Chyba Achilles

Odżywianie, regeneracja, jak zapobiegać kontuzjom - cieszmy się zdrowiem jak najdłużej!
Nutrition, regeneration, injuries. Your health is the most important thing

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

desyl
Posty: 21
Rejestracja: pn czerwca 25, 2007 7:56
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Wrocław

Chyba Achilles

Post autor: desyl » śr maja 13, 2009 12:04

Witam,

od paru dni przy napinaniu prawej nogi czuję lekki ból wokół kostki. Skojarzyłem to z ostrym hamowaniem klockiem w rolkach i według kolegi piłkarza mogę mieć naciągnięte lub naderwane ścięgno Achillesa.
Lekki ból czuję jedynie przy chodzeniu po schodach - w innych sytuacjach nie, również jak uciskam okolice kostki. Przestawiłem się na hamowanie "T" (już odżałuję te kółka) i nie ma problemu.
Umówiłem się do chirurga ale to jeszcze trochę czasu (około 2 tygodnie) - czy macie jakieś porady jak tymczasowo sobie z tym poradzić? Odstawić jeżdżenie czy można się kulać bez hamowania klockiem?

Pozdrawiam
DeSyl

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chyba Achilles

Post autor: Janusz » śr maja 13, 2009 12:22

Ja bym poczekał na wizytę u lekarza, chyba, że wcześniej samo ustąpi. Ale ja mięczak jestem.

Ale, taki Houdini np. ze świeżo złamaną kostką i zapaleniem wyrostka robaczkowego dawał swoje zatrważające występy na krawędzi życia.

To kwestia wyboru. :)

Awatar użytkownika
Ariel
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1124
Rejestracja: wt sierpnia 09, 2005 2:56
Moje rolki: 4x110 Powerslide TripleX C2
Jeżdżę od: 01 lip 2005
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Chyba Achilles

Post autor: Ariel » śr maja 13, 2009 10:53

W czasie hamowania klockiem ścięgno achillesa w ogóle nie pracuje. Może coś uciska to ścięgno, może za intensywnie trenowałeś, może jesteś do tego stopnia nierozciągnięty, że taki drobiazg powoduje już "naciągnięcie". O rozciąganiu przed i po treningu pamiętałeś?
Jeśli lekarz zajmie się nie tylko skutkami, ale też przyczynami to będzie dobrze.
Przy moim zapaleniu ścięgna (tego z przodu) lekarz zalecił mi m. in. oszczędzanie nogi.
Miłość wzrasta poprzez miłość

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Chyba Achilles

Post autor: bj43 » śr maja 13, 2009 11:19

Pod piętą znajduje się wiązadło ścięgna Achillesa. Zapalenie tego wiązadła objawia się bólem wokół pięty, którego nasilenie można zauważyć rano, po wstaniu z łóżka. Pomagają niesterydowe maści przeciwzapalne i okłady z lodu. Do buta pod piętę radzę włożyć grubą, miękką wkładkę, tak aby zmniejszyć punktowy ucisk na wiązadło podczas chodzenia. Ja z tym problemem walczyłem ponad dwa lata.
Pozdrawiam.

desyl
Posty: 21
Rejestracja: pn czerwca 25, 2007 7:56
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chyba Achilles

Post autor: desyl » czw maja 14, 2009 8:11

Według tego opisu problem z wiązadłem wydaje się najbliższy moim odczuciom. Zastanawiam się tylko nad przyczynami - zimą jeździłem na łyżwach i nartach i nie miałem problemów, dopiero jak zaczął się sezon rolkowy to zacząłem odczuwać ten ból. Czy znasz jakieś przyczyny powstawania tej dolegliwości?

Pozdrawiam
DeSyl

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Chyba Achilles

Post autor: bj43 » czw maja 14, 2009 9:00

Mikrokontuzje wiązadła ścięgna spowodowane przeciążeniami podczas jazdy na łyżwach, nartach lub podczas biegania mogą być przyczyną zwyrodnieniowego zgrubienia tego miejsca. Problem narasta z wiekiem. Później wystarczą buty o płaskiej, twardej wkładce pod piętą, aby doszło do zapalenia wiązadła wskutek ucisku.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie / Health”