Kategorie startowe

Gdzie, kiedy, za ile? Wszystko o zbliżających się zawodach w jeździe szybkiej
Inline speed skating competition. When, where, expenses

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Regulamin forum
Wszystkie posty w tym dziale dotyczą zawodów jazdy szybkiej na rolkach. Prośba o wpisywanie nowych tematów wg zasady: data, miejsce, rodzaj wyścigu, czego temat dotyczy, np. "2009.09.19 Berlin Marathon - gdzie odebrać pakiet?", "2009.05.12-13 Poznańska Majówka - galeria zdjęć".
Awatar użytkownika
K4M1L
Posty: 37
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 4:44
Moje rolki: Fusion 4
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Kategorie startowe

Post autor: K4M1L » wt czerwca 12, 2012 5:12

Witam,
mam ogólne pytanie dotyczące podziału na kategorie uczestników zawodów rolkarstwa szybkiego.

Najbardziej popularne są podziały ze względu na płeć oraz wiek uczestnika. Choć ostatnio (Katowice, Modzurów) zaczęła się pojawiać kategoria "amator", w której brano pod uwagę takie parametry jak długość płozy (Modzurów) czy licencję PZSW w połączeniu z max rozmiarem kół 100mm, który dodatkowo w roku 2012 nie zdobył punktów w ogólnej klasyfikacji Długodystansowego Pucharu Polski (Katowice).

Czy zdarzają się podczas maratonów, półmaratonów czy podobnych biegów kategorie uwzględniające wielkość kółek zawodnika...
i czemu nie?
Pozdrawiam :cyclops:
Kamil Chwedyna.
"Jedni marzą o sukcesie - inni wstają i na niego ciężko pracują."

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kategorie startowe

Post autor: Toudi » wt czerwca 12, 2012 5:54

K4M1L pisze:Witam,
mam ogólne pytanie dotyczące podziału na kategorie uczestników zawodów rolkarstwa szybkiego.

Najbardziej popularne są podziały ze względu na płeć oraz wiek uczestnika. Choć ostatnio (Katowice, Modzurów) zaczęła się pojawiać kategoria "amator", w której brano pod uwagę takie parametry jak długość płozy (Modzurów) czy licencję PZSW w połączeniu z max rozmiarem kół 100mm, który dodatkowo w roku 2012 nie zdobył punktów w ogólnej klasyfikacji Długodystansowego Pucharu Polski (Katowice).

Czy zdarzają się podczas maratonów, półmaratonów czy podobnych biegów kategorie uwzględniające wielkość kółek zawodnika...
i czemu nie?
Pozdrawiam :cyclops:
Najczęściej takiego podziału nie ma, bo każdy startuje na tym, na czym osiąga najlepsze rezultaty albo co ma dostępne.
Nie byłem w Modzurowie i nie wiem, dlaczego tam zastosowano jeszcze inne parametry - myślę, że po to aby dać szansę powalczyć o miejsca i nagrody tym, którzy zwykle na zawody nie jeżdżą i się nie ścigają a wystartowali dla frajdy z samej jazdy.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Adi01
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: pt sierpnia 20, 2010 7:01
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Kategorie startowe

Post autor: Adi01 » śr czerwca 13, 2012 7:38

Toudi pisze:Nie byłem w Modzurowie i nie wiem, dlaczego tam zastosowano jeszcze inne parametry - myślę, że po to aby dać szansę powalczyć o miejsca i nagrody tym, którzy zwykle na zawody nie jeżdżą i się nie ścigają a wystartowali dla frajdy z samej jazdy.
Zapewne o to Kazikowi chodziło, zaliczał do tej kategorii wszystkich na szynach 4x90 lub mniejszych. Jeśli dobrze się nad tym zastanowić, to ma to sporo sensu. Taka kategoria wprowadzona do zawodów (nazwana "Amator" albo "Fitness") mogłaby zachęcić do startów większą liczbę osób jeżdżących na co dzień fitnesowo. Nie każdy ma zacięcie do regularnego treningu sportowego a sprzęt speed'owy tani nie jest. Teoretycznie na zawodach z dwoma dystansami (mataron i półmaraton) półmaraton jest przewidziany właśnie dla osób z grupy fitness ale w praktyce na ten dystans decydują się również zawodniczki i zawodnicy młodzieżowi (42km za bardzo przeciąża młode organizmy) jak również dorośli bo akurat są po kontuzji, przebytej chorobie, innych względach zdrowotnych czy akurat mają kiepski dzień i wiedzą, że na 42km nie dadzą rady.
Według mnie jest to interesujący pomysł na zwiększanie zainteresowania wrotkarstwem/rolkarstwem.

Temat do przemyślenia dla organizatorów zawodów :wink:

Awatar użytkownika
K4M1L
Posty: 37
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 4:44
Moje rolki: Fusion 4
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Kategorie startowe

Post autor: K4M1L » śr czerwca 13, 2012 11:20

Toudi pisze:Najczęściej takiego podziału nie ma, bo każdy startuje na tym, na czym osiąga najlepsze rezultaty albo co ma dostępne.
Nie podoba mi się ten sposób myślenia.
Nie ma podziału bo to problem fitnesowca, że nie jeździ w 4x110?
To czemu jest podział na płeć, skoro można powiedzieć, że to problem kobiety, że nie jest mężczyzną?

Rolki to nie bieganie, gdzie liczy się tylko i wyłącznie człowiek. U nas (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę) ten sam zawodnik na tej samej trasie osiągnie diametralnie różne wyniki w zależności od tego czy pojedzie na 4x110, 4x100, 4x90, 4x80 itd., prawda?

I dlatego zastanawiam się, czemu takiego typu kategorii nie ma.
Adi01 pisze:Zapewne o to Kazikowi chodziło, zaliczał do tej kategorii wszystkich na szynach 4x90 lub mniejszych. Jeśli dobrze się nad tym zastanowić, to ma to sporo sensu. Taka kategoria wprowadzona do zawodów (nazwana "Amator" albo "Fitness") mogłaby zachęcić do startów większą liczbę osób jeżdżących na co dzień fitnesowo. Nie każdy ma zacięcie do regularnego treningu sportowego a sprzęt speed'owy tani nie jest. Teoretycznie na zawodach z dwoma dystansami (mataron i półmaraton) półmaraton jest przewidziany właśnie dla osób z grupy fitness ale w praktyce na ten dystans decydują się również zawodniczki i zawodnicy młodzieżowi (42km za bardzo przeciąża młode organizmy) jak również dorośli bo akurat są po kontuzji, przebytej chorobie, innych względach zdrowotnych czy akurat mają kiepski dzień i wiedzą, że na 42km nie dadzą rady.
Według mnie jest to interesujący pomysł na zwiększanie zainteresowania wrotkarstwem/rolkarstwem.

Temat do przemyślenia dla organizatorów zawodów ;)
Z kolei w 100% zgadzam się z Adi01 - brawa dla organizatorów, którzy wprowadzili kategorie amator.
Takie działania na pewno wpłyną na popularyzację rolkarstwa długodystansowego.

Pozdrawiam :cyclops:
Kamil Chwedyna.
"Jedni marzą o sukcesie - inni wstają i na niego ciężko pracują."

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Kategorie startowe

Post autor: Doody » śr czerwca 13, 2012 12:13

To ja też się wypowiem.

Za dodaniem kategorii amator czy też fitness jestem jak najbardziej, ale NIE za podziałem pod względem wielkości kół, za chwile dojdzie do sytuacji że ktoś wystartuje z kołami 56 i będzie chciał mieć swoją kategorię, bo przecież nie ma szans z innymi startującymi na 80mm. W pełni się też zgadzam z Toudi'm że czasami ta sama osoba jeździ szybciej na 100 niż na 110 bo np brakuje jej techniki.

Nie jest też tak że amatorzy nie startują na 110mm - są przecież: FILE M110, RB Tempest czy PS C8 z kołami 110 na których zawodnik na pewno nie wystartuje i są przeznaczone dla amatorów.

Może np. wprowadzić podział ze względu na wysokość buta? Mało amatorów jeździ w niskim bucie. Tylko tu też się może okazać że niektórzy osiągają lepsze wyniki w wysokim ;)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Adi01
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: pt sierpnia 20, 2010 7:01
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Kategorie startowe

Post autor: Adi01 » śr czerwca 13, 2012 12:31

Prawie każdy z Nas uczy się bądź pracuje a wrotkarstwo (pod różnymi postaciami) jest sposobem spędzania wolnego czasu. W tym sensie wszyscy jesteśmy amatorami :mrgreen: (mniej lub bardziej zaawansowanymi) dlatego sugerowałem nazwę "Fitness" :wink:

Awatar użytkownika
K4M1L
Posty: 37
Rejestracja: wt czerwca 12, 2012 4:44
Moje rolki: Fusion 4
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Kategorie startowe

Post autor: K4M1L » śr czerwca 13, 2012 1:35

Doody pisze:To ja też się wypowiem.

Za dodaniem kategorii amator czy też fitness jestem jak najbardziej, ale NIE za podziałem pod względem wielkości kół, za chwile dojdzie do sytuacji że ktoś wystartuje z kołami 56 i będzie chciał mieć swoją kategorię, bo przecież nie ma szans z innymi startującymi na 80mm.
Tworzyć kategorię dla 1 osoby? Ostro, ale w sumie czemu nie, można. Choć zwykle organizator zastrzega sobie prawo do uwzględnienia danej kategorii w przypadku przekroczenia określonej liczby osób się do niej łapiącej. Wprowadzenie dodatkowych kategorii podziału ze względu na rozmiarówkę kółek nic nie zmienia (analogicznie jak dodanie kategorii wiekowej np. 99+) komu to szkodzi skoro i tak wszyscy się ścigają razem w kategorii open?

Jednak nie po to jest ten wątek, by tworzyć miliony nowych kategorii,
tylko dowiedzieć się czemu nie są stosowane podziały ze względu na rozmiar kółek.
Doody pisze:W pełni się też zgadzam z Toudi'm że czasami ta sama osoba jeździ szybciej na 100 niż na 110 bo np brakuje jej techniki.
Bez urazy, ale czy to że z Toudim jeździcie szybciej na 100mm niż 110mm to dowód na to, że na 100mm jeździ się obiektywnie szybciej niż na 110mm? Wychodząc z założenia, że na większym kółku jeździ się szybciej, wyróżnienie takich kategorii wydaje się być naturalne.
Czemu więc nie jest?

Pomocy :cyclops:
Kamil Chwedyna.
"Jedni marzą o sukcesie - inni wstają i na niego ciężko pracują."

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Kategorie startowe

Post autor: Doody » śr czerwca 13, 2012 1:50

K4M1L pisze:Bez urazy, ale czy to że z Toudim jeździcie szybciej na 100mm niż 110mm to dowód na to, że na 100mm jeździ się obiektywnie szybciej niż na 110mm?
A czy ktoś powiedział że jeździmy szybciej na 100 niż na 110? Czy gdzieś coś takiego napisałem?

Dążę jedynie do tego ze kategorie można mnożyć w nieskończoność. Myślę że Toudiemu (co też wyraźnie napisał) chodziło o to że każdy jeździ na takich kołach na których jeździ najszybciej.

Ja dodam jeszcze tylko że stworzenie kategorii dotyczącej wielkości kółek będzie skutkowało tym, że ten który obecnie trzyma się w czołówce open ale nie łapie na pudło założy koła 100 zamiast 110 i wygra swoją kategorię, a ten jeszcze trochę słabszy założy 90 i wygra swoją itd. Takie to będzie trochę sztuczne. Tak, jakby w narciarstwie zjazdowym zrobić kategorie dotyczące długości nart.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kategorie startowe

Post autor: zico » śr czerwca 13, 2012 3:15

A jak jeszcze przyjedzie kolega, który na 84mm strzepał masę ludzi, którzy jechali na 100, 110 i czym tam jeszcze, to dopiero będzie heca.
Pamiętliwy maraton sierpniowy 2011, gdzie na 84mm kółkach zrobił prawie maraton coś koło 1:15.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Kategorie startowe

Post autor: julek1967 » śr czerwca 13, 2012 5:27

A dlaczego nie ma kółek 120mm itd...-może pojechalibyśmy jeszcze szybciej ,co !?Jaka jest wasza opinia ?Ja swoje zdanie już mam,ale nie zdradze.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawody jazdy szybkiej / Events inline speed skating”