które rolki wybrać: Twister czy Maxxum 90

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Jedi86
Posty: 5
Rejestracja: ndz lutego 22, 2015 8:36
Moje rolki: RB Sirio
Jeżdżę od: 01 maja 2014

które rolki wybrać: Twister czy Maxxum 90

Post autor: Jedi86 » pn kwietnia 13, 2015 11:08

myślę nad kupnem nowych rolek, ich przeznaczeniem będzie jak na razie tylko jazda rekreacyjna/fitness po mieście ale w przyszłości może pokuszę się o naukę jakichś prostszych tricków, nie zależy mi na rozwijaniu dużych prędkości więc nie potrzebuje dużych kółek, za to przy mojej wadze 93kg i wzroście 188cm potrzebuje solidnych rolek które pozwolą zachować mi stabilność i kontrole przy większych prędkościach niż obecne.
Obecnie jeżdżę na Rollerblade Sirio (to były najlepsze rolki jakie mogłem przymierzyć w sklepach w Lublinie) i dają mi one dużo przyjemności lecz gdy się mocniej odpycham czuję jak się wyginają :(
Jednorazowo przejeżdżam 15-20km z średnią prędkością 10-12km/h.
W innych wątkach czytałem nieraz że dla cięższych początkujących rolkarzy takich jak ja polecane były Twistery których wygląd bardzo mi się podoba lecz trochę się obawiam krótkiej szyny jako że nieraz jeszcze miewam problemy z zachowaniem równowagi na obecnej szynie 285mm. Dlatego też zwróciłem uwagę na model Maxxum 90 szyna tej samej długości co obecna tylko kółka już 90mm i się trochę obawiam czy sobie poradzę z ich opanowaniem bo jestem jeszcze dość początkującym. Poza tym zastanawiam się czy niższy cuff Maxxum da mi dostatecznie dobrą stabilizacje w kostce w porównaniu z twisterem.

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: które rolki wybrać: Twister czy Maxxum 90

Post autor: Hell'O'Kitty » pn kwietnia 13, 2015 12:18

Witaj.

Zawsze możesz do tych maxxum wstawić swoje obecne 80mm kółka (a w zasadzie ogryzki z kółek, bo przy Twoich parametrach i częstości jazdy standardowe kółka pewnie już kucły).
Albo kółka 84mm, i tak Cię czeka wymiana :)

A jak okrzepniesz na 80/84 - możesz wstawić oryginalne 90.

Z pozdrowieniami,
H'O'K

Piotrek1986
Posty: 37
Rejestracja: śr marca 26, 2014 2:01
Moje rolki: Bont Jet 100/Twister 80

Re: które rolki wybrać: Twister czy Maxxum 90

Post autor: Piotrek1986 » pn kwietnia 13, 2015 4:09

No to masz dylemat, bo większe kółka i dłuższa szyna sprzyja prędkości ale na pewno sprawi duże problemy z trickami szczególnie dla początkującego. Jeżeli nie zależy Ci na dużej prędkości ja bym brał Twistery 80 sam je mam i zachwalam. Fakt faktem jak ogarniesz temat to i na twisterach uzyskasz dobre prędkości. Z czasem możesz sobie zmienić szynę na większą, ja tak zrobiłem ale u mnie prędkość odgrywała znaczącą rolę. Twister ma potężną skorupę w nich na pewno nic Ci nie będzie się wyginało. Coś za coś chcesz bawić się w freeride i urban musisz nauczyć się utrzymywać równowagę bez tego ani rusz. Z taką wagą patrz na kółka, bo oryginały szybko się zajadą. Celuj w 85A albo i wyżej. Jedyny minus Twisterów to kwestia środkowej śruby, która niektórych rolkarzy (między innymi mnie) uwierała w kostkę.

szpilasty
Posty: 22
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 12:36
Moje rolki: Salomon DR85
Jeżdżę od: 02 sty 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: które rolki wybrać: Twister czy Maxxum 90

Post autor: szpilasty » wt kwietnia 14, 2015 9:02

W RB Twister PRO z tego roku są lepsze kółka i szyna, może warto się zastanowić...

Z tym dużem rozmiarem kółek to jest jakaś moda? W moich fitnesowych Salomonach oryginalnie były 76mm i przez x sezonów nawet nie myślałem że potrzebuje większe.

W zależności jakie triki Cię interesują :
slalomowe, skoki, jazda tyłem- max 80mm;

skoki, jazda po schodach i czym się da tzw. urban skating - max 84mm szyna 255mm.

Jak dla mnie nie ma jazdy bez zwrotności. :)

Jedi86
Posty: 5
Rejestracja: ndz lutego 22, 2015 8:36
Moje rolki: RB Sirio
Jeżdżę od: 01 maja 2014

Re: które rolki wybrać: Twister czy Maxxum 90

Post autor: Jedi86 » wt kwietnia 14, 2015 10:38

Może niepotrzebnie się martwię bo czytając o tym jak kilka osób miało problem z przywyknięciem do krótszej szyny czy większych kółek od razu zakładam że też go będę miał :)

Myślę bardziej o slalomie ale to dopiero za rok lub dwa jak zgubie resztę zbędnego balastu z brzucha :) Na razie skoki, jazda po schodach itp wydają mi się zbyt ekstremalne ale w przyszłości kto wie...

Pisząc posta lekko skłaniałem się w stronę Twisterów teraz jestem już prawie zdecydowany :)

szpilasty
Posty: 22
Rejestracja: śr kwietnia 23, 2014 12:36
Moje rolki: Salomon DR85
Jeżdżę od: 02 sty 2003
Lokalizacja: Kraków

Re: które rolki wybrać: Twister czy Maxxum 90

Post autor: szpilasty » wt kwietnia 14, 2015 4:17

Do slalomu dłuższa szyna to praktycznie dyskwalifikacja. Obecnie uczę się tego troszkę na szynie 273mm i jest bardzo ciężko i prawie niemożliwe jeśli kółka są tej samej wielości. Bez "banana" po prostu nie pojedziesz niemal żadnego triku. A jeśli nawet masz z przodu i tyłu mniejsze kółka to i tak trudno zmieścić się między kubkami.

Kółka 80mm to dobry kompromis i wszechstronność. Będziesz chciał stabilnej koła równo, jak slalom "banan".

U mnie rolki były niedoceniane dopóki nie starłem kółek i zaczęły wreszcie robić to co ja chcę.

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: które rolki wybrać: Twister czy Maxxum 90

Post autor: GiS » wt kwietnia 14, 2015 8:21

Jedi86 pisze: Myślę bardziej o slalomie ale to dopiero za rok lub dwa jak zgubie resztę zbędnego balastu z brzucha :) Na razie skoki, jazda po schodach itp wydają mi się zbyt ekstremalne ale w przyszłości kto wie...
Nie daj się zwariować:) Jesteśmy niemal rówieśnikami, a za slalom wziąłem się przy wadze 100kg z lekkim hakiem:) Nie złapałem zajawki na dłużej więc jak przez siłownię dobiłem do 110kg, przerzuciłem się na urban skating i zacząłem skakać i jeździć po schodach.

Dobry zestaw ochraniaczy i dużo rozsądku i wszystko jest w Twoim zasięgu, a jak będziesz sporo jeździł to waga sama poleci:)

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: które rolki wybrać: Twister czy Maxxum 90

Post autor: Pedro » pt kwietnia 17, 2015 11:24

bierz Twistery - rolka i na miasto i na kubeczki, i wbij czasem na "słynne" w Lbn boisko :)
można tam w zasadzie potrenować wszystkiego, a balast ... dopiero przy slalomie będzie Ci spadać, jak będziesz często się schylał poprawiając kubeczki :lol:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”