Wzrost/waga a wybór rolek

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

sweetfire
Posty: 2
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 10:29
Jeżdżę od: 0- 0-2010

Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: sweetfire » wt kwietnia 20, 2010 10:38

Witam mam mały problem z wyborem rolek docelowo chciałem kupić Fila Primo Alu ( płoza aluminiowa ABEC7/ 84mm/83A) Jednak na forum przeczytałem że rolki o takiej średnicy kółek mogą być zbyt szybkie dla początkującego ( ostatni raz jeździłem 15 lat temu na plastikach) Dlatego tez wybór padł na Fila Bond xt (kompozytowa płoza, ABEC5 80mm/82A) Jednak sam nie wiem czy to dobry wybór przy moim wzroście i wadze 190cm/88kg może powinienem zostać jednak przy kółkach 84 ? Nie chce sie poobijać na zbyt szybkich rolkach ale też chciałbym sobie pojeździć na przyzwoitym poziomie, poćwiczyć przeplatanka, jazdę tyłem itd.
Tak więc proszę o pomoc doświadczonych kolegów i koleżanki. Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: Toudi » wt kwietnia 20, 2010 11:48

Jak kupisz gorsze rolki to takie już będziesz miał.
Chodzi tutaj głównie o płozę kompozytową, w dodatku pod mniejsze kółka.
Nie zrobisz z tego już potem demona prędkości.
Kup te 84 mm i jeśli wyjdziesz na dwór i od razu będziesz chciał wrócić do domu, to napiszesz tutaj pytanie, czy ktoś nie ma na sprzedaż starych kółek i brudnych łożysk.
Kupisz, założysz i będziesz jeździł wolniej do czasu aż przywykniesz i wstawisz oryginalne.
Tak bym zrobił.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: jar-as » wt kwietnia 20, 2010 12:38

Mam takie lozyska i oddam za darmo a i kolka sie znajda ,ale pomysł w swej prostocie genialny :lol:

82-ki przy Twojej wadze sa na tyle miekkie ze nie rozpędzisz sie za bardzo .Mam 90kg na "garbie" i 85-ki momentami czuje jak sie ugniataja ,ale to juz przy innych okazjach i oczywiscie nie jak sa wszystkie na ziemi :wink:

rafal_walczak
Posty: 7
Rejestracja: ndz marca 28, 2010 7:20
Moje rolki: Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: rafal_walczak » wt kwietnia 20, 2010 1:13

Prędkości się raczej nie obawiaj bo czy będziesz miał kółka 78 czy 110 to od razu Cię jak z procy nie wystrzeli. Kwestia słabszego lub mocniejszego odpychania. Prędkość to przede wszystkim dobre łożyska. Wystarczy wziąć dobre markowe rolki które mają porządne łożyska a tanie supermaketówki. W dobrych jedziesz jak po szynach podczas gdy na tych z marketu jest jakby Ci ktoś włożył patyk w szprychy. Przerabiałem to już nie raz w przeszłości. Oczywiście nie wspomnę że na obydwu pisze ABEC7. Co do kółek. Przy przeplatance, jeździe tyłem raczej nie odczujesz żadnej różnicy. W końcu to tylko 4mm (swoją drogą to widziałem gościa jak wymiatał slalom na RB Race Machine). Także jak już pisał wcześniej Toudi lepiej bierz te 84.
Pozdro

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: zico » wt kwietnia 20, 2010 4:49

rafal_walczak pisze:Prędkość to przede wszystkim dobre łożyska.
Prędkość to przede wszystkim but, szyna, kółka i technika odepchnięcia - jeśli to jest dobre, to łożyska wtedy są ostatnim, najmniej ważnym ogniwem. Oczywiście mówimy o kompletnym sprzęcie markowym.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

rafal_walczak
Posty: 7
Rejestracja: ndz marca 28, 2010 7:20
Moje rolki: Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: rafal_walczak » wt kwietnia 20, 2010 5:40

Zico zgadzam się z Tobą w 100%. Chodziło mi o całkowicie początkującego rolkarza, o to że jak ktoś wsiada na rolki a nie umie się jeszcze dobrze odepchnąć to te elementy o których piszesz na nic się nie zdają, natomiast łożyska tak, bo małą górka i siłą bezwładności pojedzie.
Pozdro

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: jar-as » wt kwietnia 20, 2010 6:31

Coz w pamieci mam chwile gdy po raz pierwszy wymieniałem kólka ,i nie specjalnie miałem pojęcie jakie założyc jakie wogóle sa ,ale to zmobilizowało mnie do nauki .Kupiłem za miekkie i dziwiłem sie ,ze nowe kółka a jada gorzej jak stare .Dlatego tez smiem twierdzić ze łożyska to "pół biedy " natomiast koła mogą przysporzyć zdziwienia i kłopotów .Złe łożyska daja sie we znaki moim zdaniem troche póżniej ,ale zaznaczam to tylko i wyłącznie moje własne doświadczenia .Dzisiaj cwiczac jednokólkowe rzeczy musze mieć sprawne i łożysko i kółko niestety bez tego ani rusz .Pewnie jak sie juz naucze obojetne stanie sie i łożysko i kółko :wink:

marioking
Posty: 12
Rejestracja: pn kwietnia 19, 2010 9:45
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: marioking » wt kwietnia 20, 2010 8:27

Podepne sie pod temacik bo mam pewne obawy. Rozgladam sie za rolkami rekreacyjnymi/fitnes, zglebiam temat i czuje coraz wiecej ograniczen :P NIe dosc ze fundusze niewielkie to jeszcze chyba bede mial problem z waga(105kg). Jesli juz cos sie znajdzie ekonomicznego to koliduje przez wage. Jaka wartosc twardosci kolek jest graniczna, ponizej ktorej nie powinienem schodzic?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: zico » wt kwietnia 20, 2010 8:33

84a i to przy firmowych produktach, a nie tylko napisane na kółkach.
Oczywiście też nie szukaj rolek z kółkami 88a - bo trafisz na takie do jazdy agresywnej, a jazda fitness na nich do przyjemnych nie należy.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

marioking
Posty: 12
Rejestracja: pn kwietnia 19, 2010 9:45
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: marioking » wt kwietnia 20, 2010 8:47

To mnie zdziebko zdolowalo, bo 84a to strasznie wysoka polka cenowa. Ciezko o jakies rolki ponizej 400zl. Wstepnie gdy pomyslalem ze fajnie byloby pojezdzic na rolkach budzet wygladal <180-200zl, potem ze trzeba cos markowego i zrobilo sie ~250 (znalazlem pasujace D1 82a) co juz bedzie trudniejsze finansowo. "Dalej" to juz bedzie bardzo trudno i znacznie pozniej co mi sie niespecjalnie podoba.

Ps. Czy te 82a to duze ryzyko ze nie wytrzymaja?

sweetfire
Posty: 2
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 10:29
Jeżdżę od: 0- 0-2010

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: sweetfire » śr kwietnia 21, 2010 8:14

Wielkie dzięki za wszystkie rady, przekonaliście mnie do zakupu Fila Primo Alu i tak było do dzisiaj, gdyż dzięki Go Sport problem sam się rozwiązał. Otóż kupiłem Fila Primo dlx (aluminiowa szyna/ABEC7/80mm/82a) w promocyjnej cenie 359 zł. j. Jak się nauczę jeździć do wymienię kółka na 84mm. Polecam promocje w go sporcie bo rolki przecenione są aż o 200zł tak więc biorąc pod uwagę ich parametry to naprawdę dobra okazja...

bakster44
Posty: 1
Rejestracja: pn maja 03, 2010 10:21
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Wzrost/waga a wybór rolek

Post autor: bakster44 » pn maja 03, 2010 10:31

Mam pytanie. Jakie max średnica kółka wejdą do modelu PRIMO DLX. Jakoś te 80mm nie specjalnie mnie satysfakcjonują... Jakie lepsze łożyska/kółka zaproponujecie od tych wsadzonych seryjnie do tego modelu??

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”