę przyzwoity kawałek lekkim slalomem. Tyle, że aby mi się to udało przechylam się maksymalnie na zewnętrzną, tylko tak mam jakąś kontrolę w tych swoich kapciach :wink:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”