100 vs 110

Polecany sprzęt do fitness i jazdy szybkiej - rolki, kółka, łożyska / Inline fitness and speed skating - skates, wheels, bearings

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Regulamin forum
W tym dziale umieszczamy nowości sprzętowe, testy. Większość prezentowanego sprzętu jest z pierwszej ręki, tzn., że mieliśmy "namacalny" kontakt z produktem i staraliśmy się jak najbardziej rzetelnie go opisać i przedstawić. Jeśli ktokolwiek jest zainteresowany umieszczeniem swojego produktu lub chociażby zdjęcia, proszę o kontakt na e-mail.
Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: 100 vs 110

Post autor: Janusz » pn września 15, 2008 11:10

Wojtek45,

Ale czemu? Łapałeś zadyszkę? Przetrenowanie?

WOJTEK45
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 907
Rejestracja: wt czerwca 05, 2007 12:31
Moje rolki: zbyt wolne
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdynia

Re: 100 vs 110

Post autor: WOJTEK45 » pn września 15, 2008 11:37

spróbowałem na treningach i stwierdziłem że to nie dla mnie. Wziął Ariel i to on winien się wypowiadać jako ten który na nich już kilka wyścigów objechał

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: 100 vs 110

Post autor: bj43 » pn września 15, 2008 11:46

Dużo prościej jest zmniejszać opory jazdy niż zwiększać siłę na ich pokonywanie. Opory powietrza możemy zmniejszać utrzymując aerodynamiczną sylwetkę podczas jazdy, stosując opływowy kask i kostium, jeżdżąc bez ochraniaczy, trzymając ręce z tyłu, chowając się za kolegów, którzy biorą opór powietrza na siebie. Opory toczenia zaś zmniejszamy zwiększając twardość kółek i ich średnicę. Z tym, że tutaj zysk jest tym większy procentowo im większa waga ciała.
Mała waga ciała i twarde, duże koła oraz trochę techniki, aby nie wykonywać zbędnych ruchów, a także umiejętność "wożenia się" to gwarancja sukcesu.
Dobrą, ułatwiającą zrozumienie problemu analogią jest rower. Każdy, kto jeździł na rowerze wie, że dużo łatwiej jest pokonywać nierówności rowerem o większych kołach. Tak samo każdy wie, że jeśli w ogumieniu jest za małe ciśnienie, to trzeba się nieźle napracować, aby uzyskać przyzwoitą prędkość. Im cięższa osoba jedzie, tym mocniej musi napompować koła (zwiększyć ich twardość). Ale zwiększając ciśnienie ponad miarę nie uzyskamy proporcjonalnego przyrostu prędkości, co najwyżej zmniejszymy komfort jazdy, mając wrażenie, że jedziemy na twardych jak beton kołach. Z tego też powodu współczuję bardzo młodym, lekkim zawodnikom jeżdżącym na niedostosowanych twardością do ich wagi kółkach. Uzyskują co prawda sukces sportowy, ale niewątpliwie kosztem zwiększonego obciążenia stawów, a zatem zdrowia.
Reasumując - osoby ciężkie zauważą różnicę pomiędzy kółkami 100 a 110 mm, a osoby lekkie nie.
Ostatnio zmieniony pn września 15, 2008 10:26 przez bj43, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: 100 vs 110

Post autor: Janusz » pn września 15, 2008 1:44

bj43 pisze: Reasumując - osoby ciężkie zauważą różnicę pomiędzy kółkami 100 a 110 mm, a osoby lekkie nie.
Męczę temat, bo m.in. właśnie przykład Ariela mnie zastanawia - nie jest ciężki, a tak zasuwa, że wszyscy wiążemy krawaty z języka, żeby się za nim utrzymać. Ja z nim jeżdżę od tego sezonu, nie wiem jak było wcześniej, gdy miał 100mm.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 100 vs 110

Post autor: zico » pn września 15, 2008 1:52

Na moje Ariel bardzo dobrze jeździ technicznie, stąd 110mm nie sprawiają mu problemu z utrzymaniem równowagi oraz balansu.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: 100 vs 110

Post autor: Marek » pn września 15, 2008 9:29

Andrzej pisze:
xspeedy pisze:tak jak pisalem, ostatecznie nikt nie wie czy jest na 110 mm szybszy cze nie, ja mysle ze tylko niewielu top atletow jet na 110mm naprawde szybszych, co nie znaczy ze nowinki techniczne i technika jazy juz niedlugo tego nie zmiena. Czas pokaze.

Darek
Jeśli jednak masz jakis odcinek (6 km) który jedziesz na maxa (kilka razy) i robisz podobny czas a potem zmieniasz koła z 100 na 110 i jesteś szybszy to chyba można powiedzieć że wiem ze jestem szybszy ?
Test robiony w porównywalnych warunkach, w obu przypadkach koła były nowe.
Ciekawe gdzie były robione te testy

xspeedy

Re: 100 vs 110

Post autor: xspeedy » pn września 15, 2008 10:27

jesli jestes pewien ze na 110mm jestes szybszy to wystartuj na nich na Berlin Marathon, tylko tak mozna stwierdzic realna roznice, 6km po prostej to fajna traska aby troche sie pobawic. Wyscig sie sklada z caglych sprintow, a w takich warunkach 100mm sie brdziej sprawdzaja. Po co komu sprzet ktory sie w warunkach wyscigow nie sprawdzaja? Ja wydaje tylko na to pienadze co mi pomaga byc szybszym.

Darek

Mirek_83
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 8:44
Moje rolki: Simmons PRO M1
Jeżdżę od: 01 maja 2007
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 100 vs 110

Post autor: Mirek_83 » pn września 15, 2008 10:31

xspeedy pisze:jesli jestes pewien ze na 110mm jestes szybszy to wystartuj na nich na Berlin Marathon, tylko tak mozna stwierdzic realna roznice, 6km po prostej to fajna traska aby troche sie pobawic. Wyscig sie sklada z caglych sprintow, a w takich warunkach 100mm sie brdziej sprawdzaja. Po co komu sprzet ktory sie w warunkach wyscigow nie sprawdzaja? Ja wydaje tylko na to pienadze co mi pomaga byc szybszym.

Darek
W jaki sposób weryfikujesz czy dana rzecz (której jeszcze nie używałeś) jest dla Ciebie lepsza, pomaga Ci być szybszym? Testując na sobie, bądź pytając innych...

xspeedy

Re: 100 vs 110

Post autor: xspeedy » pn września 15, 2008 10:52

@Mirek_83

te magiczne slowo o ktore pytasz to komunikacja, jest nas 150 osob w klubie, dzieki temu nie wszyscy musimy robic te same bledy, niezaleznie od tego kozystamy raz kiedy ze sprzetu testowego sponsorow.

Darek

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Re: 100 vs 110

Post autor: Andrzej » wt września 16, 2008 8:31

Marek pisze: Ciekawe gdzie były robione te testy
U mnie na balkonie
xspeedy pisze:Ja wydaje tylko na to pienadze co mi pomaga byc szybszym.

Clenbuterol :?:
xspeedy pisze:jesli jestes pewien ze na 110mm jestes szybszy to wystartuj na nich na Berlin Marathon, tylko tak mozna stwierdzic realna roznice.
:lol: :lol: :lol:
Spakuj plecak, wsiądź w samochód pojedź gdzies dalej albo uwież nam na słowo :arrow: ŚWIAT NIE KOŃCZY SIĘ NA BERLINIE :D
A poważnie to bardzo lubię zawody w Berlinie, uważam ze organizacja jest wzorowa i prawie tak dobra jak w Osiecznicy. Ale niestety nie kupiłem biletu na Maraton a teraz wydatek 100EUR wolę niestety przeznaczyć na komplet nowych kół na nowy sezon. My niestety mamy takie dylematy.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 100 vs 110

Post autor: Toudi » wt września 16, 2008 8:46

Andrzej!

Też nie jedziesz do Berlina?

Zapraszam do mnie, obejrzymy w telewizji. :!:

Bezpieczeństwo zapewnione 8) :arrow: mam krzesła z grubej sklejki - pełny tył i spód.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Re: 100 vs 110

Post autor: Andrzej » wt września 16, 2008 8:49

Toudi pisze:Andrzej!

Też nie jedziesz do Berlina?

Zapraszam do mnie, obejrzymy w telewizji. :!:

Bezpieczeństwo zapewnione 8) :arrow: mam krzesła z grubej sklejki - pełny tył i spód.
Jadę. Obiecałem że będę robił zdjęcia. Darkowi (Xspeddy) też chętnie zrobie tylko musi podesłać numer startowy i pokazać strój w jakim pojedzie

Mirek_83
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 8:44
Moje rolki: Simmons PRO M1
Jeżdżę od: 01 maja 2007
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 100 vs 110

Post autor: Mirek_83 » wt września 16, 2008 9:36

xspeedy pisze:jest nas 150 osob w klubie, dzieki temu nie wszyscy musimy robic te same bledy, niezaleznie od tego kozystamy raz kiedy ze sprzetu testowego sponsorow.

Darek
Dokładnie o to mi chodzi. Dla pasjonata, sugestie innych, bądź testowanie samemu, wchodzi w grę. Pan/Pani XXXXX nie dostaną sprzętu od PS, RB, MPC, Mattera, czy innej firmy tylko dlatego, że jeżdżą w maratonach. Nie pisałem tego odnośnie Ciebie, bo jak wspomniałeś trenujesz w klubie, chodziło mi o zwykłego "zjadacza chleba" (bez obrazy nikogo :) )
Pzdr

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: 100 vs 110

Post autor: bj43 » wt września 16, 2008 9:52

xspeedy pisze:jesli jestes pewien ze na 110mm jestes szybszy to wystartuj na nich na Berlin Marathon, tylko tak mozna stwierdzic realna roznice, 6km po prostej to fajna traska aby troche sie pobawic. Wyscig sie sklada z caglych sprintow, a w takich warunkach 100mm sie brdziej sprawdzaja. Po co komu sprzet ktory sie w warunkach wyscigow nie sprawdzaja? Ja wydaje tylko na to pienadze co mi pomaga byc szybszym.

Darek
To dobry pomysł. Szkoda, że do moich szyn nie mieszczą się kółka 110 mm, bo niewątpliwie bym to sprawdził. Ponadto sądzę, że przy dłuższej szynie i większych kółkach łatwiej byłoby pokonywać wyżłobienia w asfalcie zrobione przez ciężarówki (patrz avatar xspeedy). Nie byłem jeszcze w Berlinie na maratonie, czy cała trasa tak wygląda? Macie wypracowaną metodę jazdy wzdłuż asfaltowych kolein? Bardzo się z nimi męczyłem w Poznaniu i Krakowie. Byłem prawie pewien, że w Berlinie ich nie będzie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: 100 vs 110

Post autor: Marek » wt września 16, 2008 10:32

Andrzej pisze:
Marek pisze: Ciekawe gdzie były robione te testy
U mnie na balkonie
Szkoda ze członkow SSW nie zaprosiłes na balkon

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jazda fitness i szybka / fitness i speed inline skating”