Kiedy przejść na większe kółka?

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: Janusz » czw sierpnia 23, 2007 12:11

Cześć Forumowicze!

Jestem tu nowy, choć na rolkach jeździłem już kilka lat, głównie w Warszawie. W tym roku wracam do zabawy po dwóch latach przerwy.
Od jakiegoś czasu zaczęło mnie ciągnąć do długiej, szybszej jazdy, trochę wzorem panczenistów. Mam rolki z drugiej ręki, kilkuletnie, Rollerblade'y. Napisów na nich wiele nie ma, ale z wyglądu (skorupa i klamry jak w bucie narciarskim) przypominają najbardziej tego- i zeszłoroczne modele do slalomu. Po 4 kółka 76mm, łożyska wstawił jeszcze sprzedający.
W przyszłości chciałbym raczej pokonywać dystanse, a nie snuć się po parkach. Czy warto zatem wymieniać w nich kółka (mocno starte) i łożyska, trzeszczą już i zwalniają nieco na nierównym asfalcie, czy przesiąść się od razu na 84, 90 lub 100mm? Zimą biegam na biegówkach, dystans i zmęczenie raczej mi niestraszne... Niestety nie znam nikogo, kto pożyczyłby wielkokółczaste rolki na próbę.

Dziękuję i pozdrawiam,
Janusz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw sierpnia 23, 2007 12:21

Jeśli zmęczenie nie straszne, to pożyczenie na próbę nic nie da ;)
Organizm musi się chwilkę zaadoptować do nabrania prędkości na rolkach o większych kołach i utrzymania tej prędkości. U niektórych trwa to kilka dni, a u niektórych i 3 miesiące.

Bardziej powinno brzmieć pytanie - wysoki czy niski but ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Janusz » czw sierpnia 23, 2007 1:08

Cześć Zico,

To miało być właśnie drugie pytanie :)
Ważę ok. 90kg i za młodu wiele razy zwichnąłem stawy skokowe, które są teraz słabe. W skorupach obecnych R'blad'ów czuję się pewnie, raczej boję się niskich butów. To chyba wysokie? Na biegówkach używam wysokich butów również do klasyka. Co daje wysoki a co niski but? Nie mogłem takich informacji znaleźć nigdzie na Twoich stronach (super inicjatywa! BTW), może za krótko grzebałem...

Pozdro,
Janusz

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Janusz » czw sierpnia 23, 2007 1:19

O pardąsik,

Już znalazłem:

"Rolki do jazdy szybkiej z miękkim butem
dla tych, co chcą poczuć większą prędkość i pościgać się w zawodach, polepszyć formę i poprawić czasy. Wysoki but umożliwia bardzo dobrą kontrolę nad wrotkami (rolkami), szczególnie dla tych osób, które nie mają zbyt silnej nogi w okolicach kostki, dla tych, które szybko się uczą jazdy na rolkach i już chcą się pościgać oraz dla tych, których nie stać na niskie rolki do jazdy szybkiej zawodniczej. Specjalne modele dla kobiet, szczególnie dla tych, które potrafią bardzo dobrze jeździć i jeżdżą więcej niż raz w tygodniu. Kółka od 80mm do 100mm. Twardość od 80A do 85A. Łożyska od ABEC-5 wzwyż. Szyna aluminiowa. Hamulec rzadko w zestawie, jak już to zdemontowany."

Czy jest coś jeszcze ważnego, na co zwrócić uwagę jeśli nigdy nie miałem tego ani w ręku ani na nogu?

Janusz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw sierpnia 23, 2007 1:27

Wysoki but - dla osób, które nie chcą niskiego buta - dlaczego:

- boją się o kostki
- nie chcą się ścigać na torze
- chcą spróbować większej prędkości
- chcą mieć nad nią kontrolę

Niski but:

- dla tych, co ścigają się i na ulicy i na torze
- trzeba w nich trochę pojeździć, żeby wzmocnić kostkę
- przy większych prędkościach trzeba mieć już tą kostkę wzmocnioną, żeby mieć nad rolkami kontrolę

Generalnie ten sam zawodnik osiągnie większe prędkości na niskim bucie. Ale mówimy tutaj o zawodniku, która ma prawidłową technikę jazdy i już jest objeżdżony.

Wysoki but jest przede wszystkim dla tych, którzy chcą lepiej zapanować nad większą prędkością (kontrola) oraz nie chcą się ścigać na torze.
Głównie dłuższe dystanse uliczne.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Janusz » czw sierpnia 23, 2007 1:36

Wielkie dzięki.

A wielkość kółek? Przepraszam, że nie w dziale sprzętowym o to pytam.

Janusz

Awatar użytkownika
eVe
Ścigant 4x100mm
Posty: 277
Rejestracja: sob lipca 29, 2006 9:42
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Wrocław, Krzyki

Post autor: eVe » czw sierpnia 23, 2007 1:37

To ja się wtrące - niedawno zamieniłam moje 4x80 na 4x100. Mam teraz Rollerblade Marathon Carbon (wersja damska) i uważam że to bardzo dobry wybór. Świetnie trzymają stopę - mam rozmiar o numer większy a trzyma się wyśmienicie. To jest wersja męska tych rolek:
http://www.zicoracing.com/index.php?pro ... prod_id=10

W moich jest but wysoki (jak na ścigacze) i chyba póki co nie chciałabym niskiego - dopiero się uczę jeździć i tak jest niewątpliwie wygodniej. Różnica między butem moich wcześniejszych rolek a tych marathonów i tak jest duża - mogę bardziej wyginać kostkę w lewo i prawo, do przodu i tyłu chyba też.

Co do niskich butów - są i tacy którzy nie mając techniki opanowanej nawet na małych kółkach, przerzucają się na setki na niskim bucie i im to większych problemów nie sprawia. Znam co najmniej jedną taką osobę :-) Podejrzewam że wszystko to kwestia ćwiczeń. Gdybym ja przenosząć się na setki umiała już dobrze jeździć na mniejszych kółkach... chyba szukałabym niskiego buta. No ale to już moje prywatne przemyślenie :-) Na niskich - jeśli opanujesz technikę - pojedziesz szybciej. Będziesz mógł manipulować stopą, jej nachyleniem, zgięciem w kostce - szczególnie podczas ostatniej fazy odpychania - to da Ci większe możliwości, ale oczywiście wymagać będzie opanowania równowagi w tego typu bucie.

Powodzenia. :-)

Awatar użytkownika
eVe
Ścigant 4x100mm
Posty: 277
Rejestracja: sob lipca 29, 2006 9:42
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Wrocław, Krzyki

Post autor: eVe » czw sierpnia 23, 2007 1:40

Janusz pisze:A wielkość kółek? Przepraszam, że nie w dziale sprzętowym o to pytam.
Ja mam porównanie - jeździłam na 80tkach, jeżdziłam też na 90tkach. Zdecydowanie widać różnicę w jeździe - prędkość, zwrotność... Nawet między tymi 90 a 100 - wg mnie duża różnica. Jak dla mnie - jeśli jeździć szybko, to na setkach :-) Ja niedługo mam nadzieje kupię rolki do slalomu i będę miała "pełen pakiet" do każdego typu jazdy :-)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw sierpnia 23, 2007 1:44

Janusz - a jakie Twoje gabaryty? Jak nie jesteś filigranowy to śmiało setki OOOO, bo 90 to za mało oooo ;)
Ostatnio zmieniony czw sierpnia 23, 2007 1:48 przez zico, łącznie zmieniany 1 raz.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
eVe
Ścigant 4x100mm
Posty: 277
Rejestracja: sob lipca 29, 2006 9:42
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Wrocław, Krzyki

Post autor: eVe » czw sierpnia 23, 2007 1:45

zico pisze:Janusz - a jakie Twoje gabaryty? Jak nie jesteś filigranowy to śmiało setki OOOO, bo 90 to za mało oooo ;)
A jakie trzeba mieć gabaryty żeby być filigranowym? Bo tak się zastanawiam czy ja jestem :wink: :D

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Janusz » czw sierpnia 23, 2007 1:54

Hej eVe,

Intuicyjnie wybrałbym wysokie, bo ostatnio kontuzje kostki dokuczają mi i po dwa tygodnie. Szkoda wtedy sezonu kiedy jeszcze nie ma liści i gałązek na asfaltach :)

Dzięki!

Janusz

PS. Mieszkałem kiedyś na Krzykach (Sokola, potem przy Kościele), z przywiązania jestem Wrocławiakiem, czasem tam bywam u przyjaciół.

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Janusz » czw sierpnia 23, 2007 1:58

Zico,

90kg/184cm. To chyba 100?

Janusz

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrzej » czw sierpnia 23, 2007 2:01

Janusz pisze:Kiedy przejść na większe kółka ?
Proponuję od poniedziałku. W tym tygodniu nie ma sensu bo już tydzień się kończy :wink: :cry:

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw sierpnia 23, 2007 2:01

Janusz pisze:Zico,

90kg/184cm. To chyba 100?

Janusz
Lekko. I kółka na wyścig minimum 85a twardość o ile nie masz problemu z kolanami.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

joanmadou
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 120
Rejestracja: wt lutego 12, 2008 9:56
Moje rolki: Schänkel Blade 3x110&1x100
Jeżdżę od: 01 mar 2008

Re: Kiedy przejść na większe kółka?

Post autor: joanmadou » ndz marca 16, 2008 5:27

To ja może podciągnę moje pytanie pod ten wątek... Jeździć zaczęłam mniej więcej przed miesiącem i jeśli pogoda dopisuje, codziennie spędzam na rolkach min. 1,5h. Dzisiaj skończyłam po 3 godzinach i to tylko dlatego, że kumpele już od godziny czekały na mnie na ławce ;-) Wszystko extra, tylko ja bym chciała trochę szybciej i myślę o zmianie kółek.
Mam Rollerblade Aero 5 z ABEC 5, kółka 78 mm, 80A. Pytanie, czy można w tych rolkach coś zmienić, żeby troszkę szybciej śmigały? Wolałabym nie decydować się na twardsze kółka, bo tam gdzie jeżdżę asfalt jest miejscami bardzo nierówny. A więc większe? Dodam, że mam 164 cm i waże ok. 60 kg. Z góry dzięki za radę,

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”