Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Odp: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: doc_strus » pt kwietnia 11, 2014 5:28

Pinnhead pisze:Tazn przy oliwkach 10h lub 200km. Przy smarach jak zauważysz chrobotanie ;) Nie ma sensu się bawić i naprawiać jeśli dobrze działa. Smary tak łatwo nie znikają z łożysk jak oliwki.
Oczywiście, nie napisałem że smar dłużej trzyma.

Jak masz łożyska które nie mają zdejmowanych osłon to zdejmij w każdym łożysku jedną osłonę i tak zostaw, potem jak będziesz zakładał to zamknięta stroną na zewnątrz.

matess
Posty: 20
Rejestracja: sob kwietnia 05, 2014 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: matess » pt kwietnia 11, 2014 6:27

Dokładnie to kółko wygląda tak: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e66 ... 3f7fa.html
Czyli to będzie chyba nr.2

Tylko czy jeśli ja już raz rozbiorę to nierozbieralne łożysko, to czy nie będzie to przeszkadzało w przyszłych smarowaniach, później tam chyba będzie mógł dostać się brud?

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: doc_strus » pt kwietnia 11, 2014 7:17

Tak, właśnie przy takich łożyskach musisz wydłubać jeden dekielek, wyczyścić i nasmarować a potem jak zakładasz to otwartą strona dajesz do wewnętrznej części koła (nic się nie stanie jak smar do środka wycieknie) zamknięta strona musi być zawsze na zewnątrz.

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Hell'O'Kitty » pt kwietnia 11, 2014 7:47

Witam.

ZTCP, to są łożyska nierozbieralne.
Można je rozebrać tylko podważając destrukcyjnie dekielek z jednej strony albo wkręcając w dekielek śrubę.
Filmiki znajdziesz w necie.

UWAGA!!!! Patent ze śrubą grozi uszkodzeniem koszyczka. A to oznacza kosz. Testowałem - nie polecam.

Dziwi mnie tylko, że w nowych rolkach zaczęło Ci chrobotać.
U mnie w takich samych łożyska (chyba, na 95%) pierwsze zgrzyty pojawiły się po jakichś 200 km a po dalszych 200 było już po łożyskach :(
Ale, jeździłem w dużej mierze po klasycznej asfaltowej tarce (Cytadela w Poznaniu).
Więc łożyska padły szybciej, a ja miałem stopy wymasowane lepiej niż w Sajgonie :lol:

Z pozdrowieniami,
H'O'K

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: GiS » pt kwietnia 11, 2014 8:07

Ej, czy ja jestem jakiś dziwny? 8)
Jedne łożyska mam oryginalne od Twisterów, drugie dokupione do drugiego zestawu kół jakieś silikonowe ABEC 7. Ważę ponad setkę, latam w sezonie na przemian miasto i slalom 4-5x/tydzień plus NS raz na dwa tyg. i łożyska czyszczę raz w roku. Na koniec sezonu. Lub od wielkiego dzwonu jak się gdzieś w deszcz na dłużej wpakuję.
Czyżbym miał takie szczęście do łożysk, bo nic mi nie chrobocze, ani nie szumi i jeździ się też wporzo:) Nawierzchnie różne z przewagą tych gorszych, trochę schodów i skoków i naprawdę nie czuję różnicy odkąd je przesmarowałem. A samo smarowanie też zrobiłem raczej tak "wypadałoby", niż z jakiejś wielkiej potrzeby serca:)

A co do uszkodzenia koszyczka to przy pierwszym rozbieraniu niestety ze 3 łożyska tak załatwiłem. Wyprostowałem to tym samym wkrętem co pogiąłem i drugi rok już na nich jeżdżę:P

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: doc_strus » pt kwietnia 11, 2014 8:18

Ja też Mam zawsze bardzo długo łożyska, dwa zestawy BSB abec 3 wytrzymały po osiem lat ostrego jeżdżenia i choć pracują głośno i trzeba je smarować smarem żeby nie wpadaly w rezonans to bardzo dobrze się toczą. Fakt że serwisuje systematyczne.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: zico » pt kwietnia 11, 2014 8:27

BSB to niezłe łożyska jeśli chodzi o żywotność.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: doc_strus » pt kwietnia 11, 2014 8:34

Kupowałem je jakoś w 98 r, mam je do dzisiaj zostawione w razie W :-) z tego co pamiętam to bardzo dobra była oliwka którą dawali w zestawie.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Pinnhead » sob kwietnia 12, 2014 2:37

matess pisze:Czyli to będzie chyba nr.2

Tylko czy jeśli ja już raz rozbiorę to nierozbieralne łożysko, to czy nie będzie to przeszkadzało w przyszłych smarowaniach, później tam chyba będzie mógł dostać się brud?
Zgadza się nr 2. Nie będzie przeszkadzało bo otwarta strona będzie wewnątrz kółka. Będzie zamknięta i chroniona z każdej strony z zewnątrz.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Piotrek1986
Posty: 37
Rejestracja: śr marca 26, 2014 2:01
Moje rolki: Bont Jet 100/Twister 80

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Piotrek1986 » sob kwietnia 12, 2014 9:13

Co do łożysk i jednej strony otwartej. Jakiś tydzień temu zrobiłem właśnie taką kombinację (Abec 7 i sg7). Ogólnie polecam, wszystko jest ok łożyska są super wyczyszczone a jak się zabrudza po mokrej jeździe to wrzucam do słoika z rozpuszczalnikiem z naftą, później jeszcze pryskam WD40 a na koniec lekko smaruje zwykłym smarem do rowerów ( konsystencja oliwki). Otwarcie wew jest całkiem dobrą sprawa dla ludzi śmigających często po mokrych nawierzchniach. Po jeździe rozbierasz wrzucasz do słoika i na kolejny dzień są "prawie" jak nowe. Oczywiście trzeba poświęcić jakieś 30min.

matess
Posty: 20
Rejestracja: sob kwietnia 05, 2014 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: matess » czw kwietnia 17, 2014 12:06

Cześć, jako że smar do mnie jeszcze nie dotarł, to nie otwierałem jeszcze łożysk, ale chciałbym sobie dzisiaj pojeździć bo nareszcie trafiła się fajna pogoda. I tutaj rodzi się pytanie czy jeśli przejadę np. te 4km na tych rolkach z tymi lekko chroboczącymi łożyskami to czy to już im zaszkodzi, czy też jest to taki dystans że nic im nie powinno się stać, a jak tylko przyjdzie do mnie smar to poczyścić to wszystko? Jestem początkujący więc raczej rozpędzał się nie będę, chciałbym poćwiczyć trochę skręcania na płaskim i hamowanie. Tym razem już z OCHRANIACZAMI!

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Pinnhead » czw kwietnia 17, 2014 3:00

Myślę, że nic poważniejszego niż jest, się nie stanie.
Ja na twoim miejscu oczyściłbym łożyska i przesmarował czymkolwiek co jest pod ręką - oliwką, olejem silnikowym czy tawotem byle by jeździć do czasu aż normalny smar przyjdzie ;) Nie mówię że teraz tylko w wolnym czasie.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

matess
Posty: 20
Rejestracja: sob kwietnia 05, 2014 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: matess » czw kwietnia 17, 2014 7:55

No to trochę pojeździłem tym razem obyło się bez gleby, ale dzisiaj jeździłem tylko po krótkich ale świeżo wyasfaltowanych dróżkach i to jest zupełnie inny świat. To jest niesamowite, jak przyjemnie jeździ się po czystym asfalcie, bez dziur pęknięć i innego tego typu syfu, można było się nieźle rozpędzić super przyjemność, jest jednak taki minus że taka drużka jest tylko jedna i ma około 250m i zastanawiam się co dalej. Jazda po tych dziurach nie sprawia mi kompletnie przyjemności, często się potykam i ogólnie odczuwam pewien strach przed upadkiem, podczas gdy na normalnym asfalcie jest 100% przyjemność z jazdy.

W międzyczasie przyszedł smar i chciałbym się zająć wyciąganiem łożysk z kółek, jednak jakoś nie umiem wyciągnąć łożyska, jak dokładniej mam to zrobić z tym imbusem? A później wieczko podważyć przy tulejce śrubokrętem?

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Pinnhead » czw kwietnia 17, 2014 8:40

W kółku znajdują się dwa łożyska a pomiędzy nimi jest tulejka - taka jak na zdjęciu lub podobna. Należy włożyć koniec imbusa pomiędzy łożyska,czyli do środka kółka, przesunąć tą tulejkę pomiędzy łożyskami i oprzeć o ten pierścień wskazany na zdjęciu czerwoną strzałką a następnie stukać w imbus. Kółko należy położyć na czymś takim, żeby łożysko mogło swobodnie wypaść. Ten dekielek musisz wyrwać. Ja zaproponowałem śrubokręt ale czym to zrobisz, pozostawiam Twojej inwencji ;) Ważne by nie uszkodzić koszyka wewnątrz czyli nie zagłębiamy się za bardzo w łożysko ale bez pieszczot.


Obrazek
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: doc_strus » pt kwietnia 18, 2014 8:03

Można też wyciągać w taki sposób że wkładamy imbus lub coś innego w łożysko i podważamy tak jak byśmy chcieli łożysko wyłuskać z koła. Nie na wszystkich kołach idzie to dobrze ale zazwyczaj jest lekko i bardzo szybko, nigdy nic nie uszkodziłem tą metodą.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”