rozmiar kółek

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

benjamin
Posty: 16
Rejestracja: pn lipca 24, 2006 10:14
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: benjamin » śr czerwca 06, 2007 12:51

witam ponownie.

pisze w tym temacie choć pytanie jest w trochę inny deseń.

Wymieniłem już koła( jeszcze raz wielkie dzięki Zico), łożyska. wszytsko ładnie pięknie ale mam pytanie: jak mocno należy dokręcić śruby?? jak skręcałem w miarę mocno ( nie że na maxa ale tak że czuć opór) to kóło ledwo jeden obrót zrobiło. gdy trochę lżej to niby sie ładnie kręci ale jakoś tak luźno a jak stawiam rolkę na drodze to słysze dzwięk tki hmm luźnych kółek;) nie wiem jak to dobrze opisać.

czy koło po skręceniu inaczej zachowuje się pod obciążeniem?? czy jest jakiś sposób na dokręcenie?? mam nadzieje że nie kluczem dynamometrycznym ;)

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrzej » śr czerwca 06, 2007 1:09

benjamin pisze:witam ponownie.

pisze w tym temacie choć pytanie jest w trochę inny deseń.

Wymieniłem już koła( jeszcze raz wielkie dzięki Zico), łożyska. wszytsko ładnie pięknie ale mam pytanie: jak mocno należy dokręcić śruby?? jak skręcałem w miarę mocno ( nie że na maxa ale tak że czuć opór) to kóło ledwo jeden obrót zrobiło. gdy trochę lżej to niby sie ładnie kręci ale jakoś tak luźno a jak stawiam rolkę na drodze to słysze dzwięk tki hmm luźnych kółek;) nie wiem jak to dobrze opisać.

czy koło po skręceniu inaczej zachowuje się pod obciążeniem?? czy jest jakiś sposób na dokręcenie?? mam nadzieje że nie kluczem dynamometrycznym ;)
Masz nie dopasowane dystanse wewnatrz kółka. Dokręcanie nie pomoże. Wymień dystanse

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: ALAN54 » śr czerwca 06, 2007 1:15

Być może jest to wina tulejek dystansowych. Kółka muszą być skręcone mocno, śruba nie może być luźna, może odkręcić się w czasie jazdy. Jeżeli masz nowe łożyska to po skręceniu śrub i mocnym pokręceniu ręką kólka powinny toczyć się bez oporu ocho ocho albo i dłużej! Jeżeli szybko się zatrzymują może to być wina tulejek dystansowych. Trzeba pokombinować z innymi wymiarami (czasem wystarczy 1mm róznicy albo i trochę mniej). POZDRO ALAN54

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » śr czerwca 06, 2007 1:25

ALAN54 pisze:Być może jest to wina tulejek dystansowych. Kółka muszą być skręcone mocno, śruba nie może być luźna, może odkręcić się w czasie jazdy. Jeżeli masz nowe łożyska to po skręceniu śrub i mocnym pokręceniu ręką kólka powinny toczyć się bez oporu ocho ocho albo i dłużej! Jeżeli szybko się zatrzymują może to być wina tulejek dystansowych. Trzeba pokombinować z innymi wymiarami (czasem wystarczy 1mm róznicy albo i trochę mniej). POZDRO ALAN54

Zobacz dystanse - czy masz problem ze wszystkimi kołami?

Tak, kółka inaczej się toczą pod oporem, to co się kręci jak machniesz ręką to jedna sprawa, a to co pod nogami to druga.

Obrót kółka zależy m.in. od jego średnicy.
Kółko o dużej średnicy będzie się kręcić dłużej, niż mniejsze kółko.
Przykład na tych samych łożyskach kółko 56mm - 16 sekund, kółko 100mm - ponad 2 minuty.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Andrzej
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1724
Rejestracja: pn marca 15, 2004 10:26
Moje rolki: Szybsze ode mnie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Andrzej » śr czerwca 06, 2007 1:27

zico pisze: na tych samych łożyskach kółko 56mm - 16 sekund, kółko 100mm - ponad 2 minuty.
To moze obrócę sobie wieczorkiem jedną 100 w 2 minuty ?

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Post autor: Piotr B » śr czerwca 06, 2007 1:30

Czasami efekt daje wymiana tulejek miedzy kólkami, czasami potrzebny jest pilnik.
Jesli kółko się nie obraca dostatecznie długo czasami ,,układam je"-naginając raz w prawo, raz w lewo gdy jest ono przykręcone w szynie.
Sruba mocująca kółko musi być doręcona mocno bo sie poluzuje od drgań co może byc przyczyną upadku!

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Toudi » śr czerwca 06, 2007 1:36

2 minuty? Jak Alan napisał, że ocho ocho to oceniałem to na 40-60 sekund. Ale 2 minuty to jest już raczej ho,ho,ho. Czym smarujecie łożyska?
A przy okazji - to może być tulejka ale może nie do końca łożyska są wciśnięte w koło - ja lekko dobijam młotkiem ale przed dobijaniem obracam setkę - jak się dobrze obróci, to nie trzeba dobijać. I tak jedną setkę po drugiej.
Pozdrawiam
Piotr

benjamin
Posty: 16
Rejestracja: pn lipca 24, 2006 10:14
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: benjamin » śr czerwca 06, 2007 2:59

hmm ;) rozumiem że dystanse to takie "coś" co wchodzi i łączy jedno łożysko z drugim tak??takie krótkie??czy to drugie takie długie jak śruba z dziurą w środku w którą wchodzi śruba?? no wkładając zauważyłem że chyba jedno w drugie nie wchodzi i jest luźne- mam na myśli to krótkie co łączy łożyska.


pytanie: skąd mam wiedzieć jakie kupić??są jakieś rozmiary??

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Post autor: Piotr B » śr czerwca 06, 2007 6:33

benjamin pisze:hmm ;) rozumiem że dystanse to takie "coś" co wchodzi i łączy jedno łożysko z drugim tak??takie krótkie??czy to drugie takie długie jak śruba z dziurą w środku w którą wchodzi śruba?? no wkładając zauważyłem że chyba jedno w drugie nie wchodzi i jest luźne- mam na myśli to krótkie co łączy łożyska.


pytanie: skąd mam wiedzieć jakie kupić??są jakieś rozmiary??
zobacz to tulejka dystansowa wgląda:

http://skateshop.pl/product-pol-1143034 ... rolek.html

ale może być jeszcze prostsza!

benjamin
Posty: 16
Rejestracja: pn lipca 24, 2006 10:14
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: benjamin » śr czerwca 06, 2007 9:20

hmm rozumiem że 8 mm to średnica. przepraszam ale się muszę dowiedzieć zanim kupie: skąd mam wiedzieć że te będą jednak pasować?? ;) jakiś rozmiar konkretny trzeba kupić?? bo sumie to takie same jak mam oryginalne. czy one się jakoś zużywają czy co?? może dla Was oczywiste ale ja wole sie dowiedzieć ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”