Powrót do rolek po latach

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Placek
Posty: 9
Rejestracja: czw września 11, 2014 1:01
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Powrót do rolek po latach

Post autor: Placek » pn września 15, 2014 1:48

Szanowni Forumowicze

Witam serdecznie Was zapaleńców, amatorów i profesjonalistów.
Cieszę się że dołączyłem do grona forumowego.


To moj pierwszy posta ale nie ostatni problem.
Dzięki Waszej wiedzy chciał bym dobrze zacząć a włąściwie wybrać.
Pewnie zawitam u Zico, ale nim wyprawię się z pod Warszawy wolę zacieśnić możliwości.


Moje doświadczenie i budowa.
Mam 190cm i 80kg wagi stopa 28cm. W sezonie zimowym jeżdze na łyżwach ale wybitnie rekraacyjnie, rolki miały przerwy ponad 15lat od czasów dziecinstwa, wtedy to sławne Bauery miało całe podwórko ale nie ja bo brakło kasy.
Od tego czasu miałem rolki na nogach kilka razy ale w formie testowej. Jestem amator ale z podstawowymi umijętnościami (hamowanie pługiem i T oraz przekładanka przodem.

Gdzie i jak jeżdzę
Mieszkam pod Warszawą w plątaninie domów jednorodzinnych poprzecinanych większymi ulicami. 80% to chropowaty asfalt, reszta to kostka. Jak podszkolętechnike planuję „wyjśc na mniej uczęszczane ulice”.
Jazdę traktuję jako uzupełnieni biegania z uwagi na mnijszą kontuzjogennośc i większą dynamikę otoczenia. Nie będę skakał ani freeridował, zalezy mia na jeździe na wrost z łagodnymi skrętami, liczą się kilometry zatem jazda Fitness ale bez wyrywania na starcie czy walki o medale.

W ostatnim czasie
Pozyczyłem od znajomego Roces Metropolis (kółka 80mm 84A).
Moje wrażenia:
Opory toczenia - dniosłem wrżenie że bardzo słabo się toczą mimo że miały zrobione może 10km. Nia miały luzów ani zbyt skręconych łożysk.
Wyłapywanie nierówności – to pewnie kwestia podłoża ale czułem pod stopą wszystkie drobinki – chciał bym to wyeliminowac w jak największym stopniu
Ból piszczeli – to przypadłośc popularna i zakładam że minie z rozjeżdżeniem ale jeżlei to możliwe chiał bym buta który będzie tu komfortowy a jednocześnie dobrze wentylowany (jeżdżę od wiosny do jesieni)

Co mi wpadło w oko.
Idąc tropem moich mikro doświadczeń wydedukowałem że potrzebuję rolek Fitnesowych o kołach 100-110 celem uzyskania szybkości oraz pokonywania nierówności podłoża.
Finanse są ale nie kosmiczne - chciał bym sie wyrobić w 1000-1400zł - no chyba że są propozycje do których warto dołozyć z kolejnej pensji.
Pierwsze typy to:
Tempest 110
Powerslide Phuzion 110


Tu jednak moja wiedza się kończy.

Prosze o pomoc :
1. Wasze typy??
2. W jakie rolki fitness powinienem uderzać – czy 110mm czy może mniejsze ?
3. Rolki 3czy4 kołowe – wiem że 3-ki mają lepszą skretność
4. Kółka – chciał bym by bardzo lekko się toczyły ale biore pod uwagę zajechania fabrycznych i potem zakup czegoś lepszego

Z gory dziękuję za wszelką pomoc

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Pinnhead » pn września 15, 2014 3:47

Opory toczenia prawdopodobnie spowodowane były dziadoskimi kółkami.
Ból piszczeli prawdopodobnie spowodowany był twoim zbytnim spięciem na rolkach. Trzeba się rozluźnić i balansować ciałem a nie stopą. Ból wynika z przeciążania mięśnia piszczelowego przedniego + jest on niewytrenowany. Warto zawsze przed jazdą poświęcić ze 2 minutki na chodzenie na palcach i na piętach. Dzięki takiej rozgrzewce mięśnie nie powinny boleć a i na przyszłość się roztrenują.

Kółka 110 bym sobie odpuścił na początek. 90-100 mm było by ok. 110 lepiej zostawić tym, którzy się na tym konkretnie znają i potrafią wykorzystać.

Piszesz że masz chropowaty asfalt i chcesz zminimalizować efekt wibracji - polecam kółka Am-Wing. Osobiście byłem pod wielkim wrażeniem jak zmieniłem kółka na nie.

Co do rolki 3-kołowej to napisałem obszerny art na tym forum viewtopic.php?f=59&t=7344
Od tamtego czasu zjeździłem na nich kilkaset km, wymieniłem koła na 100mm Am-Wing niebieskie i zjeżdżałem na nich z prędkościami przekraczającymi 50km/h. Zwiedzałem na nich również miasto Malbork, które jest naprawdę nieprzyjemne dla rolkarzy a pomimo to, jeździło mi się dość komfortowo.
Co do twojej wagi, jeśli rolki 3-kołowe to twardsze kółka powinieneś mieć. Stockowe 85A powinny wystarczyć ale jak Am-Wingi to chyba 86A powinny być ok. Czyli różowe o ile mnie pamięć nie myli. Rolka 3 kołowa jest lżejsza o koło, łożysko, ośkę i kawałek szyny ;)

Przy 4 dużych kołach (2x100 i 2x110) wkurzała mnie słaba zwrotność, dlatego postawiłem na rolki 3 kołowe i nie żałuję.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: zico » pn września 15, 2014 11:21

Można np. zrobić Tempesta lub Powerslide C8 na szynie 3 kółkowej i wstawić kółka 100mm, będziesz mieć stopę oddaloną od ziemi jakbyś miał szynę 4x90mm.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Placek
Posty: 9
Rejestracja: czw września 11, 2014 1:01
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Placek » wt września 16, 2014 10:30

Panowie

Bardzo dziękuje za wypowiedzi i sugestie.
Ztego co piszecie:

Powinienem zostac rpzy opcji 3 kółek 100mm
Powinienem wybrać pomiędzy Tempestem a Powerslide C8 (mod na 3 kółka)


Przeczytałem sobie ten watek:
viewtopic.php?f=5&t=7632

i pojawiały się tam oba powyższe modele.

Pytania do Was.

1. Który but więcej wybaczy, będzie lepszy dla amatora na poczatek (
2. Jakie kółka (pod moje 80kg) i długość szyny wybrać do wybranego buta (rozumiem ze skazany jestem na zakup wszystkiego osobno) ?
3. Z tego co czytam Tempest to sztywna filozofia i od tego powinno ise zacząć jednak Zico przedstawiasz C8-kę jako połączenie sztywnej skorupy i miękkiego buta "Powerslide C8, Bont Semi Race, Seba Marathon. Wszystkie te buty są droższe, spełniają kryteria butów szybkich, stabilizujących postawę, są sztywne" - czyżby C8 to sztywnośc Tempesta w bardziej komfortowym wydaniu ?

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Pinnhead » wt września 16, 2014 10:55

Nie, nie, nie. Ja piszę, że MI się podobają 3 kółkowce. Mają one swoje zalety i wady.
Jakie rolki powinieneś wybrać to sam powinieneś zdecydować w zależności od tego co chcesz na nich robić.

Natomiast Zico napisał, że może ci takie zbudować w fajnej opcji jeśli chcesz. Sam bym chciał takie gdybym miał kasę. No ale wybór i decyzja jest zawsze twoja.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Placek
Posty: 9
Rejestracja: czw września 11, 2014 1:01
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Placek » wt września 16, 2014 11:21

No dobra.
zatem znam możliwości.

Teraz zapytam jak na wstępie.

Wasze typy - co Wy byście wybrali biorąc pod uwagę mój opis, co Wam logika podpowiada (na razie pomijając czy dana rolka po założeniu może mnie obcierać, czy będę krzywił nogi) - czysto teoretycznie.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Pinnhead » wt września 16, 2014 1:39

Czysto teoretycznie, nie widząc cię podczas jazdy - tempesty, dlatego że to opcja ostrożniejsza. W końcu nie wiemy ile błędów w technice robisz i jakich. Prawdopodobnie też się da zrobić je na 3 koła jeśli będziesz tego chciał. Natomiast lepiej wybrać po przymierzeniu pod fachowym okiem.
Ja osobiście dla siebie wybrałbym ten setup C8, tyle że ja sezon pojeździłem na swoich fitnessach i miałem czas się przyzwyczaić i potrenować technikę. Tak sobie tylko rozkminiam bo w kwestii butów niskich i przejściowych doświadczenia nie mam. Ale wydaje mi się że trzeba troszkę pojeździć i zbudować bazę przed wejściem na niższe buty.
Może bardziej doświadczeni się wypowiedzą?
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: _blues_ » ndz października 26, 2014 7:49

Bierz tempesta na dobrym podwoziu i nie kombinuj na początek. To dobry but, wygodny, na którym nawet wyniki można robić porządne. Moment kiedy zacznie ci brakować sztywności, etc, i będziesz już miał odpowiednią "bazę" mocy oraz techniki to trochę czasu.
Nie spiesz się z przesiadaniem się na większe kółka. Jeżeli wydaje ci się, że 100 uciągniesz to weź 90. Jeżeli 90 - weź 84. Jedno małe ale: istotne jest jaka będzie szyna i jej wysokość. Może się zdarzyć, że 4x90 będzie wyższa niż 4x100 (sam się na to naciąłem i sezon tak przejeździłem...).

Także... Tempest na 4x90 lub 3x100+90 to dobry wybór, w którym pojeździsz trochę. Aha - w tempestach od razu wymień rzepa na klamrę. To gigantycznie zwiększa trzymanie, a przy niskim podbiciu po prostu powoduje, że ono zaczyna się pojawiać.

Placek
Posty: 9
Rejestracja: czw września 11, 2014 1:01
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Placek » pn marca 21, 2016 10:30

Panowie

Pewnie daty moich wypowiedzi wywołały parskanie ...przyznaję w zeszłym roku temat musiałem odłożyć. Jako że moją miłością jest rower i górskie Enduro nie mogłem przegapić okazji finansowej a co za tym idzie żona postawiła ultimatum:)

Jeżeli się nie obrazicie to chał bym wrócić do tematu gdyż teraz już nie wezmę jeńców.
Poczyniłem pierwszy krok i udałem się do sklepu wrotkarskiego w Wawce - może szału nie było ale oto wynik:

- na nodze miałem Rollerblade Macroblade 90 oraz na próbę Tempest 100 (oba z klamrą)

wrażenia

Macroblade - but ok, długość szyny z kółkami ok ale ich szybkość i opory obrotu nieco słabiej.
Tempest - oj tu się bałem o moje umiejętności, skręcanie chyba ponad moje siły, but za mało sztywny, mimo że przymierzyłem rozmiar "na styk" to noga zbyt latała, kółka chodziły jak marzenie

Wychodząc i analizując to co dostałem "z półki" odniosłem wrażenie, że kółka 100mm mogły by być moją nirvaną ale tylko w wydaniu 3x bo więcej zabije moją zwrotność (ciagle poruszam się raczej po wąskich podwarszawskich uliczkach)

Nie do końca uśmiecha mi się kupować gotowca za 1000zł bo czuję że custom mógł by być lepiej dopasowany czyt bardziej "początkujący but", "wyższej jakości kółka", oraz rozmiar kółek nadający się na większe nierówności.

Czy moje wywody mają sens czyt potrzebuję pokierowania mając na uwadze powyższe spostrzeżenia.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Pinnhead » śr marca 23, 2016 8:29

Na forum swego czasu wrzuciłem reckę Powerslide Phuzion 7 na kołach 3x110. Bardzo fajny zestaw na miejskie drogi zwłaszcza jak wymieniłem stockowe koła na am-wing jets 100. Ale teraz dostać te role to wyczyn (ja swoich nie sprzedam). Nie wiem czy obecnie na rynku jest coś podobnego poza imperial mega cruiser, ale koła 3x125 to już naprawdę sporo.
Pewnie musiałbyś samemu złożyć setup.

Możesz zainteresować się jeszcze rolkami doop swift jeśli to nie ma być jazda typowo fitness/speed a bardziej miejska. Powinny być fajne do tego celu. Ja sam męczę xsjado ale na kołach 2x80 i 2x76.but jest podobny i dają radę.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Sainti
Posty: 22
Rejestracja: pn marca 19, 2012 10:13
Moje rolki: Hardcore Evo + Vision
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Sainti » śr marca 23, 2016 11:06

Na 2016 jest trochę nowych modeli z trzema kółkami. Powerslide ma ich chyba najwięcej (zupełnie nowy Swell, różne kombinacje z butami Imperial, Vi i Phuzion). Seba też pokazała FRy z szyną 3x125 i nawet Fila jakiś trzykółkowe rolki ma w katalogu. Nie wszystko pewnie jest jeszcze dostępne w sklepach, ale w jest w czym wybierać.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Pinnhead » czw marca 24, 2016 9:18

Tak, tylko większość z tych rolek jest już na kołach 125. Jeździłem po mieście na 110 i do szwendania się / cruisingu po mieście są super, ale jeżeli chcesz pojeździć szybko to na 110 brakowało mi już trochę szybkości reakcji, precyzji w sterowaniu. Np. w takich sytuacjach, że jedziesz szybko chodnikiem, przed sobą masz skrzyżowanie i nagle zza winkla wyjeżdża samochód. Na 100 już dawałem radę ale na 110 miałem dziwne wrażenie lekkiego zmulenia podczas wykonywania szybkich manewrów. Poza tym facet chce wrócić na rolki po latach, lepiej nie odświeżać znajomościz rolami od szczudeł ;)
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Placek
Posty: 9
Rejestracja: czw września 11, 2014 1:01
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Placek » czw marca 24, 2016 9:50

Chłopaki

Nie wiecie jak cenię sobie takie sugestie/pomoc – bardzo dziękuję

Co już wiem.
Bardzo mi przypadła koncepcja 3x gdyż duże kółko wydaje się lepiej absorbować i pochłaniac przeszkody (coś jak z rowerem górskim 29” - niby mniej zwrotny ale komfort szalony).
O phuzion 7 obejrzałem jeden z filmików gdzie człowiek dzieli isę wrażeniami „dużego koła” https://www.youtube.com/watch?v=T5EdQ39OlVg

Czego powinienem się bać?
– zwrotności, faktycznie jest taka utrata na korzyć 100mm?
- wysokości nad ziemią – czy to ma znaczenie?
- co lekkścia jazdy – czy na to wpływa tylko jakośc kółek i łozysk (wtedy brać 100mm ale ze świetnym podwoziem) czy moze firmówki w takim Megacruiser oblecą bo rozmiar zrobi swoje?

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Pinnhead » czw marca 24, 2016 2:21

- Nie tyle zwrotność co precyzja ruchu i szybkość reakcji przy większych prędkościach.
- wysokość nad ziemią ma ogromne znaczenie: po pierwsze zmienia się wysokość środka ciężkości oraz większa dźwignia działa na kostkę/but.
- tu większe znaczenie ma jakość kół aniżeli centymetr w tą czy w tą. Przy rozmiarach od 100 wzwyż moim zdaniem nie ma to dużego znaczenia przynajmniej w mieście na w miarę dobrych nawierzchniach. Łożyska przy fitnessie nie mają dużego wpływuna jjazdę o ile są nasmarowane i w dobrym stanie.

Ja jestem za tym żebyś w miarę możliwości przymierzył jeden z powyższych zestawów i sam zdecydował co wolisz na początek.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Sainti
Posty: 22
Rejestracja: pn marca 19, 2012 10:13
Moje rolki: Hardcore Evo + Vision
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Powrót do rolek po latach

Post autor: Sainti » czw marca 24, 2016 2:22

Wcześniej wrzuciłem tylko taką luźną listę z czego możesz wybierać, ale faktycznie nie wszystko się nadaje na początek.
Największym problemem jest wysokość nad ziemią. Im wyżej nad ziemią stoisz, tym większa dźwignia działa Ci na kostki. Trudniej jest więc nad rokami zapanować i jeździ się bardziej zachowawczo. Żeby śmigać tak samo jak na niższym sprzęcie trzeba trochę poćwiczyć. Dlatego na początek lepiej zacznij jeździć na czymś z mniejszymi kółkami żeby się z jazdą oswoić, a jak już będziesz się pewnie czuł, to zmień koła na większe.

Nie wiem co masz na myśli pisząc o lekkości jazdy, ale największą różnicę w jeździe robią koła. Nie zawsze też większe lub bardziej miękkie koła są bardziej komfortowe, bo to też zależy od budowy i użytych materiałów. Firmowe rolki mają je zazwyczaj na przyzwoitym poziomie.

Moja rada, to zrób podobnie jak Pinnhead. Kup co tam Ci się podoba, ale na początek nie porywaj się od razu na koła 125mm. Wsadź mniejsze koła i poczuj się pewnie przed przejściem na większy rozmiar.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”