Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Mitchu
Posty: 3
Rejestracja: sob maja 10, 2014 9:31

Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Post autor: Mitchu » czw maja 22, 2014 12:41

Witam. Szykuje się do zakupu rolek. Moje doświadczenie jest nieduże. Początkowo mam zamiar jeździć rekreacyjnie ucząc się przy tym dobrego panowania nad rolkami w czasie jazdy. Znam jednak siebie i wiem, że bardzo szybko będę chciał poczuć więcej adrenaliny i będę próbował jazdy po mieście, jakiś skoków itd. W związku z tym udało wam się mnie przekonać do rolek freeride.
Choć początkowo planowałem wydać ok 350 zł, teraz postanowiłem mniej więcej podwoić budżet. Wstępnie upatrzyłem sobie kilka modeli:
Fusion X3
Seba FRX
ew. trochę wyższa półka, ale używane.

O mnie:
Wzrost: 182
Waga: 90kg z tendencją malejącą

Mam jednak jeden problem (albo wydaje mi się)
Byłem kilka razy na rolkach, które były pożyczone(fitnsówki średniej klasy) i za każdym razem miałem problem z wykrzywiającymi się stopami do zewnątrz.
Teraz gdy zdecydowałem się wydać na rolki trochę więcej pięniędzy, myślałem, że ten problem w ogóle nie będzie miał miejsca, zwłaszcza, że kupuję rolki do freeride, a więc w sztywnej skorupie.
Byłem dziś w sklepie przymierzyć sobie orientacyjnie Fusion X3 (rozmiar 44) oraz Twister 80( 43) i tutaj znowu konsternacja - Ubierałem jedną rolkę z pary i stojąc na niej noga wyginała się do zewnątrz. Mogłem stać prosto, ale przy wykonaniu ruchu do zewnątrz noga nie była blokowana przez but. W mniejszym stopniu niż kiedyś w tych fitnesówkach, ale jednak.. Obydwie rolki starałem się zapiąć jak najmocniej, wręcz bałem się mocniej, żeby nie urwać rzepy (X3).
I teraz zastanawiam się czy to ja jestem przewrażliwiony i nie ma nic złego w tym, że noga stojąc ma możliwość wykrzywienia się do zewnątrz, czy może noga w takiej rolce powinna być sztywna jak beton i nie mieć prawa ani trochę się odchylić?

Tak jak pisałem - starałem się zapiąc rolki jak najmocniej więc to raczej nie z tego wynika
Rozmiarowo - zarówno jedne jak i drugie wydawały się być dobre tzn. Pięta trzymała się stabilnie, w obydwu miałem troszkę luzu w palcach (więcej w X3). Nie na długość, tylko na boki.

Proszę o jakiekolwiek rady, przemyślenia bo nie wiem co mam o tym myśleć.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Post autor: zico » czw maja 22, 2014 7:03

Seba FRX + custom kit lub Seba FR2/FR1 rozwiążą problem. Dlaczego? Ponieważ masz wtedy możliwość regulacji cholewki na boki, a co za tym idzie ustawisz sobie rolki prosto.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Post autor: Hell'O'Kitty » czw maja 22, 2014 8:29

Witam.

@Mitchu a jak ścierasz podeszwy w butach?
Też z mocną tendencją do zewnętrznej strony, i to nie tylko w rejonie pięt?

Może masz jakiś ogólny problem "ze zbieżnością", który uwidacznia się przy założeniu rolek?
Jakąś nietypowa budowę kości lub położenie stawów?

Z pozdrowieniami,
H'O'K

Mitchu
Posty: 3
Rejestracja: sob maja 10, 2014 9:31

Re: Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Post autor: Mitchu » czw maja 22, 2014 3:12

Co to jest custom kit?
Jaki parametr rolek odpowiada za to czy można przesunąć cholewkę? Pytam, by móc ocenić czy jest taka możliwość też w innych modelach.

Podeszwy ścierają mi się do wewnątrz głównie na piętach. O wadach w budowie moich nóg nic mi nie wiadomo.

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Post autor: Hell'O'Kitty » czw maja 22, 2014 3:27

Witam.

@Mitchu - no to wystarczy że trochę pojeździsz, wzmocnisz odpowiednie mięśnie i ścięgna* i wszystko będzie cacy.
Natomiast że się fitnesówki (średniej klasy) gięły pod, jakby nie było, chłopem słusznych rozmiarów, to akurat mnie wcale nie dziwi :)

Dużo przyjemności z turlania :)

Z pozdrowieniami,
H'O'K

* Często na rolkach dowiadujemy się o istnieniu takich, o których na codzień nie wiemy ;)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Post autor: Doody » czw maja 22, 2014 4:19

Custom kit do Seby to zestaw części do modeli z serii FR o różnych kolorach cuffa, zapięć i bumperów itp. ale przy okazji zalożony do SEBA FRX daje możliwość regulacji canting'u.

Canting = parametr o który Ci chodzi: pozwala na ustawienie cuffa (cholewki) w różnej pozycji / pod różnym kątem w stosunku do shell'a (skorupy buta) i podłoża.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Post autor: Toudi » czw maja 22, 2014 9:36

bardzo przydatne przy krzywych nogach.
ja na przykład wkładam dłoń między kolana, kiedy stoję na baczność i nawet nie przymierzałem butów, które tego nie miały.
Mniejsze wady można kompensować ustawieniem płozy.
Pozdrawiam
Piotr

Mitchu
Posty: 3
Rejestracja: sob maja 10, 2014 9:31

Re: Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Post autor: Mitchu » pt czerwca 06, 2014 10:24

W każdych porządnych rolkach jest możliwość przesunięcia płozy ma boki? Może przesunięcie płozy rozwiązało by mój problem i nie musiałbym uciekać się do rolek z regulacją cantingu.

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Kupno pierwszych rolek i związane z tym wątpliwości.

Post autor: doc_strus » pt czerwca 06, 2014 10:45

Można przyjąć że w porządnych rolkach jest taka możliwość. Ja w FR2 więcej sobie wyregulowałem ustawieniem szyny niż cantingiem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”