Wielkość kółek

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Zwierzyna
Posty: 12
Rejestracja: pt stycznia 30, 2004 2:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa

Wielkość kółek

Post autor: Zwierzyna » wt lutego 17, 2004 11:36

Witam. Odwiedziłem wczoraj mój ulubiony skle ze sprzętem i pogadałem sobie z właścicielem. Podobno teraz jest nowy trend w rolkach, że zamiast 5 kółek 80 mm stosuje się 4 kółka, ale 100 mm.
Ciekaw jestem jakie jest wasze zdanie na te temat ?

Zastanawiałem się też nad zmianą sprzętu (moje Bauery mają już 8 lat i są do gry w hokej), bo koniecznie w tym roku chcę wystartowąć w Poznaniu. Najbardziej pasowały mi Rolerblade Lightning 003 - 4 kółka 80 mm bardzo lekkie, dół sznurowany, góra z jedną klamrą. Kosztują 1200 PLN więc musze się dobrze zastanowić.

Czy ktoś miał doświadczenie z takim sprzętem ? Proszę o info.

P.S. Są też przecenione Bauery 5 kółek (z 5-6 par) na 650 PLN jeśli ktoś zainteresowany. Sklep jest w Warszawie.
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: ALAN54 » ndz lutego 22, 2004 2:40

Witaj Zwierzyna! Owszem odnotowaliśmy nowy trend w sprzęcie, ale jest to tak jak z kompami-wymieniasz procesor na coraz lepszy aż dochodzisz do momentu kiedy chcąc włożyć najnowszy model musisz wymienić wszystko. Zacząłem jazdę na rolkach od zwyczajnych czterokołowców z niewymienną szyną średnica 76mm. Na sczęście koła można było wymienić na 80 mm. Potem kupiłem nieco lepsze z wymienną szyną 80 mm. Jazda szła nieżle więc postanowiłem zrobić buty prawie na miarę, niskie, kupiłem nową szynę na koła 84 mm, łożyska małe no i jestem z tego zadowolony. Niestety chcąc jeżdzić na jeszcze większych kołach musiałbym zmienić wszystko - okazuje się, że rozstaw otworów mocujących w szynie 100 mm jest inny niż w szynie 84 mm tak że trzeba by było robić też nowe buty. Czy kółka 100 mm się przyjmą nie wiadomo jak narazie niewielu jeszcze na nich jeździ, traktowane są raczej jako ciekawostka. Większość ściga się na 5 kółkowych 84 mm. Przy wyborze sprzętu musisz zdecydować czy chcesz się ścigać wtedy warto i trzeba zainwestować w sprzęt profesjonalny. Jeżeli ma to być tylko rekreacja to kwota 650 - 800 zł musi wystarczyć. Cieszę się, że chcesz przyjechać na Maraton do Poznania, może warto też spotkać się nieco szybciej-chcę zorganizować wyjazd na Maraton do Krakowa 9 maja i do Łodzi 23 maja. Na tych imprezach nie ma co prawda kategorii rolkarzy ale chcemy pokazać, że nasza dyscyplina jest równie widowiskowa jak bieg a może nawet bardziej. Do zobaczenia. PZDR ALAN54

Zwierzyna
Posty: 12
Rejestracja: pt stycznia 30, 2004 2:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierzyna » ndz lutego 22, 2004 3:02

Dzięki za zaproszenie, ale jak pogoda nie dopisze to nie dam rady się przygotować, a nie chcę dać pleców. W każdym razie jest cały czas aktywny - tzn. przeglądam forum. W Warszawie i tak nie mam zresztą z kim trenować.
Co do rolek to będę trenować cały czas na 76 mm i dopiero na 2 tygodnie przed startem chcę wskoczyć na inne rolki.
Wszystko jest trudne zanim stanie się proste

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

kółka

Post autor: powerhouski » pt marca 19, 2004 5:17

Niestety chcąc jeżdzić na jeszcze większych kołach musiałbym zmienić wszystko - okazuje się, że rozstaw otworów mocujących w szynie 100 mm jest inny niż w szynie 84 mm tak że trzeba by było robić też nowe buty.
Nie do końca prawda...
Szyna 100-84-100-100 nie wymaga zmiany buta.
Szyna 4x100 może być montowana na normalnym bucie ale wysokość wzrasta o jakieś 12mm. Żeby utrzymać niski profil, przedni blok mocujący buta musi być przesunięty do przodu a rozstaw zwiększa się do 190mm.
Czy kółka 100 mm się przyjmą nie wiadomo jak narazie niewielu jeszcze na nich jeździ, traktowane są raczej jako ciekawostka
Luca Sagioratto srebro w seniorach na MŚ w Wenezueli, Nicole Begg 4-ta juniorka w maratonie. Na ME juniorzy w sprintach jeździli na 100mm. Fila team. więcej i więcej ludzi przesiada się na 100mm. Prawda jest taka, że kółka 100mm już się sprawdziły. A to że wiekszość ciągle jeździ na 5x84 wynika z kilku powodów:

1. Do niedawna nie było wyścigowych kółek i ludzie używali kółek skuterowych.
2. Producenci muszą najpierw odbić sobie koszty produkcji 84mm zanim zainwestują w nowe kółka.
3. Szyny setki to szyny krótkie, dlatego też zawodnicy o dużych stopach preferują szyny 5x84

Awatar użytkownika
Nostry
Posty: 31
Rejestracja: wt lutego 03, 2004 5:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Litzmannstadt;-)
Kontakt:

Post autor: Nostry » pt marca 19, 2004 6:15

qrde, nie wiedziałem że są już i 100ki ;-) Ale numer. W Litzmann ciężko nawet 80-ki dostać...
Ja też zapraszam, szczególnie go Łodzi w Maju ;-) Nie przejmuj się formą aż tak, dobrze będzie! Masz jeszcze kupę czasu
mors certa
hora incerta
>> http://matematyka.pl <<

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

setki

Post autor: powerhouski » ndz kwietnia 18, 2004 2:51

Setki znów zwycięskie.

Tym razem w Hamburgu w maratonie klasy I ekipa Fila pierwsze 3 miejsca. Dwóch zawodników spośród pierwszych 3 jechało na setkach.

speedy

wielkosc kölek

Post autor: speedy » ndz kwietnia 25, 2004 12:35

halo razem,

jesli chodzi o wielkosc rolek to moge bardzo polecic 100-tki dla osöb z duza waga i wielkoscia ciala...chociaz to nie regula. U nas w Clubie sa juz dwie osoby, ktöre sie na te rolki przestawily i nie maja zadnych problemöw z nimi, sa o wiele bardziej zadowolone niz z 84-tkami. Ale to nie regula, ja osobiscie jezdze na 84-tkach (na zawodach) a na treningu to uzywamy raczej 80-tki z powodu ich dosyc duzego zuzycia i czestej wymiany....co jest tez z ich kosztami zwiazane.
Ja zalecam w zaleznosci od wlasnych mozliwosci technicznych (chodzi mi technike jazdy) rolki 84mm poniewaz sa lepsze na dlugich dystansach, nie ma sie takiej duzej frekfencji odepchniecia jak z 80-tkami ale za tym ida czasami problemy ze sprintem poniewaz szyna jest troche dluzsza niz do 80-tek.
Oczywiscie tez jest wazne jak czy jest sie wysoka czy raczej niska osoba bo to tez wplywa na stosunek wielkosci szyny do buta i mozliwosci nastawienie szyny z butem, oczywiscie nie mozna zapomniec ze sila odepchniecia bocznego jest wyzsza przy 84-tkach niz przy 80-tkach.

pozdrowienia
Piotrek
http://www.speedskating-rheinstetten.de

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

kółka

Post autor: powerhouski » pn kwietnia 26, 2004 3:31

Speedy,

kilka punktów wymaga sprostowania...
jesli chodzi o wielkosc rolek to moge bardzo polecic 100-tki dla osöb z duza waga i wielkoscia ciala...chociaz to nie regula
Jeszcze pół roku temu panował pogląd że 5x84 są szybsze niż 100 zwłaszcza na torach profilowanych i w sytuacji wyścigu punktowego czy eliminacyjnego. Ze względu na długość szyny 13,3-13,4 cala (5x84) wersus 12,1-12,8 cala (100), uważano że 100 będą dobre dla zawodników z mniejszą stopą (kobiety, juniorzy). Także twój wywód (patrz cytat) mija się z celem...

Obecnie, nikt już nie twierdzi że 84 są lepsze, wszyscy przesiadają się na większe kółka. Bont na 88mm, Fila bije wszystkich na 100-kach, Mogema właśnie opublikowała sesję zdjęciową swojej grupy na nowych Labeda Hybrid 100mm.
http://www.mogemasports.com/forum/topic ... PIC_ID=130
Salomon wkrótce dołączy na Supersonic 100mm...

Jeśli chodzi o trenowanie na 80 i ściganie się na 84, to jeżeli poważnie myślisz o wyczynie to nie powinieneś zmieniać kólek. Powinno się trenować na tym na czym się ściga. Oczywiście, jeżeli jeździsz tylko recreacyjnie to co innego. Albo nie masz innych kółek które trzymają... Pamiętam ja używałąm 80mm Bont Invasion na 84 szynie bo nie miałam 84mm kółek z odpowiednią twardością aby trzymały się na naszym profilowanym torze ...
oczywiscie nie mozna zapomniec ze sila odepchniecia bocznego jest wyzsza przy 84-tkach niz przy 80-tkach
Nie ma nic do rzeczy. Siła odbicia bocznego zależy wyłącznie od siły twoich mięśni. Większe kółka toczą sie lepiej poniważ są większe, to wszystko. Tak jak na nartach, jak masz złe smarowanie i słaby poślizg to możesz sobie pchać i pchać...

Mam nadzieję, że moje wywody są zrozumiałe dla wszystkich.

Czołgiem

Kasia i Tomek

Awatar użytkownika
Nostry
Posty: 31
Rejestracja: wt lutego 03, 2004 5:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Litzmannstadt;-)
Kontakt:

Post autor: Nostry » pn kwietnia 26, 2004 7:03

a ja mam wysłużone 5x80 do treningów i na zawody, a i tak to chyba najlepsze rolki w całej Łodzi ;-)
mors certa
hora incerta
>> http://matematyka.pl <<

Piotrek

Re: kółka

Post autor: Piotrek » wt kwietnia 27, 2004 9:25

Siemasz Kaska i Tomasz,

dzieki za uwazna odpowiedz i pare slöw sprostowania dotyczacych wielkosci rolek....tu mozna tez na ten temat dlugo dyskutowac co jest lepsze i dla kogo.....napewno macie tez racje piszac:

"Jeszcze pół roku temu panował pogląd że 5x84 są szybsze niż 100 zwłaszcza na torach profilowanych i w sytuacji wyścigu punktowego czy eliminacyjnego. Ze względu na długość szyny 13,3-13,4 cala (5x84) wersus 12,1-12,8 cala (100), uważano że 100 będą dobre dla zawodników z mniejszą stopą (kobiety, juniorzy)"

oczywiscie z naszego clubu sa 2 osoby, ktöre sie przestawily na 100-tki i nie zaluja tego, sa dosyc potezne i z mala nadwaga ale to nie ma znaczenia.

Möwiac jeszcze o treningu na 80-tkach to moze i to jest sluszne by nie zmieniac wielkosci rolek na treningu i na zawodach, gdzie i tak jestesmy bardzo czesto co powoduje masowe "zjezdzanie" rolek.....a ja dotej pory nie stwierdzilem zadnych problemöw ze zmiana rolek ale moge tylko o osobistych doswiadczeniach möwic a jezeli chodzi o material to mamy bardzo dobrych sponsoröw i dojscie do bardzo korzystnych cen.

a tak na uboku....skad jestescie i czy trenujecie w jakims clubie?

pozdrowienia

Piotrek z Karlsruhe
http://www.speedskating-rheinstetten.de

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

kółka itd

Post autor: powerhouski » czw kwietnia 29, 2004 4:53

Czolem Piotrek,

Mieszkamy w Perth w Australii Zachodniej, Kasia trenuje w klubie Joondalup City Rollers, a jestem w zarządzie klubu.

Byłem na Twojej stronie, ale niestety nie szprechamy po niemiecku. Czy Ty jesteś na tym zdjęciu gdzieś?

pozdrowienia

Kasia i Tomek

Gość

Re: kółka itd

Post autor: Gość » czw kwietnia 29, 2004 9:59

Czesc Tomasz,

dzieki za odwiedziny na naszej malej homepage.....tak ja jestem tam po prawej stronie kucac.......ale chce i tak lepsze zdjecia na o naszym teamie zainstalowac........bo to jest za stare.....

ah to ciekawe, ze wy siedzicie w australii....to macie dobre dojscie do Butöw i Sprzetu Firmy BONT, jest niezla

siemasz
Piotrek

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

setki znowu z przodu

Post autor: powerhouski » pn maja 24, 2004 1:40

W Pucharze Świata w Rennes we Francji pierwsze 3 miejsca Fila na 100mm.

Rada dla tych co myślą o kupnie sprzętu - setka to jest to!

Czołgiem

Tomek

wełek

kółka na 100mm

Post autor: wełek » ndz lipca 25, 2004 4:06

co do tych kółek to ja słyszałem że na tych większych kółkach nie zgadzają sie konty które muszą być zachowane czyli kąt w kolanach itd nie wiem ja jeżdże na 84 i narazie mi sie dobrze jeździ a co do treningu na kółkach 80 i stratach na 84 mam pytanie niby czego powinno sie trenować na tym samym co sie stratuje ja uważam że trenując na gorszym ale nie takim padniętym sprzęcie lepiej sie trenuje i później po założeniu kółek na 84 powinno być lepiej

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

kółka

Post autor: powerhouski » pn lipca 26, 2004 4:19

Wełek,
słyszałem że na tych większych kółkach nie zgadzają sie konty które muszą być zachowane czyli kąt w kolanach
Zupełnie nie wiem co masz na myśli, ale mogę cię zapewnić że nie ma żadnego takiego problemu... Może gdybyś rozwinął ten temat, mógłbym ci lepiej odpowiedzieć.

Jesli chodzi o trenowanie i startowanie na tym samym sprzęcie, to ma to swoje podłoże w tym jak twój system nerwowy przystosowuje się do bodźca treningowego.

Wrotkarstwo jest sportem w którym ogromną rolę odgrywa technika jazdy. W czasie treningu twoje ciało przyzwyczaja sie do tego na czym trenujesz i każda zmiana powoduje zaburzenie wzorców ruchowych na wykształcenie których spędzasz wiekszość czasu.

Na przykład, wydawałoby się, że jazda z ciągnięciem spadochronu za sobą byłaby wspaniałym treningiem. Nic bardziej błędnego. Takie ćwiczenie zrujnuje tylko twoją postawę na wrotkach i owszem będziesz silniejszy ale siła ta nie zostanie wykorzystana bo twoja technika się zmieni na gorsze.

Następna sprawa to adaptacja do szybkości i wykorzystania twojej techniki przy odpowiedniej szybkości. Co z tego, że jeździsz poprawnie wiraż przy szybkosci 25km/h, kiedy w trakcie zawodów szybkość twoja wzrasta do 40km/h i nagle nie możesz utrzymać się na torze. Przegrywasz - i to dlatego że w trakcie treningu nawet niezbliżyłeś się do tej szybkości bo trenowałeś na 80mm kółkach.

Oczywiście mówimy tu o wyczynie. Rekreacyjnie, możesz nawet jeździć na drewnianych kółkach jesli tak ci się podoba.

Mam nadzieję, że to co piszę ma sens, ale jeżeli nie to kto pyta nie błądzi...

Cześć

Tomek

Trenujesz wyczynowo? W jakim klubie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”