pytanie początkującego

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

slawek66
Posty: 4
Rejestracja: ndz marca 29, 2009 12:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

pytanie początkującego

Post autor: slawek66 » ndz marca 29, 2009 12:46

Wita wszystkich doswiadczonych i nowicjuszy. W zeszłym roku postanowiłem zacząć jeździć na rolkach. Trochę późno , bo w wieku 41 lat, ale jako szczeniak jeździłem na wrotkach, łyżwach, jeżdżę też na nartach, więc nie byłem tym przerażony. Nie wiedziałem, czy będzie mi się to podobało, więc na początek nie chciałem wydawać jakiś wielkich kwot na sprzęt. Kupiłem rolki Bladerunner Performa - o ile mi wiadomo to taka uboższa wersja Rollerblade, zresztą przez nich firmowana. Co sądzicie o tych rolkach ? Niestety w zeszłym roku za wiele nie pojeździłem , bo po 2 tygodniach jeżdżenia, trafiłem na wredny patyk i skończyłem jazdę ze złamanym łokciem. Teraz chciałbym powrócić do rolek, ale wydaje mi się, że te moje rolki są takie "tępe". Chodzi mi o to , że kiedy jadę, to wydaje mi się , że rolki za szybko tracą prędkość. Poza tym widzę, że kiedy przejadę ręką po kółkach rozkęcając je, to jedne kółko obraca sie długo ,a inne po kilku obrotach się zatrzymuje. Co moza z tym zrobić i czy warto robić cokolwiek ?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: pytanie początkującego

Post autor: zico » ndz marca 29, 2009 2:02

No niestety Bladerunner to padaczka :( Jakość "jakoś", aż wstyd przyznać, że się chwalą logo "Rollerblade"...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
bobik
Czterokółkowiec
Posty: 67
Rejestracja: ndz listopada 09, 2008 9:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: pytanie początkującego

Post autor: bobik » ndz marca 29, 2009 2:07

Witaj Sławek

Ja też miałem kilka wywrotek, jednak zawsze mam założone ochraniacze i kask. :) :)
W razie wywrotki zawsze staram się spadać na wszystko co w ochraniaczach. :D (oprócz głowy)
Przecież to żaden wstyd. :cyclops:
Podsumowując: Zachęcam wszystkich do zakładania ochraniaczy, nawet jeśli jest to slalom.

Kółko inaczej pracuje bez obciążenia a inaczej gdy na nich jedziesz, więc uważam iż nawet nic nie zmieniaj
tylko śmigaj. Zmienisz dopiero gdy łożyska się rozlecą.
Możesz rozebrać wszystko i wyczyścić z brudu i piachu oraz nasmarować.
Sprawdź, czy nie masz za krótkich tulejek dystansowych.

Pozdrawiam

slawek66
Posty: 4
Rejestracja: ndz marca 29, 2009 12:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: pytanie początkującego

Post autor: slawek66 » ndz marca 29, 2009 3:11

Dziękuję za odpowiedzi.
Zico - czy jest jakiś sposób, żeby tę "padaczkę" jakoś ulepszyć ? Czy dla kogoś początkującego różnica pomiędzy takimi rolkami a tymi z wyższej półki jest bardzo odczuwalna ? Czy według Ciebie poduczyć się jeszcze trochę na tych kiepskich i dopiero potem zainwestować w coś ekstra ?
Bobik - miałem ochraniacze,ale jestem dość duży , więc kiedy grzmotnąłem niespodziewanie na ziemię prosto na łokieć to niestety ochraniacz nie wystarczył.

Awatar użytkownika
bobik
Czterokółkowiec
Posty: 67
Rejestracja: ndz listopada 09, 2008 9:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: pytanie początkującego

Post autor: bobik » ndz marca 29, 2009 4:26

Szkoda, że miałeś taki przypadek.
Życzę powrotu do rolek.
Pozdrawiam
Jacek :D

slawek66
Posty: 4
Rejestracja: ndz marca 29, 2009 12:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: pytanie początkującego

Post autor: slawek66 » ndz marca 29, 2009 5:40

Jacku - dziekuję i też pozdrawiam. Napewno wrócę do rolek, tak szybko się nie poddaję. A co to są te tulejki dystansowe , o których wspomniałeś ?

pnw22
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 238
Rejestracja: śr lutego 08, 2006 6:51

Re: pytanie początkującego

Post autor: pnw22 » ndz marca 29, 2009 6:09

http://cgi.ebay.de/8-x-BASE-Alu-Spacer- ... 240%3A1318
To sa tulejki dystansowe,na ktorych sie kreca lozyska.Na twoim miejscu bym troche wiecej zainwestowal,w lepsze buty a odczujesz to w jezdzie,zreszta Zico ma sklep moze ci cos wybierze odpowiedniego.

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: pytanie początkującego

Post autor: MirekCz » ndz marca 29, 2009 6:15

Sławek:

No to jest różnica między firmowym a "firmowym" sprzętem. Jak rolki szybko stają to przyjemność z jazdy niewielka, bo głównie się człowiek stara jakoś jechać i nie stanąć.
Pierwsze co możesz zrobić to trochę poluzować śruby. Jak kółka zaczną się lepiej kręcić to po prostu jest złe spasowanie. Wymiana tulejek dystansowych może pomóc.
Można jeszcze wywalić smar z łożysk i zastąpić go jakimś olejkiem - o ile da się rozsądnie rozebrać łożyska.

Obie metody raczej mało skuteczne przy tego typu sprzęcie i bez zainwestowania raczej za wiele nie zdziałasz. Tak to niestety jest - jak ktoś chce zaoszczędzić to płaci dwa razy.
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: pytanie początkującego

Post autor: jarekt » pn marca 30, 2009 2:18

Bladerunner do RB sie nie umywa ale nie jest to jendak rolka na poziomie najtanszych z allegro. Z tego co widze po rolce pociechy to kolka sa tam calkiem przyzwoite - niebo a ziemia w porownaniu do wyrobow kolkopodobnych po 3 zl sztuka jakie sa na tanszych rolkach. Pisze o tych kolkach bo byc moze masz je po prostu za miekkie - czesto w fitnesach daje sie bardzo miekkie kolka zeby jazda byla wygodniejsza (amortyzacja, przyczepnosc). Niestety cos za cos i takie kolka sa po prostu wolniejsze od kolek twardych. Jesli nie chcesz jeszcze zmieniac rolek (a chyba jeszcze za wczesnie zeby wiedziec na co zmienic i w ktora strone pojsc) moze kup zestaw twardych kolek. Jesli kupisz 80mm to na pewno sie nie zmarnuja i niezaleznie od tego kiedy rolki zmienisz prawie na pewno sie przydadza.
W zasadzie odpowiedz na wszystkie swoje pytania znalazlbys po prostu przymierzajac i testujac w czasie krotkiej jazdy inne modele rolek. Mozna pozyczyc na chwile od znajomego albo podjechac do decathlona gdzie mozna jezdzic nawet godzine. Poniewaz jestes z Poznania zagadaj do Zica - podjedziesz kiedys do niego do sklepu, poprzymierzasz sobie rozne modele i wysluchasz rad zawodowca. IMHO naprawde warto wlozyc troche wysilku i skorzystac z mozliwosci jazdy próbnej zanim zacznie sie wydawac pieniadze.
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

slawek66
Posty: 4
Rejestracja: ndz marca 29, 2009 12:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: pytanie początkującego

Post autor: slawek66 » pn marca 30, 2009 6:02

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Rzeczywiście to poluzowanie kółek trochę pomogło. Teraz jeszcze poduczę się na tym co już mam, a za jakiś czas wymienię na coś lepszego. Mam jeszcze pytanie do poznaniaków - gdzie są dobre miejsca w Poznaniu do jeżdżenia na rolkach dla niezbyt doświadczonych i trochę starszych, bez narażania się na docinki ze strony małolatów ?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: pytanie początkującego

Post autor: zico » pn marca 30, 2009 7:08

Malta, Cytadela, Arena, park Sołacki, park Wilsona - tam gdzie alejki :)
A co docinek - daj znać jak coś takiego spotkasz, pojawimy się z tajnymi agentami :D
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: pytanie początkującego

Post autor: jarekt » pn marca 30, 2009 8:16

zico pisze:Malta, Cytadela, Arena, park Sołacki, park Wilsona - tam gdzie alejki :)
A co docinek - daj znać jak coś takiego spotkasz, pojawimy się z tajnymi agentami :D
Ty sie nie smiej - w Opolu na hali jak nie ustałem axla i wyrznąłem z polobrotem stanal nade mna 6 letni blond aniołeczek bez obu gornych dwójek i pokazujac palcem zaczal sie smiac jak koza po przedawkowaniu amfetaminy. Z koleji moja czesto ladujaca na posladkach kolezanka ma wiernego 10 letniego fana, ktory bez najmniejszego szacunku i wyczucia docina jej przy kazdej mozliwej okazji. Niby nic ale jak ktos Cie ciagnie za rekaw kiedy akurat rozcierasz bolaca kosc ogonowa i pyta "a nauczy mnie Pani takiego pieknego pirueta robic?" to robi sie lekko surrealistycznie :) Dzieci sa bezlitosne :P
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

romek1
Posty: 32
Rejestracja: pt lutego 13, 2009 8:17

Re: pytanie początkującego

Post autor: romek1 » pn marca 30, 2009 11:26

zico pisze:Malta, Cytadela, Arena, park Sołacki, park Wilsona - tam gdzie alejki :)
A co docinek - daj znać jak coś takiego spotkasz, pojawimy się z tajnymi agentami :D

Zico, melduję że jeden młody się śmiał, że nie umiem jeszcze przekładanki tyłem.
Co robić? Nauczyć się czy dać mu w czapę?

Szybciej będzie się nauczyć, bo oni są szkoleni, włażą na trawnik i nijak niestety nie można ich w rolkach dogonić, nawet przodem.





PS> Slawek66 nie pękaj, ważne żeby mamusie małolatów się nie śmiały a uśmiechały ;-)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: pytanie początkującego

Post autor: zico » wt marca 31, 2009 7:01

romek1 pisze:Zico, melduję że jeden młody się śmiał, że nie umiem jeszcze przekładanki tyłem.
Co robić? Nauczyć się czy dać mu w czapę?
No to robimy ustawkę, pokażemy jak się jeździ :D
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”