Przygotowanie rolek na zime

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

dominika4896
Posty: 6
Rejestracja: ndz marca 25, 2012 11:06
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Przygotowanie rolek na zime

Post autor: dominika4896 » pn listopada 25, 2013 7:00

Witam.
W te wakacje zaczęłam przygodę z rolkami jeździłam parę razy w wakacje na nowych rolkach marki Fila. Czy muszę je jakoś specjalnie przygotować do zimy, skoro nie będę ich używać, oczyścić łożyska nasmarować? Jeżeli tak to jak dokładnie mam to zrobić?
Z góry dziękuję za pomoc :)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Przygotowanie rolek na zime

Post autor: Doody » śr listopada 27, 2013 10:45

Nie musisz ich przygotowywać do zimy ale możesz na pewno im to nie zaszkodzi. Warto wyjąć koła, z kół łożyska. Łożyska nasmarować, a całą resztę umyć. Jak nasmarować łożyska znajdziesz na forum wpisując w wyszukiwarkę: "czyszczenie łożysk" lub "smarowanie łożysk".

Pozdrawiam,
Doody
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przygotowanie rolek na zime

Post autor: _blues_ » śr listopada 27, 2013 11:23

Warto dodać, że są różne szkoły co do łożysk:
1. niektórzy mówią "nie dotykać, nawet nie wycierać z kurzu, bo tylko się wciera do środka". Łożyska mają się się zużyć, do śmieci i nowe.
2. inni co kilka godzin jeżdżenia smarują. To pracochłonne podejście, ale bardziej ekonomiczne. I można lepsze efekty czasem uzyskać, choć tu też są rozbieżności.

Ekonomia przemawia za pkt.2. Z drugiej strony usłyszałem od znajomego, że woli czas poświęcony na czyszczenie łożysk i konserwację przeznaczyć na jazdę.

A co do zimy - zależy którą religię wyznajesz :) Jak smarujesz - to nasmaruj. Jak nie dotykasz - połóż w szafie :)

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przygotowanie rolek na zime

Post autor: _blues_ » śr listopada 27, 2013 11:35

Co do zimy i w ogólności przechowywania rolek/łyżew.

Jeżeli w domu zaczyna być sprzętu coraz więcej (np. 4 osoby w domu jeżdżące, nie-jedna para na osobę + łyżwy...) to pojawia się problem przechowywania. Czy macie jakieś patenty w tym kierunku? Na półce w szafie rolki się wywalają i "rozjeżdżają", ogólnie jest bałagan. W sklepach jak u zico to się przechowuje w pudłach (może się mylę?), ale w domu to nierealne.

Zacząłem więc kombinować trochę z konstrukcją półek z nacięciami na łyżwy i rolki, ale zastanawiam się czy ktoś tego tematu nie przerabiał już.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Przygotowanie rolek na zime

Post autor: Doody » śr listopada 27, 2013 2:30

U mnie 5 par stoi sobie równiutko na półce z tym że na krawędzi pułki jest przybita mała listewka aby same nie wyjeżdżały.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Przygotowanie rolek na zime

Post autor: Krzysztof » czw listopada 28, 2013 11:11

Doody pisze:U mnie 5 par stoi sobie równiutko na półce z tym że na krawędzi pułki jest przybita mała listewka aby same nie wyjeżdżały.
Czy sądzisz, że mała listewka powstrzyma rolki do wyrwania się na wolność i pobrykania sobie, gdy ich nie widzisz :wink:
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Przygotowanie rolek na zime

Post autor: Doody » pt listopada 29, 2013 10:05

Jestem liberalnym właścicielem i pozwalam im pobrykać w wolnym czasie. Byle wróciły na swoje miejsce i stały równiutko gdy żona spojrzy ;P
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przygotowanie rolek na zime

Post autor: _blues_ » ndz grudnia 01, 2013 2:42

...bo to są nie-agresywne rolki... :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”